dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    kamil dudz

    Zarejestrowany
    Sep 2019
    Skąd
    Łomża
    Kod pocztowy
    18-400
    Posty
    3

    Domyślnie Wymiana pieca CO w związku z instalacją fotowoltaiki

    Witam wszystkich bardzo serdecznie

    Może na wstępie podam kilka podstawowych danych mojej obecnej instalacja CO:
    - dom około 130 m2
    - piec na pellet 12kw sprawność około 90%
    - ogrzewanie podłogowe wodne (cały dół + łazienka góra) ok 70 m2
    - na górze w 3 sypialniach grzejniki + w każdej klima (chłodzenie w lato)
    - grzejniki dodatkowo w łazience dolnej i górnej
    - cwu 240 l w lato grzałka, zima piec
    - na sezon grzewczy (dane z 3 lat) zużywam około 3 tony pelletu
    - zużycie energii elektrycznej za cały rok 4800 kWh


    W najbliższym czasie zamierzam zainstalować panele fotowoltaiczne. Wstępnie z moim instalatorem określiłem, że na chwile obecną optymalna będzie instalacja 6kWp (uwzględniając spadek sprawności, dach wschód-zachód oraz kąt dachu 43st).

    Natomiast w niedalekiej przyszłości zamierzam przejść z pelletu na coś bardziej komfortowego (bezobsługowego). I tutaj pojawia się kilka wariantów:
    - piec na gaz (z butli, nie mam ziemnego)
    - pompa ciepła CO (na chwile obecną drogie rozwiązanie, raczej nie wchodzi w grę)
    - instalacja klimy na dole (moc około 4 kW) i grzanie całego domu klimą (w pokojach na górze już mam)
    - grzanie pokoi na górze klimą a na podłogówkę zainstalować piec elektryczny (np kospel)
    - grzanie pokoi na górze klimą a na podłogówkę zainstalować pompę ciepła do CWU (pytanie czy może pompa ciepła CWU zasilać podłogówkę a nie CWU? taka pompa jest znacznie tańsza od pompy do CO a w sumie zasada działania jest taka sama.... chyba)

    Oczywiście piec na pellet zostanie awaryjnie.

    Instalacje fotowoltaiki zamierzam przygotować na docelowo większą moc około 10 kWp jeżeli zdecydowałbym się na całkowite ogrzewanie prądem

    Bardzo proszę o jakieś konstruktywne podpowiedzi. Jestem otwarty na wszelkie rozwiązania. No może poza kuciem posadzek w celu wymiany podłogówki na kable grzewcze

  2. #2

    Domyślnie

    Witaj mam pytanie ,
    Te panele to za darmo? bo jeśli nie to zainstaluj pompę ciepła i odlicz sobie od podatku koszty i bedzie taniej i ekologicznie.
    Pozdrawiam

  3. #3
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    kamil dudz

    Zarejestrowany
    Sep 2019
    Skąd
    Łomża
    Kod pocztowy
    18-400
    Posty
    3

    Domyślnie

    Panele nie są za darmo... chyba, że gdzieś rozdają....

    Odnośnie ceny pomp ciepła to raczej koszt pompy przekracza możliwości mojego budżetu.... 30 tys wzwyż z tego co się orientowałem....

    jakieś inne tańsze pomysły....?
    Ostatnio edytowane przez kamil dudz ; 23-09-2019 o 07:31

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar plamiak
    Zarejestrowany
    Oct 2006
    Skąd
    Jędrzejów (prawie)
    Posty
    1.237

    Domyślnie

    A te wszystkie kombinacje które wymieniłeś to niby tańsze? Władujesz się w gaz - kolejny abonament, koszt instalacji.
    Jedynym problemem są kaloryfery i z tego powodu rozważ wymianę na klimakonwektory, lub załóż pompę ciepła wysokotemperaturową.
    ZWŁASZCZA przy dołożeniu PV najlepszą opcję będzie PC
    Daikin Altherma III 8 kW
    Dom: 130 m2 ogrzewanych podłogówka.
    FV 5,3 kWp E-W
    bogusław:
    Podłogówkę można spokojnie włączyć do czynników usposabiających do wystąpienia a już z całą pewnością do spotęgowania choroby nadciśnieniowej.https://forum.muratordom.pl/showthread.php?75728-ogrzewanie-podłogowe-w-całym-domu&p=1541280&viewfull=1#post1541280
    Nawet najlepiej zrobiona podłogówka może w wielu przypadkach już istniejacych schorzeń układu krążenia bardzo zaszkodzić.
    post #79

  5. #5
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    kamil dudz

    Zarejestrowany
    Sep 2019
    Skąd
    Łomża
    Kod pocztowy
    18-400
    Posty
    3

    Domyślnie

    pytanie czy jest sens montować klimakonwertery skoro klimatyzacje inwerterowe mam już w sypialniach... może po prostu dołożyć małą pompę ciepła do podłogówki a sypialki grzać klimą?

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar plamiak
    Zarejestrowany
    Oct 2006
    Skąd
    Jędrzejów (prawie)
    Posty
    1.237

    Domyślnie

    Wiem, też uważam że nie ma sensu przekombinowywać. Są rozwiązania pomp ciepła pozwalające zasilać kaloryfery nieprzewymiarowane... trzeba zrobić rozeznanie, ale mając własny prąd wydaje się logiczne aby nie pchać się w gaz....

    EDIT: rozwiązanie gotowe https://blog.karbon.com.pl/pc-powiet...herma-bi-zone/
    Ostatnio edytowane przez plamiak ; 23-09-2019 o 14:28
    Daikin Altherma III 8 kW
    Dom: 130 m2 ogrzewanych podłogówka.
    FV 5,3 kWp E-W
    bogusław:
    Podłogówkę można spokojnie włączyć do czynników usposabiających do wystąpienia a już z całą pewnością do spotęgowania choroby nadciśnieniowej.https://forum.muratordom.pl/showthread.php?75728-ogrzewanie-podłogowe-w-całym-domu&p=1541280&viewfull=1#post1541280
    Nawet najlepiej zrobiona podłogówka może w wielu przypadkach już istniejacych schorzeń układu krążenia bardzo zaszkodzić.
    post #79

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony