dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 13 z 13
  1. #1

    Domyślnie Tynkowanie pokoju

    Chce samodzielnie wytynkować ściany i sufit gotową zaprawą cementowo-wapienną. Niestety wciąż mam kilka pytań na które nie znalazłem odpowiedzi:


    - Czy pokój lepiej wytynkować zaprawą jednowarstwową czy dwuwarstwową ?

    Najbardziej odpowiadałoby mi tynkowanie jednowarstwowe bo wydaje mi się szybsze i prostsze ale nie jestem pewien czy taki tynk będzie odpowiedni: planuje wytynkować mały pokój a później go pomalować. Gdzieś wyczytałem że tynki jednowarstwowe nie są gładkie tylko mocno chropowate i to mnie dosyć zniechęca. Nie wiem czy to prawda. Wydawało mi się że jak zrobię tynk jednowarstwowy i wyrównam go łatą a później wygładzę pacą (w zależności od potrzeby na mokro lub na sucho) to powierzchnia będzie gładka. Czy warto wykańczać ściany pokoju tynkiem jednowarstwowym czy lepiej poświęcić więcej czasu i zrobić tynk dwuwarstwowy ?

    - Jak wygląda sprawa z kupną zaprawą tynkarską? Obrzutkę i narzut robi się z tego samego worka czy w sprzedaży są osobne zaprawy do obrzutki i narzutu ?

    Przykładowo na allegro widziałem taki opis worka atlas: "ZAPRAWA TYNKARSKA ATLAS tworzy tynk dwuwarstwowy kat. 0 – III. Tynk składa się z dwóch warstw: „obrzutki wstępnej” i „narzutu wierzchniego”. Jak rozumiem z tego jednego worka można zrobić i obrzutkę i narzut tylko trzeba zastosować inne proporcje ? Czy będą podane na worku ?

    - Czy jeśli sufit i ściany będą miały mieć dwie warstwy to np. wykonuje się obrzutkę na sufit i zaraz potem na ściany a po wyschnięciu daje się drugą warstwę, czy też najpierw wykańcza się osobno cały sufit (obrzutką i narzutem) a ściany dopiero później ?

  2. #2

    Domyślnie

    Twoja decyzja.
    Chcesz tynkować tynkiem CW.
    Ok.

    Jeśli tynk ma być robiony na placu przed domem, to się nie wypowiadam.
    Jeśli chcesz tynkować tynkiem z worka, ok.
    Dla tynku z worka, najpierw musisz zakupić obrzutkę, czyli taki podkład pod tynk CW.
    Taka obrzutka szybko twardnieje.
    Mieszasz odpowiednią ilość, narzucasz w formie prawie płynnej.
    Po zaschnięciu, przystępujesz do właściwego tynkowania tynkiem z worka.
    To nie jest tak proste, jak napisałeś.

    Łatwiej i prościej jest tynkować tynkiem gipsowym maszynowym.
    Wtedy malujesz ściany pod tynkowanie podkładem, następnie tynkujesz. Trzeba się śpieszyć, bo szybko wysycha..Później wyciąganie mleczka z gładzeniem.
    Piwnicę tynkowałem tynkiem CW z worka. Ok.
    Parter i poddasze, gipsowym.
    W skrócie, lepiej gipsowym. Krócej i lepsze efekty.
    Dla obu tynków są pewne uwarunkowania.
    Ostatnio edytowane przez klaudiusz_x ; 12-10-2019 o 00:42
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.267
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Jak zadajesz takie pytania, to polegniesz. Warstw co najmniej trzy - obrzutka, narzut i gładź.
    Problematycznych punktów jest trochę - dla amatora pewnie najtrudniejszy, to wyczucie momentu, gdy tynk nadaje się do obrabiania. Musi jak najbardziej związać, żeby po "zeskrobaniu" nie skurczył się za bardzo, ale być jeszcze na tyle miękki, żeby dawał się obrabiać. Pooglądaj filmy na YT, potem idź tynkować do wroga, potem do przyjaciela - a na koniec tynkuj sobie.

  4. #4

    Domyślnie

    Nie święci garnki lepią. Najwyżej więcej zaprawy będzie na podłodze niż na suficie. Jak nie miałeś kielni w ręce to zaczynanie od sufitu będzie trochę karkołomnym wyzwaniem. Łatwiej byłoby uczyć się na ścianie. Chyba że jesteś szpecem i nawet fandla ci niestraszna Powodzenia
    Dom z poddaszem 220 m2 po podłogach, ok. 550m3 w tym garaż 30m2 nieogrzewany. Thermopor 30 cm + styro 15 cm 0,031, podłoga styro 12 cm 0,037, skosy żelbetowe - styro25 cm 0,037, sufit styro 25 cm 0,037. OZC 8,2 kW dla -20/22. 100% podłogówki, PC Samsung EHS 12 kW monoblok, reku Izzifast 300 ERV.
    PV 8.97 kWp na dachu z orientacją południową z Sofar Solar 8.8 ktl-x

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000)
    maaszak

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-315
    Posty
    1.387

    Domyślnie

    Tynki cem-wap zawsze będą miały inną, bardziej wyraźną strukturę niż tynki gipsowe, taka natura. Fakt, ściany zrobione "na lustro" gładzią gipsową mają swój urok, ale moim zdaniem gładzie to strata kasy (ale jak ktoś żyje z nosem przy ścianie i przeszkadza większa chropowatość to niestety musi płacic). Poza tym cem-wap ma właściwości (np. rozszerzalność cieplną) praktycznie pod każdym wzgledem lepsze niż gipsówka.

    Z youtuba to polecam kanał Marcin Buduje, tam jest seria o tynkach cem-wap, co prawda tradycyjnych (mieszanych na budowie), ale bardzo treściwie omówione i pokazane, np. tak https://www.youtube.com/watch?v=HNnJNCOJMNg&t=357s
    Węgle do elektrowni, NIE do domu.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał klaudiusz_x Zobacz post
    Dla tynku z worka, najpierw musisz zakupić obrzutkę, czyli taki podkład pod tynk CW.
    Atlas ma w sprzedaży "obrzutkę cementową" ale czy to oznacza że 25 kilogramową "zaprawę tynkarską" mam traktować jako narzut ? Pytam bo na worku nie widzę żadnej informacji która by to precyzowała, tam jest tylko napis "zaprawa tynkarska" i nic więcej.

    Tu jest przykładowy link do tej zaprawy: http://www.jan-majster.pl/produkt,57...nkarska-atlas-

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Jak zadajesz takie pytania, to polegniesz.
    Z takim podejściem nie da się zajść daleko. Każdy fachowiec od tynkarstwa zadawał kiedyś podobne pytania, w końcu przecież nie urodził się z tą całą wiedzą.

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Pooglądaj filmy na YT
    Oglądałem ich mnóstwo, przeczytałem też sporo fachowych artykułów. Teoretycznie wiem dużo o tynkowaniu, przypatrywałem się technice nakładania tynków itd i jestem pewien że mogę to wszystko zrobić samodzielnie. Problemy jakie mam to tylko drobiazgi bo ja dopytuje o niejasności związane z kupną zaprawą, czy doborze warstw w określonym przypadku.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Jak zadajesz takie pytania, to polegniesz. Warstw co najmniej trzy - obrzutka, narzut i gładź.
    Problematycznych punktów jest trochę - dla amatora pewnie najtrudniejszy, to wyczucie momentu, gdy tynk nadaje się do obrabiania. Musi jak najbardziej związać, żeby po "zeskrobaniu" nie skurczył się za bardzo, ale być jeszcze na tyle miękki, żeby dawał się obrabiać. Pooglądaj filmy na YT, potem idź tynkować do wroga, potem do przyjaciela - a na koniec tynkuj sobie.
    Dla tynków tradycyjnych CW, masz rację.
    Przy maszynowych CW z worka, spokojnie można robić w jedną osobę.
    Najlepszym rozwiązaniem jest we dwójkę tynk gipsowy.
    Wyjdzie drożej, za to małe szanse na zepsucie.
    Ostatnio edytowane przez klaudiusz_x ; 12-10-2019 o 19:29
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marcin1985murator Zobacz post
    Problemy jakie mam to tylko drobiazgi bo ja dopytuje o niejasności związane z kupną zaprawą, czy doborze warstw w określonym przypadku.
    Robiłem na baumicie.
    Tam była zaprawa do obrzutki, a później tynk maszynowy CW.
    Jeśli dobrze poszukasz tu na forum, to w jednym z dzienników budowy jest to pokazane.
    Tyle że tam dodatkowo ściany były gipsowane. Nie zacierał tynku.
    Według mnie lepiej iść w maszynowy gipsowy.
    Normalny. Na forum polecają goldbanda, ale to przesada. Jest drogi i za napis że do ręcznej obrzutki, trzeba płacić.
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  9. #9

    Domyślnie

    Chciałbym otrzymać odpowiedzi na moje pytania bo dotychczasowe wypowiedzi użytkowników sugerują rozwiązania którymi nie jestem zainteresowany. Na przykład tynki maszynowe albo zastosowanie tynku gipsowego który jest mało wytrzymały i nie nadaje się do warunków mojego pomieszczenia... Mimo wszystko dziękuje za wypowiedzi i proszę o merytoryczne odpowiedzi na moje trzy pytania.
    Ostatnio edytowane przez Marcin1985murator ; 07-11-2019 o 17:15

  10. #10

    Domyślnie

    Pytania są wciąż aktualne. Od czasu napisania tego postu szukałem w internecie informacji ale nie znalazłem, mam nadzieje że użytkownicy tego forum pomogą

  11. #11

    Domyślnie

    No to przygotowanie teoretyczne już masz. I chcesz uniknąć błędów . Kup flaszkę z zagrychą i idź na godzinny termin na jakąś budowę. Na dużą nie wpuszczą ale na małą tak tam popracuj na jakiejś ścianie kawału niech cię fachman pokieruje. Bo występuje istotna różnica, wiedzieć jak, a wredne ręce nie słuchają się .

  12. #12

    Domyślnie

    Więcej na pewno się nie dowiesz bo ciężko przekazać to co można w rzeczywistości pokazać opanować. Zwyczajnie kamera nie uchwyci ,co oko pokaże przy zacieraniu . Musisz zdecydować krótka praktyka na budowie albo samodzielna nauka z NIEUNIKNIONYMI błędami i poprawkami

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.206

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marcin1985murator Zobacz post
    Pytania są wciąż aktualne. Od czasu napisania tego postu szukałem w internecie informacji ale nie znalazłem, mam nadzieje że użytkownicy tego forum pomogą
    Wbrew pozorom już ci wiele napisano. Co znajdziesz w worku tego nie wiem tynki CW -2 warstwowe? - Nie znam. Tradycyjny tyn to zawsze były 3 warstwy :
    1. obrzutka lub szpryc , cement woda, piasek i minimalna ilość wapna (teraz czasem plastyfikator) tyle aby się zaprawa lekko kleiła do kielni. Robisz rzadką maltę i rzucasz na sufit, ściany. Przerwa z dzień.
    2. Obrzutka piasek, wapno woda i deko cementu. Robisz na gęsto i nakaszlasz kielnią rozprowadzasz listwą czy pacą. Tworząc równą płaszczyznę ściany. Jak podeschnie narzucasz ostatnią warstwe , cieniutką ze sporei ilości wapna i to powoli jak podsycha zacierasz.
    Jak za mocno podeschnie kropisz wodą i zacierasz.

    Jeżeli nie tynkowałeś warto pomyśleć o listwach prowadzących, łatwiej wykonać prostą ścianę.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony