dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5
  1. #1

    Domyślnie Zewnętrzna instalacja elektryczna do rolet - jak rozprowadzić ?

    Witam.
    Mam zamontowane rolety podtynkowe. Problem taki, że elektryk wyciągnął mi na to tylko jeden kabel przy rogu okna 3x1,5mm i powiedział, że resztę zrobią monterzy rolet, natomiast monterzy rolet powiedzieli, że to robi elektryk. Za chwilę wchodzi ocieplenie więc na szybko sam muszę połączyć te przewody.
    Z powodu różnych przesłanek moja instalacja na chwilę obecną wygląda jak na zdjęciu.

    https://photos.app.goo.gl/khC7BbHt7r2naPk58

    Z każdej rolety wychodzi fabryczny przewód (żyłka) 3x0,75 mm długości 2,5 m po czym na dole chce go połączyć z przewodem (drutem) 3x1,5mm. Łączenie przewodów chcę wykonać poprzez skręcenie, zlutowanie i zaizolowanie koszulkami termokurczliwymi. Wszystko to ma siedzieć w puszcze w styropianie płytko pod warstwą tynku elewacyjnego i tegoż styropianu. Po połączeniu każdy przewód 3x15 idzie dołem do garażu i tam zrobię rozdzielnicę w puszczce elektrycznej na złączach wago.

    Pytanie ogólne czy taka instalacja jest prawidłowa czy też popełniam tu jakieś rażące błędy ?

    Pytania szczegółowe:
    Czy połączenie drutu 1,5 mm z linką 0,75 mm poprzez zlutowanie i zaizolowanie jest trwałe czy też jest szansa że po latach cyna np. zwietrzeje i połączenie się wykruszy ?
    Czy są jakieś inne lepsze i trwalsze typy połączeń ?
    Czy puszki do takiego połączenia lutowanego, które jest na zewnątrz ale schowane pod tynkiem i np centymetrową warstwą styropianu musi być jakieś szczelne czy wystarczy zwykła pucha podtynkowa ?
    Czy prowadzenie przewodów pod drzwiami jest dopuszczalne czy też przewody prowadzi się nad ościeżnicą ?

    Może alternatywnie wszystko powinno iść na jednym przewodzie 1,5 dołem od którego w puszkach jest rozgałęzienie do każdego okna ?
    A może według zasad takie instalacje robi się nad oknami górą i schodzi w dół ?

    Pozdrawiam i proszę o jakieś rady.

  2. #2

    Domyślnie

    Moim zdaniem to jest głupota, by w ten sposób zrobić.
    Mamy do czynienia z ... instalacją "podtynkową' zewnętrzną, z puszkami wnętrzowymi schowanymi pod styropianem.
    Toż to szok. Co ze sterowaniem, przyciskami poszczególnych rolet czy też przyciskiem grupowym? Co z ewentualną usterką w tej części instalacji?
    Takie rzeczy robi się wraz z instalacją wewnętrzną budynku.
    Wystarczyło wewnątrz mieszkania, przy każdej rolecie umieścić puszkę, w której były by umieszczone zasilania i odpływy do rolet.
    Tragedia.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  3. #3

    Domyślnie

    Sterowanie jest radiowe, więc chodzi tylko o ułożenie zasilania. Na początku pomysł był taki żeby zrobić niezależne przewody do każdej rolety w celu uniknięcia połączeń do których nie ma dostępu. Jeden koniec miał być połączony we wnętrzu rolety a drugi koniec w puszcze w garażu. Jednak okazało się że nie można się dostać do wnętrza rolet i trzeba jakoś te przewody wychodzące połączyć z resztą instalacji. Puszka jest tylko symbolicznie do zaznaczenia połączenia które ma być lutowane i porządnie zaizolowane. Równie dobrze może jej nie być. Tynki w środku są już położne więc jedyny sposób to instalacja zewnętrzna, dlatego prośba o rade jak to zrobić dobrze

  4. #4

    Domyślnie

    Sporo odpowiedzi masz kolego na elektrodzie, korzystaj do woli.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał elpapiotr Zobacz post
    Sporo odpowiedzi masz kolego na elektrodzie, korzystaj do woli.
    Gonił mnie czas i potrzebowałem jak najwięcej podpowiedzi. W sumie ani tutaj ani na elektrodzie nie otrzymałem odpowiedzi na postawione pytania szczegółowe.
    Instalację ostatecznie zrobiłem tak że otwarłem rolety i w nich zrobiłem połączenia kablowe doprowadzone do jednej rozdzielnicy w garażu.
    Otwarcie rolet i zrobienie połączeń w nich może się wiązać z utratą gwarancji ale pomyślałem że w przypadku wymiany silnika serwis też musiałby wykonać takie połączenia więc teraz mają już ułatwienie
    Pozdrawiam i dzięki za odpowiedzi.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony