dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1

    Domyślnie Wypełnianie bruzd, ubytków i dziur na wylot - instalacja elektryczna

    Dzień dobry.

    Elektrycy wymieniają mi instalację w mieszkaniu z wielkiej płyty. Chcę się Was poradzić czym wypełniać bruzdy, ubytki w ścianach i dziury na wylot.

    Ubytki w ścianach, będą czyszczone i gruntowane. Po wypełnieniu czymś je wyrównam, jakimś finiszerem.

    Poczytałem trochę i mam wątpliwości czym to wszystko wypełnić.
    1) Bruzdy sufit / ściana do 3 cm - goldband, gips budowlany, może beton np. B30?
    2) Dziury placki, krucha ściana, po wbijaniu uchwytów do mocowania kabli i kołków - goldband, gips budowlany, może beton np. B30?
    3) Dziura w twardej ścianie, nie na wylot, 10 cm - gips budowlany, beton np. B30 lub jakiś środek do naprawy betonu (+warstwa szczepna zamiast gruntu)?
    Elektryk już ją wypełnił bez mojej zgody goldbandem. Pewnie można to usunąć, chyba że goldband może być.
    4) Dziura na wylot w twardej ścianie, jakieś 18 cm - gips budowlany, beton np. B30 lub jakiś środek do naprawy betonu (+warstwa szczepna zamiast gruntu)?
    5) Dziura na wylot w kruchej ścianie 5cm - gips budowlany, beton np. B30 lub jakiś środek do naprawy betonu (+warstwa szczepna zamiast gruntu)?

    Zauważyłem, że praktycznie nie poleca się betonu typu Bx lub środków do jego naprawy. Dlaczego?
    Tak na chłopski rozum to do bruzd da się to jeszcze jakoś zrozumieć (czas i mały ubytek). Ale dziury 5-20 cm, na wylot lub nie to chyba lepiej potraktować takim betonem lub środkiem naprawczym?

  2. #2

    Domyślnie

    Gdzie te murarze, co tak zawzięcie walczyli w innych tematach elektrycznych?
    Nie ma chętnych?
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  3. #3
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.685
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Goldband sprawdzi się we wszystkich pkt., oczywiście wewnątrz. Duża dziura w betonie wystarczy zaprawa murarska plus troszkę gruzu i na to gold... Warstwa szczepna na wątpliwe podłoża a nie na dziury kute w betonie tutaj wystarczy impregnat.
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Remiks Zobacz post
    Goldband sprawdzi się we wszystkich pkt., oczywiście wewnątrz. Duża dziura w betonie wystarczy zaprawa murarska plus troszkę gruzu i na to gold... Warstwa szczepna na wątpliwe podłoża a nie na dziury kute w betonie tutaj wystarczy impregnat.
    Czyli jak ma dziurę, 10 cm, wypełnioną goldbandem to może tak zostać?
    Z największą dziurą na wylot, tą 18 cm, jest taki problem, że przechodzą przez nią kable, dużo kabli, jest gęsto nimi wypełniona. Trudno będzie ją dobrze wypełnić czymkolwiek.
    Może są jakieś domowe narzędzia do wtłaczania gipsu lub betonu do takich dziur? (gruzu to tam chyba nie upcham)



    Właśnie zdałem sobie sprawę, że jedna z dziur (około 2,5 cm) którą elektryk wypełnił goldbandem miała widoczne zbrojenia... Czy powinienem mu kazać go usunąć?
    Z tego co mi wiadomo gips (goldband) i pręty to korozja, a mam jeszcze trochę takich ubytków gdzie widać zbrojenia. Co można w zamian? Może np. Acryl-Putz ZW 50 lub podobne, albo ten beton B30? Chociaż wyczytałem na karcie goldbanda, że zbrojenia wystarczy zabezpieczyć antykorozyjnie, ale elektryk zapewne tego nie zrobił, bo niby czym. On nawet gruntował na wodę.

    Czytałem, że goldband jest jednowarstwowy. Jeśli dobrze to rozumiem, to wypełniamy ubytek na 1 raz? Jeżeli da się za mało wypełnienia to co wtedy? Pytam, bo jak na moje oko, to w niektórych miejscach elektryk dał za mało goldbanda.


    Czy beton B30 jest wytrzymalszy od od takiego godbanda lub gipsu budowlanego?
    Ostatnio edytowane przez zenek800 ; 02-10-2019 o 11:06

  5. #5
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.685
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał zenek800 Zobacz post
    Czyli jak ma dziurę, 10 cm, wypełnioną goldbandem to może tak zostać?
    Z największą dziurą na wylot, tą 18 cm, jest taki problem, że przechodzą przez nią kable, dużo kabli, jest gęsto nimi wypełniona. Trudno będzie ją dobrze wypełnić czymkolwiek.
    Może są jakieś domowe narzędzia do wtłaczania gipsu lub betonu do takich dziur? (gruzu to tam chyba nie upcham)



    Właśnie zdałem sobie sprawę, że jedna z dziur (około 2,5 cm) którą elektryk wypełnił goldbandem miała widoczne zbrojenia... Czy powinienem mu kazać go usunąć?
    Z tego co mi wiadomo gips (goldband) i pręty to korozja, a mam jeszcze trochę takich ubytków gdzie widać zbrojenia. Co można w zamian? Może np. Acryl-Putz ZW 50 lub podobne, albo ten beton B30? Chociaż wyczytałem na karcie goldbanda, że zbrojenia wystarczy zabezpieczyć antykorozyjnie, ale elektryk zapewne tego nie zrobił, bo niby czym. On nawet gruntował na wodę.

    Czytałem, że goldband jest jednowarstwowy. Jeśli dobrze to rozumiem, to wypełniamy ubytek na 1 raz? Jeżeli da się za mało wypełnienia to co wtedy? Pytam, bo jak na moje oko, to w niektórych miejscach elektryk dał za mało goldbanda.


    Czy beton B30 jest wytrzymalszy od od takiego godbanda lub gipsu budowlanego?
    Tak beton B30 jest wytrzymalszy od gipsu budowlanego czy goldbanda.
    Nie wiem gdzie i co tam kuliście ale zdajesz sobie sprawę że nie wolno odkrywać zbrojeń elementów nośnych budynku zwłaszcza jeśli to wielka płyta. Oczywiście są "fachowcy" którzy zrobią wszyastko i "będzie pan zadowolony".
    Domowe narzędzia do wtłaczania betonu to może być łyżka do zupy
    ZW 50 może być ale może być na zbrojenie np. Ceresit CD 30 jak panikujesz
    A co do gruntowania na wodę to raczej gruntowanie nie było, by oceniać też coś tam trzeba wiedzieć
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  6. #6

    Domyślnie

    Panie Zenku trzeba trochę wyluzować
    Dom z poddaszem 220 m2 po podłogach, ok. 550m3 w tym garaż 30m2 nieogrzewany. Thermopor 30 cm + styro 15 cm 0,031, podłoga styro 12 cm 0,037, skosy żelbetowe - styro25 cm 0,037, sufit styro 25 cm 0,037. OZC 8,2 kW dla -20/22. 100% podłogówki, PC Samsung EHS 12 kW monoblok, reku Izzifast 300 ERV.
    PV 8.97 kWp na dachu z orientacją południową z Sofar Solar 8.8 ktl-x

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał Remiks Zobacz post
    Tak beton B30 jest wytrzymalszy od gipsu budowlanego czy goldbanda.
    Nie wiem gdzie i co tam kuliście ale zdajesz sobie sprawę że nie wolno odkrywać zbrojeń elementów nośnych budynku zwłaszcza jeśli to wielka płyta. Oczywiście są "fachowcy" którzy zrobią wszyastko i "będzie pan zadowolony".
    Domowe narzędzia do wtłaczania betonu to może być łyżka do zupy
    ZW 50 może być ale może być na zbrojenie np. Ceresit CD 30 jak panikujesz
    A co do gruntowania na wodę to raczej gruntowanie nie było, by oceniać też coś tam trzeba wiedzieć
    Czy zdaje sobie sprawę, że nie wolno odkrywać elementów nośnych budynku? Teraz już tak. Zdałem sobie z tego sprawę już po fakcie, czytając forum, gdy szukałem, czegoś zupełnie innego. Poinformowałem o tym elektryka, czy aby na pewno to co wyczynia jest prawidłowe. Elektryk też już wie, chociaż był zdumiony, gdy mu o tym powiedziałem (ogólnie wielka płyta i bruzdowanie). Także, niestety, raczej mam takich "fachowców" (firma), z którymi wiąże mnie umowa.
    Ogólnie wydawało mi się, że zatrudniłem elektryków, specjalistów, więc to raczej oni powinni wiedzieć co i jak, co mogą, a czego nie... ale myliłem się.

    Gruntowanie na wodę to był a ironia. Szef "ekipy" często powtarzał, że bez gruntowania to nie można. A jak przyszło co do czego, to ten który gipsował, "gruntował" na wodę, a potem już zrezygnował z wody tam gdzie musiał gipsować (ciekawe czy chociaż oczyścił powierzchnię). Gipsują goldbandem, a tam nawet na opakowaniu jest napisany wierszyk o gruntowaniu... zresztą co tu gadać Pan Szef uważał, że goldband to nie gips tylko tynk i aż przeczytał co jest napisane na opakowaniu...

    Łyżka do zupy ok , a gdybym chciał wypchać gipsem dziurę wielkości np. 1 cm ale głęboką na np. 10 cm?


    Cytat Napisał cristoteles Zobacz post
    Panie Zenku trzeba trochę wyluzować
    W jakim sensie? Bo nie rozumiem.

  8. #8
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.685
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Pan szef miał rację i jej nie miał Goldband to tynk gipsowy jak spróbujesz tym popracować to zobaczysz różnicę między nim a gipsem budowlanym. Wbrew pozorom i tego do czego przewidział go producent sprawdza się w wielu zastosowaniach
    A po co chcesz wypełniać całą dziure 1cm średnicy i głębokości 10, po pierwsze jeśli nie na wylot to tylko jakąś strzykawką bo inaczej przez zamknięte powietrze nic tam nie wepchniesz na całą głębokość nawet fugownicą.
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Remiks Zobacz post
    Pan szef miał rację i jej nie miał Goldband to tynk gipsowy jak spróbujesz tym popracować to zobaczysz różnicę między nim a gipsem budowlanym. Wbrew pozorom i tego do czego przewidział go producent sprawdza się w wielu zastosowaniach
    A po co chcesz wypełniać całą dziure 1cm średnicy i głębokości 10, po pierwsze jeśli nie na wylot to tylko jakąś strzykawką bo inaczej przez zamknięte powietrze nic tam nie wepchniesz na całą głębokość nawet fugownicą.
    Z tym goldabanem chodziło o korozję. Twierdził, że goldband to nie gips, więc o korozji nie ma mowy. A wystarczy poczytać co producent pisze. Dla mnie to niepojęte używać czegoś, nie widząc co to jest i jak to poprawnie stosować.

    Też tylko strzykawka przychodziła mi do głowy. Nie wiem czy będę się bawił w wypełnianie takich dziur po całości, może jedną spróbuje i zobaczę co z tego mi wyjdzie. A po co? Hmm, raczej tak dla sztuki, aby pusto nie było w środku

    A tak poza tym wszystkim, to mój elektryk chciał dziś ciąć zbrojenia, aby puszki weszły, o czym dowiedziałem się przypadkiem i jeszcze zdążyłem mu powiedzieć, że nigdy w życiu. A wczoraj z nim gadałem i pytał się o zbrojenia to mu powiedziałem jasno i wyraźnie, że zbrojeń nie ma tykać...

    Dzięki Remiks za wskazówki, jak w końcu skończą* to zacznę się bawić.


    *już 5 tydzień dłubią 59 m2 - trochę tam trochę tu, bez składu i ładu, ewidentnie bez planu i średnio po kilka godzin dziennie - może średnia 4h na dzień by wyszła, w porywach - a ostatnio nawet zdarzało się, że w ogóle nikogo nie było... bez informacji...

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony