dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 26
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    stolar_86

    Zarejestrowany
    Nov 2014
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    12

    Domyślnie Przeróbka spartaczonego sterowania podłogówką - pomoc w doborze komponentów

    Witam,
    Od wiosny jestem posiadaczem nowego mieszkania z podłogówką(~35 m2) i grzejnikami (w sypialniach).
    Jak widać w załączniku zrobione to zostało w sposób uniemożliwiający poprawne działanie i wymaga przerobienia. Ponadto rozdzielnia jest na klatce schodowej - chcę mieć możliwość sterowania bez wychodzenia z mieszkania.
    Poprosiłem o pomoc znajomego hydraulika - dobry chłopak ale nie specjalizuje się w podłogówce, więc niewiele doradzi.
    Dostałem wycenę na materiał z hurtowni w wariancie "na wypasie" i to chyba przerost formy nad treścią.
    Temat dotyczy salonu z kuchnią otwartego na przedpokój i przylegającej łazienki, myślę że zamiast sterowania każdym obiegiem osobno wystarczyłaby możliwość zdalnego sterowania temperaturą na zaworze mieszającym. Gdyby do tego doszła możliwość tygodniowego programowania temperatur to byłaby dla mnie pełnia szczęścia. Do rozdzielni bez problemu mogę dostarczyć prąd z za ściany, ale na tym koniec - żadne przewody nie zostały poprowadzone, w grę wchodzi sterowanie bezprzewodowe.
    Mój budżet ogranicza się do około 2000zł, będę wdzięczny za pomoc w ustaleniu jak to ugryźć.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	podłogówka.jpg
Wyświetleń:	167
Rozmiar:	39,1 KB
ID:	435541   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	podłogówka wycena.jpg
Wyświetleń:	114
Rozmiar:	72,6 KB
ID:	435542  
    Ostatnio edytowane przez stolar_86 ; 08-10-2019 o 23:06

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.311

    Domyślnie

    Wycena jak najbardziej adekwatna do Twoich oczekiwań. Oczywiście kupując towar prywatnie nie poprzez hurtownię troszkę zaoszczędzisz. Znalezienie hydraulika któremu będzie się chciało babrać na małej robótce poprawiając babole poprzednika raczej graniczy z cudem no ale one się zdarzają.
    Jak widzę masz 5 obwodów podłogówki i 3 obwody grzejnikowe no ale zawór trójdrożny z pompą i siłownikiem są tu niezbędny i stanowi główny element sterujący.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  3. #3

    Domyślnie

    Można jeszcze inaczej.
    Wersja wypas:

    1. Na grzejniki założyć głowice termostatyczne.
    2. Do skrzynki listwa sterująca sterowana bezprzewodowo (np. najtańsza eurostera, potrzebuje tylko zasilania 230V) + 5 siłowników na dolną belkę, + X termostatów (tyle, ile jest pomieszczeń, nie pętli!, np. najtańsze eurostery bezprzewodowe). Koszt ok. 1300 - 2500PLN w zależności ile będzie termostatów.

    Wersja mini/ekonomiczna - być może wystarczyłby jeden termostat bezprzewodowy umieszczony w centralnym miejscu mieszkania, sterujący pięcioma siłownikami na belce (bez listwy sterującej). Koszt ok. 800PLN.

    Ps. Tymi RTLami nie ma co się przejmować, na tak małym mieszkanku pętle z pewnością są krótkie i spełnią one swoją zabezpieczającą rolę.
    Ps2 Te termostaty mają być z algorytmem PI - dwustanowe się nie sprawdzą.
    Ps3 Zapomnij o czasowym obniżaniu temperatury - przy OP to nierealne, chyba, że mieszkanie to durszlak.
    Ostatnio edytowane przez mistalova ; 05-10-2019 o 10:45
    NIE dla średniowiecznych systemów grzewczych (czyt. wungiel/drewno)

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.311

    Domyślnie

    Rozważając polepszenie działania budżet już osiąga kwotę powyżej 2 tyś materiały + robocizna

    https://allegro.pl/oferta/rozdzielac...-co-8421589139

    Natomiast zdalne sterowanie temperaturą jest uzależnione od zasięgu.

    np: budżetowo na 3 pomieszczenia

    https://allegro.pl/oferta/bezprzewod...-8d-6791763034

    plus regulatory w zależności od ilości pomieszczeń:

    https://allegro.pl/oferta/bezprzewod...ant=7131268973

    sterowanie przez internet i aplikację na smartfona to inna para kaloszy.

    Myślę że mając taki budżet zrób remont na 2 etapy , w pierwszym ogranicz się do wymiany samego rozdzielacza na ten z linka lub z wyceny i będzie hulało a w drugim etapie sterowanie w którym rozważysz czy chcesz mieć 1 regulator w salonie czy 3 w każdym z pomieszczeń co w małym mieszkanku jest chyba trochę zbędne.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  5. #5
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    stolar_86

    Zarejestrowany
    Nov 2014
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    12

    Domyślnie

    Witam,
    Dziękuję za udział w dyskusji.
    Sama robocizna nie jest problemem i jej nie wliczam do budżetu - ogarnie mi to wspomniany wcześniej znajomy.
    Celem przedsięwzięcia jest zwiększenie komfortu używania ogrzewania przy jednoczesnej redukcji rachunków - płacę za każdy GJ dostarczonej energii cieplnej. W związku z tym instalacja nowego rozdzielacza mieszającego jest jak najbardziej pożądana. Rozdzielacz z oferty którą zamieściłem był zachwalany w hurtowni jako solidny i niezawodny (pompa Wilo podobno bardzo dobra) choć konstrukcyjnie bardziej podoba mi się 2 w 1 (ze względu na ograniczoną przestrzeń w rozdzielni) w typie tego z pierwszego linka od Mareks77.
    W pokojach grzejniki już mają głowice termostatyczne, w łazience grzejnik pełni funkcję suszarki - jest sterowany zwykłym pokrętłem.
    Po przeczytaniu Waszych postów dochodzę do wniosku, że powinienem zaakceptować cenę rozdzielacza,
    a) pogodzić się z wyższymi kosztami i skoncentrować się na znalezieniu nieco tańszego sterowania (listwa z regulatorami-podpowiecie czym warto się zainteresować?), odpuścić temat sterowania online i ograniczyć się do 2 stref (łazienka i reszta),
    lub
    b) ograniczyć sterowanie do jednego regulatora bez listwy, zarządzającego wszystkimi siłownikami
    - idąc dalej tym tropem interesuje mnie czy da się zamiast pięciu siłowników na poszczególnych sekcjach zastosować jeden sterujący temperaturą zaworu mieszającego i czy takie rozwiązanie w ogóle ma sens / może się sprawdzić?

    Cytat Napisał mistalova Zobacz post
    Ps3 Zapomnij o czasowym obniżaniu temperatury - przy OP to nierealne, chyba, że mieszkanie to durszlak.
    Chodzi mi raczej o rozsądne zaprogramowanie w celu ograniczenia rachunków niż realne zmiany temperatury pomieszczeń - przez całe popołudnie mieszkanie jest zawsze puste, spać lubimy w umiarkowanym chłodzie ale rano i wieczorem miło jest mieć ciepło pod stopami, zwłaszcza w łazience. Obecnie z podłogówki nie da się korzystać - otwarcie któregokolwiek obiegu tworzy z pomieszczenia całodobowy piekarnik i prawie parzy w stopy.

    Cytat Napisał Mareks77 Zobacz post
    Myślę że mając taki budżet zrób remont na 2 etapy , w pierwszym ogranicz się do wymiany samego rozdzielacza na ten z linka lub z wyceny i będzie hulało a w drugim etapie sterowanie w którym rozważysz czy chcesz mieć 1 regulator w salonie czy 3 w każdym z pomieszczeń co w małym mieszkanku jest chyba trochę zbędne.
    Zrobimy wszystko w jednym etapie - w razie potrzeby wezmę kasę przeznaczoną na montaż klimy.

  6. #6
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.311

    Domyślnie

    Jeśli w łazience jest sama podłogówka to możesz ograniczyć się do 2 stref ale zaoszczędzisz tylko i wyłącznie na elementach takich jak elektrozawory i regulatory pokojowe.
    Jeśli w łazience oprócz podłogówki jest grzejnik drabinkowy to podział na 2 strefy jest zbędny, bo tak czy inaczej będzie tam wyższa temperatura anizeli w pozostałych pomieszczeniach.
    Poza tym temperaturę można dobrać poprzez odpowiednie odkręcenie przepływu na rotametrze rozdzielacza który odpowiada za pętlę w danym pomieszczeniu.
    Jest to jednorazowe przyporządkowanie które pozwala zróżnicować temperaturę np, w łazience 23*C i pokojach 21*C

    Rozwiązanie z jednym regulatorem i jedną strefą przy użyciu siłownika do zaworu trójdrogowego jest OK ale wymaga po pierwsze okablowania:
    np:
    https://allegro.pl/oferta/sterownik-...iABEgIt-fD_BwE

    Mógłbyś mieć w tym przypadku namiastkę sterowania pogodowego. Najlepiej aby takie elementy były zintegrowane z kotłem który sam steruje doborem temperatury i wysterowania palnika.
    Może podaj typ kotła lub poszukaj sam czy dokładając czujnik temperatury zewnętrznej nie będziesz w stanie przejść na sterowanie pogodowe. Dodatkowy moduł mieszacza sprzężony z kotłem mógłby sterować siłownikiem zaworu trójdrogowego a regulator pokojowy obsługiwał by 2 strefy grzewcze , w tym przypadku podłogówkę i grzejniki poprzez odpowiedni dobór krzywych grzewczych.
    Takie systemy są także bezprzewodowe.
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 06-10-2019 o 10:32
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  7. #7
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.934

    Domyślnie

    Mareks77 - tu chyba o ciepło sieciowe chodzi.
    ".. płacę za każdy GJ dostarczonej energii cieplnej"
    Jeśli tak, to ciekawe o jakiej temperaturze woda zasila podłogówkę.
    Ostatnio edytowane przez Pytajnick ; 06-10-2019 o 10:56

  8. #8
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    stolar_86

    Zarejestrowany
    Nov 2014
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    12

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pytajnick Zobacz post
    Mareks77 - tu chyba o ciepło sieciowe chodzi.
    ".. płacę za każdy GJ dostarczonej energii cieplnej"
    Jeśli tak, to ciekawe o jakiej temperaturze woda zasila podłogówkę.
    Mieszkanie w małym bloku pod miastem, ciepło dostarcza deweloper z własnej kotłowni - nie mogę ingerować.
    Woda zasilająca podłogówkę ma taką samą temperaturę jak grzejniki - jakieś 60 stopni, nie da się po tym chodzić a regulowanie obecnie zainstalowanymi zaworami niewiele daje.

  9. #9
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.311

    Domyślnie

    UPS....Faktycznie.
    Tak to jest jak się ciągnie kilka wątków.

    Jeśli tak to pozostaje rozwiązanie które poleciłem, Obniżenie temperatury dla podłogówki do wymaganych max 45 - 50*C jest i tak konieczne a sterowanie jej z uwzględnieniem temperatury zewnętrznej będzie dodatkowo stabilizowało temperaturę w domu.
    Regulator jak widać dodatkowo umozliwia możliwość podłączenia modułu internetowego ST-505 lub WIFI RS - zarządzania poprzez eModul, oraz sterowanie pogodowe i tygodniowe co będzie Twoją pełnią szczęścia

    Tu masz kompletny zestaw razem z siłownikiem zaworu:

    https://allegro.pl/oferta/silownik-z...CABEgLl5vD_BwE

    Temperatura wody na zasilaniu z kotłowni dewelopera lub wymiennika z elektrociepłowni lokalnej także jest sterowana z uwzględnieniem pogodówki tak aby straty dostawcy były jak najmniejsze.
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 06-10-2019 o 20:29
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  10. #10
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.934

    Domyślnie

    Cytat Napisał stolar_86 Zobacz post
    Mieszkanie w małym bloku pod miastem, ciepło dostarcza deweloper z własnej kotłowni - nie mogę ingerować.
    Woda zasilająca podłogówkę ma taką samą temperaturę jak grzejniki - jakieś 60 stopni, nie da się po tym chodzić a regulowanie obecnie zainstalowanymi zaworami niewiele daje.
    Masakra... ktoś to spieprzy a później idą w świat opowieści jaka to podłogówka jest do D...
    Mam znajomego, który podłogówkę zasilał taką samą temperaturą jak grzejniki, bo jak piec na drewno się zagotował, to mu mieszacz padł. Po 10ciu minutach nogi w bucie się nie mieściły.

  11. #11
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    stolar_86

    Zarejestrowany
    Nov 2014
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    12

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mareks77 Zobacz post
    UPS....Faktycznie.
    Tak to jest jak się ciągnie kilka wątków.

    Jeśli tak to pozostaje rozwiązanie które poleciłem, Obniżenie temperatury dla podłogówki do wymaganych max 45 - 50*C jest i tak konieczne a sterowanie jej z uwzględnieniem temperatury zewnętrznej będzie dodatkowo stabilizowało temperaturę w domu.
    Regulator jak widać dodatkowo umozliwia możliwość podłączenia modułu internetowego ST-505 lub WIFI RS - zarządzania poprzez eModul, oraz sterowanie pogodowe i tygodniowe co będzie Twoją pełnią szczęścia

    Tu masz kompletny zestaw razem z siłownikiem zaworu:

    https://allegro.pl/oferta/silownik-z...CABEgLl5vD_BwE

    Temperatura wody na zasilaniu z kotłowni dewelopera lub wymiennika z elektrociepłowni lokalnej także jest sterowana z uwzględnieniem pogodówki tak aby straty dostawcy były jak najmniejsze.

    Jeśli dobrze zrozumiałem to potrzebny mi sprzęt z tej aukcji + rozdzielacz dwu funkcyjny z zaworem ARV 384 i bezprzewodowy regulator pokojowy (np 290v2 lub 292v).
    Wydaje mi się że koszt wyjdzie podobny do wariantu z jednym regulatorem bez listwy, zarządzającego wszystkimi siłownikami. Znalazłem tylko coś takiego jak Tech L-4 WIFI, ale jego ograniczenie do 4 stref podłogówki wydaje się go dyskwalifikować.
    W zasadzie chyba bardzo podobnie wyjdzie też wybranie wariantu z wspomnianej na początku oferty lokalnej hurtowni rezygnując z bramki internetowej i zostawiając tylko jeden regulator pokojowy.
    Biorąc pod uwagę, że nie zastosuję sterowania pogodowego (nie pociągnę kabla na zewnątrz) i nie wymagam sterowania przez wifi proszę doświadczone osoby o doradzenie który wariant jest najrozsądniejszy.
    Bardzo proszę o pomoc bo jak dla mnie to zbyt szeroki temat aby ogarnąć to samodzielnie.

  12. #12

    Domyślnie

    Jak nie będzie sterowania pogodowego to zrobić po "taniości" tak jak robił deweloper niedaleko mnie jak robił mieszane instalacje.

    Czyli na grzejniach termostaty a obniżenie temperatury do podłogówki termostat RTL i tyle ...

    Jak nie będzie sterowania pogodowego to pchanie się z elektronikę według mnie bez sensu , bo podłógówka ma zbyt dużą bezwładność i bez pogodówki nie ma szans na sprawne sterowanie ..
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  13. #13
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.311

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    Jak nie będzie sterowania pogodowego to zrobić po "taniości" tak jak robił deweloper niedaleko mnie jak robił mieszane instalacje.

    Czyli na grzejniach termostaty a obniżenie temperatury do podłogówki termostat RTL i tyle ...
    ..
    Kol@ kaszpir007. Może zerknij na fotki bo to co wypisujesz że po taniości to jest obecnie i się nie sprawdziło.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  14. #14
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    stolar_86

    Zarejestrowany
    Nov 2014
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    12

    Domyślnie

    Wiem że będzie bezwładność, akceptuję to.
    Chodzi o większy komfort użytkowania- sterowanie w mieszkaniu z dobowym lub tygodniowym programowaniem, większą kontrolę nad temperaturą i niższe rachunki niż przy całodobowo otwartych RTLach. To że nie może być idealnie nie znaczy że nie może być lepiej niż jest. Jeśli zamiast pogodówki sterowanie będzie za pomocą termostatu w mieszkaniu to moim zdaniem też powinno być ok bo jeśli nie to po co w ogóle on jest?

  15. #15
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.311

    Domyślnie

    Cytat Napisał stolar_86 Zobacz post
    Wiem że będzie bezwładność, akceptuję to.
    Chodzi o większy komfort użytkowania- sterowanie w mieszkaniu z dobowym lub tygodniowym programowaniem, większą kontrolę nad temperaturą i niższe rachunki niż przy całodobowo otwartych RTLach. To że nie może być idealnie nie znaczy że nie może być lepiej niż jest. Jeśli zamiast pogodówki sterowanie będzie za pomocą termostatu w mieszkaniu to moim zdaniem też powinno być ok bo jeśli nie to po co w ogóle on jest?
    Lepsze ale nie idealne też kosztuje. Aby mieć jakiekolwiek sterowanie podłogówką musisz zapewnić po pierwsze zmniejszenie temperatury dopływającej do pętli ( konieczny mieszacz ) i po drugie element wykonawczy sterowania w formie zaworu trójdrogowego z siłownikiem lub elektrozaworów na pętlach.
    To czy regulator będzie jeden czy więcej jest przy drugim rozwiązaniu sprawą drugorzędną ponieważ elektrozawory muszą sterować wszystkimi pętlami, a poza tym sam regulator to koszt ok 100 zł.
    Masz dobrą ofertę więc ograniczając ją poprzez brak zakupu wodotrysków w postaci bramki internetowej i redukując 3 regulatory do 1 szt zejdziesz z ceną do granicy 3 tyś.
    Jeśli hydraulik ma trochę praktyki i potrafi wszystko wyregulować to możesz pokusić się o zmianę rozdzielaczy z oferty na jeden dwuobwodowy.
    Rotametry przy jednym regulatorze zapewnią Ci zróżnicowanie temperatury czyli wyższej temperatury np. w łazience.
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 08-10-2019 o 07:53
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  16. #16

    Domyślnie

    A czy masz zgodę na przeróbkę instalacji grzewczej znajdującej się poza twoim lokalem ?
    Bo z tego co piszesz to jest mieszkanie a instalacja znajduje się na korytarzu (klatka schodowa).
    Z tego co widzę jest tam zamontowany ciepłomierz ...

    Jesli tak jest to chyba wszyscy sąsiedzi mają tak wykonaną instalacje i reszta sąsiadów nie narzekała ???


    Kiedyś mieszkałem w nowym bloku i na korzytarzu tez były skrzynki indywidualne z zaworami i licznikami i tego nie wolno było "tykać" i klucz miał tylko administrator instalacji i co jakiś czas był spisywany licznik ...
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.307
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Skoro to mieszkanie, to nie możesz ingerować w instalację CO bez zgody wspólnoty/spółdzielni, bo cała instalacja jest wspólna.
    Więc pytanie, na co masz zgodę? Bo nie często wspólnoty pozwalają na coś więcej, niż wymianę grzejnika.

    Składaj reklamację do dewelopera - on może (a nawet musi) usuwać usterki niezależnie od tego, czy są w części wspólnej, czy w wydzielonych lokalach.

  18. #18
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    stolar_86

    Zarejestrowany
    Nov 2014
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    12

    Domyślnie

    Za licznikiem wszystko jest moje-słowa kierownika budowy i przedstawiciela dewelopera. Wspólnota jest mała - 6 mieszkań, wszyscy tak mają ale nie wszyscy mają 5 obiegów - ja mam dodatkowe 2 w salonie zamiast grzejników (w standardzie jest po jednym na kuchnię, przedpokój i łazienkę. Temat reklamacji to już zupełnie inna historia więc go pominę.
    Ostatnio edytowane przez stolar_86 ; 08-10-2019 o 23:10

  19. #19
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.307
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał stolar_86 Zobacz post
    Za licznikiem wszystko jest moje-słowa kierownika budowy i przedstawiciela dewelopera
    To zdemontuj grzejnik a zasilanie podepnij do kanalizacji. Jeżeli takie działanie wpłynie na inne lokale, to jest częścią wspólną.
    Sądy wielokrotnie to potwierdzały - w tym Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 28 sierpnia 1997 r., sygn. akt III CZP 36/97
    http://www.administrator24.info/arty...mieszkaniowych

    Bez zgody pozostałych właścicieli (przy tzw. małej wspólnocie musi być zgoda wszystkich - nie wystarczy uchwała większości) nawet odłączyć się od instalacji CO nie możesz.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 09-10-2019 o 09:41

  20. #20
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    stolar_86

    Zarejestrowany
    Nov 2014
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    12

    Domyślnie

    Ok, przejdę się po sąsiadach i zbiorę podpisy. Żaden problem.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony