dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 15 z 15
  1. #1

    Domyślnie Ogrzanie okna dachowego

    Witam,

    Na oknie dachowym mam wode z rana. Sa wywietrzniki ale je zamykamy bo bezposrednio pod oknem spimy. I wpadlem na pomysl dogrzania okna. Mianowicie zrobilbym taki mini grzejniczek z rurek miedzianych (naprawde nieduzy - powiedzmy takie 'S' na szerokosc okna czyli 3 rurki/2 kolanka). Dalbym ten 'maly grzejniczek' na dol we wneke okienna i podpial pod ogrzewanie. I zabudowal jakos coby sie komponowalo.
    Ma takie cos sens? Wlasnie wymieniam grzejnik to jest okazja

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.298

    Domyślnie

    Zjawisko jest raczej normalne o ile na oknie skrapla się tylko pasek przy uszczelkach. Tam po prostu est najzimniejsza część szyby.
    Jeśli całe okno jest zaparowane a woda skraplając się zlatuje na dół na ramę lub parapet to winowajcą takiego zjawiska jest dość duża wilgotność wewnątrz domu, zakłócona wentylacja pomieszczenia lub jej brak, lub też same okna których termoizolacyjność jest na kiepskim poziomie przez co szyba wewnątrz pomieszczenia jest aż tak zimna.
    Zamykając wywietrznik okienny sami pogarszacie taki stan.
    Z wywietrznika raczej nie wieje aż tak aby prąd powietrza dochodził do łóżka natomiast bardziej chodzi o to aby ciepłe powietrze wewnątrz domu ulatniało się na zewnątrz.
    Jedyne sensowne wyjście to zamontowanie ogrzewanego parapetu. Są do tego przydatne suche systemy ogrzewania podłogowego, czyli płyty systemowe z rozłożonymi rurkami które oczywiście zabudujesz w oknie i pokryjesz płytkami, lub też ogrzewanie podłogowe elektryczne którego część maty zatopisz w kleju do płytek.
    Jeszcze innym wyjściem jest zamontowanie zewnętrznej elektrycznej rolety okiennej która ograniczy zimno z zewnątrz wraz z ilością skraplającej się wody
    Jakiekolwiek ogrzewanie szyby raczej w tym przypadku nie ma sensu
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  3. #3

    Domyślnie

    W zimie pod otwartym wywietrznikiem absolutnie nie da sie spac. W sumie to juz nawet na jesieni jest slabo. Od samego okna ciagnie (jak to sie mowi) a co dopiero jak wywietrznik sie otworzy.
    Wody potrafi byc tyle ze zaczyna splywac po ramie. To zalezy od wielu czynnikow.
    To z elementami ogrzewania podlogowego to ciekawy pomysl. Ale ogrzewanie podlogowe nie dziala czasem na nizszej teperaturze?

  4. #4

    Domyślnie

    Bardzo często pod oknami dachowymi montowane jest ogrzewanie ścienne lub grzejniki, wymaga tego często producent okien w ramach utrzymania gwarancji na produkt
    Niestety najlepiej jest to wykonac na etapie montażu instalacji grzewczej.
    Są tez rozwiązania jak ogrzewanie ścienne wykonywane metoda suchą, czyli zw. płyty gipsowo-włókninowe z zatopioną w konstrukcji rura grzewczą. Płyty montuje sie analigiczną metoda jak płyty G-K, niestety doatkowo potrzebuja podpięcia rurami do instalacji grzewczej.
    Rozwiązania takie posiadamy w swojej ofercie - System KAN-therm WALL suchy.
    http://pl.kan-therm.com/

  5. #5

    Domyślnie

    Zgadzam się z poprzednikiem.
    U mnie w projekcie były grzejniki pod oknami dachowymi.
    Ponadto, jeśli jest podłogówka, nie powinno nic stać pod oknem, po to, by był swobodny przepływ powietrza..
    Temat swego czasu często poruszany w dziale z oknami.
    Dodam od siebie tylko, że okna dachowe, to nieporozumienie.
    Co z tego, że sam wkład okna (szyby) może mieć bardzo dobry współczynnik, kiedy zamontowany jest w 19mm oprawie z np drewna i tylko ta cienka deseczka, chroni pomieszczenia wewnętrzne od zimna zewnętrznego.
    U mnie mam dodatkowo śmieszną izolację od producenta, ale to tylko 2cm zwykłej gąbki.
    A poniżej okna dziura, koło się zamyka.
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  6. #6

    Domyślnie

    Zgadzam sie w calej rozciaglosci - okna dachowe to nieporozumienie. Jakbym mial wybor to bym tego okna nie mial.
    Ale mam...
    I na etapie budowy tez juz niczemu nie zapobiegne/usprawnie. Bo juz dom ma 15 lat. I lozka tez nie przestawie bo po prostu nie mam gdzie.
    Wiec - z rozwiazan na teraz: Moj pomysl z pociagnieciem rurek we wnece (na dole) i podpieciem pod ogrzewanie. Moim zdaniem pomoze. Jak wam sie wydaje?
    Opcja z matami pod ogrzewanie podlogowe - tylko elektryczne by mialo wydaje mi sie sens. Ale to cos dodatkowego co trzeba wlaczyc/wylaczyc.
    Jakies inne pomysly?

  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.298

    Domyślnie

    Cytat Napisał klaudiusz_x Zobacz post
    Dodam od siebie tylko, że okna dachowe, to nieporozumienie.
    Co z tego, że sam wkład okna (szyby) może mieć bardzo dobry współczynnik, kiedy zamontowany jest w 19mm oprawie z np drewna i tylko ta cienka deseczka, chroni pomieszczenia wewnętrzne od zimna zewnętrznego.
    U mnie mam dodatkowo śmieszną izolację od producenta, ale to tylko 2cm zwykłej gąbki.
    A poniżej okna dziura, koło się zamyka.
    Nie wiem skąd wziąłeś takie dane o 19 mm oprawie. Może masz złe doświadczenia związane ze swoim domem lub tym w którym mieszkasz ale raczej samo okno nie jest winne za zaniedbania inwestora budującego dom.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	przekroj-okna-energooszczenego-vde.jpg
Wyświetleń:	17
Rozmiar:	22,1 KB
ID:	434927

    To samo dotyczy izolacji dookoła okna.

    Okno dachowe służy do doświetlania poddasza jeśli jest ono użytkowe tak samo jak normalne okna.
    Odnośnie grzejników pod oknami to OK.... są one instalowane pod nimi ze względów na cyrkulację ciepłego powietrza.
    Okno jest przegrodą o gorszych parametrach od ściany ale budynek bez okien będzie czymś raczej dziwnym.

    Dlatego też samo okno nie jest raczej winne skraplaniu się wilgoci, natomiast jest to efekt uboczny źle dobranej wentylacji, doboru instalacji grzewczej do typu okien lub innych czynników.

    Taka sama lub podobna sytuacja jest w starym budownictwie gdy zmienimy okna z drewnianych na PVC.
    Szczelność nowych okien i ograniczona wentylacja oraz stary typ ogrzewania wpływa z czasem na powstawanie grzyba.

    W tym przypadku nie są winne okna ale ludzkie zwyczaje zakrywania kratek wentylacyjnych przez które ulatnia się ciepło.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.282
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mareks77 Zobacz post
    Dlatego też samo okno nie jest raczej winne skraplaniu się wilgoci, natomiast jest to efekt uboczny źle dobranej wentylacji, doboru instalacji grzewczej do typu okien lub innych czynników.
    Jest winne.
    1. Wystaje poza izolację (w przeciwieństwie do zwykłych okien). Więc oddzielone od temperatury zewnętrznej jest tylko drewnianą skrzynką.
    2. Jest bardzo głęboka wnęka okienna. Jak ktoś zrobi 30cm izolacji, to wnęka ma jeszcze więcej. Jak izolacja jest prostopadła do okna - to trudno tę przestrzeń wentylować. Jak ktoś zrobi tak, że góra jest równoległa do podłogi, a dół prostopadły - to z kolei izolacja jest mocno uszczuplona. Tak źle, bo nie da się uzyskać cyrkulacji powietrza, tak niedobrze, bo termoizolacja cierpi a cyrkulacja niewiele poprawiona.

    Przy ogrzewaniu podłogowym o konwekcji można zapomnieć.
    Kombinowałbym bardziej z wymuszeniem ruchu powietrza, niż z grzejnikiem.

    Do tego użytkowo takiemu oknu daleko do zwykłego - stąd popularność jaskółek i lukarn.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 21-09-2019 o 21:27

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mareks77 Zobacz post
    W tym przypadku nie są winne okna ale ludzkie zwyczaje zakrywania kratek wentylacyjnych przez które ulatnia się ciepło.
    Czlowieku, zadne zwyczaje a normalne funkcjonowanie. Juz widze jak spisz pod takim oknem z otworzonymi wywietrznikami w zimie. Powodzenia. Pozatym - kratki wentylacyjne mozna otwierac/zamykac. Wiec skoro producent taka funkcjonalnosc przewidzial to chyba ma cos na celu, nie?

  10. #10
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.298

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Jest winne.
    1. Wystaje poza izolację (w przeciwieństwie do zwykłych okien). Więc oddzielone od temperatury zewnętrznej jest tylko drewnianą skrzynką.
    2. Jest bardzo głęboka wnęka okienna. Jak ktoś zrobi 30cm izolacji, to wnęka ma jeszcze więcej. Jak izolacja jest prostopadła do okna - to trudno tę przestrzeń wentylować. Jak ktoś zrobi tak, że góra jest równoległa do podłogi, a dół prostopadły - to z kolei izolacja jest mocno uszczuplona. Tak źle, bo nie da się uzyskać cyrkulacji powietrza, tak niedobrze, bo termoizolacja cierpi a cyrkulacja niewiele poprawiona.

    Przy ogrzewaniu podłogowym o konwekcji można zapomnieć.
    Kombinowałbym bardziej z wymuszeniem ruchu powietrza, niż z grzejnikiem.

    Do tego użytkowo takiemu oknu daleko do zwykłego - stąd popularność jaskółek i lukarn.
    Kol. Kaizen@...... pytający ma skraplającą się wilgoć na szybie i raczej nic nie wspominał o mokrych i z widocznymi zaciekami płytach rigips którymi zabudowane jest okno.
    Do tego raczej sprowadza się Twoja uwaga.

    Odnośnie konwekcji to zgadzam się w zupełności.
    Natomiast skraplanie bierze się między innymi z dużych różnicy temperatur oraz zawartości wilgoci w powietrzu.
    Polecam artykuł:

    http://oknotest.pl/szyby-i-szklo/wod...i-balansowanie


    Mam u siebie podłogówkę na poddaszu w łazience boki zabudowy prostopadłe do okna, góra prawie równoległa do sufitu z obniżonym węgarkiem, natomiast dół mniej więcej pod kątem 45* do okna i podłogi. Okno ROTO bez dodatkowego kołnierza izolacyjnego z pianki i jakoś nic nie cieknie.
    Czasem siedzę sobie pod takim właśnie oknem nie wspomnę po co i nigdy mnie jeszcze nie przewiało.

    A propos przewiania, przeciągów itp. dolegliwości to są to objawy braku witamin z grupy "B"
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mareks77 Zobacz post
    Czasem siedzę sobie pod takim właśnie oknem nie wspomnę po co i nigdy mnie jeszcze nie przewiało.
    A propos przewiania, przeciągów itp. dolegliwości to są to objawy braku witamin z grupy "B"
    Jasne - czasem posiedziec sobe pod oknem to to samo co spac w zimie z glowa w odleglosci metra od otwartego wywietrznika.
    Powtarzam, lozka nie mam gdzie indziej dac, normalnego grzejnika pod to okno nie mam miejsca dac, woda na oknie jest wlasnie miedzy innymi dlatego ze zaraz pod nim spimy - z tym tez nic nie zrobie bo innego wyjscia nie mam.

    Wiec - jak temu zaradzic? Branie witaminy B i otwarcie wywietrznikow wykluczam - jakos nie sadze zeby pomoglo

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.282
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mareks77 Zobacz post
    Kol. Kaizen@...... pytający ma skraplającą się wilgoć na szybie i raczej nic nie wspominał o mokrych i z widocznymi zaciekami płytach rigips którymi zabudowane jest okno.
    Do tego raczej sprowadza się Twoja uwaga.
    Nie do tego. Sprowadza się do tego, że zabudowa głębokiej wnęki okiennej (nie ważne z czego) utrudnia cyrkulację powietrza a specyfika montażu powoduje wychłodzenie - razem to prowadzi do skraplania.

    Cytat Napisał Mareks77 Zobacz post
    Natomiast skraplanie bierze się między innymi z dużych różnicy temperatur oraz zawartości wilgoci w powietrzu.
    A powiedz mi, czemu problem występuje przy oknach połaciowych, a nie występuje przy zwykłych? Nawet jak są to szczelne fiksy bez nawiewników w łazience? Skoro przy zwykłych oknach nie występuje, a występuje przy dachowych to oznacza, że to jest wina okien.

  13. #13
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar cuuube
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Pyrlandia
    Kod pocztowy
    62-051
    Posty
    2.446

    Domyślnie

    Jakimś rozwiązaniem może być coś takiego , zamontowane wkoło okna przy ramie .

    https://allegro.pl/oferta/kabel-prze...54c4701b8c0118


    https://allegro.pl/oferta/kabel-grze...54c4701b8c0118


    Ja u siebie mam grzejniki na poddaszu , koło 17tej zamykam termostaty .
    Koło 23 otwierają się na 5 minut i w tym czasie pompa podaje w grzejniki ciepłą wodę wymuszając cyrkulację i ogrzanie szyby tak by zniwelować kondensację .
    Koło 5:30 znowu się otwierają i pompa tłoczy wodę wedle ustawionego interwału czasowego .
    Tym sposobem obniżam temperaturę pomieszczeń do spania i rano na wstanie podnoszę do komfortowej .
    W ciągu dnia w zależności od ustawień temperatury w pomieszczeniach .
    "Ciągle mam prąd za darmo w taniej strefie,ten darmowy powinien mi się skończyć ponad rok temu.I co to zmienia, jak nie płacę podatku?" kaizen

    "od 15 miesięcy masz darmowy prąd w taniej(na skutek permanentnej pomyłki sprzedawcy),to, że TY nie płacisz podatku (optymalizacja?), że widzisz tylko najdroższe oferty na PV nie oznacza, że innym sie się to nie opłaca" fotohobby

    Opłacalność G12 bez wyrzeczeń
    "patent na prasowanie. NIE prasuję" gawel
    "Moja prasuje w wekendy albo po 21" kulibob

  14. #14
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.298

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    A powiedz mi, czemu problem występuje przy oknach połaciowych, a nie występuje przy zwykłych? Nawet jak są to szczelne fiksy bez nawiewników w łazience? Skoro przy zwykłych oknach nie występuje, a występuje przy dachowych to oznacza, że to jest wina okien.
    Problem występuje przy każdych oknach jeśli są ku temu sprzyjające warunki. Jeśli pochyliłeś się nad artykułem którego link podałem to czy są to okna normalne czy połaciowe w normalnych warunkach woda skrapla się tylko i wyłącznie wokół uszczelki z tego względu że ramka pakietu szybowego jest najzimniejszym miejscem i tam różnica temperatur jest największa.
    Zgodzę się że w oknach połaciowych trudno jest uzyskać cyrkulację..... konwekcję powietrza a przy ogrzewaniu podłogowym z małymi temperaturami prawie w ogóle jej nie ma, więc nie mówmy tu o jakiejś wadzie lub winie okien bo wszyscy je montują a narzekających jest kilku.
    Może czas spojrzeć na szczególne warunki pytającego który właśnie wspomina że od jego głowy do wywietrznika ma zaledwie jeden metr.

    Cytat Napisał nowy12312 Zobacz post
    Jasne - czasem posiedziec sobe pod oknem to to samo co spac w zimie z glowa w odleglosci metra od otwartego wywietrznika.
    Powtarzam, lozka nie mam gdzie indziej dac, normalnego grzejnika pod to okno nie mam miejsca dac, woda na oknie jest wlasnie miedzy innymi dlatego ze zaraz pod nim spimy - z tym tez nic nie zrobie bo innego wyjscia nie mam.

    Wiec - jak temu zaradzic? Branie witaminy B i otwarcie wywietrznikow wykluczam - jakos nie sadze zeby pomoglo
    Pewnym wyjściem jest zamiast kołdry zastosowanie elektrycznego koca, który ogrzeje was i wysuszy wodę na waszym oknie

    Nie ma co się unosić bo nawet nie podałeś wielu szczegółów waszej sytuacji np: odległość głowy od wywietrznika, i tym podobne sprawy.
    Może podeślij fotkę sypialni oczywiście bez lokatorów gdyż weszło RODO i tam ktokolwiek dostrzeże specyficzną sytuację tego miejsca.
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 22-09-2019 o 20:22
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  15. #15

    Domyślnie

    Problem rozwiazalem grzejnikiem rurowym: Prem-I-Air EH1716. 135 wat - nie za duzo nie za malo. Okno suchutkie, nam cieplutko. Temat do zamkniecia

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony