dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1

    Domyślnie cofnięcie nadproża pod rolety

    Witam,

    zaraz zaczynam murowanie ścian i co za tym idzie, trzeba przemyśleć nadproża. Rolety oczywiście podtynkowe. Ściana 24cm, ocieplenie 20cm, rozmiar skrzynek w przedziale 18-22cm. Temat wydawał mi się dosyć oczywisty, przed zalaniem nadproża wrzucam w szalunek styropian 5cm, samo nadproże wylewam trochę wyżej żeby zrobić literę L i malina. Pomysł przedstawiłem najpierw dla wykonawcy, powiedział że nie może od tak sobie cofnąć nadproża. Kierownik potwierdził że należałoby to przeliczyć. Architekt nie widzi problemu, zwęzić zbrojenie i tyle ale w kwestii jego uwag nie mam zaufania. Niestety ale nikt nie chce brać odpowiedzialności za cokolwiek, więc jak zwykle decyzja należy do mnie. Internety też nie pomagają, jak przeglądam różne fora to każdy robi jak chce i nikt nie wnika w przeliczenia. Pomożecie ?

  2. #2

    Domyślnie

    Ale po co Ci cofać nadproże. Ja mam też pustaki 25cm i na to 20cm styropianu i mnóstwo rolet zewnętrznych, które oczywiście ukryte są w warstwie styropianu (model rolet to Oknoplast Luna).Dodam, że długość niektórych skrzynek to 2 metry, wszystkie z silnikami i nie było z niczym problemu, więc chyba szukasz go trochę na wyrost Tylko nadproża miałem proste, ale to chyba nie ma już znaczącej różnicy.

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.206

    Domyślnie

    Cytat Napisał gitbejbe Zobacz post
    Architekt nie widzi problemu, zwęzić zbrojenie i tyle ale w kwestii jego uwag nie mam zaufania.
    To nie architekt projektuje nadproże a konstruktor, dlatego nie widzi problemu.

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał donvitobandito Zobacz post
    Ale po co Ci cofać nadproże. Ja mam też pustaki 25cm i na to 20cm styropianu i mnóstwo rolet zewnętrznych, które oczywiście ukryte są w warstwie styropianu (model rolet to Oknoplast Luna).Dodam, że długość niektórych skrzynek to 2 metry, wszystkie z silnikami i nie było z niczym problemu, więc chyba szukasz go trochę na wyrost Tylko nadproża miałem proste, ale to chyba nie ma już znaczącej różnicy.
    Czasem zazdroszczę życia w błogiej nieświadomości baboli budowlanych. W skrócie - brak ocieplenia między skrzynkami rolet a ścianą to według mnie dość znaczący mostek termiczny i błąd przy współczesnych domach dobrze ocieplonych tymi 20cm styropianu.
    Do środka kasety zimno spokojnie sobie wchodzi i wiatr hula aż miło. Przy dużej ilości rolet to tak, jakbyś wcale nie ocieplił ładnych 2-3 m2 ściany.

    Pół biedy, jeżeli skończy się to tylko na wyższych rachunkach za ogrzewanie. Gorzej jak wilgoć zacznie się skraplać pod sufitem, po drugiej stronie rolety.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał gitbejbe Zobacz post
    Witam,

    zaraz zaczynam murowanie ścian i co za tym idzie, trzeba przemyśleć nadproża. Rolety oczywiście podtynkowe. Ściana 24cm, ocieplenie 20cm, rozmiar skrzynek w przedziale 18-22cm. Temat wydawał mi się dosyć oczywisty, przed zalaniem nadproża wrzucam w szalunek styropian 5cm, samo nadproże wylewam trochę wyżej żeby zrobić literę L i malina. Pomysł przedstawiłem najpierw dla wykonawcy, powiedział że nie może od tak sobie cofnąć nadproża. Kierownik potwierdził że należałoby to przeliczyć. Architekt nie widzi problemu, zwęzić zbrojenie i tyle ale w kwestii jego uwag nie mam zaufania. Niestety ale nikt nie chce brać odpowiedzialności za cokolwiek, więc jak zwykle decyzja należy do mnie. Internety też nie pomagają, jak przeglądam różne fora to każdy robi jak chce i nikt nie wnika w przeliczenia. Pomożecie ?
    Nie jestem konstruktorem i nie wiem też, co będziesz miał nad tymi nadprożami. Jednak dużo ludzi buduje np. z silikatów 18cm (m.in ja) i w takiej ścianie to zbrojenie jest do upchania spokojnie. Mam nadproża po 2.4m rozpiętości, nad tym strop, poddasze użytkowe, ciężki dach z ceramiki. Fakt, że takie nadproże razem ze stropem monolitycznych w sumie ma wysokość spokojnie ponad 0.5m.

  6. #6

    Domyślnie

    Również buduje z silikatów ale sądzę że materiał nie ma tutaj znaczenia. Jestem świadom mostków, dlatego też napisałem ten temat. Jeszcze raz przypomnę że chodzi o sam fakt zmiany zbrojenia i kształt nadproża. Mam takiego kierownika, który jest bardzo wrażliwy na wszelkie zmiany, skoro zmieniamy zbrojenie, to należałoby to ponownie przeliczyć aby nie okazało się później że wychodzą jakieś pęknięcia. Teraz pytanie czy jest to przewrażliwienie kierownika, czy nie przejmować się, wylać wyższe nadproże, zwęzić zbrojenie i się nie przejmować. U mnie zbrojenie w nadproże ma po 2,5cm otuliny betonu, ta więc poważnie zmniejszyłbym przekrój warstwą 5cm styropianu.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcin_5 Zobacz post
    Czasem zazdroszczę życia w błogiej nieświadomości baboli budowlanych. W skrócie - brak ocieplenia między skrzynkami rolet a ścianą to według mnie dość znaczący mostek termiczny i błąd przy współczesnych domach dobrze ocieplonych tymi 20cm styropianu.
    Do środka kasety zimno spokojnie sobie wchodzi i wiatr hula aż miło. Przy dużej ilości rolet to tak, jakbyś wcale nie ocieplił ładnych 2-3 m2 ściany.

    Pół biedy, jeżeli skończy się to tylko na wyższych rachunkach za ogrzewanie. Gorzej jak wilgoć zacznie się skraplać pod sufitem, po drugiej stronie rolety.
    Bzdury piszesz. Rolety mam w świetle otworów okiennych, a od środka wyrównane styrodurem do ścian- ok 17 cm. O jakim mostku termicznym ty piszesz w swojej błogiej nieświadomości... Moje rolety też mają dodatkowy styropian w skrzynce, ale to już ma mniejsze znaczenie.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony