dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 2 z 2
  1. #1

    Domyślnie Wentylacja mechaniczna i grawitacyjna w jednym domu

    Mam domek ok 50 m2 w stanie surowym otwartym. Projekt Kazimierz D20 /Artinex/.
    Zmiany w projekcie to zamiana miejscami kuchni i łazienki i doprojektowanie kominów - systemowego z dwiema wentylacjami w kotłowni i murowanego z cegły w pokoju z kominkiem.
    Zatem wentylacja grawitacyjna jest w kotłowni, kuchni i pokoju z kominkiem /to ten największy pokój po środku domu na rzucie projektu/.
    W łazience projektant przewidział wentylację przez ścianę. Na etapie adaptacji projektu architekt nie zwrócił na to mojej uwagi, a ja, nie wiem dlaczego, zapomniałam zapytać o sposób wentylowania łazienki.
    Teraz mam dylemat, bo każdy mówi co innego.
    Znajomy mówi, że ma też taką wentylację przez ścianę w łazience i średnio to działa.
    Kominiarz - absolutnie nie robić wentylacji wywiewnej z wentylatorkiem przez ścianę, bo to zaburzy funkcjonowanie wentylacji grawitacyjnej w innych pomieszczeniach.
    Jak już robić, to kominek wentylacyjny na dachu, a do tego kominka doprowadzić sztywną rurę izolowaną, zakończoną tylko kratką wentylacyjną w suficie łazienki.
    Hydraulik z kolei krytykuje pomysł kominiarza, bo wg niego taki system będzie działał jak "kształtka zet", czyli będzie nawiewać zimne powietrze, a nie wywiewać.
    Hydraulik proponuje zrobić tak, jak jest projekcie, tyle, że wentylatorek wywiewny zamontować w ścianie zewnętrznej nad prysznicem.
    Ja z kolei zaczęłam już myśleć o zrobieniu wentylacji mechanicznej nawiewno/wywiewnej w tej problematycznej łazience, ewentualnie też w pokoju obok łazienki.
    Pytanie tylko, czy takie rozwiązanie nie kłóciłoby się z wentylacją grawitacyjną w pozostałej części tak niewielkiego domku oraz - która firma od WM przyjedzie zrobić robotę do dwóch pomieszczeń?

    Co Wy na to?

    Proszę napiszcie szczerze. Liczę na Wasze rady, bo jak dotąd wszyscy, a najwięcej architekt i kierbud, mnie lekceważyli. Niestety, widzę to dopiero teraz.

    Pozdrawiam.

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Przepisy są jasne i mają sens. Nie można łączyć wentylacji mechanicznej z grawitacyjną. Strefa z jednym rodzajem musi być oddzielona od drugiego szczelnymi przegrodami.
    W kotłowni zrób grawitacyjną - w pozostałych rekuperację.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 05-10-2019 o 15:13

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony