dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1

    Domyślnie Niski próg balkonowy to jaki?

    Moi mili, wiem że należało to sprawdzić przed podpisaniem umowy ale jako laik nie o wszystko byłem w stanie zadbać. Wkrótce mam odebrać mieszkanie od dewelopera, gdzie oczywiście jest balkon i wyjście na balkon. Kłopot w tym, że próg od strony mieszkania wynosi co najmniej 10 cm, natomiast od strony balkonu jest to już 15 cm. W umowie mam wpisane "niski próg" no i właśnie - co to jest niski próg? Wg mnie nie powinien on przekraczać 5 cm, a co wy o tym myślicie? W umowie oczywiście nie ma podanej wysokości, co daje chyba deweloperowi dużą swobodę. Wygląda to paskudnie i jest barierą nie do przebycia dla dziecka lub inwalidy. Osobiście czuję się oszukany, a raczej wykiwany bo zależało mi na swobodnym wyjściu na balkon, który jak się okazuje nie posiada też wylewki a tylko gołą płytę betonową. Może zagląda tu ktoś, kto zna się na tym i jest w stanie podpowiedzieć, ile ten niski próg powinien wynosić i co z tym fantem można teraz zrobić? Podniesienie podłogi o 5 cm odpada, bo musiałbym to robić w całym mieszkaniu, wymiana okna też odpada

  2. #2
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    grv

    Zarejestrowany
    Feb 2014
    Skąd
    Mała Nieszawka
    Kod pocztowy
    87-103
    Posty
    417

    Domyślnie

    Według mojej wiedzy drzwi balkonowe z niskim progiem mają ok. 20 mm, natomiast nie kojarzę, aby była wykładnia prawna na temat definicji niskiego progu.
    Pozostaje ci zrobić jedynie podjazd pod okno wykonany dowolną metodą i materiałem.
    Projekt TK44 piętrowy, 153m2 pow. użytk., pow. netto 182 m2; ściany Porotherm, Polstyr 15cm 0,38; podłoga EPS100 17cm 0,38; strych Isover 0,41 30cm; dachówka Roben; kocioł Buderus GB072 14kW + RC300 + pogodówka + termostaty Salus + głowice Salus, Galmet 140l.

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000)
    maaszak

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-315
    Posty
    1.383

    Domyślnie

    Zaraz. Jak to jest goła płyta balkonowa? Jeśli tam jest 15cm progu to wygląda, że faktycznie są tam przewidziane dodatkowe warstwy, a nie tylko okładzina z płytek... to co, masz teraz sam sobie wynająć betoniarkę, worek cementu i ukręcić mieszankę na wylewkę?
    Jesteś pewien, że budowa jest już zakończona? Jeśli balkon jest częścią stropu to musi być ocieplony z każdej strony. Wyciągnij od dewelopera projekt, może tam jest ten detal ujęty.
    Węgle do elektrowni, NIE do domu.

  4. #4

    Domyślnie

    grv - tak to prawda próg ościeżnicy wg norm wynosi max 2 cm ale przepisy nic chyba nie mówią o progu pod ościeżnicą Na podjazd mało miejsca i musiałbym sporo pokoju zabrać - jest to jednak jakaś alternatywa Muszę coś z tym zrobić bo mam matkę z dysfunkcją nóg.

    maaszak - wg umowy jest płyta betonowa bez okładziny (czyli pewnie płytek, etc.), na folderach balkon jest oczywiście równy z progiem drzwi ale folder to nie oferta handlowa. Niby przewidzieli wylewkę ale nie więcej jak 5 cm z tego co mi mówił kier. budowy i to do wykonania we własnym zakresie. Sama płyta jest izolowana od stropu/ ściany styropianem - widziałem to w innym budynku - sama płyta nie jest i nie będzie ocieplona. Mieszkania i balkony są już wykończone i max za miesiąc mamy mieć odbiory. W umowie nic więcej o balkonach nie ma tylko płyta betonowa bez okładziny. Myślę, że jest to zgodne z projektem bo nadzór nie odebrałby tego. Wg dewelopera niski próg to 10 cm i mniej - taką dostałem odpowiedź. Na odbiór zabiorę jakiegoś inżyniera, co zna się na odbiorach ale mam obawy, że niewiele to zmieni.
    Sam balkon nie jest dużym kłopotem bo można na legarach zrobić deskę tarasową - drogo ale można. Kłopotem jest ten nieszczęsny próg bo jak dodamy ościeżnicę to już będzie 15-17 cm! Podłogę max mogę podnieść o 2 cm (panel + podkład), no ale na próg też przynajmniej płytki trzeba nakleić. Normalnie masakra i załamka. Nie wiem, co z tym można zrobić - czy kłócić się o złe wykonanie? Tylko, czy są do tego argumenty? Może ktoś zna się na tym?

    Pozdrawiam cieplutko i dziękuję za zainteresowanie.

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.195

    Domyślnie

    Poziom posadzki w mieszkaniu powinien być 2cm wyżej niż poziom posadzki balkonu, tak się kiedyś to projektowało i robiło. Teraz z tym jest różnie. Progi w drzwiach balkonowych to tak 5-8 cm to standard, dla zdrowego to nic dla osoby na wózku bariera. Aby mieć faktycznie niski próg musiałbyś mieć drzwi np takie jak się zakłada jako wejściowe i wtedy są inne rozwiązania dołu tj progu oraz uszczelnienia. Systemy przesuwne to maja praktycznie na zero z posadzką progi.......ale to wszystko to nie jest standard bloku i deweloperski.

    Z czego wynika wys. od mieszkania aż 10cm? Pewnie brakuje Ci posadzki czyli docelowo wyjdzie jakieś 8cm ? Drzwi balkonowe powinny być tak ustawione aby wykończona posadzka zakryła dolną cześć futryny tak z 1 cm powinno się schować.

  6. #6

    Domyślnie

    Nie mogłem wcześniej wkleić zdjęcia, teraz to nadrabiam.

    jarmar - posadzki są już wykończone i czekają tylko na panele. Mieszkania są już skończone przez dewelopera i nic więcej nie zmieni się - pozostaje goła płyta balkonowa (tzw. prefabrykowana płyta balkonowa bez okładziny) i próg od strony balkonu co najmniej 14 cm. Podobno deweloper przy projektowaniu barierki wziął pod uwagę to, że każdy sam zrobi sobie wylewkę i nieco podniósł jej wysokość. Za mało moim zdaniem aby wyrównać poziom balkonu z progiem. Od strony mieszkania, od posadzki 10 cm jak nic próg ma plus jeszcze około 2 cm pod ościeżnicą no i sama ościeżnica powyżej 5 cm. I to wszystko wg dewelopea jest niski róg.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20190905_092611 (2)3.jpg
Wyświetleń:	65
Rozmiar:	85,4 KB
ID:	434891  

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000)
    maaszak

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-315
    Posty
    1.383

    Domyślnie

    Sorry, ale trochę dziadowski taki deweloper. To nie deweloper ma "przewidywać" co sobie klient "wyleje" lub nie. Poszczególne warstwy przegród (ścian, podłóg, balkonów) wraz z ich parametrami bowiem wynikają wprost z projektu budowlanego, który tenże deweloper realizuje. Normalnie głównym zmartwieniem inwestora powinnien być kolor płytek na balkon, i tyle. Jeśli ma być jeszcze wylewka 5 cm to projekt musi to przewidywać: np. czy balkon wytrzyma dodatkowe obciążenie, co z hydroizolacją, itp.?
    Wg. mnie umowa jest wiążąca, więc jedyne co Cię powinno interesować to wybór okładziny. Płyta balkonowa ani żadna wylewka na tej płycie nie jest okładziną.
    Węgle do elektrowni, NIE do domu.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony