dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 12 z 12
  1. #1

    Domyślnie Instalacja 3,5kWp, jaki inwerter? 1- czy 3- gazowy?

    Witam. Przymierzam się do montażu instalacji PV. Mam kilka ofert od różnych firm, i... mętlik w głowie. Chodzi o inwerter. Większość firm twierdzi że do 4kwp wystarczy inwerter 1-fazowy, ale jedna firma mówi że musi być 3-fazowy, bo 1-fazowy się nie opłaca itp.
    Co do samej instalacji, to wyliczyli mi moc na ok 3,5kwp, moje roczne zużycie to ok 2 800 kWh.
    Niech ktoś, kto nie chce mi nic sprzedać, powie coś sensownego.

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800)
    Vld

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    warszawa
    Posty
    3.215

    Domyślnie

    Zastanów się jakie obciążenie zazwyczaj u ciebie występuje na poszczególnych fazach i jak na nie wpływają urządzenia zużywają ce stosunkowo najwięcej prądu w ciągu roku.
    Jak obciążenie jest nie wielkie i równo rozdzielone po fazach, to lepiej 3 fazowy, a jak jest stałe duże zużycie na jakiejś jednej fazie, to zdecydowanie jednofazowy. Tyle, że po możliwej zmianie przepisów, przewagi jednofazowego z tyt bilansowania mogą zniknąć.

  3. #3

    Domyślnie

    Nie znam się na tym kompletnie. Nie mam pojęcia jak to sprawdzić, która faza jak jest obciążona. Stawiam że równo wszczęła rozłożone, bo instalacja nowa, ma 4 lata.
    A o co chodzi z tą zmianą przepisów?
    PS. Jeszcze jedno małe pytanie, na moje roczne zużycie ok 2 800 kWh, jaką moc powinna mieć instalacja?

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar cuuube
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Pyrlandia
    Kod pocztowy
    62-051
    Posty
    2.446

    Domyślnie

    Do pazdziernika można założyć 1 fazowy jakoś do 4,5 kW , od pozdziernika 3,6kW (IRiESD I NCRFG) to są przepisy , które to wymuszają) . Załóż bliżej 4 kWp i nie będziesz musiał się zastanawiać , czy jak rok będzie mniej słoneczny czy będziesz musiał dopłacać energetyce i ile , bo ceny energii zapewne po nowym roku poszybują , tym bardziej ,że nie napisałeś nic o ustawieniu instalacji do słońca , jeśli odbiega od południa , tym bardziej celuj w większą . Kolejna sprawa , to wez pod uwagę to ,że większość pisze ,że zużycie im wzrosło po montażu PV .


    Z 3,3 kWp nawet gdyby zrobiła 3 500 kWh to na bieżąco zużyjesz około 20% , czyli zostanie 2800 do pobrania zimą z opustem 0,8 , czyli około 2300 kWh i tu już widać ,że będziesz w zasadzie na zero , bez wentyla bezpieczeństwa na to co pisałem wyżej .

    Ja założyłem 6kWp , celowałem w 6,6 lub nawet 7 , ale ekipa sie uparła ,że więcej nie upchną , a z kolei 7 wychodziło kosmos cena na mocniejszych panelach i teraz tej mocy mi brakuje .
    Ostatnio edytowane przez cuuube ; 25-09-2019 o 17:11
    "Ciągle mam prąd za darmo w taniej strefie,ten darmowy powinien mi się skończyć ponad rok temu.I co to zmienia, jak nie płacę podatku?" kaizen

    "od 15 miesięcy masz darmowy prąd w taniej(na skutek permanentnej pomyłki sprzedawcy),to, że TY nie płacisz podatku (optymalizacja?), że widzisz tylko najdroższe oferty na PV nie oznacza, że innym sie się to nie opłaca" fotohobby

    Opłacalność G12 bez wyrzeczeń
    "patent na prasowanie. NIE prasuję" gawel
    "Moja prasuje w wekendy albo po 21" kulibob

  5. #5
    Lider FORUM (min. 2800)
    Vld

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    warszawa
    Posty
    3.215

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Autoknsupmcja w mojej instalacji (8.8kWp) wynosi 50% a ja odkładam do sieci na zimowe ogrzewanie.
    Przy małej instalacji 50% autoknsumpcji jest tymbardziej możliwe.
    Tylko o co się tu sprzeczać? O dwa panele po 500 zł każdy?
    "Autoknsumpcji" kolego nieomylny?
    Co do, "zawodów pionowych", to mam rozumieć, że masz miłe wspomnienia, skoro Ci się wprost kojarzą z ciągnięciem druta?

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000)
    tkaczor123

    Zarejestrowany
    Jul 2017
    Skąd
    Tarnów
    Kod pocztowy
    33-100
    Posty
    1.253

    Domyślnie

    Cytat Napisał cuuube Zobacz post
    Kolejna sprawa , to wez pod uwagę to ,że większość pisze ,że zużycie im wzrosło po montażu PV . .
    Dziwna sprawa coś w tym musi być. To tak jak auta po montażu instalacji LPG nagle kierowcy robią więcej km.

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar cuuube
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Pyrlandia
    Kod pocztowy
    62-051
    Posty
    2.446

    Domyślnie

    Miałem zużycie 5 MWh , przed montażem . Montując PV już wiedziałem ,że będzie większe bo dołożyłem grzałki do CWU +1,5 MWh . Już ostrze zęby , by dołożyć do 10 kWp i opędzić okres przejściowy ogrzewania , docelowo przechodzę na PC (z peleciaka) .
    "Ciągle mam prąd za darmo w taniej strefie,ten darmowy powinien mi się skończyć ponad rok temu.I co to zmienia, jak nie płacę podatku?" kaizen

    "od 15 miesięcy masz darmowy prąd w taniej(na skutek permanentnej pomyłki sprzedawcy),to, że TY nie płacisz podatku (optymalizacja?), że widzisz tylko najdroższe oferty na PV nie oznacza, że innym sie się to nie opłaca" fotohobby

    Opłacalność G12 bez wyrzeczeń
    "patent na prasowanie. NIE prasuję" gawel
    "Moja prasuje w wekendy albo po 21" kulibob

  8. #8

    Domyślnie

    cuuube pompa ciepła bardzo dobra sprawa też czekam aż z 6,7kw magicznie zrobi się 10kWp i kolejne 2kWp nieoficjalnie
    Na okresy przejściowe przy małej instalacji polecam klimę moja 3,5kW pobiera na grzaniu około 700Wale w dni tak jak teraz więcej nie chodzi niż chodzi. Generalnie do końca grudnia w zależności od pogody można grzać klimą w największe mrozy odpalać kociołek. Jeśli do kompletu ma się rekuperację to i w pozostałych pomieszczeniach będzie cieplej u mnie największą bolączką jest łazienka gdzie chciał nie chciał muszę odpalać stary grzejnik elektryczny olejowy.
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.490

    Domyślnie

    @Qbus_

    Instaluj inwerter 1-fazowy ok. 3,6 kW. Prorokiem nie jestem, ale za rok, dwa Twoje zużycie energii wzrośnie pewnie dwukrotnie. Dorzucisz wtedy kolejny falownik, a kto wie czy potem trzeci. Co więcej - w przypadku awarii jednego to drugi będzie pracował.
    Tak się dzieje bo nagle zaczyna się zauważać, że w cywilizowanym świecie w użyciu są klimy, pompy ciepła oraz kuchnie indukcyjne. I samemu montuje też się takie same "zabawki". Nie wspominając o jakimś EV.
    Zwróć uwagę co piszą @cuuube oraz @marcinbbb.

    Ja też nie dawno zużywałem o połowę mniej prądu rocznie niż obecnie.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  10. #10

    Domyślnie

    Ja uważam ładuj 3 fazy bardziej rozwojowo można żąglować prądem jesli przewidujesz rozwoj to jest tak ; w miare jedzenia apetyt rośnie to proponuje ; tak jak ja ; poczekałem chyba ze 3 lata
    i trafiłem ulge w podatku odlicze sobie to 1 2 poszedłam po maxie 10kw
    nazbierałem kasy 3 wziołem troche kredytu i odciołem się od ,, lichwirzy ''
    Teraz wszystko przełączam na prund a reszte co zostanie z produkcji wale w co amortyzacja daje max 5lat - + 2lata
    Po pół roku jestem chepi

  11. #11

    Domyślnie mam ten sam dylemat

    Cytat Napisał Vld Zobacz post
    Zastanów się jakie obciążenie zazwyczaj u ciebie występuje na poszczególnych fazach i jak na nie wpływają urządzenia zużywają ce stosunkowo najwięcej prądu w ciągu roku.
    Jak obciążenie jest nie wielkie i równo rozdzielone po fazach, to lepiej 3 fazowy, a jak jest stałe duże zużycie na jakiejś jednej fazie, to zdecydowanie jednofazowy. Tyle, że po możliwej zmianie przepisów, przewagi jednofazowego z tyt bilansowania mogą zniknąć.
    Mam podobny dylemat. Instalacja będzie 3.3 kw, falownik 3 (zastanawiam się tez nad 2.5) . Moduły będą na południe w dwóch stringach bo są ograniczenia na dachu. 2.5 falownik musi być jednofazowy - tak że tu był by problem z głowy, przy 3.0 jest już wybór,. Jestem w tauronie słyszałem że sposób przeliczania przez tauron arytmetyczny jest niekorzystny dla klientów. Czy to powinno wpływać jakoś na wybór pomiędzy 1 lub 3 fazowym falownikiem?

  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.490

    Domyślnie

    Cytat Napisał zabuch Zobacz post
    Mam podobny dylemat. Instalacja będzie 3.3 kw, falownik 3 (zastanawiam się tez nad 2.5) . Moduły będą na południe w dwóch stringach bo są ograniczenia na dachu. 2.5 falownik musi być jednofazowy - tak że tu był by problem z głowy, przy 3.0 jest już wybór,. Jestem w tauronie słyszałem że sposób przeliczania przez tauron arytmetyczny jest niekorzystny dla klientów. Czy to powinno wpływać jakoś na wybór pomiędzy 1 lub 3 fazowym falownikiem?
    W zasadzie uwagi Kolegi @Vld wyjaśniają o co chodzi.
    Dodam jeszcze że przy tak małej instalacji liczy się każdy pozyskany kWh (a nie stracony w rozliczeniach z ZE). Łatwo przepiąć podstawowe urządzenia na jedną fazę i cierpliwie czekać na zmianę oprogramowania liczników, by nie było strat w rozliczeniach energii oddawanej do sieci OSD.

    Na rynku jest sporo inwerterów 1-fazowych również z 2 niezależnymi wejściami po stronie DC.
    Nie wiem jak jest teraz, ale jeszcze 2 lata temu inwertery 3-fazowe w stosunku do 1-fazowych w większości miały wyższą cenę.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony