dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 27
  1. #1

    Domyślnie Zmiana obudowy wkładu kominkowego.

    Witam,

    Przymierzam się do zmiany obudowy kominka. Obecnie jest to karton/gips wyizolowany wełną. Docelowo będą płyty krzemianowo-wapienne. Moje pytanie brzmi czy mogę wykorzystać stelaż i przykręcić do niego płyty? Czy stelaż od wewnątrz obudowy narażony na wysoką temperaturę może się uszkodzić?

    Dziękuję.

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.403
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Cytat Napisał HBanger Zobacz post
    Witam,

    Przymierzam się do zmiany obudowy kominka. Obecnie jest to karton/gips wyizolowany wełną. Docelowo będą płyty krzemianowo-wapienne. Moje pytanie brzmi czy mogę wykorzystać stelaż i przykręcić do niego płyty? Czy stelaż od wewnątrz obudowy narażony na wysoką temperaturę może się uszkodzić?

    Dziękuję.
    Nie uszkodzi się...Niemniej bazuj na skręcaniu płyt ze sobą a nie a tym niepotrzebnym żelastwie...

  3. #3

    Domyślnie

    Dziękuję za szybką odpowiedź.
    Rozumiem, że najlepiej byłoby pozbyć się również stelaża? Płyty krzemianowo-wapienne (3cm) będą oklejone po całości cegiełkami betonowymi o grubości 2- 2,5cm, więc jeżeli stelaż może zostać to dodatkowo usztywni konstrukcję jak się nie mylę?
    Jeszcze kwestia powierzchni wlotu i wylotu powietrza w obudowie - czy jeżeli jest zainstalowane DGP to mimo wszystko stosujemy tak jak zaleca producent nie biorąc pod uwagę tego systemu czyli w moim przypadku 800cm3 wlot i 1000cm3 wylot?
    (Kominek to BEF Flat 8 8kW)

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.403
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Zostaw ten stelaż....Powietrze tak jak napisałeś...

  5. #5

    Domyślnie

    ...jasne, stelaż zostawiam.

    Ponieważ prawie wszystko rozmontowałem, chcę przed obudowaniem mieć pewność, że kominek z DGP będzie działał w miarę możliwości jak najsprawniej. Dlatego jeszcze mam wielką prośbę o wszelkie podpowiedzi jak co i gdzie rozmieścić. Na zdjęciu zaznaczyłem jak to u mnie wygląda:

    1. Żółtym kolorem zaznaczyłem gdzie były kratki wylotowe (od frontu i po bokach). Ich górna krawędź była na równi z przegrodą komory dekompresyjnej. Jakie będzie najlepsze dla nich położenie?

    2. Niestety podczas budowy murarze zrobili otwór do komina wentylacyjnego na takiej wysokości jak widać (przy wejściu rury spalinowej od kominka). Poprzednio miałem to połączone zaizolowaną rurą z kratką na samej górze (czyli od kratki w dół do otworu w ścianie do komina wentylacyjnego), i jak wiadomo marnie to działało. Niestety przeniesienie wentylacji to grubsza robota. Czy ewentualnie można zrobić kratkę wentylacyjną po prostu na wysokości tego otworu w ścianie? Kratka będzie z żaluzją.

    3. Co z rurą od DGP, która miała wlot 20cm poniżej dolnej krawędzi kratek wylotowych? Niestety podczas działania turbiny (DARCO AN2) zaciągała powietrze z kratek wylotowych. Czy może przedłużyć ją i o ile lub może jakieś inne rozwiązanie? Na poddaszu w trzech pomieszczeniach leciało ciepłe powietrze po przez anemostaty w suficie ale szału nie było

    Na wysokości 3 metrów zaczynała się komora dekompresyjna, aż pod sufit z kratkami po bokach na różnych wysokościach.

    Z góry dziękuję za każdą pomoc.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	kominek.jpg
Wyświetleń:	105
Rozmiar:	95,0 KB
ID:	434889
    Ostatnio edytowane przez HBanger ; 20-09-2019 o 15:26

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.403
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Cytat Napisał HBanger Zobacz post
    ...jasne, stelaż zostawiam.

    Ponieważ prawie wszystko rozmontowałem, chcę przed obudowaniem mieć pewność, że kominek z DGP będzie działał w miarę możliwości jak najsprawniej. Dlatego jeszcze mam wielką prośbę o wszelkie podpowiedzi jak co i gdzie rozmieścić. Na zdjęciu zaznaczyłem jak to u mnie wygląda:

    1. Żółtym kolorem zaznaczyłem gdzie były kratki wylotowe (od frontu i po bokach). Ich górna krawędź była na równi z przegrodą komory dekompresyjnej. Jakie będzie najlepsze dla nich położenie?

    2. Niestety podczas budowy murarze zrobili otwór do komina wentylacyjnego na takiej wysokości jak widać (przy wejściu rury spalinowej od kominka). Poprzednio miałem to połączone zaizolowaną rurą z kratką na samej górze (czyli od kratki w dół do otworu w ścianie do komina wentylacyjnego), i jak wiadomo marnie to działało. Niestety przeniesienie wentylacji to grubsza robota. Czy ewentualnie można zrobić kratkę wentylacyjną po prostu na wysokości tego otworu w ścianie? Kratka będzie z żaluzją.

    3. Co z rurą od DGP, która miała wlot 20cm poniżej dolnej krawędzi kratek wylotowych? Niestety podczas działania turbiny (DARCO AN2) zaciągała powietrze z kratek wylotowych. Czy może przedłużyć ją i o ile lub może jakieś inne rozwiązanie? Na poddaszu w trzech pomieszczeniach leciało ciepłe powietrze po przez anemostaty w suficie ale szału nie było

    Na wysokości 3 metrów zaczynała się komora dekompresyjna, aż pod sufit z kratkami po bokach na różnych wysokościach.

    Z góry dziękuję za każdą pomoc.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	kominek.jpg
Wyświetleń:	105
Rozmiar:	95,0 KB
ID:	434889
    1. Tak zrób jak było.
    2.Mozna.
    3.Zamieniłbym ta rurę na alu spiro i zostawił z zapasem. Potem można poeksperymentować rozciągając ją i kurcząc na przemian - łapiąc powietrze raz wyżej raz niżej, co pozwoli określić najlepsze położenie. Zaciąganiem kratkami bocznymi nie przejmowałbym się zbytnio, tylko uwzględnił to w bilansie. Żeby wyeliminować zaciąganie, trzeba niezłych manewrów, lub zastosować płaszcz grzewczy na wkładzie....

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kominki Piotr Batura Zobacz post
    1. Tak zrób jak było.
    2.Mozna.
    3.Zamieniłbym ta rurę na alu spiro i zostawił z zapasem. Potem można poeksperymentować rozciągając ją i kurcząc na przemian - łapiąc powietrze raz wyżej raz niżej, co pozwoli określić najlepsze położenie. Zaciąganiem kratkami bocznymi nie przejmowałbym się zbytnio, tylko uwzględnił to w bilansie. Żeby wyeliminować zaciąganie, trzeba niezłych manewrów, lub zastosować płaszcz grzewczy na wkładzie....
    Jeszcze raz dzięki za podpowiedź! Miałem podobny plan działania a teraz jeszcze bardziej jestem w nim utwierdzony
    Biorę się do roboty bo czas palić niedługo....
    Pozdrawiam

  8. #8

    Domyślnie

    Dodatkowe pytanie do znawców: Czy miejsce cięcia płyt krzemianowo-wapiennych wokół frontu wkładu impregnujemy lub gruntujemy? Płyty są jasno szare czy te widoczne miejsca wokół frontu (ramki) czymś malujemy?Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	ramka kominka.jpg
Wyświetleń:	58
Rozmiar:	86,7 KB
ID:	435159
    Ostatnio edytowane przez HBanger ; 25-09-2019 o 17:28

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.403
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Cytat Napisał HBanger Zobacz post
    Dodatkowe pytanie do znawców: Czy miejsce cięcia płyt krzemianowo-wapiennych wokół frontu wkładu impregnujemy lub gruntujemy? Płyty są jasno szare czy te widoczne miejsca wokół frontu (ramki) czymś malujemy?Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	ramka kominka.jpg
Wyświetleń:	58
Rozmiar:	86,7 KB
ID:	435159
    A jak te porzępolone krawędzie chcesz wykończyć?

  10. #10

    Domyślnie

    To tylko przymiar jeszcze nie zmontowane, już jest wyrównane papierem ściernym... Jakieś propozycje? Czy w ogóle na płyty PROMAT od wewnątrz coś dajemy?

  11. #11

    Domyślnie

    jeśli będziesz malował lub coś przyklejał, przesmaruj "unigruntem".

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.403
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Cytat Napisał HBanger Zobacz post
    To tylko przymiar jeszcze nie zmontowane, już jest wyrównane papierem ściernym... Jakieś propozycje? Czy w ogóle na płyty PROMAT od wewnątrz coś dajemy?
    Nie używaj Unigruntu! Jego smród i toksyczność jest gorsza od przypalonego lepiszcza wełny....Szczelinę między wkładem a płytą krzemianową najlepiej wykończyć czymś trwałym typu kamień albo stal. Najprościej zrobić blendę stalową. Kamień trzeba wiedzieć jak, często się odkleja. Stal można zawsze zdjąć, odmalować samą blendę, jak i pod nią.

  13. #13

    Domyślnie

    tak tak, unigrunt to syf, lepsze jest coś, albo stal, pewnie kątownik, kamień trzeba wiedzieć jaki...jaki ?....i ogólnie jest czad.

  14. #14

    Domyślnie

    Rozumiem, że od wewnątrz obudowy nie gruntować ani nie impregnować? Zastanawia mnie tylko to, czy te płyty podczas użytkowania DGP nie będą pylić? Odkurzone i omiecione i tak pozostawiają osad na ręce gdy się je dotknie...

    Postęp pracy...

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	kominek2.jpg
Wyświetleń:	36
Rozmiar:	85,8 KB
ID:	435281
    Ostatnio edytowane przez HBanger ; 28-09-2019 o 20:10

  15. #15

    Domyślnie

    jak łączysz w narożnikach od zewnątrz ?

  16. #16

    Domyślnie

    Miejsce styku płyt impregnuje, sklejam i skręcam na wkręty fosfatowane 70mm. Od wewnątrz wzmacniam kawałkami płyt również klejąc i przykręcając.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	kominek1.jpg
Wyświetleń:	34
Rozmiar:	57,0 KB
ID:	435282

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kominki Piotr Batura Zobacz post
    Nie używaj Unigruntu! Jego smród i toksyczność jest gorsza od przypalonego lepiszcza wełny....Szczelinę między wkładem a płytą krzemianową najlepiej wykończyć czymś trwałym typu kamień albo stal. Najprościej zrobić blendę stalową. Kamień trzeba wiedzieć jak, często się odkleja. Stal można zawsze zdjąć, odmalować samą blendę, jak i pod nią.
    Najprawdopodobniej wykorzystam dedykowaną ramkę do tego modelu kominka.

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał HBanger Zobacz post
    Miejsce styku płyt impregnuje, sklejam i skręcam na wkręty fosfatowane 70mm. Od wewnątrz wzmacniam kawałkami płyt również klejąc i przykręcając.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	kominek1.jpg
Wyświetleń:	34
Rozmiar:	57,0 KB
ID:	435282
    trochę dziwnie...łatwiej i solidnie byłoby do profili U

  19. #19
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.685
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał dbx Zobacz post
    trochę dziwnie...łatwiej i solidnie byłoby do profili U
    Ta i ciekawe na ile solidne po popracowaniu tego U pod temperaturą
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  20. #20

    Domyślnie

    Ta, zrób i obserwuj, ciekawość zaspokoisz.
    W czym blacha ma ucierpieć to pewnie tylko ty wiesz.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony