dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 4 z 4
  1. #1

    Domyślnie STEROWANIE OGRZEWANIEM podłogowym i grzejnjkowym

    Witam,

    Na wstępie opiszę moja sytuację :
    W kotłowni posiadam piec Junkers Smart, do kotła w zestawie dostałem regulator cw 400 który nie jest jeszcze zamontowany, piec działa i ogrzewa sprzęgło hydrauliczne z którego ciepła woda rozchodzi się na 3 układy ogrzewania tj.
    1. Grzejnikowe w piwnicy i drabinki w łzaienkach
    2. Podłogówka na parterze
    3. Podłogówka na pietrze

    Grzejniki posiadają pompę c.o, jeżeli chodzi o podłogówkę, pompki wraz z zaworami mieszkającymi znajdują się w rozdzielaczach.

    W pokojach/lazienkach/salonie na piętrze i parterze zastosowałem sterowniki podtynkowe na przewodach które będą dawały sygnał do listwy sterującej siłownikami i pompy kiedy ma się włączyć.

    Wersja numer 1:
    Nie mam niestety poprowadzonego przewodu do kotła, mogę dokupić moduły do listw i je połączyć tak aby włączały i wyłączały piec ale wtedy nie będę miał sterowanych grzejników w piwnicy na których chciałem założyć zwykle głowice termostatyczne, ale skoro podłogówka dogrzeje parter i piętro i wyłączy piec skąd on będzie wiedział że grzejniki potrzebuja ciepłej wody? Czy muszę dołożyć jeszcze jeden regulator on/off w piwnicy?

    Wersja numer 2:
    Montuje regulator cw 400 w kotle aby zczytywal temperaturę zewnętrzna i przygotował krzywą grzewczą.
    Termostaty w pokojach nadzorują temperaturą na parterze i piętrze a w piwnicy ustawiam wszystko na glowicach. Piec cały czas pracuje jednak modulujac moc na podstawie krzywej grzewczej i dostosowując ja do warunków na zewnątrz. Pytanie czy wtedy muszę mieć dodatkowo odczyt temperatury w budynku dla regulatora cw 400? Jeśli tak to co kupić i gdzie najlepiej go wstawić?

    Przedemna pierwszy sezon grzewczy.. I nie bardzo wiem jak się za to zabrać, co drugi instalator doradza mi inaczej...

    Wiem jedno regulatory Salusa btrp 230 i siłowniki już mam, przewody są, tak więc nie chciałbym z tego rozwiązania rezygnować.

  2. #2

    Domyślnie

    Zrób tak by z pieca wychodziła cały czas stała temperatura, powiedzmy ok. 50 stopni. Podłogówką steruj za pomocą sterowników w poszczególnych pomieszczeniach połączonych do rozdzielaczy podłogowych, na których obwodach załóż siłowniki. Na grzejnikach będziesz miał głowice termostatyczne i tyle.
    Tylko, że działało bu to tak, że jak np. na sterownikach od podlogowki ustawisz powiedzmy 23 stopnie, a uzyskasz tą temperaturę za pomocą grzejników, to wiadomo, że Podłogówka się wyłączy. Dlatego musisz mieć odpowiednią ilość sterowników na ścianach w poszczególnych pomieszczeniach.

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał donvitobandito Zobacz post
    Zrób tak by z pieca wychodziła cały czas stała temperatura, powiedzmy ok. 50 stopni. Podłogówką steruj za pomocą sterowników w poszczególnych pomieszczeniach połączonych do rozdzielaczy podłogowych, na których obwodach załóż siłowniki. Na grzejnikach będziesz miał głowice termostatyczne i tyle.
    Tylko, że działało bu to tak, że jak np. na sterownikach od podlogowki ustawisz powiedzmy 23 stopnie, a uzyskasz tą temperaturę za pomocą grzejników, to wiadomo, że Podłogówka się wyłączy. Dlatego musisz mieć odpowiednią ilość sterowników na ścianach w poszczególnych pomieszczeniach.
    OK, z tym, że piec będzie wtedy chodził non stop. I podgrzewał wodę do 50 stopni. Chciałbym aby dostał informacje kiedy ma się wyłączyć i włączyć. No chyba, że takie rozwiązanie nie ma sensu i nie będzie to nioslo za sobą korzyści w niższych rachunkach.

    Czyli wg. Ciebie powinienem zrezygnować z regulatora CW 400?

  4. #4

    Domyślnie

    Dostałem informację od Marki Bosch Junkers, aby zastosować moduł mm100 który bedzie odpowiadał za sterowanie pompą grzejnikową, wtedy regulator cw 400 będzie widział jeden obieg grzewczy. Przez zastosowanie sprzęgła pompa w piecu nie ma większego zadania jak wrzucić ciepła wodę do kolektora. Później moduł mm100 będzie podłączony do pompy co na grzejniki. Cw400 wrzucę do kotła, wprowadzę czujnik temperatury zewnętrznej i będę mógł sterować krzywa grzewcza, która sama dobierze temperaturę zasilania na grzejniki i piec będzie wiedział kiedy ma się uruchomić. Pompy od podłogowek będą sterowane z listwy kl06 i modułu pl06 od salusa, gdzie gdy regulator pokojowy da informację do słownika aby ten się otworzył listwa włączy pompę. Nie wiem jednak czy moduł mm100 nie będzie się z tym gryzł. Jeśli ktoś ma podobną instalację proszę o wypowiedź lub pomoc w temacie przedstawiciela marki Bosch-Junkers.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony