dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 21
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    dymek153

    Zarejestrowany
    Oct 2019
    Skąd
    S
    Posty
    112

    Domyślnie Instalacja wody C.W.U Pex na rozdzielaczu

    Witam.
    Na wstępnie napomknę że instalację wykonuję samodzielnie i mam kilka pytań odnośnie instalacji. Na początku wykonałem połowę instalacji na PP ale nie daje mi spokoju duża ilość połączeń które będą pod wylewką i mam zamiar zmienić na Pex z rozdzielaczem.

    STUDNIA + OCZYSZCZALNIA

    Kilka pytań do was
    Punkty czerpania wody 6 ciepła 9 zimna

    1.Od kotłowni do ostatniej łazienki mam ok 15m zastanawiam się czy rozdzielacz umieścić w kotłowni czy bliżej łazienki dzięki temu do poszczególnych punktów poboru wody będzie ok 4m
    2.Jakiego Pexa wybrać pex/al/pex czy pert/alpert ? może polecicie firmy?
    3.Robić cyrkulację ? zasilanie wody studnia + oczyszczalnia więc woda prawie za darmo
    4.Średnica 16 umywalka/pralka/zlew/wc czy dać 20 do prysznica/wanny?
    5.I ostatnie nad łazienką na parterze będzie w przyszłości mała łazienka czy wypuścić tam rury ciepła/zimna fi 20?

  2. #2
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    dymek153

    Zarejestrowany
    Oct 2019
    Skąd
    S
    Posty
    112

    Domyślnie

    Naprawdę nikt nie wie ?

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał dymek153 Zobacz post
    Witam.
    Na wstępnie napomknę że instalację wykonuję samodzielnie i mam kilka pytań odnośnie instalacji. Na początku wykonałem połowę instalacji na PP ale nie daje mi spokoju duża ilość połączeń które będą pod wylewką i mam zamiar zmienić na Pex z rozdzielaczem.

    STUDNIA + OCZYSZCZALNIA

    Kilka pytań do was
    Punkty czerpania wody 6 ciepła 9 zimna

    1.Od kotłowni do ostatniej łazienki mam ok 15m zastanawiam się czy rozdzielacz umieścić w kotłowni czy bliżej łazienki dzięki temu do poszczególnych punktów poboru wody będzie ok 4m
    2.Jakiego Pexa wybrać pex/al/pex czy pert/alpert ? może polecicie firmy?
    3.Robić cyrkulację ? zasilanie wody studnia + oczyszczalnia więc woda prawie za darmo
    4.Średnica 16 umywalka/pralka/zlew/wc czy dać 20 do prysznica/wanny?
    5.I ostatnie nad łazienką na parterze będzie w przyszłości mała łazienka czy wypuścić tam rury ciepła/zimna fi 20?
    ad1 Jezeli jest tylko taka mozliwosc to rozdzielacz centralnie tak aby dlugosci poszczegolnych rur były jsk najkrotsze
    ad2. my wykonujemy na ' WAVIN RURA PEX 16x2MM TIGRIS ALUPEX" moze tez byc inny producent
    ad3. jezeli chcesz miec komfort to rób, ale obowiazku nie ma
    ad4. prysznic niekoniecznie i tak jest deszczownica ktora nie wymaga duzego przepływu, wanna? zelezy jak szybko chcesz ją napełnic, jezeli czas to pieniądz jakto mówią to daj 20, ale nie spotkalem sie z takim przypadkiem
    ad5. nie zaszkodziło by tam dac mały rozdzielacz czyli dalbym pex 25, jezeli chodzi o cwu to 20 wystarczy bez cyrkulacji, jak cyrkulacja to 2xPEX

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał dymek153 Zobacz post
    Witam.
    Na wstępnie napomknę że instalację wykonuję samodzielnie i mam kilka pytań odnośnie instalacji. Na początku wykonałem połowę instalacji na PP ale nie daje mi spokoju duża ilość połączeń które będą pod wylewką i mam zamiar zmienić na Pex z rozdzielaczem.

    STUDNIA + OCZYSZCZALNIA

    Kilka pytań do was
    Punkty czerpania wody 6 ciepła 9 zimna

    1.Od kotłowni do ostatniej łazienki mam ok 15m zastanawiam się czy rozdzielacz umieścić w kotłowni czy bliżej łazienki dzięki temu do poszczególnych punktów poboru wody będzie ok 4m
    2.Jakiego Pexa wybrać pex/al/pex czy pert/alpert ? może polecicie firmy?
    3.Robić cyrkulację ? zasilanie wody studnia + oczyszczalnia więc woda prawie za darmo
    4.Średnica 16 umywalka/pralka/zlew/wc czy dać 20 do prysznica/wanny?
    5.I ostatnie nad łazienką na parterze będzie w przyszłości mała łazienka czy wypuścić tam rury ciepła/zimna fi 20?

    Generalnie IMO bardzo dobry ruch z rozdzielaczem do wody. Też tak zrobiłem, tymi ręcami....
    1. odpowiedź jw.,
    2. byle uznanego producenta, ja robiłem na jakimś Tece,
    3. ja nie robiłem (mam blisko łazienki, a w kuchni przy zmywarce nie ma to większego znaczenia),
    4. ja mam do prysznica 20, reszta 16 (wg hydraulika, który to spinał wystarczy wszędzie 16 - panie całe bloki z tego robią...)
    5. mam nad kotłownią łazienkę (raptem kilka metrów rury) dałem 16 do docelowych ujęć i połączyłem w jeden duży rozdzielacz w kotłowni na dole)
    185 m2 grzane + 32 m2 garaż (jedna pętla), silikat 24 cm. + 20 cm. szarego styro (działówki silikat), 30 cm. styro (U=0,11) w skosach poddasza, 20 cm. styro 0,036 w podłodze (10 cm. wylewki na dole, 8 cm. na poddaszu), 15 cm. na ścianie fund., strop monolityczny, pełne deskowanie (na nieużytkowym poddaszu piana PUR), DZ spiralne 4x200 m. w żółtym piasku (tymi "rencami"), PC by Wihajster HCT 9,4 kW z chłodzeniem pasywnym, zasobnik 300 l (3,4 m2 wężownicy).

  5. #5
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    dymek153

    Zarejestrowany
    Oct 2019
    Skąd
    S
    Posty
    112

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    ad1 Jezeli jest tylko taka mozliwosc to rozdzielacz centralnie tak aby dlugosci poszczegolnych rur były jsk najkrotsze
    ad2. my wykonujemy na ' WAVIN RURA PEX 16x2MM TIGRIS ALUPEX" moze tez byc inny producent
    ad3. jezeli chcesz miec komfort to rób, ale obowiazku nie ma
    ad4. prysznic niekoniecznie i tak jest deszczownica ktora nie wymaga duzego przepływu, wanna? zelezy jak szybko chcesz ją napełnic, jezeli czas to pieniądz jakto mówią to daj 20, ale nie spotkalem sie z takim przypadkiem
    ad5. nie zaszkodziło by tam dac mały rozdzielacz czyli dalbym pex 25, jezeli chodzi o cwu to 20 wystarczy bez cyrkulacji, jak cyrkulacja to 2xPEX
    pytanko do ad5. mam rozumieć by z głównego rozdzielacza doprowadzić pexa (20?) do łazienki i zrobić tam kolejny rozdzielacz i zniego wyjść np do umywalki/pralki/wanny(16?) i wypuścić rury na przyszłość nad łazienkę(16)
    ?

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał dymek153 Zobacz post
    pytanko do ad5. mam rozumieć by z głównego rozdzielacza doprowadzić pexa (20?) do łazienki i zrobić tam kolejny rozdzielacz i zniego wyjść np do umywalki/pralki/wanny(16?) i wypuścić rury na przyszłość nad łazienkę(16)
    ?
    Pytanie dotyczyło ewentualnej łazienki górnej, co wystawic dla zwu i cwu, na to odpowiedziałem. Zasilanie tego rozdzielacza nie ciągnąc od głównego rozdzielacza a od trojnika z zaworem. Czyli za wodomierzem (filtrem, stacją uzdatniania) zastosowac trojnik i z niego poprzez zawor zasilic głowny rozdzielacz i ten w przyszlosci.

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał ProStaś Zobacz post
    Generalnie IMO bardzo dobry ruch z rozdzielaczem do wody. Też tak zrobiłem, tymi ręcami....
    1. odpowiedź jw.,
    2. byle uznanego producenta, ja robiłem na jakimś Tece,
    3. ja nie robiłem (mam blisko łazienki, a w kuchni przy zmywarce nie ma to większego znaczenia),
    4. ja mam do prysznica 20, reszta 16 (wg hydraulika, który to spinał wystarczy wszędzie 16 - panie całe bloki z tego robią...)
    5. mam nad kotłownią łazienkę (raptem kilka metrów rury) dałem 16 do docelowych ujęć i połączyłem w jeden duży rozdzielacz w kotłowni na dole)
    Czy jakies Tece to zła firma, wydaje mi sie ze nie. Nigdy nie slyszałem o awariach wynikających z niskiej jakosci ich rur.
    Jezeli chodzi o prysznic to w przypadku zwykłego natrysku przepływ przez pex 16 jest wystarczajacy, jezeli jest deszczownica o duzej wydajnosci to powinien byc pex 20.
    Niektórzy chwalili sie tym forum ze biorą prysznic w 3 min uzywajac 8 l wody i im wystarczy az nadto pex16.

  8. #8
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    dymek153

    Zarejestrowany
    Oct 2019
    Skąd
    S
    Posty
    112

    Domyślnie

    Dzięki wielkie już wszystko wiem !! piwo stawiam!

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Jezeli chodzi o prysznic to w przypadku zwykłego natrysku przepływ przez pex 16 jest wystarczajacy, jezeli jest deszczownica o duzej wydajnosci to powinien byc pex 20.
    Niektórzy chwalili sie tym forum ze biorą prysznic w 3 min uzywajac 8 l wody i im wystarczy az nadto pex16.
    Mam instalacje na PEX16. Wszędzie jest cyrkulacja. Bateria natynkowa w prysznicu z mieszaczem. Cyrkulacja 2xpex + zimna 1xpex. Jak włączę na full wodę to pod deszczownią nie da się oddychać i zalewa powoli kabinę. Także tyle w temacie czy rurka 16 czy 20. Do takiego zestawu to odpływ i syfon tylko fi50.
    Do zasilenia rozdzielacza użyłem rurki fi25.
    Rurki do podejść do baterii ukryłem w warstwie styropianu podłogi. Pożyczyłem od sąsiada ścinki rurek po 15-20m PEXa które to mu zostały po zrobieniu pętli podłogówki i oddałem z tego co mi zostało.
    Ostatnio edytowane przez Mendium ; 03-10-2019 o 07:53

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Czy jakies Tece to zła firma, wydaje mi sie ze nie. Nigdy nie slyszałem o awariach wynikających z niskiej jakosci ich rur.
    Jezeli chodzi o prysznic to w przypadku zwykłego natrysku przepływ przez pex 16 jest wystarczajacy, jezeli jest deszczownica o duzej wydajnosci to powinien byc pex 20.
    Niektórzy chwalili sie tym forum ze biorą prysznic w 3 min uzywajac 8 l wody i im wystarczy az nadto pex16.
    Jest jeszcze jedna kwestia. Jeden ma w zasobniku wodę niewiele ponad 40C, bo grzeje jak najniżej PC i wtedy pobór idzie praktycznie z jednej rurki. Drugi z kolei może mieć 60,C, 70C, a nawet 80C, bo grzeje grzałką i pobiera dwoma rurkami.

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał agb Zobacz post
    Jest jeszcze jedna kwestia. Jeden ma w zasobniku wodę niewiele ponad 40C, bo grzeje jak najniżej PC i wtedy pobór idzie praktycznie z jednej rurki. Drugi z kolei może mieć 60,C, 70C, a nawet 80C, bo grzeje grzałką i pobiera dwoma rurkami.
    ??? jakie dwie rurki, wyjscie z zasobnika jest zawsze jedno, nie spotkałem sie jeszcze z zasobnikiem o dwoch wyjsciach

  12. #12

    Domyślnie

    A spotkałeś się z sytuacją żeby ktoś prysznic brał w wodzie o temp 60C lub więcej? Musi ją wymieszać z wodą zimną w baterii, do której dochodzą 2 rurki. Chyba, że takiej baterii też nie widziałeś?

  13. #13
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    dymek153

    Zarejestrowany
    Oct 2019
    Skąd
    S
    Posty
    112

    Domyślnie

    Kurdę czytam na innych wątkach itd. że jedni dają 20 a inni 16 do deszczownicy i jest ok u mnie będzie pice gazowy dwufunkcyjny ale raczej zdecyduję się na 16. Jeszcze mam jedno pytanie w łazience będzie grzejnik zasilanie do niego brać z rozdzielacza cwu?

  14. #14
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Janekk1234
    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    TSA
    Kod pocztowy
    77-430
    Posty
    1.647
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    Cytat Napisał dymek153 Zobacz post
    Jeszcze mam jedno pytanie w łazience będzie grzejnik zasilanie do niego brać z rozdzielacza cwu?
    Grzejnik zasilany wodą użytkową?
    Ale jaja...

  15. #15
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    dymek153

    Zarejestrowany
    Oct 2019
    Skąd
    S
    Posty
    112

    Domyślnie

    Cytat Napisał Janekk1234 Zobacz post
    Grzejnik zasilany wodą użytkową?
    Ale jaja...
    nie wiem dlatego chciałbym się dopytać =) czyli przynajmniej wiem ze nie czyli rury wyprowadzić prosto do kotłowni?

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał Janekk1234 Zobacz post
    Grzejnik zasilany wodą użytkową?
    Ale jaja...
    Się śmiej, ja mieszkałam w takim bloku (nie w pl) gdzie grzejniki w łazience byly tak zasilane. Z racji tego, że nie dało sie tego wyłączyć to również w 40stopniowe upały. Radziecka myśl techniczna.

  17. #17
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Janekk1234
    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    TSA
    Kod pocztowy
    77-430
    Posty
    1.647
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    Cytat Napisał nowa7 Zobacz post
    . Radziecka myśl techniczna.
    Ichniejsze auta zaporożce, miły nadmuch ciepłego powietrza z silnika.

  18. #18

    Domyślnie

    Podłączę się jeszcze pod to pytanie. Jaką otuline dawać jeśli rury idą w płycie fundamentowej? Do ciepłej to wiem że 2cm a do zimnej? Jest sens dawać coś powyżej 0,6cm?

  19. #19
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    dymek153

    Zarejestrowany
    Oct 2019
    Skąd
    S
    Posty
    112

    Domyślnie

    i jak tam z tymi grzejnikami

  20. #20
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    dymek153

    Zarejestrowany
    Oct 2019
    Skąd
    S
    Posty
    112

    Domyślnie

    Cytat Napisał Janekk1234 Zobacz post
    Ichniejsze auta zaporożce, miły nadmuch ciepłego powietrza z silnika.
    Grzejniki z rozdzielacza podłogówki ???

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony