dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 5
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 88
  1. #1
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Nurek_

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Sosnowiec
    Posty
    1.126
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie Róznicówka 3-fazowa jako zabezpieczenie obwodu jednofazowego

    Witam
    Z tego co wyczytałem, nie powinno się stosować 3-fazowych średnicówek do zabezpieczania obwodów 1-fazowych. Tymczasem z tego co widzę, mam taką różnicówką zabezpieczone obwody w kuchni: płytę indukcyjną (3-fazową) i 3 obwody gniazdek (1-fazowe). Czy to błąd elektryka?
    Parterówka 117m2 | ściany 20cm grafitu 0.32 | podłoga 20 cm EPS 0.36 | strop 35 cm wełny 0.36 | rekuperator Izzifast 300 ERV | pompa ciepła Buderus WLW196i | PV 9,75kW na gruncie
    Dziennik budowy

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.288
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Nurek_ Zobacz post
    Tymczasem z tego co widzę, mam taką różnicówką zabezpieczone obwody w kuchni: płytę indukcyjną (3-fazową) i 3 obwody gniazdek (1-fazowe). Czy to błąd elektryka?
    Tu nie ma jasnych wytycznych ani przepisów. W sytuacji, gdy na obwód jednofazowy została użyta różnicówka trzyfazowa problemem jest "upalony neutralny" - wtedy na fazy trafia niebezpieczne dla urządzeń i ludzi napięcie. Myślący elektryk zabezpiecza inwestora przed takim ryzykiem. Ale trudno udowodnić, że trzyfazowa różnicówka do obwodu jednofazowego to błąd.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 29-09-2019 o 10:24

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Tu nie ma jasnych wytycznych ani przepisów. W sytuacji, gdy na obwód jednofazowy została użyta różnicówka trzyfazowa problemem jest "upalony PE" - wtedy na fazy trafia niebezpieczne dla urządzeń i ludzi napięcie. Myślący elektryk zabezpiecza inwestora przed takim ryzykiem. Ale trudno udowodnić, że trzyfazowa różnicówka do obwodu jednofazowego to błąd.
    Że co ?
    I Ty chcesz egzaminować elektryków?
    Nie rozśmieszaj mnie!
    Ostatnio edytowane przez elpapiotr ; 29-09-2019 o 08:09
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.288
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał elpapiotr Zobacz post
    Że co ?
    I Ty chcesz egzaminować elektryków?
    Nie rozśmieszaj mnie!
    No to zacytuj, gdzie widnieje zakaz stosowania różnicówki trzyfazowej do obwodów jednofazowych. Wielu inwestorów tak urządzonych będzie miało powód do czepienia się wykonawcy... Tylko czemu dostali kwit umożliwiający odbiór instalacji? Od elektryka przecież...

    A do egzaminowania wystarczy wyrywkowa wiedza. Elektryk powinien znać odpowiedzi na wszystkie pytania. Inwestorowi wystarczy znać kilka pytań.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 29-09-2019 o 09:56

  5. #5

    Domyślnie

    No to powtórzmy -
    Cytat Napisał Kaizen
    W sytuacji, gdy na obwód jednofazowy została użyta różnicówka trzyfazowa problemem jest "upalony PE" - wtedy na fazy trafia niebezpieczne dla urządzeń i ludzi napięcie.
    Widzę tę wyrywkową wiedzę - chorą wiedzę.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.288
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał elpapiotr Zobacz post
    No to powtórzmy - Widzę tę wyrywkową wiedzę - chorą wiedzę.
    Masz "uroczy" sposób poprawiania cudzych błędów. Tak, żeby przypadkiem żaden czytający nie dowiedział się, jak powinno być i przypadkiem nie zyskał ani odrobiny tajemnej wiedzy.
    Dbasz jednocześnie i mistrzowski poziom złośliwości i hejtu.

    Poprawiłem - komuś może się przyda.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 29-09-2019 o 10:33

  7. #7

    Domyślnie

    Przecież zacytowałem, później podkreśliłem, a tu dalej wiedza tajemna ... była.
    Teraz rozumiesz, panie egzaminatorze?

    PS. Nie ma różnicówek 3-fazowych, tak jak i 1-fazowych. Masz 5 sekund do sprawdzenia
    I żeby dokończyć te smutne sprawy -
    Cytat Napisał Kaizen
    Tu nie ma jasnych wytycznych ani przepisów. W sytuacji, gdy na obwód jednofazowy została użyta różnicówka trzyfazowa problemem jest "upalony neutralny" - wtedy na fazy trafia niebezpieczne dla urządzeń i ludzi napięcie
    To też nie jest prawda. Chyba że chodzi o zagrożenie pożarowe.
    Tym razem zapomniał odwrotnie - zapomniał o PE.
    Ostatnio edytowane przez elpapiotr ; 29-09-2019 o 10:48
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.288
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał elpapiotr Zobacz post
    Przecież zacytowałem, później podkreśliłem, a tu dalej wiedza tajemna ... była.
    Teraz rozumiesz, panie egzaminatorze?
    Kto z Twojej wypowiedzi dowiedział się, jak powinno być i na czym polegał błąd? Ewidentnie Twoim celem było dokopanie interlokutorowi a nie pomoc pytającemu.

    Cytat Napisał elpapiotr Zobacz post
    PS. Nie ma różnicówek 3-fazowych, tak jak i 1-fazowych. Masz 5 sekund do sprawdzenia
    Tutaj sam wrzucasz obrazek z protokołu różnicówki "typ: [...] trójfazowy"

  9. #9

    Domyślnie

    He he - czy to ja pisałem ? Czy ten "protokół" jest mojego autorstwa?
    Tak przy okazji - nie posługuję się miernikami Megger-a.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.288
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał elpapiotr Zobacz post
    He he - czy to ja pisałem ? Czy ten "protokół" jest mojego autorstwa?
    Chyba nie używasz nieprawdziwych informacji do poparcia swojego stanowiska? Skoro producent twierdzi, że wyprodukował różnicówkę trójfazową to jakie masz kompetencje, żeby to kwestionować?

    EOsT z mojej strony.

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen
    Skoro producent twierdzi, że wyprodukował różnicówkę trójfazową to jakie masz kompetencje, żeby to kwestionować?
    Ano takie :

    Za doktorem Musiałem -

    Jednofazowe bądź trójfazowe są urządzenia dostarczające napięcia i prądu odpowiednio jedno- bądź trójfazowego (prądnica, przetwornica, przekształtnik) i/lub działające poprawnie pod warunkiem zasilania napięciem i prądem odpowiednio jedno- bądź trójfazowym (transformator, przetwornica, przekształtnik, silnik, piec, nagrzewnica). Natomiast wszelkie łączniki: odłączniki, rozłączniki, wyłączniki, uziemniki czy zwierniki są jednobiegunowe, dwubiegunowe, trójbiegunowe bądź czterobiegunowe, zależnie od liczby ich torów głównych. Do poprawnego działania łączniki 3- lub 4-biegunowe nie potrzebują trzech napięć przesuniętych w czasie o 1/3 okresu zmienności,ale potrzebują tego na przykład 3-fazowe silniki lub transformatory.

    Teraz paniatno ?
    Ostatnio edytowane przez elpapiotr ; 29-09-2019 o 11:40
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Kto z Twojej wypowiedzi dowiedział się, jak powinno być i na czym polegał błąd? Ewidentnie Twoim celem było dokopanie interlokutorowi a nie pomoc pytającemu.
    Każdy kto wie, że tam nie ma PE. Czyli prawie każdy i wypowiedz elpapiotra nie musiała nawet naprowadzać.

  13. #13
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Nurek_

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Sosnowiec
    Posty
    1.126
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Super Panowie, że sobie pogadaliście. Ale ja dalej nie wiem czy mam brać elektryka za łeb żeby poprawiał czy nie...
    Parterówka 117m2 | ściany 20cm grafitu 0.32 | podłoga 20 cm EPS 0.36 | strop 35 cm wełny 0.36 | rekuperator Izzifast 300 ERV | pompa ciepła Buderus WLW196i | PV 9,75kW na gruncie
    Dziennik budowy

  14. #14
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.686
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał Nurek_ Zobacz post
    Witam
    Z tego co wyczytałem, nie powinno się stosować 3-fazowych średnicówek do zabezpieczania obwodów 1-fazowych. Tymczasem z tego co widzę, mam taką różnicówką zabezpieczone obwody w kuchni: płytę indukcyjną (3-fazową) i 3 obwody gniazdek (1-fazowe). Czy to błąd elektryka?
    Dobrze napisałeś nie powinno ale nie ma zapisu zabraniającego. Miałeś elektryka takiego sobie ale nic raczej nie wskórasz chyba że miał robić jak w projekcie a w projekcie było inaczej. A płytę indukcyjną masz raczej 2-fazową i jej pewnie nie trzeba było zabezpieczać różnicówką bo podłączona na stałe.
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał Nurek_ Zobacz post
    Super Panowie, że sobie pogadaliście. Ale ja dalej nie wiem czy mam brać elektryka za łeb żeby poprawiał czy nie...
    Tak, weź go za łeb, niech poczyta arkusz 4-41 PN 60364 i dowie się, kiedy jest obowiązek stosowania RCD. Po drugie, montaż RCD 4-polowych/biegunowych do urządzeń odbiorczych 1-fazowych nie jest niezgodne zprzepisami, ale ... mało funkcjonalne. No i możliwość przerwania toru N w tym aparacie niesie takie ryzyko. Osobiście nie spotkałem się z taką sytuacją, ale licho nie śpi.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  16. #16
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    domsat

    Zarejestrowany
    Mar 2018
    Skąd
    Łódż
    Kod pocztowy
    93-362
    Dzielnica
    Górna
    Posty
    259

    Domyślnie

    Do autora tematu - podaj gdzie to wyczytałeś. I daj sobie spokój z tym wyimaginowanym problemem, bo Instalacja RCD jest OK. Upalenie neutralnego jest mitem. Więcej nie będę pisał, bo każde zdanie to woda na młyn takich forumowiczów jak Elpapiotr

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał domsat Zobacz post
    Do autora tematu - podaj gdzie to wyczytałeś. I daj sobie spokój z tym wyimaginowanym problemem, bo Instalacja RCD jest OK. Upalenie neutralnego jest mitem.
    Kto tutaj, oprócz Ciebie, pisał o upaleniu toru N w RCD 4-biegunowym, kolego Domsat?
    Po drugie, wytłumacz autorowi, po co mu różnicówka dla płyty indukcyjnej (mowa oczywiście o instalacji zasilanej z sieci w układzie TN). Też polejesz wodę?
    Ostatnio edytowane przez elpapiotr ; 29-09-2019 o 22:59
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  18. #18
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Nurek_

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Sosnowiec
    Posty
    1.126
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał domsat Zobacz post
    Do autora tematu - podaj gdzie to wyczytałeś.
    Rzuciło mi się parę razy w oczy gdzieś na forum

    Cytat Napisał elpapiotr Zobacz post
    Kto tutaj, oprócz Ciebie, pisał o upaleniu toru N w RCD 4-biegunowym, kolego Domsat?
    Po drugie, wytłumacz autorowi, po co mu różnicówka dla płyty indukcyjnej (mowa oczywiście o instalacji zasilanej z sieci w układzie TN). Też polejesz wodę?
    Czyli co, mam rozumieć że to nie trójfazowa różnicówka jest problemem tylko to że płyta jest nią zabezpieczona?
    Parterówka 117m2 | ściany 20cm grafitu 0.32 | podłoga 20 cm EPS 0.36 | strop 35 cm wełny 0.36 | rekuperator Izzifast 300 ERV | pompa ciepła Buderus WLW196i | PV 9,75kW na gruncie
    Dziennik budowy

  19. #19
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    krzcel

    Zarejestrowany
    Jul 2014
    Skąd
    śląsk górny/małopolska
    Posty
    517

    Domyślnie

    Ja bym jeszcze proponował odróżnić użycie RCD "trójfazowego" w obwodach jednofazowych oraz jako zasilanego trójfazowo dla zabezpieczenia trzech obwodów jednofazowych. A po co ta dyskusja, skoro można zrobić to normalnie. Mamy na rynku jakiś problem z dostępnością RCD dwubiegunowych?
    trolla nie należy karmić – czyli że nie należy z nim w ogóle wchodzić w jakąkolwiek polemikę.

  20. #20

    Domyślnie

    Hager poszedł na rękę elektrykom -

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Trzy w jednym..jpg
Wyświetleń:	1178
Rozmiar:	22,7 KB
ID:	435337

    https://www.hager.pl/systemy-i-rozwi...bo4/130548.htm
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

Strona 1 z 5

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony