dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1

    Domyślnie Oświetlenie ogrodu jak gęsto?

    Chciałbym zainstalować lampy ogrodowe wzdłuż ogrodzenia. Co ile metrów należy rozstawiać takie lampy?
    Dom parterowy, powierzchnia ogrzewana 140m2, garaż (nieogrzewany) 40m2; ytong + 15cm styropainu, strop monolityczny + 20cm wełny; w całym domu podłogówka, wentylacja grawitacyjna, pompa ciepła + odwierty.

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    zależy jakich modeli lamp użyjesz, jakiej mocy będzie źródło światła i jakie mają pełnić funkcje. Latarnie to możesz postawić co 20 m. A małe oczka najazdowe nawet co 1,2 m.

  3. #3
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Tomaszs131
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    lubelskie
    Posty
    5.458
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    85

    Domyślnie

    Ja mam lampy stojące o wysokości 80 cm i ustawione są w różnych od siebie odległościach od 3 do 6 metrów. Oprócz nich mam jeszcze oczka oświetlające poszczególne rośliny.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	ogród.jpg
Wyświetleń:	2062
Rozmiar:	59,1 KB
ID:	434985

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	ogród1.jpg
Wyświetleń:	1152
Rozmiar:	81,7 KB
ID:	434987
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	ogród3.jpg
Wyświetleń:	1304
Rozmiar:	87,9 KB
ID:	434986
    Pow. grzanych podłóg 278m2 w tym piwnica 63m2 OZC 30kwh/m2/rok, 5.9 KW, n50=0,66. Pci GW 10KW on/off, DZ 2×100m, 100% OP, ciepłomierz, reku, OC, GGWC. Kominek bez rozprowadzenia. Chybiony zakup. Zużycie prądu na rzecz CO, CWU i chłodzenie:
    2017r. - 3265 kwh,2018r.-2898 kwh, 2019-2745kwh, 2020r-2540 kwh.Temp. w domu 230​C.
    Piwnicy nie ogrzewam.

  4. #4

    Domyślnie

    O czymś takim myślałem lub podobnym:

    https://allegro.pl/oferta/lampa-zewn...glo-8194263665
    Dom parterowy, powierzchnia ogrzewana 140m2, garaż (nieogrzewany) 40m2; ytong + 15cm styropainu, strop monolityczny + 20cm wełny; w całym domu podłogówka, wentylacja grawitacyjna, pompa ciepła + odwierty.

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    i one mają oświetlać ogrodzenie?

    Lampy o świetle rozproszonym w miejscu, gdzie światło nie ma się od czego odbić świecą słabo.
    Bo jak chcesz oświetlać ogrodzenie to raczej lepsze będą reflektorki kierunkowe, skierowane na płot.
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 22-09-2019 o 21:15

  6. #6

    Domyślnie

    Niedokładnie opisałem , jak to wygląda. Idąc od zewnątrz jest siatka, przy siatce pas szerokości 1m z roślinami i korą, dalej trawa. Lampy stałyby na granicy kory i trawy. Jakie lampy dobrać do takiej sytuacji?
    Dom parterowy, powierzchnia ogrzewana 140m2, garaż (nieogrzewany) 40m2; ytong + 15cm styropainu, strop monolityczny + 20cm wełny; w całym domu podłogówka, wentylacja grawitacyjna, pompa ciepła + odwierty.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomaszs131 Zobacz post
    Ja mam lampy stojące o wysokości 80 cm i ustawione są w różnych od siebie odległościach od 3 do 6 metrów. Oprócz nich mam jeszcze oczka oświetlające poszczególne rośliny.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	ogród.jpg
Wyświetleń:	2062
Rozmiar:	59,1 KB
ID:	434985

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	ogród1.jpg
Wyświetleń:	1152
Rozmiar:	81,7 KB
ID:	434987
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	ogród3.jpg
Wyświetleń:	1304
Rozmiar:	87,9 KB
ID:	434986
    Bardzo fajnie to wygląda! Masz świetnie zaaranżowaną przestrzeń przed domem
    Jestem Tomek i kocham prace ogrodowe oraz turystykę. Zwiedzanie otwiera mnie na świat. Mój ulubiony kwiat to TAWUŁKA ARENDSA 'MAGGIE DALEY (wygląda to tak: moderowano link reklamowy sklepu ogrodniczego). Kierunek turystyczny to Grecja! Jak widać po nicku. Cudowny klimat.

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał ezg2014 Zobacz post
    Niedokładnie opisałem , jak to wygląda. Idąc od zewnątrz jest siatka, przy siatce pas szerokości 1m z roślinami i korą, dalej trawa. Lampy stałyby na granicy kory i trawy. Jakie lampy dobrać do takiej sytuacji?
    mają oświetlać pas roślin czy żywopłot?
    Ma być ciąg światła czy tylko punkty?
    Nie boisz się efektu "pasa startowego"?
    Bo projektant ogrodu raczej rozrzuca lampy podświetlając ciekawe elementy, wywołując nastrój, a nie oświetla ogród jak plac parkingowy.
    Jedynie chodniki, dojścia oświetla się rzędowo.

    Im niższa lampa tym gęściej je ustawiasz.

    Tutaj przykład podświetlenia żywopłotu oprawami dogruntowymi (najazdowymi):


    Tutaj oświetlenie ścieżki - lampy dobrane tak, by świeciły tylko na ścieżkę i nie raziły przechodzących:



    Tutaj o mlecznym kloszu, rozpraszającym światło zarówno na nawierzchnię, jak i sąsiednie rośliny
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 01-10-2019 o 18:06

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    i wąż LED mocowany wzdłuż krawędzi rabaty:

  10. #10

    Domyślnie

    ezg2014, ja przed wyznaczeniem miejsc na lampy zrobiłem prawdziwy test - zarobiłem parę gniazd żarówek do kabli, podłączyłem do przedłużaczy i zrobiłem testy nocą.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony