dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 19 z 19
  1. #1

    Domyślnie Wytrzymałość stropu w starym budynku z lat 50

    Witam jestem w trakcie generalnego remontu mojego domu rodzinnego z lat 50 jego projekt z tamtych lat przewidywał piętro poddasze. Ja też tak robię tylko z nowym projektem. Moj obecny etap to montaż ogrzewania podlogowego i wylewki osoba która mi to robi zabiła mi ćwieka czy stary strop wytrzyma taki ciężar. Według projektu i konstruktora tak, z tym ze cały mój projekt jest skopany i w nic co jest w nim zawarte nie wierzę. Kierownik budowy też nie dał mi jednoznacznej odpowiedzi tylko powołał się na projekt. Odkryłem stary strop do zbrojenia i wygląda to tak idą pręty 10 co 40cm i w poprzek też trafiłem na jeden więc przypuszczam że + - jest podobnie co 40cm miedzy nimi jest dana 6 co 20cm w układzie siatki strop jest gruby na 8cm betonu z żwirem. W każdym pokoju na parterze jest trochę obwiśniety max to 4-5cm ciężko powiedzieć dokładnie bo jest sufit podwieszany największy pokój będzie miał 5mx5m. I teraz jak dam styropian 5 cm, ogrzewanie podłogowe i zwykła wylewke betonowa robiona maszynowo strop się zawali?

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.206

    Domyślnie

    Cytat Napisał bula258 Zobacz post
    Witam jestem w trakcie generalnego remontu mojego domu rodzinnego z lat 50 jego projekt z tamtych lat przewidywał piętro poddasze. Ja też tak robię tylko z nowym projektem. Moj obecny etap to montaż ogrzewania podlogowego i wylewki osoba która mi to robi zabiła mi ćwieka czy stary strop wytrzyma taki ciężar. Według projektu i konstruktora tak, z tym ze cały mój projekt jest skopany i w nic co jest w nim zawarte nie wierzę. Kierownik budowy też nie dał mi jednoznacznej odpowiedzi tylko powołał się na projekt. Odkryłem stary strop do zbrojenia i wygląda to tak idą pręty 10 co 40cm i w poprzek też trafiłem na jeden więc przypuszczam że + - jest podobnie co 40cm miedzy nimi jest dana 6 co 20cm w układzie siatki strop jest gruby na 8cm betonu z żwirem. W każdym pokoju na parterze jest trochę obwiśniety max to 4-5cm ciężko powiedzieć dokładnie bo jest sufit podwieszany największy pokój będzie miał 5mx5m. I teraz jak dam styropian 5 cm, ogrzewanie podłogowe i zwykła wylewke betonowa robiona maszynowo strop się zawali?
    Jeżeli zbrojenie jest takie jak go opisujesz strop ma spore szanse spaść razem z tym co będzie wykonywal wylewki. Ugięcie 4-5cm już powinno spowodowac gogłębną analize stropu. Dodatkowo 8 cm betonu to za cienki strop. Strop nie drży jak po nim chodzisz? Może prosty test jakieś podskoki? Nie żartuje.

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.846

    Domyślnie

    Jakie są rozpiętości tego stropu d=8cm.?
    Oparty jest na ścianach czy na belkach ?
    Więźba dachu opiera się na tym stropie?
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  4. #4

    Domyślnie

    Wiem że nie żartujesz robiłem takie próby. Mam 110kg wagi po dwóch skokach strop drżał ale chwilę Max 2sek. nie wpadał w falowanie. Co do ugiecia ciężko stwierdzić nie mam poziomicy laserowej może to być 2 cm opadu na środku. Od dołu mam płyty nie pękają nic się z sufitem nie dzieje czyli nie ugina się dalej.

  5. #5

    Domyślnie

    Maksymalna rozpiętość na dole to pokuj 4,5 na 4,5 m.
    Strop będzie raczej oparty ma ścianach nie sądzę żeby robili wtedy wieńca stropowe. Za to co 3m idą pręty przez całą długo domu i wychodzą na zewnątrz domu i są śruby na ścianach zewnętrznych.
    Dach nie opiera się na stropie tylko na ścianach działowych w 3 miejscach. Ściany działowe są postawione bezpośrednio w miejscu ścian na parterze A te na dole na fundamentach.

    Przeszło mi przez myśl odkuć strop parterowy w piwnicy i zobaczyć jak tam jest zrobione zbrojenie. Ja parterze sam robiłem wylewki dawno femu ok 13 lat temu i sie nic nie dzieje do tej pory.

  6. #6

    Domyślnie

    Zacząłem czytać nad alternatywną wylewką coś lekkiego zamiast tradycyjnej . Mam już rozłożony styropian 5cm jak bym na to wylał lekka wylewke styrobetonową lub keramzytową coś to da mogę wtedy zrobić ogrzewanie podłogowe bez konieczności wzmacniania stropu?

  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.277

    Domyślnie

    Google -sucha podłogówka -> enter

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał Bertha Zobacz post
    Google -sucha podłogówka -> enter
    Spojrzałem na to ale mnie to nie spełni roli musiał bym i tak zrobić wylewke że styrobetonu żeby wyrównać stropy i zakryć peszle z elektryką bo idzie po podłodze potraktuje to jako ostateczności.
    Orientuje się ktoś jaki jest koszt takiego suchego ogrzewania?

  9. #9
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.277

    Domyślnie

    Poszukaj lepiej. Nic nie wylewasz, układasz płyty, rury, podłogę, podłączasz i grzejesz. Widziałem to na kilku budowach na drewnianych stropach. Na parterze klasyka w wylewce a na piętrze sucha podłogówka

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał Bertha Zobacz post
    Poszukaj lepiej. Nic nie wylewasz, układasz płyty, rury, podłogę, podłączasz i grzejesz. Widziałem to na kilku budowach na drewnianych stropach. Na parterze klasyka w wylewce a na piętrze sucha podłogówka
    A jak z poziomem, jak wyrównać stsry strop?
    Mogę to położyć na styropian który mam już rozłożony?

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.206

    Domyślnie

    Cytat Napisał bula258 Zobacz post
    A jak z poziomem, jak wyrównać stsry strop?
    Mogę to położyć na styropian który mam już rozłożony?
    Styropian moze zostać. Sprawdziłeś niższy strop? Strop nad parterem mogł być zaplanowany grubszy użytkowy a ten pod strychem cieńszy.

  12. #12

    Domyślnie

    Jutro zamierzam odkuć. Projekt domu przewidywał poddasze użytkowe nie powstało z ze względów finansowych. Pytanie czy zaoszczędzi by na wytrzymałości wiedząc że kiedyś mają tam powstać pomieszczenia

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.846

    Domyślnie

    Przy tych rozpiętościach, tej grubości stropu i takiem zbrojeniu ten strop nie nadaje się na strop użytkowy.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.206

    Domyślnie

    Cytat Napisał bula258 Zobacz post
    Jutro zamierzam odkuć. Projekt domu przewidywał poddasze użytkowe nie powstało z ze względów finansowych. Pytanie czy zaoszczędzi by na wytrzymałości wiedząc że kiedyś mają tam powstać pomieszczenia
    W latach '50 nie było ogólnodostępnych gruszek z betonem, raczej wszystko robione ręcznie na budowie, więc "dorobienie' kilku metrów betonu np z 8 do 12 cm to realny wysiłek nie tylko finansowy ale fizyczny, do tego to strop nad parterem, wiesz jak transparentowano beton? Ja wprawdzie nie w '50 ale w ' 80 latach pamiętam. Łopata i ogień, 2 nas stało na 'przerzucie'. Ktoś mógł wtedy optymalizować grubość wiedząc że poddasze nie użytkowe będzie.

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    Przy tych rozpiętościach, tej grubości stropu i takiem zbrojeniu ten strop nie nadaje się na strop użytkowy.
    Nawet gdybym zastosował JASTRYCH ANHYDRYTOWY przy 4 cm powinno byc 88kg m2?

    Co najlepiej zrobić w moim przypadku na górze ściany działowe postawione od dołu zamontować jakieś stalowe belki z cełówki na środku sufitu? Czy na górze wylać jakąś belkę przez środek z pretu 20?

  16. #16
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    grv

    Zarejestrowany
    Feb 2014
    Skąd
    Mała Nieszawka
    Kod pocztowy
    87-103
    Posty
    417

    Domyślnie

    Był taki mem z kotem, który by tu pięknie pasował (Andrzej, to jeb***), ale że to forum profesjonalistów powstrzymam się przed wrzucaniem takich grafik
    Projekt TK44 piętrowy, 153m2 pow. użytk., pow. netto 182 m2; ściany Porotherm, Polstyr 15cm 0,38; podłoga EPS100 17cm 0,38; strych Isover 0,41 30cm; dachówka Roben; kocioł Buderus GB072 14kW + RC300 + pogodówka + termostaty Salus + głowice Salus, Galmet 140l.

  17. #17

    Domyślnie

    No właśnie forum profesjonalistów, ja nim nie jestem i dlatego potrzebuje dobrej porady. A po tym co napisze poniżej na pewno ktoś się odezwie że to nie możliwe lub uciekaj z tego domu.

    Mianowicie sprawdziłem beton na parterze i w sumie nie wiem czy jest lepiej niż na górze bo zrobiłem próbny odwiert na środku stropu i jest go 10cm czyli więcej o 2 cm w rogu trafiłem 12cm A pręty no cóż trafiłem na 12 gładka potem 6, co 20cm i dopiero za 1m fi10, w drugą stronę za 80cm fi12 więc oczka jeszcze większe niż na górnym stropie. A dodam że mam tam wylewki zwykłe robione samemu w betoniarce na pewno z 5cm ponad 13lat temu i strop się trzyma cały czas na tym samym poziomie.

    Ktoś mi powie konkretnie ile waży m2 styrobetonu przy 10cm?

  18. #18
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    grv

    Zarejestrowany
    Feb 2014
    Skąd
    Mała Nieszawka
    Kod pocztowy
    87-103
    Posty
    417

    Domyślnie

    Cytat Napisał bula258 Zobacz post
    Ktoś mi powie konkretnie ile waży m2 styrobetonu przy 10cm?
    Ok. 30kg/m2.
    Projekt TK44 piętrowy, 153m2 pow. użytk., pow. netto 182 m2; ściany Porotherm, Polstyr 15cm 0,38; podłoga EPS100 17cm 0,38; strych Isover 0,41 30cm; dachówka Roben; kocioł Buderus GB072 14kW + RC300 + pogodówka + termostaty Salus + głowice Salus, Galmet 140l.

  19. #19
    asiaf
    Guest
    asiaf

    Domyślnie

    Witam,
    Ja również remontuję stary dom, wybudowany w latach 70-tych. Strop jest grubości ok. 6 cm, na który położyliśmy styropian o łącznej grubości ok. 13 cm i na to posadzki, których grubość wacha się od 6 cm do miejscami 7-8 cm, a kawałkiem w przedpokoju nawet 9 cm. Czy nie jest to za duże obciążenie na taki strop? Przykładowo powierzchnia kuchni wynosi 4,3x4,08 m, w niej wylewki miejscami wahają się w granicach 7-8 cm, ale na większości powierzchni mają 6 cm. W przedpokoju (o wym. 1,3 x 5,36 m) na środku gr. wylewki wyszła nawet 9 cm (na pow. ok. 1,3x1,5m). Łączna powierzchnia całego parteru wynosi 75 m2, na wylewki poszło ok. 8,3-8,5 tony piasku i 43 worki cementu co daje łącznie nawet 9575 kg tj. 128 kg/m2. Czy na taki strop nie jest to za dużym ciężarem? Czy mogę przykleić płytki gresowe, które jak sprawdzałam, bez kleju będą ważyły ok. 24-25 kg/m2? Wtedy łącznie dałoby to ok. 152-153 kg/m2? Czy lepiej położyć panele? Pomijając płytki czy panele czy ten strop nie jest już obecnie za mocno obciążony?

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony