dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    fitos

    Zarejestrowany
    Aug 2017
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    60-453
    Posty
    11

    Domyślnie Konstrukcja, ocieplenie nakrokwiowe bez okapu, oparcie

    Panowie,
    Proszę Was o pomoc. Od kilku tygodni nie wiem jak mam rozmawiać z dekarzem nt. zakończenia dachu. Musze to sobie ułożyć przed rozmową a nie mam tu doświadczenia żadnego.

    Obecnie krawędź mojego dachu prezentuje się jak poniżej (kolor ciemnoszary), oczywiście bez łat,kontrłat i pokrycia.
    Wysokość/grubość krokwi 14cm. Belka podpory 10cm.Odległość od belki do krawędzi gzymsu 40 cm. Kolor zielony ok 18-20cm.

    Chciałbym dać ocieplenie nakrokwiowe PIR, (kolor jasny) grubość 16cm,na to przychodzi kontrłata itd.

    We wszystkich projektach zakończenia dachu PIR występuje belka oporowa. Musiałoby być to tak jak zaznaczyłem na czerwono? Wolałbym bez tego (ocieplenie do końca) o ile technologicznie jest to ok..

    Pytanie 1:Czy w moim przypadku mogę skorzystać z gzymsu i na nim oprzeć PIR?

    Obawiam się trochę ciężaru dachu przy samej końcówce na której będzie jeszcze osadzona przecież rynna i pewnie lekki okap (pas nadrynnowy, może podrynnowy ) ale mocowany do kontrłat???
    Jeśli nie, jak to zrobić? Jak mogłaby wyglądać końcówka dachu?

    Pytanie 2:Jeśli tak, ponieważ podłoże w miejscu zakończenia Dachu (kolor zielony) nie jest równe, poza tym samo docięcie PIR w tym miejscu tez może nie być idealne a chciałbym mieć dobrze uszczelniony dach zastanawiam się czy w tym miejscu powinienem uszczelniać pianką niskoprężną czy może ponieważ i tak może się odspajać od podłoża użyć coś takiego jak taśma rozprężna na całej? szerokości?
    A może pianka jest właśnie najlepsza?
    Może użyć pianki w części bliższej wnętrza (tu byłby większy nacisk) a w drugie części taśmę rozprężną gdzie dach może bardziej pracować? Nie pęknie PIR na końcówce?

    Zamykanie dachu a wentylacja
    Mój dach jest czterospadzisty, kopertowy z dwoma lukarnami. Ma sporo załamań i stąd zastanawiam się czy nakrokwiowe to dobry pomysł. Miałbym sporo łączeń i nie mam żadnego systemu wentylacji. Trochę obawiam się że jeśli zamknę dach to mogę mieś problem z kondensacją pary/wilgocią/grzybem w zakamarkach. (1/3 poddasza nie będzie użytkowa i tak).
    Pytanie 3. Czy jest faktycznie się czego obawiać?

    pozdrawiam
    Rafał

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	dachkoncowka.JPG
Wyświetleń:	69
Rozmiar:	29,8 KB
ID:	435840
    https://drive.google.com/open?id=1l4...vRWqEh6lp0qbcD

  2. #2
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    fitos

    Zarejestrowany
    Aug 2017
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    60-453
    Posty
    11

    Domyślnie

    Może ktoś, coś?

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.206

    Domyślnie

    Z jakiego materiału jest wykonany gzyms? Izolacja nakrokwiowa musi łączyć się z izolacją ściany zewnętrznej. Jak jest izolacja nakrokwiowa to nie wentyluje się konstrukcji. Wentyluje się tylko pokrycie dachu. Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  4. #4
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    fitos

    Zarejestrowany
    Aug 2017
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    60-453
    Posty
    11

    Domyślnie

    Gzyms wykonany jest z cegły. Zdjęcie poniżej:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Przechwytywanie.JPG
Wyświetleń:	65
Rozmiar:	47,2 KB
ID:	436143

    Jeśli izolacja dachu nie łączy się z izolacją sciany nie powinienem robić nakrokwiowego?

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.206

    Domyślnie

    Izolacja nakrokwiowa i to przy starej więźbie to bardzo dobre rozwiązanie. Z dachem będzie wszystko OK. Natomiast wystąpią mostki termiczne na gzymsie i to bez względu na rodzaj zastosowanej izolacji cieplnej. Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  6. #6
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    fitos

    Zarejestrowany
    Aug 2017
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    60-453
    Posty
    11

    Domyślnie

    Panie Andrzeju,
    Pięknie dziękuje za pomoc. Tak naprawdę stoję przed decyzją czy robić to nakrokwiowe czy nie.
    I mimo że nakrokwiowe wydawało mi się najbardziej sensowne, na ten moment tego już tak nie widzę przynajmniej przy moim dachu.
    Mam problem z łączeniem izolacji a ponieważ konstrukcyjnie nie bardzo mogę je połączyć - tak jak Pan napisał będę miał mostki (też problem ze szczelnością w tym miejscu) a to może powodować różnicę temperatur w tym miejscu a co za tym idzie 1.Straty ciepła na większej powierzchni dachu (użytkowo wykorzystam może 50% przestrzeni pod dachem) 2. W wyniku różnic temperatur w tych miejscach może dochodzić do kondensacji a w rezultacie rozwoju pleśni.

    Tego bym nie chciał.

    Rozumiem że nie ma szansy na dobre uszczelnienie w takiej konfiguracji..

    Rafal

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.206

    Domyślnie

    Przy zastosowaniu wełny mineralnej (skalnej) będą takie same problemy. Łatwiej uszczelnić płytę z pianki niż wełnę. Po prostu szczeliny wypełnia się pinką z pistoletu. Problemu można uniknąć oklejając gzyms styropianem. Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony