dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5
  1. #1

    Domyślnie Podłogówka, box z zaworem RTL oraz elektroniczny zawór termostatyczny

    Witam,

    Chciałbym wykorzystać posiadane przeze mnie elektroniczne zawory termostatyczne (Bluetooth) na grzejnik (M30x1,5mm) do sterowania ogrzewaniem podłogowym. Ogrzewanie z ciepłowni (mieszkanie), w każdym pomieszczeniu znajduje się skrzynka z zaworem ograniczającym temperaturę wody na powrocie. Poniżej przedstawiam układ:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	1.jpg
Wyświetleń:	145
Rozmiar:	63,2 KB
ID:	435822

    Czy do takiego układu, w tej skrzynce, mogę podpiąć elektroniczny zawór termostatyczny? Jeżeli tak, to w które miejsce?

    Dziękuję za odpowiedzi.

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.246

    Domyślnie

    Po pierwsze zawór RTL do podłogówki ma zakres temperatur 10 - 50*C natomiast zawór termostatyczny ma zakres 0 - 30*C lub 8 - 30*C.
    Po drugie to różnią się one budową gdyż czujnik temperatury pierwszego znajduje się wewnątrz i mierzy temperaturę czynnika grzewczego natomiast czujnik drugiego znajduje się w dokręcanej głowicy i mierzy temperaturę pomieszczenia.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał CzarnyLewis Zobacz post
    Witam,
    ... w każdym pomieszczeniu znajduje się skrzynka z zaworem ograniczającym temperaturę wody na powrocie. Poniżej przedstawiam układ:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	1.jpg
Wyświetleń:	145
Rozmiar:	63,2 KB
ID:	435822

    Czy do takiego układu, w tej skrzynce, mogę podpiąć elektroniczny zawór termostatyczny? Jeżeli tak, to w które miejsce?

    Dziękuję za odpowiedzi.
    Ze zdjęcia wynika, że zawór (o ile to jest RTL - z zewnątrz wygląda tak samo jak głowica z zaworem termostatycznym, różniće wyjaśnił Marekss77) jest na zasilaniu - to poważny błąd, chyba, że kolory otuliny są pomylone.
    Co do drugiej części pytania - tak, można założyć dwa zawory (jeden RTL pilnujący temp. czynnika na powrocie i drugi "zwykły" termostatyczny na zasilaniu pilnujący temp. w pomieszczeniu), większość tych skrzynek na to pozwala. Twoja też, tylko trzeba wstawić zawór temostatyczny. Poniższe fotki wszystko wyjaśnią:

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	1.jpg
Wyświetleń:	120
Rozmiar:	78,0 KB
ID:	435867
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	2.jpg
Wyświetleń:	103
Rozmiar:	52,2 KB
ID:	435868
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	3.jpg
Wyświetleń:	45
Rozmiar:	72,0 KB
ID:	435869

    Ps. zawór temostatyczny wraz z siłownikiem elektrycznym może być również po "lewej" stronie - on może być "w środku" a nie na "zewnątrz" skrzynki bo jest sterowany zewnętrznym sterownikiem.
    ***** ***

  4. #4

    Domyślnie

    Dziękuję za odpowiedzi.

    Tak, ten dodatkowy termostat który mam zamontować ma działać tylko jak włącznik/wyłącznik ogrzewania podłogowego - sterowanie oparte na Domoticz-u. Nie mam możliwości podłączenia tam zasilania elektrycznego, dlatego też chcę skorzystać z termostatu elektronicznego zasilanego bateryjnie. Ten zamontowany już zawór to RTL.
    Mam jeszcze jedno pytanie. Czy pozbycie się odpowietrznika nie stanowi w tym wypadku problemu?

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.246

    Domyślnie

    Pozbycie się odpowietrznika nie wpłynie negatywnie na działanie ale wpłynie negatywnie na funkcjonalność układu grzewczego. Na fotce ja raczej nie widzę nigdzie odpowietrznika tylko zawory. Owszem powinien on być na pierwszym króćcu z lewej tak jak to widnieje na pierwszej i drugiej fotce kol. mistalova odpowietrznik manualny z białą obudową oraz metalowym gwintem i elementem ruchomym.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony