dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 14 z 14
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar grzegomonia
    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Braniewo
    Kod pocztowy
    14-500
    Dzielnica
    ul. Błotna 23h
    Posty
    47

    Domyślnie Budowa garażu - pomieszczenia gospodarczego

    Witam

    Planuję budowę garażu (pomieszczenia gospodarczego) na zgłoszenie. Jego powierzchnia do 35 m2. Wymiary garażu 5,9 m x 5,9 m, dach dwuspadowy, wysokość całkowita do kalenicy około 6 m. Będzie składał się z dwóch pomieszczeń.
    Planuję użyć betonu komórkowego o szerokości 18 cm. Jak ja to widzę:
    - fundament płyta o grubości 20 cm zbrojona kratą z pręta fi10 co 20 cm. W miejscu gdzie będą ściany nośne dodatkowe zbrojenie 4 pręty + strzemiona,
    - 10 warstw bloczków betonowych 18 cm na klej, na to wieniec po całości (łączna wysokość 2,6 m - 2,4 m bloczki + 0,2 m beton + zbrojenie),
    - strop drewniany (belki o wymiarze 16 cm x 8 cm co około 80 cm),
    - następnie 4 warstwy bloczek komórkowy (w dolnej warstwie wycięcia na belki),
    - następnie wieniec po obwodzie 20 cm (beton + zbrojenie),
    - murłata 14 cm x 14 cm
    - ściany szczytowe około 2 m wysokości
    - na ścianach szczytowych belka o długości 7 m i wymiarach 14 cm x 14 cm. Belka będzie podparta mniej więcej po środku na słupie drewnianym o wymiarach 14 cm x 14 cm. Słup będzie stał na ścianie wewnętrznej z bloczka komórkowego 18 cm,
    - konstrukcja dachu krokwie 14 cm x 7 cm (oparte o murłatę i belkę środkową). Kąt 40 - 45 stopni. Nie chcę dawać jętek bo zależy mi na jak największej powierzchni poddasza.
    - na to deskowanie i blachodachówka

    Prosiłbym o wskazanie błędów tej konstrukcji. Co można by poprawić, zwiększyć, a głównie chodzi mi o:
    - czy 18 cm ściana z bloczka komórkowego będzie odpowiednia
    - czy 20 cm płyta utrzyma całą konstukcję,
    - jakieś zastrzeżenia co do dachu.

    Proszę wybaczyć jeżeli nie użyłem fachowego nazewnictwa.
    Dziękuję.

  2. #2

    Domyślnie

    A sąsiad nie pomoże?

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar grzegomonia
    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Braniewo
    Kod pocztowy
    14-500
    Dzielnica
    ul. Błotna 23h
    Posty
    47

    Domyślnie

    Cytat Napisał forgetit Zobacz post
    A sąsiad nie pomoże?
    No niestety. Też nie wie.

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.195

    Domyślnie

    Cytat Napisał grzegomonia Zobacz post
    Witam

    Planuję budowę garażu (pomieszczenia gospodarczego) na zgłoszenie. Jego powierzchnia do 35 m2. Wymiary garażu 5,9 m x 5,9 m, dach dwuspadowy, wysokość całkowita do kalenicy około 6 m. Będzie składał się z dwóch pomieszczeń.
    Planuję użyć betonu komórkowego o szerokości 18 cm. Jak ja to widzę:
    - fundament płyta o grubości 20 cm zbrojona kratą z pręta fi10 co 20 cm. W miejscu gdzie będą ściany nośne dodatkowe zbrojenie 4 pręty + strzemiona,
    - 10 warstw bloczków betonowych 18 cm na klej, na to wieniec po całości (łączna wysokość 2,6 m - 2,4 m bloczki + 0,2 m beton + zbrojenie),
    - strop drewniany (belki o wymiarze 16 cm x 8 cm co około 80 cm),
    - następnie 4 warstwy bloczek komórkowy (w dolnej warstwie wycięcia na belki),
    - następnie wieniec po obwodzie 20 cm (beton + zbrojenie),
    - murłata 14 cm x 14 cm
    - ściany szczytowe około 2 m wysokości
    - na ścianach szczytowych belka o długości 7 m i wymiarach 14 cm x 14 cm. Belka będzie podparta mniej więcej po środku na słupie drewnianym o wymiarach 14 cm x 14 cm. Słup będzie stał na ścianie wewnętrznej z bloczka komórkowego 18 cm,
    - konstrukcja dachu krokwie 14 cm x 7 cm (oparte o murłatę i belkę środkową). Kąt 40 - 45 stopni. Nie chcę dawać jętek bo zależy mi na jak największej powierzchni poddasza.
    - na to deskowanie i blachodachówka

    Prosiłbym o wskazanie błędów tej konstrukcji. Co można by poprawić, zwiększyć, a głównie chodzi mi o:
    - czy 18 cm ściana z bloczka komórkowego będzie odpowiednia
    - czy 20 cm płyta utrzyma całą konstukcję,
    - jakieś zastrzeżenia co do dachu.

    Proszę wybaczyć jeżeli nie użyłem fachowego nazewnictwa.
    Dziękuję.
    Popatrzmy co na to PB

    Art. 29. 1. Pozwolenia na budowę nie wymaga budowa:
    2) wolno stojących parterowych budynków gospodarczych, garaży, wiat lub
    przydomowych ganków i oranżerii (ogrodów zimowych) o powierzchni
    zabudowy do 35 m2
    , przy czym łączna liczba tych obiektów na działce nie może
    przekraczać dwóch na każde 500 m2
    powierzchni działki;

    Co mogę doradzić? Może warto pomyśleć o projekcie ?

  5. #5
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar grzegomonia
    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Braniewo
    Kod pocztowy
    14-500
    Dzielnica
    ul. Błotna 23h
    Posty
    47

    Domyślnie

    Cytat Napisał jajmar Zobacz post
    Popatrzmy co na to PB

    Art. 29. 1. Pozwolenia na budowę nie wymaga budowa:
    2) wolno stojących parterowych budynków gospodarczych, garaży, wiat lub
    przydomowych ganków i oranżerii (ogrodów zimowych) o powierzchni
    zabudowy do 35 m2
    , przy czym łączna liczba tych obiektów na działce nie może
    przekraczać dwóch na każde 500 m2
    powierzchni działki;

    Co mogę doradzić? Może warto pomyśleć o projekcie ?

    Kondygnacją jest poddasze z pomieszczeniami przeznaczonymi na pobyt ludzi. Kondygnacją jest też parter budynku. Czyli budynek
    parterowy to budynek posiadający jedną kondygnację. A więc, aby budynek mógł zostać uznany za parterowy, nie może mieć poddasza z pomieszczeniami przeznaczonymi na pobyt ludzi (budynek z poddaszem użytkowym nie jest budynkiem parterowym). Natomiast jeżeli poddasze jest poddaszem nieużytkowym (tzw. strychem), to nie powinno być uznawane za kondygnację.

    Jeśli chodzi o antresolę, to sprawa jest łatwiejsza, bo antresola nie jest kondygnacją, a więc budynek z antresolą nadal jest budynkiem parterowym. Za antresolę bowiem uznajemy „górną część kondygnacji lub pomieszczenia znajdującą się nad przedzielającym je stropem pośrednim o powierzchni mniejszej od powierzchni tej kondygnacji lub pomieszczenia, niezamkniętą przegrodami budowlanymi od strony wnętrza, z którego jest wydzielona”.

    Podsumowując – na przykład budowany na zgłoszenie dom letniskowy może mieć antresolę lub strych nieużytkowy. Nadal bowiem jest parterowy, co jest jednym z wymogów pozwalających budować taki budynek bez pozwolenia. Budynek ten może mieć również dowolną wysokość – prawo budowlane nie wprowadza w tym zakresie ograniczeń. Jednak budując taki obiekt na zgłoszenie, musimy spełnić też m.in. wymagania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, a tam może być określona maksymalna wysokość takiego budynku. Jeśli takie ograniczenie znajduje się w planie miejscowym, nie możesz wybudować budynku wyższego. W moim plamie zagospodarowania przestrzennego max wysokość wynosi 8,5 m
    Ostatnio edytowane przez grzegomonia ; 16-10-2019 o 17:11

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.195

    Domyślnie

    Pytasz o budynek na zgłoszenie 6x6 metrów i z góry zakładasz że będziesz używał strych czy tam poddasza teoretycznie "wolno Ci" Ale praktycznie oznacza to 6 metrowy drewniany strop obciążony w bliżej nie określony sposób. PB zakłada wprawdzie na działkach siedliskowych budowę tego typu budynków ale tam ogranicza rozpiętość stropu do 4,8 metra. Idę o zakład że to kwestia czasu jak tu też doprecyzują rozpiętości.

    Sciany, wieńce dobrać do takiego budynku można szybko i bez myślenia, ale 6 metrowy strop warto policzyć, więźbę też. Szczególnie że chcesz tam zrobić sporą ściankę kolankową w cieniutkiej ścianie. Jak to zazbroić też warto pomyśleć. To że PB pozwala to zglosić -zgoda, ale w PB masz zapis dołączyć szkice lub rysunki.

    Wspominasz coś o ścianie szczytowej 2m skąd to? Przy kącie 40 stopni i ścianace kolankowej około metra szczyt będzie miał prawie 4 metry. Tak szczyt sam nie ustoi przy wietrze, Belki stropowe 16x8 i na nich wsparty strop - to sie nie uda -lichota staszna.
    Jakaś belka 7 metrowa 14x14 -nie wiem jak to sobie wyobrażasz ale lipa.

    Naprawdę potrafisz takie coś opisać (aby było bezpieczne i funkcjonalne) bez liczenia? - Gratuluje.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	domek.JPG
Wyświetleń:	18
Rozmiar:	57,1 KB
ID:	435958

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał grzegomonia Zobacz post
    Widzę że użytkownik jajmar zawsze udziela tej samej fachowej odpowiedzi typu samowola budowlana, brak projektu, pozwolenia. Ludzie pytają się o konkretne szczegóły techniczne, czyli zakładamy że mają pozwolenie lub zgłosili budowę.

    Mój sąsiad 12 lat temu wybudował na na działce altankę 4 x 6 m, wysokość niecałe 5 m (posiada duże poddasze) z bloczka komórkowego 24 cm. Budował ją na płycie około 15 cm. Wiecie czym ją zazbroił? Wrzucił parę prętów które gdzieś wpadły mu do ręki nie robiąc z tego żadnej kratownicy na dole czy na górze. Altana stoi do dziś, żadnych pęknięć.
    Krótka pamięć...

  8. #8
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar grzegomonia
    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Braniewo
    Kod pocztowy
    14-500
    Dzielnica
    ul. Błotna 23h
    Posty
    47

    Domyślnie

    Cytat Napisał jajmar Zobacz post
    Pytasz o budynek na zgłoszenie 6x6 metrów i z góry zakładasz że będziesz używał strych czy tam poddasza teoretycznie "wolno Ci" Ale praktycznie oznacza to 6 metrowy drewniany strop obciążony w bliżej nie określony sposób. PB zakłada wprawdzie na działkach siedliskowych budowę tego typu budynków ale tam ogranicza rozpiętość stropu do 4,8 metra. Idę o zakład że to kwestia czasu jak tu też doprecyzują rozpiętości.
    Wymiar budynku będzie 5,9 x 5,9 m.
    I tak myślę: 5,9 m - 36 cm (dwie grubości ścian) = 5,54 m - tyle byłoby wewnątrz budynku. Pisałem, że po środku będzie ściana nośna (gr. 18 cm) na której strop miałby się opierać . Wychodzi z obliczeń 2,77 m. (no minus jeszcze 9 cm - wychodzi 2,68 cm niepodpartego stropu.)
    Skąd wziąłem akurat taki wymiar belek ( 16 x 8 ) W projekcie mojego domu strych opiera się na jętkach 16x6. Ich długość to 4,2 m i wytrzymuje, więc sugerowałem się tym. Dodam jeszcze, że jak mieszkałem w bloku miałem przy nim garaż murowany i tam robiłem strych oparty na belkach 12x8 o długości 3,2 m i cała konstrukcja wytrzymała i do dziś wytrzymuje. Więc idąc tym topem myślenia zwiększyłem ich rozmiar do 16x8. Ok. Temat do przemyślenia.

    Cytat Napisał jajmar Zobacz post
    Sciany, wieńce dobrać do takiego budynku można szybko i bez myślenia, ale 6 metrowy strop warto policzyć, więźbę też. Szczególnie że chcesz tam zrobić sporą ściankę kolankową w cieniutkiej ścianie. Jak to zazbroić też warto pomyśleć. To że PB pozwala to zglosić -zgoda, ale w PB masz zapis dołączyć szkice lub rysunki. Wspominasz coś o ścianie szczytowej 2m skąd to?
    Pisałem, że ściankę kolankową zakańczam wieńcem. 2 m to nie wysokość szczytu, mój błąd, źle napisałem. Te 2 m to wysokość szczytu, który właśnie na tym wieńcu miałby stać. 2 m szczyt to chyba nie jest aż tak dużo. Jak patrzyłem jaki szczyt miał mój dom jak był budowany to dopiero była wysokość.

    Cytat Napisał jajmar Zobacz post
    Przy kącie 40 stopni i ścianace kolankowej około metra szczyt będzie miał prawie 4 metry. Tak szczyt sam nie ustoi przy wietrze, Belki stropowe 16x8 i na nich wsparty strop - to sie nie uda -lichota staszna.
    Jakaś belka 7 metrowa 14x14 -nie wiem jak to sobie wyobrażasz ale lipa.

    Naprawdę potrafisz takie coś opisać (aby było bezpieczne i funkcjonalne) bez liczenia? - Gratuluje.
    Dziś dokonałem obliczeń i kąt jaki mi wyszedł to 34 stopnie (z małym haczykiem). Czyli idealny do paneli solarnych, które będę chciał zamontować. Wysokość od podłogi strychu do miejsca łączenia się krokwi będzie wynosiła 3 m. I tu dzięki Pana przemyśleniom i naprowadzeniu mnie na właściwy tor mogę zrezygnować z tej belki (14 x 14) po środku, o którą maiłyby się opierać krokwie i zrobić dach jętkowy. Mógłbym jętki zamontować tak, aby pozostało mi 1,8 - 1,9 m do swobodnego poruszania się po strychu (ja mam 1,73 m a jestem najwyższy w domu).

    Bardzo dziękuję za konkretną odpowiedź i konkretne naprowadzenie mnie na inny tor myślenia. Proszę ponownie zapoznać się z moimi przemyśleniami i pisać uwagi, które w tym przypadku okazały się bardzo pomocne. Takich fachowców aż miło posłuchać.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	1domek.JPG.jpg
Wyświetleń:	21
Rozmiar:	4,7 KB
ID:	435959  
    Ostatnio edytowane przez grzegomonia ; 16-10-2019 o 19:17

  9. #9
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar grzegomonia
    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Braniewo
    Kod pocztowy
    14-500
    Dzielnica
    ul. Błotna 23h
    Posty
    47

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Nie jest rozsądne rezygnowanie z jętki.
    Dach o kącie 45 stopni pozwala na zastosowanie jętki i jest jeszcze dość wysokości na poddaszu żeby swobodnie się poruszać. Chyba że jesteś koszykarzem albo siatkarzem o wzroście 2.20m.
    Sam taki dach zrobiłem w swoim domku o powierzchni 35m2. (6x5.8 )
    Masz rację co jętek. Już to przemyślałem. A masz może jakieś szkice Twojej konstrukcji? Ewentualnie zdjęcia. Z góry dziękuję.
    Ostatnio edytowane przez grzegomonia ; 16-10-2019 o 18:57

  10. #10
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar grzegomonia
    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Braniewo
    Kod pocztowy
    14-500
    Dzielnica
    ul. Błotna 23h
    Posty
    47

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Mój domek to konstrukcja szkieletowa.
    Ściany z drewna konstrukcyjnego 145x45. C24
    Słupy co ok 60cm (odległość wynika z szerokości płyty OSB) pokryte płytą OSB3 z zewnątrz.
    Powłoka ściany z drewnianej szalówki (190x19)
    Dach krokwiowo jętkowy z takiego samego drewna co słupy.
    Krokwie rozstawione co 60cm.
    Krokwie w środku podparte podciągiem 200x100 (drewno klejone KVH) na końcach podparty słupami 10x10.
    Ma jeszcze mieć dwie podpory po 1.5m od obu końców.
    Ponieważ drewno konstrukcyjne ma długość max 6m, belki stropowe są łączone nad podciągiem.
    Pokrycie dachu deska suszona i strugana na pióro/wpust.
    Na to papa i blacho-dachówka.

    Załącznik 435963Załącznik 435964Załącznik 435966Załącznik 435967Załącznik 435968
    Dzięki za szybką odpowiedź. Też rozważałem budowę w systemie szkieletowym, ale gdzieś to później umarło. Nie było problemu ze zgłoszeniem budowy?
    A możesz mi jeszcze podpowiedzieć coś o płycie. Jaka grubość, zbrojenie, jakiej klasy beton? Jak wykonałeś podbudowę i czy stosowałeś styropian xps lub inny pod płytę?

    Jak patrzę na Twoją konstrukcję to zastanawiam się czy obym ja nie za dużą budował. Mam na myśli ściankę kolankową o wysokości 1 m. W końcu to tylko strych ma być i jakieś graty będę tam trzymał, jak to na strychu.

  11. #11
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar grzegomonia
    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Braniewo
    Kod pocztowy
    14-500
    Dzielnica
    ul. Błotna 23h
    Posty
    47

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Ścianka kolankowa u mnie to 0.5m i wynika z tego że dach ma 45 stopni i okap wokoło domu ma ma 0.5m.
    Fundament zrobiony jest z 8 warstw bloczków.
    Jak pewnie zauważyłeś na zdjęciach budowałem dwa domki.
    Jeden do zamieszkania a drugi to garaż.
    Ten do zamieszkania jest ocieplony a garaż nie.

    W garażu jest 10cm wylewka na gruncie (piasek) zbrojona siatką zgrzewaną 10x10.
    Klasy betonu Ci nie podam bo robiony na miejscu przy pomocy betoniarki.

    W mieszkalnym jest 20cm styropianu (EPS100) na ziemi (oczywiście jest folia)
    10 cm wylewki na 15 cm styro a na tym 5 cm styro pod rurki OP i na to 7 cm wylewki.
    W ścianach między słupami 15cm wełny i 10 cm wełny za zewnątrz.
    W skosach dachu 20cm wełny.
    Ogrzewanie podłogowe i rekuperator.

    Ze zgłoszeniem nie było żadnego kłopotu.
    Formularz zgłoszenia.
    Dokument zaświadczający prawo do dysponowania ternem.
    Mapa za 35zl (ze starostwa) z naniesioną lokalizacją budynków.
    Szkic budynków z wymiarami zewnętrznymi i rzutami ścian (ołówkiem na kartce A4)

    Odczekałem miesiąc i zacząłem fundamenty.
    Ok. Dzięki za odpowiedź. Jeszcze przemyślę wysokość ścianek kolankowych. Mi zależy na kącie dachu 35 stopni. Będę montował na nim panele fotowoltaiczne. Przeliczę ponownie sobie wymiary aby były dobrane do konta dachu 35 stopni. Ja dopiero za dwa miesiące wracam za granicy do domu i wtedy uderzam do starostwa o zgłoszenie. Teraz zbieram informację i przygotowuję dokumentację do budowy.
    Myślę, że na wiosnę ruszę.

  12. #12
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar grzegomonia
    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Braniewo
    Kod pocztowy
    14-500
    Dzielnica
    ul. Błotna 23h
    Posty
    47

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Ja swoje panele postawiłem na gruncie.
    Co do kąta pod jakim panele się umieszcza to zależy w jakim miesiącu roku zależy Ci na maksymalnej produkcji.
    45 stopni daje więcej produkcji od jesieni do wiosny.
    30 stopni jest optymalne dla produkcji całorocznej ale w lecie oddajesz dużo do sieci a w zimie ją odbierasz ze stratą 20%.
    Ja jestem w temacie jeżeli chodzi o panele. Od przeszło roku posiadam już na dachu domu instalację 6,72 kW. Chcę dobić jeszcze do 10 kW. Na dom jeszcze z 1 kW by się zmieścił tyle, że dach domu jest skierowany na południowy zachód. Budynek gospodarczy buduje z dachem skierowanym na południe.

    Jeżeli chodzi o grunt odpada. Brak miejsca.

    http://134.pl/

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.195

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Ja też od ponad roku mam swoje 8.8kWp on-grid
    Chcę jednak więcej energii autokonsumować, dlatego zmieniam na system hybrydowy.
    W dzień mam nadwyżkę a w nocy i pochmurne dni chcę z niej korzystać z akumulatorów.
    Jedynie w zimie będę odbierał z sieci.
    Co zyskasz poza 20% oszczedzonej energii? Jak koszt aku do takiej instalacji?

  14. #14
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar grzegomonia
    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Braniewo
    Kod pocztowy
    14-500
    Dzielnica
    ul. Błotna 23h
    Posty
    47

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Ze zgłoszeniem nie było żadnego kłopotu.
    Formularz zgłoszenia.
    Dokument zaświadczający prawo do dysponowania ternem.
    Mapa za 35zl (ze starostwa) z naniesioną lokalizacją budynków.
    Szkic budynków z wymiarami zewnętrznymi i rzutami ścian (ołówkiem na kartce A4)

    Odczekałem miesiąc i zacząłem fundamenty.
    Mam jeszcze do Ciebie jedno pytanie. Jak robiłeś rysunki, robiłeś opis to dużo podawałeś szczegółów (np. rozmiary belek, krokwi, rozstawy pomiędzy nimi itp)? Czy tylko podałeś ogólne wymiary budynku, jego wysokość i rzuty z każdej strony świata?

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony