dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9

Temat: Deflektor

  1. #1

    Domyślnie Deflektor

    Jestem posiadaczem kotła podajnikowego KW-EKOCENTR 15 kW – mało popularny i stary model, producent już nie istnieje. Wersja z dodatkowym rusztem.

    Deflektor w tym kotle mocowany jest do jednego z elementów (poprzeczek) dodatkowego rusztu – który wkłada się w miejsce nad palnikiem retortowym tak samo, jak gdybym zakładał cały ruszt i chciał korzystać z kotła jak z kotła górnego spalania. Poprzeczka rusztu pełni wtedy funkcję tylko i wyłącznie elementu mocującego deflektor.

    I wygląda na to, że oryginalne deflektory do tego kotła miały te poprzeczki (elementy rusztu) wkręcane bezpośrednio w deflektor – gdy oczyściłem wystającą z poprzeczki pozostałość śruby łączącej ją z deflektorem, okazało się, że ma ona z tej strony stożkowy kształt. Próbowałem złapać ją w imadło i wykręcić z poprzeczki – niestety udało mi się ją tylko urwać, i w tej sytuacji nie mam już jej jak złapać. Próbowałem od drugiej strony rozwiercić śrubę – niestety wiertło ślizga się po jej powierzchni, poza tym obawiam się, że prędzej uszkodzę kruchą – żeliwną – poprzeczkę, niż rozwiercę tę śrubę.

    W sprzedaży nie mogę znaleźć takich deflektorów połączonych z elementem rusztu do palenia górnego, są tylko deflektory z dziurką pośrodku... Egzemplarz deflektora z dziurką posiadam (przypuszczam, że wcześniej poprzedniemu palaczowi przepalił się przy śrubie i spadł – gdybym założył tam po prostu nową śrubę z nakrętką, mógłby jeszcze podziałać).

    Gdzie można coś takiego kupić?

    W ostateczności zorganizuję coś, czym będzie można tę poprzeczkę od rusztu zastąpić (kawałek stalowej rury? choć lepsze byłoby coś o przekroju prostokątnym, ew. jakiś płaskownik czy ceownik), i tak ten kocioł posłuży raczej jeszcze tylko ten sezon, ale najlepiej byłoby mieć oryginał.

  2. #2

    Domyślnie

    Wobec braku odpowiedzi dorobiłem mocowanie deflektora z kawałka płaskownika.

  3. #3

    Domyślnie

    Niestety rozwiązanie się nie sprawdziło. Pod wpływem temperatury panującej wewnątrz kotła płaskownik najwyraźniej nieco zmiękł – i wygiął się pod ciężarem deflektora, spadając na palenisko.

    Macie jakieś sugestie, czego tam użyć? Kilka takich kawałków płaskownika (on nie jest cienki, ma ze 2 mm grubości) ułożonych na płask da według was radę?

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar cuuube
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Pyrlandia
    Kod pocztowy
    62-051
    Posty
    2.446

    Domyślnie

    Trudno wyobrazić sobie o co chodzi bez fotki .
    Popytaj w skupach złomu o części starych piecy , potrzebujesz czegoś ze stali kotłowej lub żeliwa .
    Ewentualnie może coś dorobisz z cegły szamotowej .
    2mm to gazeta jest , kocioł zrobiony jest z #4 lib 5 z tego co się orientuję .
    "Ciągle mam prąd za darmo w taniej strefie,ten darmowy powinien mi się skończyć ponad rok temu.I co to zmienia, jak nie płacę podatku?" kaizen

    "od 15 miesięcy masz darmowy prąd w taniej(na skutek permanentnej pomyłki sprzedawcy),to, że TY nie płacisz podatku (optymalizacja?), że widzisz tylko najdroższe oferty na PV nie oznacza, że innym sie się to nie opłaca" fotohobby

    Opłacalność G12 bez wyrzeczeń
    "patent na prasowanie. NIE prasuję" gawel
    "Moja prasuje w wekendy albo po 21" kulibob

  5. #5

    Domyślnie

    Fabrycznie kocioł był wyposażony w taki zestaw rusztów do palenia awaryjnego:



    Zdjęcie dotyczy zupełnie innego kotła, ale wyglądem ten mój się nie różni, przynajmniej na pierwszy rzut oka.

    Co to ma wspólnego z deflektorem?

    Oryginalny deflektor jest zespolony z elementem wyglądającym identycznie do jednego z elementów ww. zestawu. A przynajmniej na to by wyglądało.

    Zastępcze mocowanie, które zrobiłem z trzech płaskowników ułożonych w "kanapkę", sprawdza się.

    Nie sprawdziło się natomiast... mocowanie deflektora do tegoż zestawu płaskowników.

    Rysunek poglądowy (oczywiście elementy są narysowane nieproporcjonalnie):



    Pomimo użycia dwóch nakrętek, one się przepaliły i deflektor spadł na palenisko. Na szczęście udało mi się zorientować zanim kocioł zgasł, więc obyło się bez ponownego rozpalania, wyciągnąłem tylko deflektor z paleniska.

    Czym zatem mocować ten deflektor? Jak to jest rozwiązane w kotłach, w których fabrycznie stosowane są deflektory z otworem mocującym, jak ten:



    Wydaje się, jakby one miały fabryczny gwint. Tak faktycznie jest?

  6. #6
    mtdeusz
    Guest
    mtdeusz

    Domyślnie

    Cytat Napisał cuuube Zobacz post
    Trudno wyobrazić sobie o co chodzi bez fotki .
    Popytaj w skupach złomu o części starych piecy , potrzebujesz czegoś ze stali kotłowej lub żeliwa .
    Ewentualnie może coś dorobisz z cegły szamotowej .
    2mm to gazeta jest , kocioł zrobiony jest z #4 lib 5 z tego co się orientuję .
    Raczej 6 lub 8mm.

  7. #7

    Domyślnie

    Ostatecznie:
    – udało mi się znaleźć firmę oferującą deflektor pasujący do mojego kotła (KW-EKOCENTR): http://ekocentrpphu.com.pl – zadzwoniłem i jak najbardziej mają deflektory pasujące do mojego kotła, tj. zespolone z elementem rusztu, natomiast cena jest trochę zaporowa (z tego co pamiętam – chyba jakoś koło 160 zł), owszem można byłoby tyle zapłacić, ale trochę mało sensowne jest inwestowanie w kocioł, którego w to lato prawdopodobnie się pozbędę
    – zamówiłem taki deflektor: https://www.alwosklep.pl/produkt/def...-light-zeliwo/ w wersji "ucho z gwintem" i zawiesiłem po prostu na ww. płaskownikach – wygląda na to, że jest okej; jedyna niezgodność jest taka, że kupiony deflektor jest o 1 cm szerszy od oryginalnego (który miał średnicę 20 cm) – mam nadzieję, że nie będzie to miało negatywnego wpływu na kocioł

    Swoją drogą niby wspomniana firma Ekocentr z Pleszewa/Piekarzewa nie istnieje, ale... w międzyczasie widziałem w Obi sprzedawany nowy kocioł na ekogroszek (w V klasie), który według tabliczki znamionowej został wyprodukowany właśnie przez Ekocentr z Piekarzewa. Nie wiem, może ktoś przejął markę po bankrucie.

  8. #8
    Banned
    kryzys

    Zarejestrowany
    Oct 2018
    Skąd
    K-K
    Kod pocztowy
    47-253
    Dzielnica
    Wieś
    Posty
    1.757

    Domyślnie

    To wy nie wiecie że te fabryczne deflektory są do dupy ? najlepszy deflektor to miska nierdzewna od reksia a najlepiej w kształcie woka dnem do góry i spaliny wpadają do środka dopalając wszystko jak należy a sadzy nie uświadczysz to raz a dwa to te białe lotne farfocle które opadają do popielnika a nie idą na półki .

  9. #9
    Banned
    kryzys

    Zarejestrowany
    Oct 2018
    Skąd
    K-K
    Kod pocztowy
    47-253
    Dzielnica
    Wieś
    Posty
    1.757

    Domyślnie

    Cytat Napisał kryzys Zobacz post
    To wy nie wiecie że te fabryczne deflektory są do dupy ? najlepszy deflektor to miska nierdzewna od reksia a najlepiej w kształcie woka dnem do góry i spaliny wpadają do środka dopalając wszystko jak należy a sadzy nie uświadczysz to raz a dwa to te białe lotne farfocle które opadają do popielnika a nie idą na półki .
    Ja dałem garnek nierdzewny z grubym dnem który nie nadawał się już do płyty indukcyjnej 5cm nad paleniskiem .

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony