dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 13 z 13
  1. #1

    Domyślnie Prąd z fotowoltaniki a wspomaganie gazowego CO

    Dzień dobry

    ważne, edytowałem wątek , wpisałem złą cenę gazu, Państwo w pierwszych komentarzach zwrócili mi uwagę. Wyliczenia w tabeli poprawione. Dziękuje za Uwagę.

    Zastanawiam się nad instalacją PV jednakże roczne zużycie prądu w domu jest niskie i wpadło mi do głowy aby wspomóc instalacje CO ( dom ma dostęp do sieci PGNiG).
    Proszę o poradę czy dobry tok myślenia przyjąłem.
    Instalacja na dachu ekspozycja południowa, nachylenie 35%.


    wariant Energia Elektryczna Wspomaganie Gazowego CO+ Energia Elektryczna v1 Wspomaganie Gazowego CO+ Energia Elektryczna v2
    Instalacja PV 2 KW 4 KW 6 KW
    Max. produkcja roczna z instalacji 1800 3600 4320
    20% oddane do sieci 360 720 1080
    kWh do wykorzystania 1440 2880 4320
    Roczne zapotrzebowanie domu na prąd 1350 kWh 1350 kWh 1350 kWh
    Koszt 1 kWh Prądu Tauron 0,5346 zł 0,5346 zł 0,5346 zł
    Roczny zwrot z Prądu 722 zł 722 zł 722 zł
    Na ogrzewanie zostaje kWh 90 1530 2970
    Koszt 1 kWh Gazu PGNiG 0,2206 zł 0,2206 zł 0,2206 zł
    Roczny zwrot z Ogrzewania 20zł 338zł 655zł
    Sumaryczny roczny uzysk (Prąd+Ogrzewanie) 742 zł 1 059 zł 1 377zł
    Koszt instalacji 10 000 zł- 2 KW 17 000 zł- 4 KW 24 500 zł- 6 KW
    Dotacja - 5000 - 5000 - 5000
    Kocioł elektryczny Brak 3000* 3000*
    Koszt całość po dofinsowaniu 5 000 15 000 19 500
    Czas zwrotu 6,7 roku 14,2 roku 16,3 roku
    Stopa Zwrotu 14,8% 7,1% 6,1%

    Instalacja CO zmodernizowana w zeszłym roku, grzejniki przewymiarowane. Piec Gazowy kondensacyjny wg. producenta sprawność 95% (rzeczywista pewnie 90%)
    Przy piecu elektrycznym sprawność to 99%, 3000 zł zakładam na jego instalacje. Piec około 2100 zł, 900 zł to montaż plus sterownik. Na sterowniku chce ustawiać ilość kWh które piec ma wykorzystać, po osiągnięciu maksimum ma się wyłączać. Taki prosty automat, przed sezonem określam ilość kWh i potem o tym zapominam. Oczywiście cały czas w tle czuwa piec gazowy, w nim pracuje również pompa cyrkulacyjna. Celowo nie opisuje parametrów domu ponieważ zaburzy to proste wyliczenia, nie biorę również poprawki na sprawność kotłów, wzrosty cen energii na przestrzeni lat, ewentualne naprawy czy alternatywne wykorzystanie kapitału. Ceny instalacji również są założone z dużym uproszczeniem.


    Sądzę że za bardzo się nie opłaca inwestować w PV które ma wspomagać instalacje gazową CO, mało tego zwiększenie mocy obniża stopę zwrotu. Chyba że źle zakładam przeliczenie kWh na ogrzewaniu. Proszę o poradę.
    Ostatnio edytowane przez kein ; 29-09-2019 o 21:01

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.605
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Skąd wziąłeś cenę gazu na poziomie 12gr?
    Realna cena po uwzględnieniu wszystkich składników to 21-24gr/kWh
    Od ceny instalacji PV odejmij jeszcze 18% zwrotu podatku (od kwotypomniejszonej o dotacje)

    Do wykorzystania nadmiarowych kWh z Pv lepiej nadaje się pompa ciepła powietrze-powietrze (klimatyzacja)
    Wyprodukuje 3x wiecej kWh, niż kocioł
    Ostatnio edytowane przez fotohobby ; 29-09-2019 o 19:37

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000)
    tkaczor123

    Zarejestrowany
    Jul 2017
    Skąd
    Tarnów
    Kod pocztowy
    33-100
    Posty
    1.253

    Domyślnie

    Koszt 1 kWh Gazu PGNiG 0,1235 zł gdzie tak tanio?? Mi wychodzi ok 0,22 zł z gazu chce Twoja taryfę!!!

  4. #4

    Domyślnie

    Jak to robisz, że zużywasz rocznie prądu 1350 kWh? Jaki to dom i ile osób mieszka ?
    Parterówka - 120 m2, Porotherm 25cm +20 cm białego, strop drewniany 35 cm wełny, podłoga 20 cm, okna 3 szybowe+rolety, 100% podłogówki, Immergas Victrix 12 ERP (pogodówka+car), WM Reku Comair, Gree Lomo Luxury 3,5 kW, kubatura 320m3, PV 5,91kWp

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Średnioroczne zużycie energii elektrycznej przez rok dla domu (+/-) to ok 2500 kWh. Dlatego też uważam , że Twoje dane są znacznie zaniżone.

    Sprawdziłem też zużycie gazu w formie jakiej liczysz
    U mnie średnio w roku zużywam gazu - 1065 m 3 to jest 11821.5 kWh
    za gaz średniorocznie płacę 2330 zł co daje kwotę 0,20 zł / kWh

    Tak więc masz zbyt duże rozbieżności - ale tabela ciekawa tylko nierealna.
    Ostatnio edytowane przez CityMatic ; 29-09-2019 o 20:07 Powód: uzupełnienie danych
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000)
    tkaczor123

    Zarejestrowany
    Jul 2017
    Skąd
    Tarnów
    Kod pocztowy
    33-100
    Posty
    1.253

    Domyślnie

    Popraw tabelkę, tak jak napisał kolega nadwyżka grzejesz w okresach przejsciowych pompa pp, rekompensuje ci to drogi gaz.

  7. #7

    Domyślnie

    Dziękuje za uwagę , poprawiłem dane. Faktycznie z rozpędu źle to wpisałem.

    Kolejno odpowiadając.

    1. Tak roczne zużycie to około 1350 kWh ( dane za ostanie 3 lata), w domu mieszkają dwie starsze osoby. CWU jest grzana gazem, instalacja jest świeżo po modernizacji. Po analizie zużycia i przebiegu rur nie ekonomicznym było zakładanie solarów do jej podgrzewania.
    2. Dom sukcesywnie modernizuje, obecnie jest nie ocieplony i pierwszy sezon ogrzewania gazem wyszedł około 3500 zł. Prawdopodobnie wzrosną koszty poboru energii elektrycznej ponieważ stara instalacja węglowa była grawitacyjna, bez pompki. Obecny piec ja posiada, ale nie będą to duże wartości.
    3. Pompę ciepła , klimatyzacje zamotuje dopiero jak się przeprowadzimy do nich ale jest to okres powyżej 5 lat. Dlatego rozwiązanie z kotłem elektrycznym +sterownik to musi być prosty automat.Jak się zepsuje to go lokalny serwisant odłączy i będzie działał sam gaz.
    4. Przed grudniem dom będzie ocieplony w niektórych miejscach ściany będą miały 80 cm, dodaje 15-20 cm ( obecnie cegłą i wypełnienie z hasia).
    5. Ulgi Podatkowej narazie nie chce wliczać, nie wiem z którego budżetu to zrealizuje.


    Automatyczny kocioł elektryczny wydaje mi się najtańszym rozwiązaniem również w uwagi na miejsce.
    Proszę zerknąć teraz na tabele czy moje założenia są poprawne.

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.605
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Inną opcja jest montaż grzałki do CWU (o ile jest tam zbiornik do CWU).
    Wprawdzie też COP=1, ale przynajmniej nie kosztuje 3000zł

    1500kWh na CWU to będzie OK dla dwojga osób.
    Ostatnio edytowane przez fotohobby ; 29-09-2019 o 21:29
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał kein Zobacz post
    1. Tak roczne zużycie to około 1350 kWh ( dane za ostanie 3 lata), w domu mieszkają dwie starsze osoby.
    2. Dom sukcesywnie modernizuje, obecnie jest nie ocieplony i pierwszy sezon ogrzewania gazem wyszedł około 3500 zł. Prawdopodobnie wzrosną koszty poboru energii elektrycznej ponieważ stara instalacja węglowa była grawitacyjna, bez pompki. Obecny piec ja posiada, ale nie będą to duże wartości.
    1.Tu jest podstawowy błąd w założeniach - osoby 2 starsze - mają całkiem inny styl i sposób funkcjonowania przez co zużycie energii będzie po waszym zamieszkaniu X 2 może i więcej. (im więcej energii zużyjesz tym czas zwrotu instalacji FV szybszy)
    2. Po pracach modernizacyjnych zejdziesz z opłatami do poziomu ok 2500-3000 tyś.
    Ogólnie zbyt dużo upraszczasz przez to założenie, że zużycie mediów po Twojej przeprowadzce nie wzrośnie i to znacznie mija się z celem.
    Mogę Ci napisać; czas zwrotu instalacji o mocy 4kWp to ok 7,5 roku (dokładając do tego dotację i zwrot podatku pozostanie ok 5 lat, a może mniej)
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.491

    Domyślnie

    @kein

    Dla mnie zużycie mediów jest optymalne dla urządzeń, które posiadam (w stopce).
    Jak widać jest też gaz z rury, który będzie grzał dom, gdy temperatura "na polu" spadnie poniżej -5 st.C. (z tolerancją kilku stopni).
    Gaz będzie używany, gdyż jego cena za kWh, to tak około 20 groszy i w zimne dni nie ma problemu dogrzać domu. W pozostałym okresie PV wyprodukuje tyle prądu, że powinno na wszystko starczyć.

    Testowałem piec c.o. Kospel na prąd i dla mnie to totalna porażka. Nie twierdzę, że u Ciebie będzie podobnie. Z kolei wydanie 3 tys. złotych (oraz ileś tam na rurki i robociznę) na piec elektryczny to dla mnie były by pieniądze wyrzucone w błoto... Lepiej za te pieniądze zamontować klimę (albo i dwie).
    Obecnie produkowane klimatyzacje grzeją nawet przy -25 st.C. i niższej.
    Ostatnio edytowane przez vr5 ; 30-09-2019 o 17:36 Powód: korekta
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał CityMatic Zobacz post
    1.Tu jest podstawowy błąd w założeniach - osoby 2 starsze - mają całkiem inny styl i sposób funkcjonowania przez co zużycie energii będzie po waszym zamieszkaniu X 2 może i więcej. (im więcej energii zużyjesz tym czas zwrotu instalacji FV szybszy)
    U mnie roczne zużycie do tej pory nie przekraczało 1300 kWh rocznie. Dwie młode osoby.

  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.491

    Domyślnie

    Cytat Napisał homeboy Zobacz post
    U mnie roczne zużycie do tej pory nie przekraczało 1300 kWh rocznie. Dwie młode osoby.
    U Kolegi @kein najtańszy jest gaz - ok. 0,2 zł za kWh. Nijak ma się to do taryfy np. G12, gdzie u mnie to 0,37 zł za kWh. w nocnej.
    Czy będzie to zużycie poniżej 1000 kWh na rok, czy jeśli nawet przekroczy 3000 kWh założenie PV nie wpłynie znacząco na obniżenie kosztów ogrzewania przy założeniu, że proporcje cen gazu i energii elektrycznej nie ulegną większym zmianom.
    Powiedział bym, że chęć stania się EKO może być bezcenna. Gdyby w domu Kolegi @kein mieszkał ktoś zatrudniony w ZE, lub emeryt z tego przedsiębiorstwa gdzie przysługuje deputat prądu po preferencyjnych cenach to zrozumiałe, że można myśleć o grzaniu z COP = 1.

    Nawiązując do mojej poprzedniej wypowiedzi dodam, że gaz u mnie został założony w listopadzie 2018 r. czyli ponad rok po podłączeniu PV.
    Mój Operator rozlicza energię wprowadzoną do sieci inaczej, niż np. w Energa co wymusiło rozbudowę PV do pokrycia prawie całej energii na konsumpcję, a nie tylko w taryfie dziennej.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  13. #13

    Domyślnie

    Dziękuję jeszcze raz za pozytywny odzew.

    Wychodzi że na tą chwilę nie opłaca mi się montaż instalacji. Zamontuje teraz instalację i mogę sobie zamknąć możliwość do przyszły dotacji.
    Chyba lepiej się jeszcze wstrzymać i poczekać na wzrost wydajności ogniw, być może cena 1 KW będzie spadać wraz z rozwojem rynku. Co prawda koszty robocizny rosną, ale z drugiej strony rynek producentów i wykonawców również rośnie. Zapewne wzrośnie również cena gazu i prądu, ale przy obecnym zużyciu dużo to umnie nie zmieni.

    Na tą chwile oprócz ocieplenia wymieniam w domu również instalację elektryczną. Podjąłem już decyzje o montażu pustego korytka kablowego na strych oraz osobnego przewodu siłowego do kotłowni. Pozwoli mi to w przyszłości łatwo zamontować PV, wymieniam również główny przewód przyłączeniowy z "słupa do domu".

    Jeszcze raz dziękuje i pozdrawiam.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony