dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5
  1. #1

    Domyślnie Podział budynku na lokale

    Witam
    Mam nowo wybudowany budynek, w pozwoleniu jest określony jako budynek jednorodzinny. Mam dwa pytania:
    -Czy mogę z tego budynku po jego odbiorze w PINB uzyskać zaświadczenie i wydzielić dwa lokale?
    -Czy do PINB mogę złościć zakończenie budowy budynku jednorodzinnego i wskazać dwa lokale?
    Dodam, że dom w bardzo łatwy sposób da się podzielić na dwa lokale bez żadnych robót budowlanych. Pani w wydziale architektury poinformowała mnie, że żeby wydzielić dwa lokale z takiego budynku będę musiał najpierw złościć zamiar zmiany sposobu użytkowania budynku.
    Byłbym wdzięczny na informacje jak się za to zabrać.
    Pozdrawiam
    Jak się nazywa Japoński stolarz? PiłajajaMucharatała

  2. #2

    Domyślnie

    Moim zdaniem bez problemu możesz wydzielić ja zarówno przez odbiorem z PINB, jak i później (ale max 2 lokale). Skoro wg prawa budowlanego dom jednorodzinny ma do 2 lokali, to 1, czy 2 nie zmienia sposobu użytkowania.

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

  4. #4

    Domyślnie

    Witam
    Dziękuję za odpowiedzi. U mnie w Krakowie pomimo, że budynek jest jednorodzinny a w zaświadczeniu z pinb jest napisany jeden lokal, urzędniczka najpierw (przed wydaniem zaświadczenia o samodzielności lokali) kazała przeprowadzić procedurę zmiany sposobu użytkowania. Dlatego trochę mnie to denerwuje bo stracę czas na zmianę sposobu użytkowania budynku mieszkalnego jednorodzinnego na budynek mieszkalny jednorodzinny z dwoma lokalami.
    Chyba nie będę kopał się z koniem tylko złożę wniosek o zmianę sposobu użytkowania a później wydzielenie lokali.
    Jak się nazywa Japoński stolarz? PiłajajaMucharatała

  5. #5
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.942

    Domyślnie

    " Mam nowo wybudowany budynek, w pozwoleniu jest określony jako budynek jednorodzinny. Mam dwa pytania:
    Czy mogę z tego budynku po jego odbiorze w PINB uzyskać zaświadczenie i wydzielić dwa lokale? ... "
    z definicji w Ustawie Prawo Budowlane :
    budynku mieszkalnym jednorodzinnym – należy przez to rozumieć budynek wolno stojący albo budynek w zabudowie
    bliźniaczej, szeregowej lub grupowej, służący zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych, stanowiący konstrukcyjnie
    samodzielną całość, w którym dopuszcza się wydzielenie nie więcej niż dwóch lokali mieszkalnych albo jednego
    lokalu mieszkalnego i lokalu użytkowego o powierzchni całkowitej nieprzekraczającej 30% powierzchni całkowitej
    budynku; "
    tak więc wydzielenie do dwóch lokali zachowuje " budynek mieszkalny jednorodzinny ", a nie np. wielorodzinny ( powyżej dwóch lokali )
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony