dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 2
Pokaż wyniki od 21 do 26 z 26
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    tabi88

Kod pocztowy
    05-230

Domyślnie

Murowanie idzie dość szybko, jest to coś co od razu widać.
    Ja samodzielnie 60mb ściany na wysokość 11 bloczków (gazobeton) wymurowałem w 11 dni (praca po 10-12 godzin). Nie jestem murarzem z zawodu, jakość jest..hmm.. przeciętna krajowa, bez fuszerek i bez rewelacji ale to ciężka praca fizyczna mimo, że bloczki nie są specjalnie ciężkie (19 palet po 48 bloczków).
    Potem niestety masę czasu zeszło szalowanie podciągów i nadproży oraz kręcenie zbrojenia. (oceniam, że też około 14 dni ale to już "po robocie", którą wykonuje na co dzień).
    Szalowanie samemu jest trudne ale da się (słupy, nadproża, podciągi itp) trzeba tylko trochę pomysłowości i siły, niestety idzie zdecydowanie wolniej niż w dwie osoby.
    Przy betonowaniu najlepiej jak są minimum 3 osoby (zależy też co się betonuje), jedna kieruje wężem z gruchy, druga wibruje, trzecia zaciera (tak przy wieńcu, podciągach, nadprożach robiłem).
    Niezależnie jaki będziesz miał strop to do układania i tak kogoś do pomocy potrzeba: przy terivie ktoś musi pomóc belki wrzucić, przy monolicie szalowanie samemu to już ekwilibrystyka, przy płytach kanałowych do układania trzeba kogoś żeby zapiął łańcuchy chociaż na samochodzie.
    Podsumowując, gro prac zrobisz samemu, niestety przy niektórych musi ktoś inny być do pomocy.

Domyślnie

Samemu... naprawdę można się długo bawić, i efekty będą słabe. Mając choć jednego pomocnika - robota nie idzie 2, ale 3 razy szybciej.

Buduje mały i dosyć prosty domek 75m2, razem z wielką pomocą Taty.
    Kwiecień - koparka zebrała humus, kopaliśmy ławy i robiliśmy zbrojenie
    Maj wrzucenie zbrojenia i wylanie ław.
    Czerwiec ścianka fundamentowa, kanaliza, podłoga na gruncie
    Lipiec - ściany zew. z BK
    Sierpień - wieniec, wiązary
    Wrzesień - urlop 2 tygodnie - super decyzja, na budowie jakieś detale
    Październik - właśnie kryją dach, robimy ścianki działowe i czekamy na okna.
    U mnie to były z reguły weekendy oraz 2-3 dni w tygodniu, średnio 4-6 godzin dziennie. Latem jak były upały i zaczynaliśmy o 6, to maks 10 był koniec pracy bo juz się wyrobić nie dało.

W pojedynkę murował bym nadal ściany... To nie jest tylko kwestia żeby coś przytrzymać, czy podać - choć to jest potrzebne bardzo często. Po prostu dwie osoby to inna organizacja pracy. Dwie osoby w 3 godziny mogą zrobić więcej niż jedna w 8...
    Przykłady?
    Murowanie ścianki fundamentowej - mamy naprawdę małą betoniarkę 50L, czyli niepełna taczka zaprawy, w czerwcu w dwie osoby musieliśmy się dobrze uwijać żeby wyrobić całą taczkę nim zaprawa za bardzo wyschnie.
    Układanie kanalizy - łącznie rur w pojedynkę to porażka
    Docinanie materiału na ściany, noszenie bloczków itp - tutaj druga osoba jest bardzo przydatna
    Murowanie na wysokości - naprawdę latanie po bloczki z rusztowania co parę minut to masakra.
    Szalowanie wieńca, jasne że się da, ale wydłuża się strasznie.
    Nadproża jeśli są w projekcie - samemu ciężko wrzucić na górę, trzeba się dobrze nagimnastykować.

Też zakładałem że cały urlop pójdzie na budowanie, ale juz w sierpniu wiedziałem że trzeba gdzieś wyjechać i się zresetować.
    Polecam każdemu, dwa tygodnie daleko od budowy, plaża, wino, książka - wróciłem naładowany energią i chęciami do dalszej pracy, a nie ukrywam że już łapał nas kryzys.
    Nie oszukujmy się - idziesz do pracy a potem na budowę, albo każdy dzień wolny zaczynasz od przebrania się w ciuchy robocze , to jest meczące. Jest to praca fizyczna, więc czasem cię coś boli, gdzieś zawieje itp. A samo budowanie - potrzeba dokładności i pomyślunku, ale nie oszukujmy sie - nie jest to wybitnie fascynująca robota, raczej żmudna ciężka praca. Szczególnie na etapach gdzie robisz cały dzień a efektu prawie nie widać bo "nic nie rośnie". Dlatego nie dziwią mnie ludzie którzy budują 3-4 rok i idzie im coraz wolniej..

Pamiętam jak znajomy na początku lipca, gdy była 1 warstwa BK powiedział "o już 3 miesiące robicie i nic nie ma" a gdy zobaczył w sierpniu wieniec to było "wow no teraz to wzięliście się do roboty". A prawda jest taka że mury które dają najlepszy efekt stawia się najszybciej i najłatwiej, a wygrzebanie się ziemi to jest dopiero ogrom pracy fizycznej.

Lider FORUM (min. 2800) Avatar klaudiusz_x
    Dzielnica
    Jasrzębie-Zdrój

Domyślnie

Co do murowania ścian. Jeśli jesteś ogarnięty, samemu spokojnie sobie poradzisz.
    Jedynie przy pierwszej warstwie jest problem, bo od niej zależy cała reszta. Musi być prosto.
    Muruj z betonu komórkowego na PW na klej z worka. Dotniesz sam. Tniesz ręczną piłą.
    Ewentualnie leć po 1 wierszu, a później wracaj do miejsc gdzie potrzeba dociąć.
    Bloczki betonowe, w zasadzie tak samo. Później podocinasz i wstawisz brakujące kawałki.
    Szałowanie, da się samemu. Oczywiście lepiej we dwójkę..

Jak coś, to pytaj.
    Tynki także można samemu, ale cementowo wapienne z worka. Przy gipsowych, to we dwójkę.
    Ostatnio edytowane przez klaudiusz_x ; 10-10-2019 o 23:52
    CO: prąd w G12W:Kocioł elektryczny 6kW tylko w taniej taryfie. Koszt ogrzewania 5050kWh ==>> 1237zł.
    Śmierdzące GWC maxowe 24m2 Temperatura za GWC zimą poniżej 4*C
    Zakomarzone GWC film z inspekcji
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki

SYMPATYK FORUM (min. 10)
    fajnynick21

Kod pocztowy
    50-506

Domyślnie

Dziekuje wszystkim za odpowiedzi.
    Rzut domu w zalaczniku. Od wiosny sie zabieram za robote. Zobaczymy jak pojdzie pozdrawiam

Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	parter.jpg
Wyświetleń:	33
Rozmiar:	20,1 KB
ID:	435814

SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Kicek3122

Kod pocztowy
    95-070

Domyślnie

Hej ja zacząłem budować w 2018 wrzesień dom w jagodach 104 m z poddaszem zrobiłem ławy fundamentowe dzisiaj jestem na etapie stropu i go zaraz zalewam.robimy w dwie osoby ja i mój tata nigdy nie mieliśmy doczynienia z Murowaniem.jesli planujesz robić sam to idź po najniżej lini oporu.Napewno sporo ci czasu zejdzie.

SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Kicek3122

Kod pocztowy
    95-070

Domyślnie

Cytat Napisał Kicek3122 Zobacz post
    Hej ja zacząłem budować w 2018 wrzesień dom w jagodach 104 m z poddaszem zrobiłem ławy fundamentowe dzisiaj jestem na etapie stropu i go zaraz zalewam.robimy w dwie osoby ja i mój tata nigdy nie mieliśmy doczynienia z Murowaniem.jesli planujesz robić sam to idź po najniżej lini oporu.Napewno sporo ci czasu zejdzie.
    https://imgur.com/a/3RXIE6E

Strona 2 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia