dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 15 z 15

Temat: Problem z ustawieniem krzywej grzewczej, ocioł viessmann vitodance 100, grzewanie pod

  1. #1

    Domyślnie Krzywa grzewcza kocioł viessmann vitodance 100, problem z ustawieniami.

    Dzień dobry. Mam problem z ustawieniem krzywej grzewczej na kotle viessmann vitodens 100 w. Przeglądając wcześniejsze wpisy ustaliłem, że ten kocioł ma jedną krzywą grzewczą i jest ona dedykowana dla ogrzewania z zastosowaniem grzejników. W mojej instalacji jest sama podłogówka (ok. 200m.) z termostatami pokojowymi (łazienki ręcznie regulowane na rozdzielaczu). Dom z użytkowym poddaszem, dwa rozdzielacze, dwie pompki. Mam podpiętą również pogodówkę. Nie można ustawić odpowiedniej krzywej grzewczej, jesienia i wiosna musze ustawiac wartość krzywej na 20 a zimą zmiejszać na 13 ponieważ wydaje mi sie nieekonomiczne podgrzewac wode do 60stopni.Pytanie, czy instalator popełnił błąd dobierając mi niewłaściwy kocioł ? Jeżeli tak to jak wybrnąć z tej sytuacji? Wymienić kocioł? Zrezygnować z pogodówki i ustawić na kotle stała temp. wody w obiegu? Proszę o porade. Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez jordan_89 ; 05-10-2019 o 23:06

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.025
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    celem własciwego ustawienia parametrów ogrzewania pogodowego oprócz nachylenia krzywej grzewczej należy jeszcze ustawić jej przesunięcie równoległe. Opisana sytuacja ewidętnie wskazuje, że ten drugi parametr jest ustawiony niewłaściwie.
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  3. #3

    Domyślnie

    Dziękuję za odpowiedź. Proszę jeszcze o wyjaśnienie gdzie mogę ustawić wspomniane przesunięcie równoległe? Na samym kotle? Czy owe przesunięcie występuje w kotle vitodens 100w który posiada tylko jedna krzywa grzewcza, której nie można spłaszczyć. Obecne ustawienia powodują załączenie się kotła przy ujemnych temperaturach zewnętrznych co powoduje grzanie podłogi nocą, a w dzień gdzie temp. zewnetrzna jest +10 kocioł nie pracuje, przez co temp. w pomieszczeniu spada. Mowa tutaj o łazienkach gdzie nie ma termostatów (sterowanie ręczne na rozdzielaczu). W obecnej sytuacji zastanawiam się czy lepiej byłoby zrezygnowania z czujnika pogodowego I ustawienie stałej temp. na kotle. Z góry dziękuję za odp. Pozdrawiam.

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.025
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    w kotle Vitodens 100-W jest uproszczona automatyka pogodowa z jedną krzywą grzewczą o stałym pochyleniu 1.4. Przesunięcie rónoległe ustala się i tu w zależności od moelu kotła Vitodens 100-W . W B1HC (podświetlany, dotykowy wyświetlacz) po podpięciu czujnika temperatury zewnętrznej na wyświetlaczu pojawi się wymagana temperatura pomieszczenia i ten parametr ma wpływ na przesunięcie rónoległe. Podnosząc temepraturę będziemy przesuwać krzywą równolegle do góry, obniżając temperaturę przesuwamy równoległe w dół.
    Ponieważ kont jest stały to przy samym ogrzewaniu podłogowym jak na zewnątrz jest ciepło trzeba bedzie podnosić wymaganą temepraturę pomieszczenia a jak będzie się robiło zimno trzeba będzie tą temperaturę zmniejszać.
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  5. #5

    Domyślnie

    Mam dokładnie ten modeL. Czy tu w ogole coś da przesunięcie przesunięcie równoległe jak dalej temp. wody w kotle bedzie przekraczać 40 stopni wedlug krzywej 1.4 ? Chodzi mi cały czas o pracę kotła i temperature wody grzewczej. Dobrze rozumiem że kocioł wymaga ciągłego przestawiania krzywej grzewczej w zależności od temp. na zewnątrz tak aby nie przekraczac wysokich temp. wody. Czyli w tym kotle nie ma możliwości zmiany pochylenia krzywej aby temp. wody w kotle była odpowiednia dla ogrzewania podłogowego np. 0,2 czy 0,4. Wydaje mi sie, że obecne działanie kotła jest nie ekonomiczne, ponieważ ogrzewanie podłogowe nie wymaga dużych temp. wody grzewczej. Obecna praca kotła nie skraca jego żywotności? Wnioskujac przy mojej instalacji( wszędzie ogrzewanie podłogowe z termostatami w pokojach, brak termostatów w łazienkach) z podpiętą pogodówką lepiej sprawdziłby się kocioł vitodens 200 W którym można spłaszczyć krzywą grzewczą. Chyba że temp. wody w kotle nie ma aż takiego znaczenia jak i tak jest zredukowana na głowicy na rozdzilaczu.

  6. #6
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.025
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    niestety tak jak piszesz, w przypadku Vitodensa 100 będzie trzeba robic korekty. Częstaz miana nie wplywa na jakość pracy kotła. Większym problemem dla jakości pracy i ekonomiki są sterowniki wł/wył połączone z zaworami odcinajacymi (bo taki uklad jest u ciebie jeśli dobrze zrozumiałem). Odcinanie zaworami odbiorników ciepła (petli podłogowych czy chocby grzejników) skutkuje odcięciem kotła od wody a to wywoła taktowanie kotła a co za tym idzie zwiększone zużycie zarówno gazu jak i podzespółow kotła.
    Automatyka kotła Vitodens 200-W jest najbardziej zaawansowaną automatyką na polskim rynku kotłów grzewczych pozwalajacych na dowolna modyfikacje parametrów pracy.
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  7. #7

    Domyślnie

    Jakie rozwiązanie proponujesz aby usprawnić działanie kotła? Wymiana kotła raczej nie opłacalna? Czy zrezygnowanie z pogodówki poprawi pracę kotła? Przynajmniej nie trzeba będzie robić częstych korekt. Bo rozumiem, że korekty są konieczne aby kocioł nie grzał wody do 60/70 stopni bo nie ma takiej potrzeby. Termostaty mam salusa HTRS230V(30)
    Przewodowy, cyfrowy regulator temperatury - dobowy, 230V. Czy one działają tak jak napisałeś ? Całkowicie kotła odwodnienie odcinam bo w łazienkach nie mam termostatów. Tu się pojawia problem bo w chcąc nagrzać łazienkę do np. 24 stopni gdzie na dworze jest cieplo +10/15 stopni, muszę ustawić wysoką wartość krzywej grzewczej 25/30 aby pogodówka mi załączyła kocioł. Przychodzi przymrozek, kocioł grzeje wode do bardzo wysokich temp. Czy to nie jest problem?

  8. #8
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.025
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    widze, że mamy tutaj zarówno ogrzewanie podłogowe jak i grzejnik łazienkowe. Połaczenie takich systemów wymaga albo zaprojektowania grzejników łazienkowych na parametry ogrzewania podłogowego (wielkie kolumbryny aby zapewnić w łazience oczekiwane 23-25C) albo powinien być zastosowany układ z 2-oma niezależnymi obiegami grzewczymi.
    Jeden czy dwa grzejniki nie są w stanie zagwarantować przepływu zapewniającego odbiór ciepła z kotła. Kotły startują mocą startową, która jest sporo wyższa od mocy minimalnej. Po odpaleniu palnika potrzebują 2-5s na ustabilizowanie pracy i dopiero po tym czasie schodzą do mocy minimalnej. Jeśli w tym czasie przeplyw będzie zbyt mały to nastąpi natyczmiastowe zgaszenia palnika. Aby zapobiec taktowaniu urzadzenia mają zaprogramowany minimalny czas postoju co spowoduje, ze w opisanej sytuacji instalcja niezdąży się nawet rozgrzać. W przypadku sterowania wł/wył zaworkami odcinającymi powinien być zamontoany bufor optymalizujący prace instalacji.

    Możliwe rozwiązania (od najdroższego):
    1. zastosować 2 obiegi grzewcze (jeden bezpośredni dla grzejników drugi z zaworem mieszającym) sterowane przez elektronikę (strowanie obiegami i sterowanie temperaturą kotła)

    2. zastosować 2 obiegi grzewcze (jeden bezpośredni dla grzejników, drugi z zaworem mieszajacym sterowanym temperaturą zasilania obiegu lub temperaura pomieszczenia)

    3. mozna się "bawić" z stosowanie RTL-i na petlach podłogówki.

    Tylko w pierwszym przypadku niebędzie wymagane dokonywanie korekty w czasie sezonu grzewczego ale to rozwiązanie najdrozesz i wymagające największej ingerencji w istniejącą instalację (nawet niewiem czy mozliwe do zrealizowania ze względu np na konieczność ciągięcia nowych kawałków instalacji).
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  9. #9

    Domyślnie

    Dziękuję za dotychczasowe odp. Ale chyba się nie zrozumieliśmy. Grzejniki łazienkowe nie są głównym źródłem ogrzewania w łazience, działają na takiej samej temp. jak podłogówka i to ona głównie grzeje podłogę. Nie chce stosować dwóch obiegów. Problem polega z krzywa grzewcza, ekonomicznym ogrzewaniem i temp. na kotle. Krzywa grzewcza w vitodens 100 nie jest tak elastyczna jak w 200 I kocioł pracuje na za wysokich temp. Są duże przerwy w pracy kotła co jest raczej nie ekonomiczne, nie efekrywne i nie dla ogrzewania podłogowego? Jakie proponuje Pan rozwiazanie? Czy zrezygnować z pogodówki I ustawić stałą temp grzania na kotle np. 35 stopni? Jak wspomniałem mam pogodówkę, na rozdzielaczu głowice termostatyczna gdzie się ustawia max temp. na zasilaniu dla podłogówki I termostaty pokojowe wszędzie oprócz łazienek. Wszystko działa, ale mam wrażenie, że nie ekonomicznie I np. w łazienkach nie ma stałej temp. tylko skacze w zależności od pogody na zewnątrz.

  10. #10
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.025
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Odłączenie czujnika temperatury zewnętrznej i ustawienie automatyki w tryb staotemperaturowy niewiele poprawi, gdzyż dla każdej zmiany temepratury zewnętrznej trzeba będzie wprowadzać zmianę temperatury zasilania. Gdyż jeżeli na zasilaniu będzie ustawiona teperatura np 35*C która gwarantuje 20*C w pomieszczeniach przy -20*C na zewnątrz domu to jak tylko zrobi się cieplej to temperatura w pomieszczeniach będzie wyższa niż wymagana.
    Można zastosować siłowniki na belkach rozdzielaczowych połaczone ze sterownikami 0/1 umieszczonymi w pomieszczeniach odcinające poszczególne petle po osiagnięciu temperatury wymaganej ale aby nie doprowadzić do taktowania kotła trzeba by zastosować bufor optymalizujący...
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  11. #11
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Albert23

    Zarejestrowany
    Nov 2020
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    30-383
    Posty
    19

    Domyślnie

    Mój znajomy ma piece Viessmann Vitodens 100, który zakpił
    w USA napisał mi ostatnio, że w jego kotle gazowym normalnie można modulować
    krzywą grzewczą od 0,2 do 3,4 przesłał mi również film jak to można zrobić w Vitodensie 100.
    Wszystko znajduje się w Menu 15 w konfiguracji pieca. Link poniżej to przedstawia:

    https://www.youtube.com/watch?v=chelwjUyMWw

    Moje pytanie do Viessmann Polska, kiedy możemy liczyć na update softu do tego pieca
    jak podaje Viessmann North America na oficjalnym filmie nowy soft do Vitodensa 100 został już napisany 20 miesięcy temu tj. w styczniu 2019r.
    Moje pytanie, kiedy ta informacja dojdzie oficjalnie do Polski i przeciętny Kowalski będzie w stanie wgrać ten
    update do swojego pieca ? Osobiście podejrzewam, że jest to celowa polityka firmy Viessmann ... po co sprzedawać Vitodensa 100 z modulowaną krzywą grzewczą
    jak lepiej się zarabia na Vitodensie 200 ...

  12. #12
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.025
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    ten sam wpis w 5 różnych tematach nic nie zmieni ani nie pomoże
    odpowiedzi ktora jest w poście w "klub użytkowników kotła Vitodens"
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  13. #13
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    NJMS

    Zarejestrowany
    Oct 2017
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    91-409
    Posty
    3

    Domyślnie problem z piecem

    Cytat Napisał Konsultant Viessmann Zobacz post
    celem własciwego ustawienia parametrów ogrzewania pogodowego oprócz nachylenia krzywej grzewczej należy jeszcze ustawić jej przesunięcie równoległe. Opisana sytuacja ewidętnie wskazuje, że ten drugi parametr jest ustawiony niewłaściwie.
    witam,

    posiadam instalację grzewczą zasilaną piecem Viessmann 222 F, jak również kominkiem z płaszczem wodnym, całość podpięta do bufora 500 l z zaworem mieszających sterowanych przez sterwonik Techa ustawiony na krzywą grzewczą podpiętą do pogodówki.
    jeżeli chodzi sam piec parametry są dość stabilne, ok 10-14 godzin pracy i 20-26 załączeń na dobę, gorzej jest gdy używam kominka, woda w buforze nabiera temperatury do ok 50 stopni, pomimo to piec włącza się i za chwile wyłącza kilka razy na godzinę, później nabiera dziwnych ustawień tzn. grzeje bufor przy normalnej pracy ( kominek już wygasł, ciepło zmagazynowane zostało wykorzystane ) temperaturą 40-60 stopni, załącza się po 60-70 razy na dobę i krótkimi odpaleniami dogrzewa wodę.
    Próbowałem różnych sposobów łącznie z ustawieniem pieca tylko w trybie grzania wody, pomimo to piec nadal się włącza kilka razy na godzinę.
    Ma Pan jakiś pomysł co może być przyczyną , a może kogoś zaprzyjaźnionego z Łodzi kto potrafiłby rozwiązać ten problem ?

    Pozdrawiam
    Michał

  14. #14

    Domyślnie Ten sam problem

    Witam doszedł Pan do jakiegoś sensownego rozwiązania z piecem vitodesns 100w posiadam ten sam problem

  15. #15
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.025
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Cytat Napisał NJMS Zobacz post
    witam,

    posiadam instalację grzewczą zasilaną piecem Viessmann 222 F, jak również kominkiem z płaszczem wodnym, całość podpięta do bufora 500 l z zaworem mieszających sterowanych przez sterwonik Techa ustawiony na krzywą grzewczą podpiętą do pogodówki.
    jeżeli chodzi sam piec parametry są dość stabilne, ok 10-14 godzin pracy i 20-26 załączeń na dobę, gorzej jest gdy używam kominka, woda w buforze nabiera temperatury do ok 50 stopni, pomimo to piec włącza się i za chwile wyłącza kilka razy na godzinę, później nabiera dziwnych ustawień tzn. grzeje bufor przy normalnej pracy ( kominek już wygasł, ciepło zmagazynowane zostało wykorzystane ) temperaturą 40-60 stopni, załącza się po 60-70 razy na dobę i krótkimi odpaleniami dogrzewa wodę.
    Próbowałem różnych sposobów łącznie z ustawieniem pieca tylko w trybie grzania wody, pomimo to piec nadal się włącza kilka razy na godzinę.
    Ma Pan jakiś pomysł co może być przyczyną , a może kogoś zaprzyjaźnionego z Łodzi kto potrafiłby rozwiązać ten problem ?

    Pozdrawiam
    Michał
    poprosiłbym o schemat instalacji (hydruliczny z naniesionymi elementami pomiarowymi i wykonawczymi)
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony