dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 12 z 12
  1. #1
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Fleszu1
    Zarejestrowany
    Jul 2016
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    30-243
    Posty
    451

    Domyślnie Immergas Victrix 12 + 100% podłogówki - jak tym sterować?

    Witam.
    Potrzebuje pomocy w optymalnym doborze sterowania ogrzewaniem.

    Stano obecny:
    -Kocioł Immergas Victrix 12TT ERP
    -za pompą kotłową jest sprzęgło i podział na 2 strefy podłogówki: parter i góra
    -każda strefa ma swoją pompę i zawór trójdrożny z siłownikiem Afriso
    -zaworami steruje sterownik Tech ST-408n

    Chciałby prosić o rady jak optymalnie rozbudować ten system o jakieś sterowniki pokojowe lub pogodowe.

    Chciałbym też maksymalnie wykorzystać możliwości tego co już mam czyli dość rozbudowanego sterownika Tech.
    Oto jego możliwości:
    Płynne sterowanie trzema zaworami mieszającymi.
     Sterowane pompą cyrkulacyjną.
     Zabezpieczenie temperatury powrotu - funkcja ochrony przed zagotowaniem wody
    w krótkim obiegu kotła lub przed zbyt niską temperaturą powracającej do kotła
    wody.
     Sterowanie pogodowe.
     Sterowanie tygodniowe.
     Dwa wyjścia beznapięciowe konfigurowane.
     Dwa wyjścia napięciowe konfigurowane.
     Współpraca z trzema regulatorami pokojowymi z komunikacją tradycyjną
    (dwustanową).
     Współpraca z regulatorem pokojowym wyposażonym w komunikację RS.
     Możliwość podłączenia modułu ST-65 GSM – umożliwia sterowanie niektórymi
    funkcjami sterownika za pomocą telefonu komórkowego.
     Możliwość podłączenia modułu ST-500 Ethernet – umożliwia sterowanie niektórymi
    funkcjami, podgląd niektórych parametrów za pomocą Internetu.
     Możliwość podłączenia dwóch dodatkowych modułów sterujących zaworami (np..:
    ST-61 lub ST-431N) – umożliwia obsługę dwóch dodatkowych zaworów.

    Poprzednią zimę nie mieszkałem ale grzałem przez 2 miesiące i z moich obserwacji wynika, że utrzymanie temperatury zasilania obiegów w granicach 25 st dawało w pomieszczeniach na górze 20 st a na dole 19 przy normalnej zimie czyli około zera. Na powrocie było około 19. Nie miałem ani pogodówki ani termostatów pogodowych, więc kocioł chodził cały czas na minimum mocy.
    Teraz chciałbym to uporządkować i mieć ustaloną stałą temperaturę w domu.

  2. #2
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Fleszu1
    Zarejestrowany
    Jul 2016
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    30-243
    Posty
    451

    Domyślnie

    widzę, że brak odpowiedzi, to może uproszczę pytanie

    Jeżeli temperatura zadana zostanie osiagnieta, to termostaty dadzą sygnał do kotła że ma wyłączyć pompę. Czy można podłączyć do kotła 2 termostaty (planuję osobny na górę i osobny na dół) i tak ustawić, że pompa stanie dopiero gdy obydwa dostaną sygnał wyłącz ?

    A co z pompami które mam za sprzęgłem i zaworami mieszającymi? One chyba nie będą chodzić non stop, też by pasował im jakiś sygnał że pompa w kotle nie chodzi bo zadane temperatury zostały osiągnięte.

    Myślałem też, żeby termostaty poszczególnych stref odcinały zasilanie swoich pomp, ale co z pompą w kotle? Jakiś sterownik dodatkowy sygnalizujący że obie pompy obiegowe stoją?

    Da się to jakoś rozsądnie poukładać?

  3. #3

    Domyślnie

    Pogodowy podłącza się bezpośrednio do kotła (styk 38-39) i on ustala temp zasilania względem temp. zewnętrznej.
    Tech ST-408n powinien stanowić centralkę, pod którą podłączasz swoje pompy strefowe i mieszacze oraz sterowniki pokojowe. Następnie usuwasz mostek X40 (styki 40-41) i pod te styki podłączasz tenże Tech ST-408n, poprzez styk dodatkowy 2 lub 3 w sterowniku Tech ST 2 (NO -COM).
    Odpowiadając na inne twoje pytanie, to kocioł VICTRIX 12 w zasadzie obsługuje dwa sterowniki - dedykowany - czyli CAR V2 (pod styki 41-44 i komunikuje się z kotłem inną szyną danych i przejmuje nadrzędna rolę zarządzającą i na nim ustawiasz zdalnie krzywe grzewcze, temp CWU itd itp) , albo zamiast dedykowanego zwykły On/Off (pod styki 40-41) i wtedy wszelkie nastawy robisz z panelu kotła, i w sumie można podłączyć dwa jednocześnie ,ale tym działaniem nie załatwisz obsługi dwóch stref. A więc, jeśli potrzebujesz zarządzać większa ilością komponentów instalacji, to można rozszerzyć możliwości kotła stosując dedykowaną skrzynkę DIM zawierającą sprzęgło hydrauliczne, płytę elektroniczną, pompy, mieszacze itd, w zależności co komu potrzeba, albo ....trochę taniej-poskładać sobie układ samodzielnie i sterować dedykowaną płytką przekaźnikową https://onninen.pl/pl-PL/plytka-prze...mmergas,HBV657 , którą wpinasz na płytę kotła.
    Nie znam tego Tech ST-408n, ale ze schematu podłączeń widzę, że powinien zadziałać jako centralka i powinien załączać kocioł (palnik i pompę w kotle) i pozostałe komponenty właściwe dla odpowiedniej strefy, po otrzymaniu sygnału ze sterownika-termostatu pokojowego dla konkretnej strefy.
    Pompa w kotle będzie się wyłączać jeśli nikt nie przestawił dla pompy parametru P6 i jest ustawiony na "0" (ust fabryczne), w innym wypadku pompa w kotle będzie pracowała ciągle.
    Ostatnio edytowane przez montixe ; 10-10-2019 o 15:13

  4. #4
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Fleszu1
    Zarejestrowany
    Jul 2016
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    30-243
    Posty
    451

    Domyślnie

    nooo, o taki konkretny i fachowy post mi chodziło Teraz przynajmniej wie, jak zabrać się za kombinowanie Spróbuję max wykorzystać mozliwości Techa. Zdam relację ale to pewnie jeszcze z 2 miesiące jak się zima rozkręci.

  5. #5
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    adler5

    Zarejestrowany
    Apr 2007
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-180
    Posty
    10

    Domyślnie

    Witam
    Stan obecny
    - dom 2 piętra 125m2 (docelowo poddasze ok 50m2)
    - Kocioł Immergas Victrix 12TT ERP plus zasobnik 140l
    - 100% podłogowe plus drabinki w łazienkach
    - rozdzielacz na piętrze na 12 obwodów ok 900m z zestawem mieszającym fwr25 isotherm
    - tybox 137

    Docelowo
    - car v2 i sterowanie pogodowe - wtedy chyba tybox niepotrzebny
    - usunięcie zestawu mieszającego
    Pytanie czy pompa z pieca da radę czy wstawić afriso btu 501

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał adler5 Zobacz post
    Witam
    Stan obecny
    - dom 2 piętra 125m2 (docelowo poddasze ok 50m2)
    - Kocioł Immergas Victrix 12TT ERP plus zasobnik 140l
    - 100% podłogowe plus drabinki w łazienkach
    - rozdzielacz na piętrze na 12 obwodów ok 900m z zestawem mieszającym fwr25 isotherm
    - tybox 137

    Docelowo
    - car v2 i sterowanie pogodowe - wtedy chyba tybox niepotrzebny
    - usunięcie zestawu mieszającego
    Pytanie czy pompa z pieca da radę czy wstawić afriso btu 501
    Jak pompa kotłowa nie da rady to wstawić sprzęgło hydrauliczne a za nim mocniejszą pompę.Zadnego BTU Grupa pompowa z zaworem termostatycznym z ręczną regulacją temp.w połączeniu z kotłem kondensacyjnym to porażka.Domyślam się ze owe drabinki są podłączone pod rozdzielacz ogrzewania podłogowego co wg.mnie jest chybionym pomysłem

  7. #7
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    adler5

    Zarejestrowany
    Apr 2007
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-180
    Posty
    10

    Domyślnie

    Nie wiem czy pompa da radę, ale w tym BTU jest ta sama pompa co w piecu, a na stronie afriso jest że do 12 obwodów.
    Oczywiście, że lepiej byłoby bez grupy pompowej.
    Za jakiś czas położę ogrzewanie podłogowe na poddaszu i pewnie i tak pompa będzie potrzebna.
    Co do BTU to chciałem dołożyć sterownik tech i1 oraz siłownik arm 343 aby sterować zaworem.
    Grzejniki są na tym samym obiegu ale mają oddzielny rozdzielacz, mogę je zamknąć.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał adler5 Zobacz post
    Nie wiem czy pompa da radę, ale w tym BTU jest ta sama pompa co w piecu, a na stronie afriso jest że do 12 obwodów.
    Oczywiście, że lepiej byłoby bez grupy pompowej.
    Za jakiś czas położę ogrzewanie podłogowe na poddaszu i pewnie i tak pompa będzie potrzebna.
    Co do BTU to chciałem dołożyć sterownik tech i1 oraz siłownik arm 343 aby sterować zaworem.
    Grzejniki są na tym samym obiegu ale mają oddzielny rozdzielacz, mogę je zamknąć.
    Tak na marginesie jeżeli już ma być pod siłownik to BRU551.Pytanie jest tylko po co obniżać temp.zasilania jak jest "sama podłogówka"? Można ją zasilić temp.bezpośrednio z kotła sterowanie pogodowe.Chyba że zamierzasz puścić z kotła wyższą temp.ze względu na te pewnie ze 2szt drabinki.Dla mnie takie rozwiązanie bez sensu,nie będzie to oszczędne.Czym niższa temp z kotła tym oszczędniej
    Ostatnio edytowane przez Kondensat ; 19-12-2019 o 14:19

  9. #9
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    adler5

    Zarejestrowany
    Apr 2007
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-180
    Posty
    10

    Domyślnie

    Te grzejniki będą pracowały na tej samej temperaturze co podłogówka.
    Tak oczywiście chodziło o zestaw pompowy BRU 551, w obu pompa jest ta sama.
    Gdzieś na forum była informacja, że w tym kotle jest pompa Grundfos UPM3

  10. #10
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    adler5

    Zarejestrowany
    Apr 2007
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-180
    Posty
    10

    Domyślnie

    Czy do sterowania pogodowego wystarczy tylko sonda czy muszę kupować jeszcze Car V2.Mam już Tyboxa więc zastanawiam się czy warto wydawać na niego kasę?

  11. #11
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    adler5

    Zarejestrowany
    Apr 2007
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-180
    Posty
    10

    Domyślnie

    Pozbyłem się zestawu pompowo-mieszającego Isotherm fwr25.
    Teraz mam kocioł podłączony bezpośrednio do rozdzielacza i 12 pętli daje radę. W domku jest cieplej, a piec pracuje dłużej, ale z niższą temperaturą.
    W planach mam jeszcze zamontowanie sondy zewnętrznej.
    Tutaj mam pytanie na jakiej wysokości macie sondy, oraz czy jest ona osłonięta, bo tak powinno być zgodnie z instrukcją.
    (...)
    Nie może być również narażona na uderzenia i
    manipulacje oraz bezpośrednie działanie opadów
    atmosferycznych.
    (..)

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał adler5 Zobacz post
    Pozbyłem się zestawu pompowo-mieszającego Isotherm fwr25.
    Teraz mam kocioł podłączony bezpośrednio do rozdzielacza i 12 pętli daje radę. W domku jest cieplej, a piec pracuje dłużej, ale z niższą temperaturą.
    W planach mam jeszcze zamontowanie sondy zewnętrznej.
    Tutaj mam pytanie na jakiej wysokości macie sondy, oraz czy jest ona osłonięta, bo tak powinno być zgodnie z instrukcją.
    (...)
    Nie może być również narażona na uderzenia i
    manipulacje oraz bezpośrednie działanie opadów
    atmosferycznych.
    (..)
    Sonda na wysokości pow. 2 metrów, w instrukcji bodaj mowa o 3 metach. Robiłem metodą chałupniczą, czujnik temperatury kupiony za 3 złote, kabel 2x0.75 i puszka zewnętrzna - działa

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony