dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 3 z 3

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1

    Question Scalenie z powrotem dwóch wcześniej podzielonych działek.

    Witam wszystkich,

    Mam zamiar kupić działkę i wybudować na niej dom jednorodzinny. Działka (nr 10, 1100mkw) została podzielona na dwie połowy (nr 10/1 i 10/2, po 550 mkw) w roku 2009 decyzją wójta. Podział był niezależny od MPZP uchwalonego w 2001, gdzie wpisana jest minimalna powierzchnia działki 900mkw. W uzasadnieniu decyzji nawet jest o tym cały akapit, ale zatwierdzili podział na wniosek właściciela. Potem jednak właściciel przemyślał sprawę i nie zgłosił podziału do KW. W związku z tym w tej chwili w ewidencji są dwie działki 10/1 i 10/2 tego samego właściciela, natomiast w KW nadal figuruje tylko jedna działka Nr 10. Na działce 10/1 jest dom wybudowany w latach 60-tych.

    O ile dobrze rozumiem mam następujące opcje po ewentualnym zakupie działek:

    1. Scalić je z powrotem np. w działkę Nr 10/3 1100mkw i budować zgodnie z MPZP. Czy starostwo może nie wyrazić zgody?

    2. Jeśli nie mogę scalić, to rozumiem że mogę budować na dwóch działkach. Czy wtedy muszę postawić budynek tak, aby jego obrys przecinał granicę działek? W przeciwnym razie zostanie potraktowany jako budowa na jednej działce, co jest niezgodne z MPZP?

    3. Jeśli nie mogę scalić, i nie chcę budować na granicy dwóch działek, czy w ostateczności mogę rozbudować istniejący dom na większy? A może jeszcze jest jakieś inne wyjście?

    Z góry dziękuję za pomoc!

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    na pewno należy zrobić porządek z tą numeracją, natomiast niekoniecznie należy scalać. Dwie ( i więcej ) działek ewidencyjnych może stanowić jedną działkę budowlaną.
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  3. #3
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.279

    Domyślnie

    Przed rozpoczęciem jakichkolwiek działań należy uporządkować stan prawny czyli doprowadzic do zgodności EGiB oraz KW. W tej sytuacji wyjście jest tylko jedno - ujawnić stan w EGiB w KW.
    W wielu regionach Polski dzieje to się automatycznie, co miesiąc nastepuje wymiana informacji co do zmian, EGiB odpowiada za informacje działu I. , księgi za dział II.
    Jak widać nie wszędzie jest to takie oczywiste.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony