dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+

Zobacz wyniki ankiety: Dobry czy zły pomysł?

Głosujących
1. Nie możesz głosować w tej sondzie
  • TAK!

    0 0%
  • NIE!

    1 100,00%
Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5
  1. #1

    Domyślnie Kocioł co + bufor wody użytkowej + kolektor na wymiennikach

    Witam, borykam się ostatnio z ciekawym pomysłem jaki wymyśliłem. Czy to ma sens bytu
    A więc tak za niedługo czekają mnie duże zmiany odnośnie gospodarki dobrami cieplnymi w moim domu a mianowicie nowy kocioł bojler i kolektor( i to jest dla mnie nowość). Ogólnie zacznę od samego bojlera w tej chwili na 5 osób (2 małych dzieci) mamy bojler 80l mniej więcej ustawiony na 50-60 stopni i to nam spokojnie wystarcza. ( jesteśmy oszczędni). i tu jest rozterka właśnie.. nowy bojler ... jak do solara plus kocioł pasowało by na dwa płaszcze lub dwie wężownice. Ale tak oglądam rynek i widzę że za taki 160 l od 1700 zł ok temat się zaczyna ... na niższych litrażach nie uświadczyłem podwójnych źródeł ciepła. No dobra .... A co gdyby zamiast kupować taki drogi bojler, kupić dużo tańszy 140-160l z jedną wężownicą/płaszczem. za około 700 zł. Po takim zakupie pozostanie 1000 zł w kieszeni. zakupić dwa wymienniki ciepła (15kw) około 360 zł a resztę czyli ok 640 zł dołożyć do większej ilości rur ( tak to będzie heat pipe 30 rurek). To teraz rysuneczek jak to widzę:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Bez tytułu.jpg
Wyświetleń:	33
Rozmiar:	47,0 KB
ID:	435795

    1 - bojler
    2- kocioł
    kolektor na dachu ( bez nr xD)
    3- wymiennik ciepła
    wiadomo trójkąty chyba na opak dałem wiadomo pompy ;D


    Jeszcze o tych wymiennikach one mają powierzchnię wymiany 0.13 m2. I tu właśnie jest ten kruczek. Powierzchnia mała na wymianę .. ale szczerze nie zależy mi na czasie.... Za to na praktyczności układu układ solar wymiennik (poddasze) na glikolu oczywiście oraz glikol również pomiędzy wymiennikami. Wiadomym jest że na pewno będą straty ciepła większe niż bezpośrednia wymiana w buforze. Ale szczerze ? czy te straty będą tak wielkie no to pytanie właśnie do was Moi Drodzy. Wolę te 700 zł dołożyć do kolektora lepszego, bo wiem że 15 heat pipów to za mało dla bojlerka ~150l..
    P.s dzięki za poświęcony czas mojej sprawie pozdrwiam.
    Ostatnio edytowane przez stachu111 ; 10-10-2019 o 22:14

  2. #2

  3. #3

  4. #4

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    Nie kombinowąłbym jak koń pod górę dla paru złotych. Też mam takie zapędy a potem żałuje.
    Kup jeden baniak 200-300l koniecznie pionowy!dociepl go ekstra. Pamiętaj weź fakturę na bojler i kolektory odpiszesz sobie od pita jako ulgę termomodernizacyjną.
    Powieżchnia wymany jest ważna ja mam 0,4m2 dwa bojlery 100l połączone szeregoow jeden 100l jak się zagrzej to pompuje do drugiego. Mała powierchnia wężownicy powoduje słaby odbiór na kolektorze gorąco na powrocie gorąco bojlerze zimno. Duża węzonica poprawi tez osiągi przy gorszym nasłonecznieniu. Powierzchnia wężownicy to powinno być ok 1/4-1/3 powierzchni kolektora.

    edit: raczej szedłbym w kolektory płaskie niż rury tu można ooszczędzić. Używam weber eco 2,8 i sa ok ale itak bez słońca nie pojada
    Ostatnio edytowane przez kulibob ; 18-10-2019 o 09:59
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony