dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 14 z 14
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    emlem

    Zarejestrowany
    Feb 2019
    Skąd
    Ostrołęka
    Kod pocztowy
    07-410
    Posty
    30

    Domyślnie Dom szkieletowy 90m2 - jaka klimatyzacja i rekuperacja?

    Witam!

    Jestem w trakcie budowy parterowego domu szkieletowego o powierzchni około 90m2. Dom wykonany jest na stropie typu Crawl Space z pustką powietrzną pod podłogą. Ocieplony jest wełną mineralną następująco:
    - Strop dolny 20cm
    - Strop górny + sufit podwieszony 35cm
    - Ściany zewnętrzne 15cm w środku + 15cm na elewacji = 30cm.

    Zastosowane są okna 3-szybowe ze średnim współczynnikiem U=0,75.
    W projekcie domu przewidziana jest wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Dom będzie ogrzewany elektrycznie grzejnikami Atlantic + kominek.

    W celu schłodzenia latem, ale też dogrzania w okresach przejściowych, a być może też i zimą chciałbym zdecydować się na montaż klimatyzacji, ale podkreślam, że nie ma to być domyślnie podstawowe źródło ogrzewania. Zastanawiam się nad jedną jednostką typu SPLIT o mocy 3,5kw nad witryną w salonie. Czy takie rozwiązanie będzie wystarczające żeby schłodzić też powietrze latem w sypialni czy raczej potrzebna będzie dodatkowa jednostka?

    W linku poniżej zamieszczam zdjęcie rzutu mojego domu wraz z rozkładem pomieszczeń. Jak widać od południa nie mam żadnych okien. Od zachodu 2 duże okna tarasowe oraz 1 duża witrynka od północy nad którą miałaby znaleźć się jednostka wewnętrzna klimatyzacji.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	rzut.jpg
Wyświetleń:	81
Rozmiar:	79,7 KB
ID:	435327

    Bardzo proszę o poradę jaką klimatyzację zamontować oraz jaką rekuperację?
    Ewentualnie bardzo bym prosił też o zaproponowanie lepszego rozwiązania jeśli moje jest nienajlepsze.
    Bardzo dziękuję!

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.288
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Przy chłodzeniu mniejsze znaczenie ma termoizolacja, bo różnica między tym co wewnątrz a na zewnątrz to kilka stopni. Dużo większe znaczenie mają zyski słoneczne. Najlepiej wykonaj obliczenia. Tak upraszczając możesz przyjąć 800W/m2 niezacienionego przeszklenia na południe i z połowę tego dla przeszkleń na wschód i zachód.

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    emlem

    Zarejestrowany
    Feb 2019
    Skąd
    Ostrołęka
    Kod pocztowy
    07-410
    Posty
    30

    Domyślnie

    @Kaizen
    Dziękuję za odpowiedź, ale jestem niestety laikiem. Co to w praktyce oznacza?
    Czy np. reku rozprowadzi powietrze z klimy?

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.288
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał emlem Zobacz post
    @Kaizen
    Dziękuję za odpowiedź, ale jestem niestety laikiem. Co to w praktyce oznacza?
    Czy np. reku rozprowadzi powietrze z klimy?
    https://forum.muratordom.pl/showthre...le-pomieszczen
    https://forum.muratordom.pl/showthre...=1#post7839607

  5. #5
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    emlem

    Zarejestrowany
    Feb 2019
    Skąd
    Ostrołęka
    Kod pocztowy
    07-410
    Posty
    30

    Domyślnie

    Ok, więc czy dobrze zrozumiałem - autor pierwszego tematu ma jednego splita i daje radę na cały dom. Czy w moim przypadku wystarczy 3,5kW czy lepiej zamontować 5kW?

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.288
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał emlem Zobacz post
    Ok, więc czy dobrze zrozumiałem - autor pierwszego tematu ma jednego splita i daje radę na cały dom. Czy w moim przypadku wystarczy 3,5kW czy lepiej zamontować 5kW?
    Naprawdę masz tylko trzy okna? I żadnego od wschodu i południa?
    To powinna wystarczyć najsłabsza klima do chłodzenia. Do grzania warto wziąć taką, co ma sensowny COP w mrozy i mało jej spada moc wraz ze spadkiem temperatury. Większość ciepła do ogrzewania załatwi (ogrzeje całą część dzienną i co nieco dostaną też inne pomieszczenia). Jakie masz obciążenie cieplne w PCHE? Pewnie wystarczy najmniejsza Lomo Luxury (czy podobna tania, ale nie tracąca tak bardzo mocy w mrozy - nie patrz na moc nominalną, tylko szukaj, żeby przy -15 pokryła z 70% obciążenia całego domu - strzelam, że 1,8kW wystarczy.

  7. #7
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    emlem

    Zarejestrowany
    Feb 2019
    Skąd
    Ostrołęka
    Kod pocztowy
    07-410
    Posty
    30

    Domyślnie

    Wybacz, źle zaznaczyłem na rzucie, dopiero jak mnie spytałeś to zauważyłem. Od wschodu mam 4 okna. W kuchni i w pokoju 145x145 oraz w łazience i pom. tech. 60x90. Od południa nie mam żadnego.

    Projekt to "Domek Panii Darii" tyle że troszkę zmodyfikowany, stąd dwa duże okna tarasowe z tyłu.
    Ostatnio edytowane przez emlem ; 30-09-2019 o 10:37

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.288
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    To trudne pytanie, czy tak umieszczona klima schłodzi wystarczająco dalsze pokoje nie wychładzając za bardzo salonu. Jakbyś miał odwrotnie (salon na południe) to byłoby na 99% OK.
    Jak chcesz mieć pewność, to lepiej kanałówkę. Albo dwie małe klimy - jedną tak jak planujesz, drugą na końcu korytarza, żeby dmuchała do sypialni. Przy tej drugiej opcji minusem będzie konieczność zostawiania otwartych drzwi za to plusem możliwość montażu najpierw tylko jednej i sprawdzenie, czy osiągnięty efekt Ci nie wystarczy.

  9. #9
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    emlem

    Zarejestrowany
    Feb 2019
    Skąd
    Ostrołęka
    Kod pocztowy
    07-410
    Posty
    30

    Domyślnie

    Ok, to jeszcze pytanie - o polecaną jednostkę - zastanawiam się nad Gree Lomo Luxury jak wspomniałeś lub LG Standard Plus - co lepiej?

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000)
    cezary.pl

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Puszcza Stromecka
    Posty
    2.100

    Domyślnie

    @emlem
    Twoje obawy o brak chłodu w sypialniach są trochę przesadzone. Wiadomo w salonie będzie zimniej niż w sypialniach w upalne lato, ale klima znacznie osusza powietrze w całym domu i jest komfortowo. Możesz też obniżyć na noc chłodzenie salonu dla lepszego komfortu sypialni, bo rozumiem że jak spisz, to salon jest wyludniony.
    Tak samo w okresach przejściowych dogrzewam salon klimą, w sypialniach jest trochę chłodniej i przyjemniej spać.
    Mieszkam w parterówce bez kominów, 123 m2
    Dach: płyta warstwowa PIR 160/200, więźba dachowa z betonu i stali.
    Ściany: BK H+H i 200mm grafitu Etixx.
    Podłoga: 140mm płyty PIR, jastrych anhydrytowy.
    Rekuperator o3ozon 400m3/h
    Ogrzewanie 100% podłogowe i CWU zasilane z bufora 1000l
    Gruntowa PC Konceptus 7 kW zasila bufor.
    Poziome dolne źródło 150 mb PE32 w kurzawce.
    Awaryjnie w buforze grzałki elektr. 8 kW + 2 kW.
    Biokominek na etanol.
    PV 7,3 kWp na gruncie.

  11. #11
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    emlem

    Zarejestrowany
    Feb 2019
    Skąd
    Ostrołęka
    Kod pocztowy
    07-410
    Posty
    30

    Domyślnie

    @cezary.pl
    Super! Dzięki za odpowiedź. Pytanie zatem czy jednostka ok. 3,5kW wystarczy na taki domek? No i którą najlepiej wybrać? Rozważałem LG Standard Plus lub GREE LOMO Luxury. Gree wygląda chyba na to, że ma lepszą sprawność grzania w niskich temp, za to LG ma 10 lat gwarancji.
    Na którą się zdecydować?
    Pozdrawiam!

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.288
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał emlem Zobacz post
    grzania w niskich temp, za to LG ma 10 lat gwarancji.
    Zapytaj, ile będą kosztowały przeglądy, żeby tę gwarancję utrzymać.

  13. #13
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    emlem

    Zarejestrowany
    Feb 2019
    Skąd
    Ostrołęka
    Kod pocztowy
    07-410
    Posty
    30

    Domyślnie

    Ok, nie mówię, że jest to dla mnie decydującym czynnikiem. Ale czy w takim razie polecilibyście GREE LOMO? Czy jest ona lepsza? Pieniądze te same więc chciałbym wybrać mądrze...

  14. #14
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    emlem

    Zarejestrowany
    Feb 2019
    Skąd
    Ostrołęka
    Kod pocztowy
    07-410
    Posty
    30

    Domyślnie

    Ponawiam pytanie: Która klimatyzacja będzie lepsza jeśli chodzi o (d)ogrzewanie? LG Standard Plus czy GREE LOMO Luxury?
    Bardzo serdecznie będę wdzięczny za odpowiedź.
    Pozdrawiam!

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony