dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 15 z 15
  1. #1
    ELITA FORUM (min. 1000)
    romano78

    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Sędziszów młp
    Posty
    2.063

    Domyślnie Sterowanie temperatura w instalacji mieszanej

    Witam mam dylemat czy dac jeden termostat pokojowy czy dwa dom ogrzewany piecem na pelet na dole podlogowka po całości prócz małego pokoiku tam będzie tylko grzejnik i dodatkowo na parterze jeszcze dwa grzejniki pod oknami
    Góra podlogowka tylko łazienka i korytarz jeśli termostat tylko na parterze to pokoje na górze mogą być nie dogrzane ponieważ po nagrzaniu się podłogi będzie ona parę godzin oddawala ciepło co nie pozwoli na załączenie się pieca na pelet gdyby była potrzeba dogrzac w sypialniach,dobrze to kobinujie czy może jeden termostat wystarczy?

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.317

    Domyślnie

    Wszystko o czym piszesz jest uzależnione od rozwiązań w instalacji tzn. w jaki sposób są podzielone obwody grzejnikowy i podłogowy.
    Pierw opisz instalację, zamieść zdjęcia kotłowni lub rozdzielaczy albo przedstaw propozycję instalatora a dopiero uzyskasz miarodajną odpowiedź.
    Jeśli instalacja i regulatory mają sterować kotłem tzn. decydować o tym czy jest on załączony bądź wyłączony to musi to robić jeden regulator, i instalacja drugiego który będzie utrzymywał temperaturę poddasza z grzejnikami na określonym poziomie niczego tu nie zmieni, natomiast jeśli kocioł żyje swoim własnym życiem i utrzymywać tylko temperaturę czynnika grzewczego w obiegu na określonej temperaturze a regulatory mają załączać i wyłączać zawory otwierające obiegi lub pompy napędzające to wtedy owszem... i dwa regulatory będą odpowiednie i spełnią swoją funkcję.

    Z chłodnym poddaszem lub pomieszczeniami z grzejnikami ogólnie masz rację ale o ile piec na pelet jest wyposażony w swój własny regulator i może być doposażony w jeden termostat pokojowy to ratunkiem na przypadłość o której piszesz jest wyrównanie temperatur poddasza i parteru z podłogówką poprzez odpowiednią regulację przepływem na rotametrach, oraz zaworach termostatycznych grzejnikowych. w ten sposób uzyskasz taką samą temperaturę regulując ją tylko jednym termostatem pokojowym. Jeśli z jakiś względów regulacja się nie udaje to jeszcze jednym pomysłem jest umieszczenie termostatu pokojowego w najchłodniejszym pomieszczeniu i ograniczenie pozostałych tak aby nie następowało przegrzewanie.
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 14-10-2019 o 10:39
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000)
    romano78

    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Sędziszów młp
    Posty
    2.063

    Domyślnie

    Instalacjia będzie dopiero robiona do obydwóch skrzynek parter i piętro będą szły osobne rury do podlogowki i grzejnikow czyli do każdej po cztery
    parter 6ob.podlogowki fi25
    6ob.grzejniki fi25
    Piętro 2ob.podlogowkafi20
    6ob.grzejniki fi25
    Sterownik od pieca na pelet ma możliwość podpiecia pogodowki ,sterownika pokojowego,sterowanie chyba dwoma zaworami z silownikiem i coś tam jeszcze jak to widzicie?

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.317

    Domyślnie

    Jak sterownik ma możliwość sterowania dwoma zaworami z siłownikiem to najlepiej aby instalacja była podzielona na dwa oddzielne obwody z których jeden będzie sterował samą podłogówką a drugi grzejnikami.
    W takim układzie będziesz miał możliwość ustawienia dwóch krzywych grzewczych osobno dla każdego obwodu. Wtedy jeden sterownik wystarczy a ewentualne niedogrzania będziesz korygował krzywymi i głowicami na grzejnikach
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  5. #5

    Domyślnie

    Najlepszym wyjściem będzie uproszczenie instalacji tzn. zdecydowanie się na jeden typ instalacji: grzejniki lub ogrzewanie podłogowe.
    Oczywiście ze swojej strony zalecam wariant drugi, podłogówka.
    W przypadku pieca na pellet zasadnym wydaje się wówczas zastosowanie bufora ciepła który zmagazynuje niewykorzystaną część ciepła i zarazem będzie pełnił funkcję sprzęgła hydraulicznego pomiędzy kotłem a instalacją.
    http://pl.kan-therm.com/

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000)
    romano78

    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Sędziszów młp
    Posty
    2.063

    Domyślnie

    Cytat Napisał KAN-therm Zobacz post
    Najlepszym wyjściem będzie uproszczenie instalacji tzn. zdecydowanie się na jeden typ instalacji: grzejniki lub ogrzewanie podłogowe.
    Oczywiście ze swojej strony zalecam wariant drugi, podłogówka.
    W przypadku pieca na pellet zasadnym wydaje się wówczas zastosowanie bufora ciepła który zmagazynuje niewykorzystaną część ciepła i zarazem będzie pełnił funkcję sprzęgła hydraulicznego pomiędzy kotłem a instalacją.
    Ale peleciak przecież modulujie mocą prawie działa jak gazowy sam się rozpala więc po co bufor zresztą miał być bufor kombinowany zbiornik w zbiorniku ale w innym celu ale nie będzie bo za mala kotłownia instalacjia będzie taka jak opisałem mieszana chodzi mi tylko o to jak tym wszystkim sterować i co będzie potrzebne do tego sterowania.

  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.317

    Domyślnie

    Sterowanie opisałem wyżej natomiast jeśli chodzi o wychładzanie się poddasza lub różny charakter ogrzewania podłogowego i grzejnikowego to po pierwsze do tego służą właśnie jeden lub dwa sterowane układy mieszające a po drugie to głównym magazynem energii cieplnej jest dom i jego mury oraz elementy wyposażenia więc dłuższe oddawanie ciepła przez podłogówkę jest skompensowane przez jej czas reakcji po załączeniu ogrzewania. Grzejniki w tym przypadku rozgrzewają się i stygną dość szybko ale jednak energia oddana jest zmagazynowana przez dom a następnie oddawana powoli czyli temperatura utrzymuje się dość długo.
    Wszystko w tym przypadku zależy od grubości i rodzaju ocieplenia.

    Poza tym to jeśli w sterowniku jest zaimplementowana funkcja sterowana dwoma obiegami grzewczymi poprzez siłowniki zawory trójdrogowego to nikt nie popełnił raczej błędu w którym termostat pokojowy dołączany do sterownika powoduje wyłaczenie kotła po uzyskaniu temperatury zadanej.
    W takim przypadku raczej tylko jeden obieg grzewczy pozostaje wyłączony lub zredukowany do minimum a drugi obieg do którego nie jest przypisany termostat pokojowy grzeje nadal opierając się raczej na różnicy temperatur na zasilaniu i powrocie która to świadczy o temperaturze tego obwodu i odbiorze ciepła z grzejników.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał romano78 Zobacz post
    Ale peleciak przecież modulujie mocą prawie działa jak gazowy
    rozumiem, ze to żart z Twojej strony? jeśli nie, to uświadamiam Cie, ze kocioł na pellet nie działa jak kocioł gazowy. Owszem rozpala się sam i częsciowo moduluje, ale w porównaniu do gazowego, to jak hulajnoga do porsche.


  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000)
    romano78

    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Sędziszów młp
    Posty
    2.063

    Domyślnie

    Cytat Napisał Slawko123 Zobacz post
    rozumiem, ze to żart z Twojej strony? jeśli nie, to uświadamiam Cie, ze kocioł na pellet nie działa jak kocioł gazowy. Owszem rozpala się sam i częsciowo moduluje, ale w porównaniu do gazowego, to jak hulajnoga do porsche.
    A słowa prawie nie zauwazyles i chyba zgodzisz sie ze bufor jest zbedny.

  10. #10

    Domyślnie

    zauważyłem słowo "prawie" ale to i tak nadużycie. Czy zgodzę się że bufor jest zbędny? Wręcz przeciwnie. Bufor do kotła na paliwo stałe, niezależnie od paliwa jest niezbędny. No ale co byśmy robili na tych forach?


  11. #11

    Domyślnie

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	1055516924_Screenshot_2019-10-14Schematyhydraulicznepdf.png.d26edfc7ef20963f8a47e38fc5a521ed.jpg
Wyświetleń:	77
Rozmiar:	19,9 KB
ID:	435900

    O więcej informacji możesz dopytać Puławiaka z tego forum.Opracowywał ten schemat i go realizował.
    Moim zdaniem kocioł w miarę z małą pojemnością wodną ale z dobrą sprawnością.Szybko dogrzeje CWU i chałupę a termostaty pokojowe go wyłączą.

    Jaki kocioł zamierzasz kupić?

  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000)
    romano78

    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Sędziszów młp
    Posty
    2.063

    Domyślnie

    Cytat Napisał G69 Zobacz post
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	1055516924_Screenshot_2019-10-14Schematyhydraulicznepdf.png.d26edfc7ef20963f8a47e38fc5a521ed.jpg
Wyświetleń:	77
Rozmiar:	19,9 KB
ID:	435900

    O więcej informacji możesz dopytać Puławiaka z tego forum.Opracowywał ten schemat i go realizował.
    Moim zdaniem kocioł w miarę z małą pojemnością wodną ale z dobrą sprawnością.Szybko dogrzeje CWU i chałupę a termostaty pokojowe go wyłączą.

    Jaki kocioł zamierzasz kupić?
    Piec w moich okolicach popularny to Kawah I chyba taki będzie muszę jeszcze zgłębić instrukcję jego sterownika bo być może wszystko ma co potrzeba i jest tam prawdopodobnie tech,jeśli chodzi o schemat to mi nie pasuje do mojej instalacji za piecem będą 3 pompki równoległe żadnego sprzęgła nie będzie do podlogowki pewnie wystarczylby termostatyczny trojdrozny ręczny A ewentualnie grzejniki przez zawor z silownikiem.

  13. #13

    Domyślnie

    Raczej tego schematu nie opracował bo na nim widnieje logo firmy.Zreszta ten schemat mi wyglada dla kotła gazowego który ma w sobie pompę ale nie ma wbudowanego zaś.3D przelaczajacego CWU/CO Ja bym w życiu nie robił na takim schemacie kotła na pellet.Tu po stronie kotlowej powinien być zawór temperaturowy np.VTC511 +pompa co zabezpieczy kocioł przed niska temp.powrotu.

  14. #14

    Domyślnie

    Ten kocioł ze schematu ma wbudowaną pompę kotłową i prawdopodobnie zawór temperaturowy.Ale to musi potwierdzić Puławiak,który te kotły montuje.Kocioł Red Compact.
    Ostatnio edytowane przez G69 ; 15-10-2019 o 15:52

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kondensat Zobacz post
    Raczej tego schematu nie opracował bo na nim widnieje logo firmy..
    Opracował dla tej firmy, dlatego na nim jest logo tej firmy.


Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony