dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 15 z 15
  1. #1
    ELITA FORUM (min. 1000)
    dwiecegly

    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    1.332

    Domyślnie Podbudowa pod bruk - glina

    Witam
    Czy podbudowa 40cm (gruby dolimit, drobny, i podsypka) jest wystarczający na teren dość gliniasty (mieszanina gliny i ciezkiego piachu) ?
    Czesc wykonawcow mówi ze starczy 35 dobrze zagescić, inni twierdzą że lepiej dać 45cm a jeszcze inni, że może być mniejsza podbudowa ale dadzą geowłókninę i nie bedzie problemu. Rozmawialem z 3 firmami i wszystkie dają 2 lata gwarancji mimo nieciekawej gleby.
    Teoretycznie taniej dać geowloknine (2 zl za metr kwadratowy niż dodatkowe 10cm podbudowy (okolo 7zł za metr).

  2. #2

    Domyślnie

    Ale musi to być geowłóknin minimum 200g i polipropylenowa i wtedy 2zł to będzie mało
    Kto pyta jest głupcem przez pięć minut, kto nie pyta wcale jest głupcem przez całe życie

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000)
    dwiecegly

    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    1.332

    Domyślnie

    Pod drogę osiedlową obok mnie kladli w zeszlym roku wloknine 150g ale nawet jakbym mial kupic 200g to jest to koszt okolo 3zł za metr np tu https://allegro.pl/oferta/geowloknin...0mb-8537283237
    Pytanie czy warto czy lepiej dolozyć kamienia?

  4. #4

    Domyślnie

    Bo najważniejsza jest waga włókniny
    Nie ważna wytrzymałość na rozciąganie w obu kierunkach, na przebicie, wielkość filtracji.

    Najważniejsza jest waga, koc sobie połóż...

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000)
    dwiecegly

    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    1.332

    Domyślnie

    ja nie jestem drogowcem dlatego pytam czy warto i jaką kupić. Duzo latwiej wykonawce przekonać do wlokniny niz dodatkowych 10cm podbudowy bo za kazdy cm liczą sobie krocie.

  6. #6
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar grzegomonia
    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Braniewo
    Kod pocztowy
    14-500
    Dzielnica
    ul. Błotna 23h
    Posty
    47

    Domyślnie

    Daj geowłókninę dobrej jakości (minimum 200). Tylko nie dawaj jej bezpośrednio na glinę. Podsypka 10 cm z uwzględnieniem spadków przepuszczalnym kruszywem (żwir). Ja tak robiłem u siebie.

    Na taras i chodniki dawałem podsypkę 10 cm żwir, geowłókninę, 15 cm piasek z cementem (1 łopata cementu na 10 łopat piasku), i 5 cm podsypka piasek + cement (proporcja 1 do 6)
    Na podjazd podsypka żwir 10 cm, geowłóknina, 20 cm tłuczeń, 5-6 cm piasek + cement (1 do 5).

    Nic nie siada. 3 lata po zakończeniu budowy. Dodam jeszcze, że całość jest obudowana krawężnikiem wys 30 cm a nie 20 cm
    Ostatnio edytowane przez grzegomonia ; 16-10-2019 o 17:59

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał grzegomonia Zobacz post
    Daj geowłókninę dobrej jakości (minimum 200). Tylko ni dawaj jej bezpośrednio na glinę. Podsypka 10 cm z uwzględnieniem spadków przepuszczalnym kruszywem (żwir). Ja tek robiłem u siebie.

    Na taras i chodniki dawałem podsypkę 10 cm żwir, geowłókninę, 15 cm piasek z cementem (1 łopata cementu na 10 łopat piasku), i 5 cm podsypka piasek + cement (proporcja 1 do 6)
    Na podjazd podsypka żwir 10 cm, geowłóknina, 20 cm tłuczeń, 5-6 cm piasek + cement (1 do 5).

    Nic nie siada. 3 lata po zakończeniu budowy. Dodam jeszcze, że całość jest obudowana krawężnikiem wys 30 cm a nie 20 cm
    A świstak ....

  8. #8
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar grzegomonia
    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Braniewo
    Kod pocztowy
    14-500
    Dzielnica
    ul. Błotna 23h
    Posty
    47

    Domyślnie

    Cytat Napisał forgetit Zobacz post
    A świstak ....
    ...siedzi i zawija w te sreberka. Chociaż powiem, że świstaka to na kostce nie widziałem. Koty tak, koty widziałem.

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000)
    jacentyy

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    Cieszyn
    Kod pocztowy
    43-418
    Posty
    1.852

    Domyślnie

    ^^
    Nie dziw sie,ze forgetit tak napisal. Nie robi sie tak jak piszesz , geowloknia ma za zadanie separacje kruszywa od podłoza rodzimego czyli w tym przypadku od gliny. Taka kolejnosc jaka zrobiles jest malo sensowna....

  10. #10
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar grzegomonia
    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Braniewo
    Kod pocztowy
    14-500
    Dzielnica
    ul. Błotna 23h
    Posty
    47

    Domyślnie

    Cytat Napisał jacentyy Zobacz post
    ^^
    Nie dziw sie,ze forgetit tak napisal. Nie robi sie tak jak piszesz , geowloknia ma za zadanie separacje kruszywa od podłoza rodzimego czyli w tym przypadku od gliny. Taka kolejnosc jaka zrobiles jest malo sensowna....
    A jaka jest właściwa? Setki brukarzy + setki opisów podawanych w internecie opisuje to właśnie w taki sposób.

  11. #11

    Domyślnie

    przepłaciłeś za ten żwir pod białym kocykiem. Uruchom wyobraźnię co dzieje się z tym żwirem na mokrej/plastycznej glinie. Zastanów sie jaka jest rola tej grubej geowłókniny

  12. #12

    Domyślnie

    Choć jak grubasów na chodniki nie będziesz wpuszczał i odwodnienie porządnie zrobione , bo glina wody dostanie a grawitacja cały czas działa. Ale fakt wykonawcom wygodniej było na żwirze niż glinie

  13. #13
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar grzegomonia
    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Braniewo
    Kod pocztowy
    14-500
    Dzielnica
    ul. Błotna 23h
    Posty
    47

    Domyślnie

    Cytat Napisał gnago Zobacz post
    przepłaciłeś za ten żwir pod białym kocykiem. Uruchom wyobraźnię co dzieje się z tym żwirem na mokrej/plastycznej glinie. Zastanów sie jaka jest rola tej grubej geowłókniny
    Podbudowa pod kostkę brukową - schemat na gruncie o niskiej przepuszczalności wody
    1. Krawężnik, 2. Fundament krawężnika, 3. Grunt rodzimy, 4. Warstwa rozsączająca,
    5. Geowłóknina, 6. Podbudowa grubości 10 cm, 7. Podsypka piaskowa, 8. Kostka brukowa

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	podbudowa-pod-kostke-brukowa-3m.jpg
Wyświetleń:	571
Rozmiar:	37,8 KB
ID:	436314

  14. #14

    Domyślnie

    to na suchą glinę jak dostanie wody i dostanie plastycznej natury ...... najmniej musi być sprofilowana a ten kocyk wg ciebie taki gruby to nie warstwa filtracyjna? Sądzę że mój dłużej przetrwa , twój jeśli znikoma ilość wody dostanie się do gliny z tej padającej na kostkę. Ale sposoby weryfikują lata a faktem że nie widziałem na miescie 15 letniej kostki bez zapadlisk i kałuż

  15. #15
    ELITA FORUM (min. 1000)
    jacentyy

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    Cieszyn
    Kod pocztowy
    43-418
    Posty
    1.852

    Domyślnie

    Cytat Napisał grzegomonia Zobacz post
    Podbudowa pod kostkę brukową - schemat na gruncie o niskiej przepuszczalności wody
    1. Krawężnik, 2. Fundament krawężnika, 3. Grunt rodzimy, 4. Warstwa rozsączająca,
    5. Geowłóknina, 6. Podbudowa grubości 10 cm, 7. Podsypka piaskowa, 8. Kostka brukowa

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	podbudowa-pod-kostke-brukowa-3m.jpg
Wyświetleń:	571
Rozmiar:	37,8 KB
ID:	436314
    No wiesz w necie rózne rzeczy się znajdzie, moim zdaniem jest to mało sensowne w przypadku podbudowy na glinie. A to dlatego, że żwir jest kruszywem zazwyczaj jednofrakcyjnym lub maks kilku frakcyjnym czyli np 8-16; 8-31,5 i takie kruszywo ma to do siebie, że jak się je da na grunt rodzimy bez osłoniecia jakby "dokoła" jest duża szansa na zamulenie tej warstwy , już nawet nie pisze o tym, że gdy glina zawilgotnieje to ten żwir będzie się w w nią wgniatał Czyli jest potenjcalne ryzyko osiadań. A geówłóknina ma włąsnie temu zapobiegać. A to że Tobie nic nie siadło przez 3 lata , wcale nie znaczy, że tak należy konstruować podjazdy ... chodniki tak sobie możesz robić, tam nie ma takich obciążeń, ale i tak się moze coś zdarzyć nawet po 10 latach ...

    Co do tłucznia , to tłucznia się używa pod torowiska lub np to metracy z goesiatek , a nie tam na podjazdy , na pojazdy to bez problemu starczy mieszanka 0-63, która jest tańsza , tłucznia to możan użyć do drenu francuskiego np ....
    Ostatnio edytowane przez jacentyy ; 28-10-2019 o 10:09

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony