dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 13 z 13
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    JacekF

    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Słupsk
    Posty
    167

    Domyślnie Brak listwy startowej przy ociepleniu

    Witam wszystkich. Mam pytanie dotyczące braku listwy startowej przy ociepleniu styropianem. Nie było mnie na miejscu gdy firma ocieplała dom. Po powrocie zauważyłem że nie dali listwy startowej o której była mowa z wykonawcą. Chciałem by była listwa ponieważ podobno stanowi ona ochronę przed gryzoniami. Wykonawca stwierdził że zapomnieli ale jeat na to rada. Powiedział bym kupił paski 14cm blachy pocynkowanej którą wcisną między warstwę styropianu który jest na fundamencie a ten na elewacji. Jest tam akurat tyle miejsca że można wcisnąć taką blachę. Czy można tak zrobić? Mylę że blacha będzie stanowiła barierę dla gryzoni co myślicie?

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Tomaszs131
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    lubelskie
    Posty
    5.458
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    85

    Domyślnie

    U mnie w domu brak takiej właśnie listwy, nie mogłem wówczas dostać takiej szerokości listwy (25 cm). Fachowcy od spodu styropianu zatopili siatkę w kleju i tak zostało. Zdaję sobie sprawę, że może to nie być odpowiednie zabezpieczenie, ale wówczas jakoś trzeba było się ratować.
    Oczywiście kontroluję stan owej przestrzeni przegrody i dodatkowo raz na jakiś czas jesienią rozsypuję i uzupełniam dookoła domu trutkę na gryzonie.
    Moim zdaniem fachowcy wciskając blachę mogą narobić więcej szkód niż pożytku, ale to tylko moja opinia.
    Ostatnio edytowane przez Tomaszs131 ; 20-09-2019 o 17:58 Powód: Literówka
    Pow. grzanych podłóg 278m2 w tym piwnica 63m2 OZC 30kwh/m2/rok, 5.9 KW, n50=0,66. Pci GW 10KW on/off, DZ 2×100m, 100% OP, ciepłomierz, reku, OC, GGWC. Kominek bez rozprowadzenia. Chybiony zakup. Zużycie prądu na rzecz CO, CWU i chłodzenie:
    2017r. - 3265 kwh,2018r.-2898 kwh, 2019-2745kwh, 2020r-2540 kwh.Temp. w domu 230​C.
    Piwnicy nie ogrzewam.

  3. #3

    Domyślnie

    Jeżeli masz wywiniętą siatkę na uskok od dołu i zaciągnięte klejem to będzie ok. Gorzej jak golusi styro, wtedy trzeba to klejem zaciaprać i też będzie git. Na takie eksperymenty z blachą bym nie poszedł.
    Dom z poddaszem 220 m2 po podłogach, ok. 550m3 w tym garaż 30m2 nieogrzewany. Thermopor 30 cm + styro 15 cm 0,031, podłoga styro 12 cm 0,037, skosy żelbetowe - styro25 cm 0,037, sufit styro 25 cm 0,037. OZC 8,2 kW dla -20/22. 100% podłogówki, PC Samsung EHS 12 kW monoblok, reku Izzifast 300 ERV.
    PV 8.97 kWp na dachu z orientacją południową z Sofar Solar 8.8 ktl-x

  4. #4
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    JacekF

    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Słupsk
    Posty
    167

    Domyślnie

    Czy ja wiem czy to takie eksperymenty. W sumie listwa startowa jest aluminiowa i przypocowana między jednym a drugim styropianen. Ta blacha ocynkowana ma być w tym samym miejscu, ma być także dosunięta do samej ściany tylko nie będzie do niej przymocowana. Praktycznie idea jest ta sama oprócz mocowania no i tego że oryginalna lustwa kończy się równo z elewacją a ta blacha ma być krótsza o 2-3 cm.

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Tomaszs131
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    lubelskie
    Posty
    5.458
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    85

    Domyślnie

    Zastanawia mnie jak fachowcy dadzą sobie radę z wciśnięciem owej listwy między płyty styropianu? Czy aby po tej operacji nie okaże się, że w niektórych miejscach gryzonie będą miały ułatwione zadanie dostać się w nie osłonięte, łatwe do wygryzienia części styropianu.
    Pow. grzanych podłóg 278m2 w tym piwnica 63m2 OZC 30kwh/m2/rok, 5.9 KW, n50=0,66. Pci GW 10KW on/off, DZ 2×100m, 100% OP, ciepłomierz, reku, OC, GGWC. Kominek bez rozprowadzenia. Chybiony zakup. Zużycie prądu na rzecz CO, CWU i chłodzenie:
    2017r. - 3265 kwh,2018r.-2898 kwh, 2019-2745kwh, 2020r-2540 kwh.Temp. w domu 230​C.
    Piwnicy nie ogrzewam.

  6. #6
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    JacekF

    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Słupsk
    Posty
    167

    Domyślnie

    Problemu z wciśnięciem nie będzie bo jest styropian fundamentowy, na nim wystaje papa z izolacji poziomej następnie jest 2-3 mm luzu i styropian fundamentowy. W tą szczelinę spokojnie wejdzie blacha.

  7. #7

    Domyślnie

    Podłączę się pod temat.
    Nie zdawałem sobie sprawy, że w styropian mogą wejść gryzonie. Z racji tego, że nie zdążyłem ocieplić fundamentów przed ociepleniem elewacji, ekipa ociepleniowa nie montowała listw startowych żeby nie powstały mostki cieplne na styku obu tych ociepleń. Niestety, wygląda na to, że nie zdążę przed zimą odkopać i ocieplić fundamentów. Ocieplenie elewacji kończy się, w zależności od miejsca, 1 - 7 cm nad gruntem. Jak w takiej sytuacji zabezpieczyć ocieplenie przed wejściem gryzoni?
    Miałem zamiar zapiankować te szczeliny ale to chyba żadna przeszkoda dla gryzoni? Siatka u dołu nie jest wywinięta pod spód styropianu.

  8. #8

    Domyślnie

    Pomoże ktoś?

  9. #9
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    nass

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Kod pocztowy
    62-400
    Posty
    288

    Domyślnie

    Rozumiem, że elewacja już skończona?
    Jeśli tak to siatka i klej, piana nic nie da. Goły styropian na pewno skusi nieproszonych gości.

    Indywidualna parterówka 152m2;ściany silka24+20cm Etixx; podłoga 25cm EPS100 0,036, strop monolit+30cm EPS80 0,031; Kinetic250; 100% podłogówka, PC 6kW HCT

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał nass Zobacz post
    Rozumiem, że elewacja już skończona?
    Jeśli tak to siatka i klej, piana nic nie da. Goły styropian na pewno skusi nieproszonych gości.
    Tak, elewacja skończona.
    Czyli pociąć paski o grubości styropianu i nakleić od spodu?
    Siatka musi być wywinięta na elewację czy nie?

  11. #11
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    nass

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Kod pocztowy
    62-400
    Posty
    288

    Domyślnie

    Skoro elewacja skończona to siatki nie nią nie zawiniesz. Wg mnie paski siatki dobrze zaciągnąć klejem i tyle. Tylko zwróć uwagę, żeby nie zostały jakieś niezaklejone powierzchnie.

    Indywidualna parterówka 152m2;ściany silka24+20cm Etixx; podłoga 25cm EPS100 0,036, strop monolit+30cm EPS80 0,031; Kinetic250; 100% podłogówka, PC 6kW HCT

  12. #12
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar grzegomonia
    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Braniewo
    Kod pocztowy
    14-500
    Dzielnica
    ul. Błotna 23h
    Posty
    47

    Domyślnie

    Ja u siebie nie dawałem listwy. Całość zaciągnąłem klejem z zatopieniem w to siatki. Dół elewacji obrobiony mam klinkierem więc od spodu też przykleiłem dodatkowo płytki klinkierowe i myślę, że żaden gryzoń tego nie przegryzie. Fakt, było trochę zabawy z tym podklejaniem klinkieru. Zostało mi go a szkoda było wyrzucić. Kleiłem bez fugowo.

  13. #13

    Domyślnie

    Blacha aluminiowa załatwi sprawę.
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony