dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 7
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 125
  1. #41
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.304
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Polena Zobacz post
    Myślałam o takich samych parametrach ocieplenia, ale dla dwóch domów, mniejszym i większym
    Co innego dom 12x12m z dużymi przeszkleniami od południa, co innego 8x18 ustawiony krótszą ścianą bez okien do południa, a jeszcze co innego skomplikowana bryła z jeszcze większą powierzchnią ścian zewnętrznych. A co dopiero, jak wielkość domu inna. A straty przez przenikanie i zyski słoneczne to tylko niektóre ze składowych zapotrzebowania na ciepło.
    Dochodzą jeszcze zyski bytowe, bryła budynku, lokalizacja oraz wentylacja.
    Nie ma prostej zależności ilości kWh od m2 powierzchni użytkowej.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 25-09-2019 o 23:19

  2. #42

    Domyślnie

    Rozumiem. Czyli koniec końców jakiś urzędnik, architekt zdecyduje, jakie ogrzewanie wolno mi zrobić
    Zostaje jeszcze sposób, o którym mówiłeś- budowa wg projektu a później zaprzestanie używania. Szkoda tylko pieniędzy na kotłownię, komin, piec itp.

  3. #43
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.304
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Polena Zobacz post
    Szkoda tylko pieniędzy na kotłownię, komin, piec itp.
    To nie projektuj kotłowni, komina, pieca itp.

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Jak nie chcesz kozy, to lepiej klimę. Też poprawi EP (trzeba policzyć, czy wystarczająco), kosztuje taniej, niż komin, przyniesie oszczędności w ogrzewaniu i poprawi komfort latem.

  4. #44

    Domyślnie

    Ok, dziękuję za porady, że wysłuchanie moich pytań i odpowiedzi na nie.
    Pozdrawiam wszystkim.

  5. #45

    Domyślnie

    Cytat Napisał Polena Zobacz post
    Rozumiem. Czyli koniec końców jakiś urzędnik, architekt zdecyduje, jakie ogrzewanie wolno mi zrobić
    Zostaje jeszcze sposób, o którym mówiłeś- budowa wg projektu a później zaprzestanie używania. Szkoda tylko pieniędzy na kotłownię, komin, piec itp.
    no właśnie w tym chorym kraju gdzie rządza biurokraci i urzędnicy wszystko jest tak skomplikowane ze aby coś zrobić/osiągnąć trzeba się najpierw doktoryzować. Jest tu ktoś kto może powiedzieć czy na dzień dzisiejszy parterowy dom o pow. ok 85mkw dobrze ocieplony płyta+25 styro, beton komórkowy + 20 styro strop terriva + 30 styro główne okna na południe i zachód, ogrzewanie kablami plus dwie klimy po 3KW na grzaniu (bo takie mam obecnie), bez żadnych kominów i "kóz" dostanie pozwolenie na budowę?
    Ostatnio edytowane przez jarokar ; 01-10-2019 o 10:53

  6. #46
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.304
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał jarokar Zobacz post
    no właśnie w tym chorym kraju gdzie rządza biurokraci i urzędnicy wszystko jest tak skomplikowane ze aby coś zrobić/osiągnąć trzeba się najpierw doktoryzować. Jest tu ktoś kto może powiedzieć czy na dzień dzisiejszy parterowy dom o pow. ok 85mkw dobrze ocieplony płyta+25 styro, beton komórkowy + 20 styro strop terriva + 30 styro główne okna na południe i zachód, ogrzewanie kablami plus dwie klimy po 2,5KW (bo takie mam obecnie) dostanie pozwolenie na budowę?
    Policz PCHE odpowiednio dzieląc kWh na poszczególne źródła ciepła (nie zapomnij o CWU) to poznasz odpowiedź.

  7. #47

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Policz PCHE odpowiednio dzieląc kWh na poszczególne źródła ciepła (nie zapomnij o CWU) to poznasz odpowiedź.
    no ale nie mam pojęcia jak to się liczy a tak jak napisałem nie chce (przynajmniej na razie) się doktoryzować z tematu - czyli nie da się tak na szybko tego stwierdzić? Ew. jakiś link do faq jak to policzyć

  8. #48
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.304
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Liczysz zapotrzebowanie na ciepło, odejmujesz wyliczone zyski solarne i bytowe. Masz EU na ogrzewanie. Z tego wyliczasz EP z pomocą tabelek i wzorów z rozporządzenia (klik w sygnaturkę na EP). Dokładasz EU na CWU, podobnie przeliczasz na EP i sumujesz.

    Możesz użyć BuildDeska.

  9. #49

    Domyślnie

    A czy ktoś z Was może zasugerować (może być na PW) jak obejść te warunki tak żeby obecnie grzać tylko prądem?
    Wpisać do projektu jedno a zrobić drugie?

  10. #50
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    emlem

    Zarejestrowany
    Feb 2019
    Skąd
    Ostrołęka
    Kod pocztowy
    07-410
    Posty
    30

    Domyślnie

    Czyli jeżeli w projekcie uwzględnione jest ogrzewanie gazowe i otrzymałem już PnB, ale potem decyduję się na prąd w COP=1 + klima COP=3 to w praktyce co może się wydarzyć?

    Zaznaczę, że od początku nie planowałem budować kotłowni...

  11. #51

    Domyślnie

    Cytat Napisał tasaq Zobacz post
    A czy ktoś z Was może zasugerować (może być na PW) jak obejść te warunki tak żeby obecnie grzać tylko prądem?
    Wpisać do projektu jedno a zrobić drugie?
    Nikt Ci tego nie podbije do odbioru.

  12. #52

    Domyślnie

    @ klaudiusz_x
    Ok.
    Ale myślę, że wiele osób na tym forum stoi przed podobnym dylematem, tym bardziej czytając tematy o kablach/kotłach elektrycznych, buforach, strefach grzania itp.
    Zakładamy taką sytuację: nie chcę pieca na węgiel, gaz, pellet. Chcę grzać prądem. Jak musiałby wyglądać projekt instalacji aby w oparciu o obecnie obowiązujące normy uzyskać w tej sytuacji PNB?
    Na chwilę obecną wykluczamy alternatywę w postaci pompy ciepła.
    Dopuszczamy klimatyzator z funkcją grzania.

  13. #53
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.304
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał tasaq Zobacz post
    Jak musiałby wyglądać projekt instalacji aby w oparciu o obecnie obowiązujące normy uzyskać w tej sytuacji PNB?
    Potrzebujesz wyliczyć EP - jak nie mieści się w limicie dołożyć ciepła ze źródła o korzystnym współczynniku nakładu i sprawności. W sygnaturce masz przydatne linki.

  14. #54
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    emlem

    Zarejestrowany
    Feb 2019
    Skąd
    Ostrołęka
    Kod pocztowy
    07-410
    Posty
    30

    Domyślnie

    Ok ale co w przypadku jak już mam pozwolenie i wbite jest 50% gaz i 50% kominek?

  15. #55

    Domyślnie

    Cytat Napisał emlem Zobacz post
    Ok ale co w przypadku jak już mam pozwolenie i wbite jest 50% gaz i 50% kominek?
    Przelicz.
    Może się zmieści.
    Dwa.
    Masz komin? Bo w końcu nie wiem, czy ten kominek będzie, czy nie.
    W papierach masz.
    Jeśli coś się nie da, masz tu na forum specjalistów, napisz do nich.
    Pewnie pomogą.
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  16. #56

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Potrzebujesz wyliczyć EP - jak nie mieści się w limicie dołożyć ciepła ze źródła o korzystnym współczynniku nakładu i sprawności. W sygnaturce masz przydatne linki.
    Zakładając, że opieram się na danych przedstawionych w gotowcu, w którym wg projektu jest kominek ( a którego nie chcę mieć)
    Dane poniżej.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	EP.jpg
Wyświetleń:	20
Rozmiar:	22,9 KB
ID:	435458

    Jak należy to ująć w projekcie żeby grzać samym prądem?
    Powierzchnia użytkowa domu 142 m2.

    Śledziłem Twój temat dot. EP sprzed kilku lat (bodajże 2016) gdzie też byłeś na tym etapie wyliczeń i była to czarna magia. Tzn. nadal jest to czarna magia bo szary prosty człowiek nie jest tego w stanie ot tak w prosty sposób obliczyć.
    Powinno to być prosto wskazane. Od WT2017 zakazuje się tego i tego a dopuszcza grzanie tym i tym, od WT 2019 tak i tak.
    I byłoby po sprawie.
    A tak to jest kombinowanie.

  17. #57

    Domyślnie

    Bez przesady, trochę mnożenia i dodawnia, nikt tam liczenia całek nie wymaga.
    A tak w ogóle to zapotrzebowanie CWU nie powinno być liczone od powierzchni, w projakcie mam policzone od przewidywanej ilości osób i przeszło tu można wałek zrobić i wpisać jedną osobę. I juz CWU/3 średnio.
    Ostatnio edytowane przez nowa7 ; 02-10-2019 o 11:28

  18. #58
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.304
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał tasaq Zobacz post
    Śledziłem Twój temat dot. EP sprzed kilku lat (bodajże 2016) gdzie też byłeś na tym etapie wyliczeń i była to czarna magia. Tzn. nadal jest to czarna magia bo szary prosty człowiek nie jest tego w stanie ot tak w prosty sposób obliczyć.
    Nie jesteś pewnie też w stanie obliczyć ugięcia stropu - i nie musisz. Od tego jest projektant.
    Zgodnie z Rozporządzeniem w sprawie zawartości projektu budowlanego:

    § 11. 1. Projekt architektoniczno-budowlany obiektu budowlanego powinien zawierać zwięzły opis techniczny oraz część rysunkową.
    2. Opis techniczny, o którym mowa w ust. 1, sporządzony z uwzględnieniem § 7, powinien określać:
    [...]
    10) charakterystykę energetyczną budynku, opracowaną zgodnie z przepisami dotyczącymi metodologii obliczania charakterystyki energetycznej budynku i lokalu mieszkalnego lub części budynku stanowiącej samodzielną całość techniczno-użytkową oraz sposobu sporządzania i wzorów świadectw ich charakterystyki energetycznej,


    Ty opowiadasz projektantowi co chcesz - on określa jak to osiągnąć. Chcesz mieć salon 10x10m to Ci projektuje odpowiednio strop, podciągi i co trzeba. Chcesz grzać kablami - powinien policzyć i zaproponować opcje, żeby to było legalne. A opcji zawsze będzie kilka i jeszcze ich miksy. Np. może się okazać, że klima grzejąca 40% (a więcej trudno, bo brakuje zasięgu jednemu klimatyzatorowi) nie wystarczy, ale dołożenie 1cm styropianu razem z tą klimą załatwia sprawę. Liczenie tego na piechotę jest awykonalne. Trzeba mieć do tego program (ja używam darmowego BuildDeska) i wtedy można sobie zmieniać poszczególne elementy i patrzeć, jak to się przekłada na EP.

    Głupie to jest to, że prąd ma współczynnik 3. Ludzie i tak się boją kosztów - a tu nawet, jak ktoś super ciepły domek zbuduje i wie, że tanio go ogrzeje, to musi jeszcze kombinować, żeby wymogi formalne spełnić.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 02-10-2019 o 11:29

  19. #59
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar 19TOMEK65
    Zarejestrowany
    Jan 2016
    Skąd
    ZG i okolice
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    312

    Domyślnie

    A może zamiast kombinować z projektami dołożyć tyle co trzeba np. 2 lub 3 lub 4 kW paneli PV i tyle.
    Dom na prąd , PV prosty montaż i predzej czy później zwróci się nakład finansowy.

  20. #60
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.304
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał 19TOMEK65 Zobacz post
    A może zamiast kombinować z projektami dołożyć tyle co trzeba np. 2 lub 3 lub 4 kW paneli PV i tyle.
    To jest co najmniej śliskie. Przy kolektorach - prosta sprawa. Ale nie udowodnisz, że prądu z PV użyłeś do ogrzewania. Wręcz przeciwnie, skoro grzać trzeba głównie w zimie i jeszcze niższe temperatury są w nocy. Więc w kable/kocioł wpuszczasz w przytłaczającej większości prąd z węgla nawet, jak masz PV.

Strona 3 z 7

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony