dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 5
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 88
  1. #21
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    domsat

    Zarejestrowany
    Mar 2018
    Skąd
    Łódż
    Kod pocztowy
    93-362
    Dzielnica
    Górna
    Posty
    259

    Domyślnie

    Do autora tematu:
    1. napisałem, że masz ok to po co dalej drążysz problem, choć wspomniany produkt Hager-a byłby lepszym rozwiązaniem
    2. wiedz - dziś wszystkie obwody w budownictwie mieszkaniowym mają być zabezpieczone przez RCD
    3. podajesz, że rzuciło Ci się na oczy na forum - to jeszcze nie wiesz, że wszelkie fora budowlane i nawet fachowe są pełne fałszywej wiedzy podawanej przez nawiedzonych, nie spełnionych zawodowo czy pragnących podnieść swoje ego "fachowców" czy wreszcie emerytów chcących zbawić świat instalacji elektrycznych,
    Tacy to siedzą przed kompem od rana do wieczora i klepią swoje przemyślenia i dyskutują między sobą, a główny wątek zostaje na boku. Dla potwierdzenia zobacz godziny aktywności w tym temacie jak i poziom intelektualny wypowiedzi np w temacie " Na wszystkich kablach faza..."
    Do kol. Elpapiotr - o upaleniu przewodu N - patrz post nr 2

  2. #22
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.685
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał domsat Zobacz post
    Do autora tematu:
    1. napisałem, że masz ok to po co dalej drążysz problem, choć wspomniany produkt Hager-a byłby lepszym rozwiązaniem
    2. wiedz - dziś wszystkie obwody w budownictwie mieszkaniowym mają być zabezpieczone przez RCD
    3. podajesz, że rzuciło Ci się na oczy na forum - to jeszcze nie wiesz, że wszelkie fora budowlane i nawet fachowe są pełne fałszywej wiedzy podawanej przez nawiedzonych, nie spełnionych zawodowo czy pragnących podnieść swoje ego "fachowców" czy wreszcie emerytów chcących zbawić świat instalacji elektrycznych,
    Tacy to siedzą przed kompem od rana do wieczora i klepią swoje przemyślenia i dyskutują między sobą, a główny wątek zostaje na boku. Dla potwierdzenia zobacz godziny aktywności w tym temacie jak i poziom intelektualny wypowiedzi np w temacie " Na wszystkich kablach faza..."
    Do kol. Elpapiotr - o upaleniu przewodu N - patrz post nr 2
    No to jak tak sobie pitolimy to jakaś podstawa tego by nie było fałszywej wiedzy?
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  3. #23

    Domyślnie

    Cytat Napisał domsat
    2. wiedz - dziś wszystkie obwody w budownictwie mieszkaniowym mają być zabezpieczone przez RCD
    Bzdura. Udowodnij, lub podaj przepisy.

    No dobra - podpowiem. Chodzi o takie magiczne litery systemu sieci.
    Ostatnio edytowane przez elpapiotr ; 30-09-2019 o 22:57
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  4. #24
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    domsat

    Zarejestrowany
    Mar 2018
    Skąd
    Łódż
    Kod pocztowy
    93-362
    Dzielnica
    Górna
    Posty
    259

    Domyślnie

    1. Pitolicie to Wy - patrz np temat " Na wszystkich kablach faza..."
    2. Stosowanie RCD we wszystkich obwodach mieszkaniowych -
    - oczywiście dotyczy TN-S, ale ja innych nie stosuję, więc nie musiałem tego dodawać
    - podstawa - wiedza, doświadczenie, rozsądek
    - są wyjątki, ale to osobny temat
    3. I to by było tyle na temat, na dalsze wypowiedzi z mojej strony to już szkoda mi czasu

  5. #25

    Domyślnie

    Cytat Napisał domsat Zobacz post
    1. Pitolicie to Wy - patrz np temat " Na wszystkich kablach faza..."
    2. Stosowanie RCD we wszystkich obwodach mieszkaniowych -
    - oczywiście dotyczy TN-S, ale ja innych nie stosuję, więc nie musiałem tego dodawać
    - podstawa - wiedza, doświadczenie, rozsądek
    - są wyjątki, ale to osobny temat
    3. I to by było tyle na temat, na dalsze wypowiedzi z mojej strony to już szkoda mi czasu
    Skoro ci szkoda czasu, to ja dopiszę - to jest tylko i wyłącznie twoje widzimisię, niczym nie poparte oprócz własnego wymysłu. A z literkami się pomyliłeś.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  6. #26

    Domyślnie

    A czy mozna zamiast RCD 3f dac 3x RCD 1f (po 1 na faze) i dalej obwody 1f?

    Drugie pytanie:
    Jesli jest uklad rozlacznik nadpr. 3f -> rozlacznik 1f (x sztuk) to jaki RCD najlepiej dac i w ktorym miejscu?

  7. #27
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.248

    Domyślnie

    Jeżeli za rozłącznikiem obwód trójfazowy jest dzielony do zasilania róznych odbiorników i obwodów jednofazowych to stosujemu różnicówki jednofazowe tak aby wyzwolenie jednej w obwodzie gniazd nie spowodowało wyłączenia i zaniku napięcia także w innym obwodzie np. oświetlenia lub gniazd w innym pomieszczeniu w którym nie nastąpił upływ do przewodu ochronnego PE.
    yłącznik różnicowo prądowy 3 fazowy będzie zatem potrzebny tylko do obwodów i gniazd trójfazowych trójfazowych w garażu lub warsztacie.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  8. #28

    Domyślnie

    Konkretnie chodzi mi to czy mozna kilka obwodow 1f podlaczyc pod ten sam RCD 1f. Nie mam miejsca zeby kazdy obwod mial swoj wlasny RCD a jednoczesnie chce zeby wszystkie obwody byly zabezpieczone RCD i nie bylo problemu z upalnym N.
    Ostatnio edytowane przez WarrenC ; 18-02-2024 o 23:56

  9. #29
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.248

    Domyślnie

    Cytat Napisał WarrenC Zobacz post
    Konkretnie chodzi mi to czy mozna kilka obwodow 1f podlaczyc pod ten sam RCD 1f.
    Można ale w zależności jakie to obwody nie zawsze jest taka zasadność.

    Jeżeli są to gniazda to każdy odbiornik może mieć swoją upływność. Ma ona znikomy poziom ale gdy podłączymy ich kilka to w końcu dojdziemy do poziomu w którym nastąpi wyzwolenie.

    Cytat Napisał WarrenC Zobacz post
    ..... i nie bylo problemu z upalnym N.
    Nie wiem o jakie upalne lub upalone N się rozchodzi.
    W rozdzielnicy każdy przewód neutralny jest podłączony do jednego styku rozdzielczego więc raczej nie grozi to jego upaleniem chyba że jest źle dobrany przekrój lub słaby styk co nie ma związku z różnicówką.
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 19-02-2024 o 07:17
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  10. #30
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    qwerty1986

    Zarejestrowany
    Jul 2018
    Skąd
    Białystok
    Posty
    288

    Domyślnie

    Można pod 1f RCD podłączyć kilka obwodów. Tylko pamiętaj o obciążalności RCD (masz 25A, 40A, 63A). Im więcej RCD tym w przypadku awarii szybciej znajdziesz przyczynę. U siebie na mieszkanie ~50 m2 mam 3 RCD.

  11. #31

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mareks77 Zobacz post
    Nie wiem o jakie upalne lub upalone N się rozchodzi.
    W rozdzielnicy każdy przewód neutralny jest podłączony do jednego styku rozdzielczego więc raczej nie grozi to jego upaleniem chyba że jest źle dobrany przekrój lub słaby styk co nie ma związku z różnicówką.
    Chodzi o to ze RCD 3f moga nie rozlaczyc (EDIT: nie zamknac) toru N i wtedy jest klopot. Na wspomnianego w tym watku hagera z zabezpieczeniem toru N za ponad 1000pln to mnie nie stac.
    Ostatnio edytowane przez WarrenC ; 19-02-2024 o 22:54

  12. #32
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.158
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał WarrenC Zobacz post
    Chodzi o to ze RCD 3f moga nie rozlaczyc toru N i wtedy jest klopot. Na wspomnianego w tym watku hagera z zabezpieczeniem toru N za ponad 1000pln to mnie nie stac.
    To nie chodzi o to, że nie rozłączy. Chodzi o to, że jak N zostanie przerwany to...

    Tak od 4 minuty co ważne:

  13. #33

    Domyślnie

    Chodzi o jedno lub drugie (1:50). Moze byc takze problem z kolejnoscia zalaczania faz i N ja sie zrobi dyskoteke. Akurat autor tych filmikow nie widzi problemu w RCD 3f pomimo wykazania ryzyk.
    Ostatnio edytowane przez WarrenC ; 19-02-2024 o 22:41

  14. #34
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.248

    Domyślnie

    Cytat Napisał WarrenC Zobacz post
    Chodzi o to ze RCD 3f moga nie rozlaczyc toru N i wtedy jest klopot. Na wspomnianego w tym watku hagera z zabezpieczeniem toru N za ponad 1000pln to mnie nie stac.
    Zabzpieczenie toru neutralnego w wyłączniku różnicowo prądowym typu Hager polega jeynie na tym że podczas załączania go ten tor jest załączany jako pierwszy a dopiero potem następuje załączenie wszystkich innych faz.
    Filmik OK ale pokazuje sytuację normalną w której po uszkodzeniu głównego przewodu neutralnego przed różnicówką owa farelka jest podłączona szeregowo razem z żarówką do napięcia międzyfazowego.
    Ze względu na różnicę mocy i rezystancji farelki i żarówki to na żarówce wystąpi napięcie większe aniżeli 230V,
    Wiadomo że przy różnicówkach jednofazowych taka sytuacja nie wystąpi ponieważ nażda faza posiada swój pzrewód neutralny którego prąd musi się równać z przewodem fazowym i nie może być wynikiem sumy prądów w poszczególnych fazach.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  15. #35
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.158
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał WarrenC Zobacz post
    Chodzi o jedno lub drugie (1:50). Moze byc takze problem z kolejnoscia zalaczania faz i N ja sie zrobi dyskoteke. Akurat autor tych filmikow nie widzi problemu w RCD 3f pomimo wykazania ryzyk.
    Napisałeś:
    "Chodzi o to ze RCD 3f moga nie rozlaczyc toru N i wtedy jest klopot."

    A czymże grozi pozostawienie załączonego przewodu neutralnego w domu jednorodzinnym? Jaki kłopot nam grozi przy ciągle połączonym N?

  16. #36

    Domyślnie

    Masz racje, powinno być moga nie zamknac toru N zamiast nie rozlaczyc.
    Ostatnio edytowane przez WarrenC ; 19-02-2024 o 22:52

  17. #37
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    qwerty1986

    Zarejestrowany
    Jul 2018
    Skąd
    Białystok
    Posty
    288

    Domyślnie

    Chodzi tylko o miejsce w rozdzielnicy... CDC240J kosztuje 100 zł, a CDC440J 150 zł. Na 3 fazy oszczędzamy 150 zł... Groszowe sprawy na całej inwestycji. Tak więc tylko RCD 1 fazowe!!!

  18. #38

    Domyślnie

    Kolego, chyba umiesz liczyć? Skoro przy liczniku jest (rzadko spotykany D) 25 A, to po co ci 40-amperowe RCD? Chyba że będą tańsze.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  19. #39

    Domyślnie

    Elektryk niby tez umie liczyc a wciska mi RCD 40A/4/003 AC. Moze kupil sobie ich caly karton i daje gdzie sie da.

  20. #40
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.685
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał WarrenC Zobacz post
    Elektryk niby tez umie liczyc a wciska mi RCD 40A/4/003 AC. Moze kupil sobie ich caly karton i daje gdzie sie da.
    Wciska Ci a za ile Ci wciska? Często cena 40 i 25 taka sama więc gdzie problem?
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

Strona 2 z 5

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony