dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 4 z 4
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    guest123

    Zarejestrowany
    Sep 2018
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    31-300
    Posty
    17

    Domyślnie Fundament pod słupek murowany z kamienia – jaka szerokość

    Dużo jest różnych tematów o fundamentach ogrodzeń, ale konkretnej odpowiedzi na frapującą mnie wątpliwość nie znalazłem. Dlatego pozwolę sobie założyć nowy temat i pytanie czy mógłby ktoś doradzić w kwesti szerokości fundamentu pod ogrodzenie murowane z kamienia?

    Nietypowo podchodzę do tematu, więc opiszę krótko jak to ma wyglądać. Ze względu na fundusze ogrodzenie robione będzie na raty. Docelowo, na 110cm, co 3m będą słupki luzem, z betonowym zbrojonym 4x8mm rdzeniem, murowane z kamienia łupanego. Pomiędzy nimi płycej tak na 50-60cm dylatowana od słupków zbrojona 4x8mm podmurówka, na której także z kamienia łupanego niski murek, no i przęsła jakieś między słupkami z drewna. Czyli można powiedzieć taki standardowy standard. Na teraz chcę wykonać samą podmurówkę i słupki z wystającym zbrojeniem. Z racji zakładania ogródka nieco wyżej od sąsiadującej ślepej szutrowej drogi (pewnie kiedyś będzie podniesiona) ponad fundament zalany w gruncie będę jeszcze to teraz szalował i wychodził na ok 30cm ponad ziemię. Pręty ze słupka będą wystawać w górę z 40cm i tymczasowo nasunę na nie i dospawam profile stalowe 80x80, jako tymczasowy słupek pod przęsła. Strzemiona zbrojenia słupków robię z ciętych 20mm kawałków profila, więc same pręty są idealnie rozstawione by na nie profil ciasno nasunąć i przyspawać. Docelowo zetnę profile, pręty przedłużę w górę i normalny słupek murowany zrobię. Na podmurówce też potem jeszcze niski murek pójdzie z kamienia. Chcę więc fundament słupka jak i podmurówki zrobić już pod docelowy murowany typ ogrodzenia i jednocześnie jak najwęziej/najsmuklej - mniej betonu, materiału, pracy z kopaniem ręcznym i zabranego miejsca. Myśle o szerokość słupka 30x30cm no i podmurówka też 30cm szerokości.

    Docelowo, więc słupki będą ze zbrojonym rdzeniem betonowym wewnątrz i obkładane kamieniem łupanym. Nie chcę jednak by były za wąskie no i chcę by od razu cała ich szerokośc była na mojej działce by się ktoś potem nie czepiał gdyby trzebabyło murować szerzej np. po 5cm w obie strony od podmurówki.

    I pytanie czy szerokośc podmurówki 30cm i słupka 30x30cm wystarczy?

    Dziękuję z góry.

  2. #2
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    guest123

    Zarejestrowany
    Sep 2018
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    31-300
    Posty
    17

    Domyślnie

    Dobra sam sobie odpowiem Dodzwoniłem się w końcu do gościa od murów - może być 30x30. Dzięki.

  3. #3

    Domyślnie

    Nic o głębokości na jakim gruncie ten płot stawiasz?

  4. #4
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    guest123

    Zarejestrowany
    Sep 2018
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    31-300
    Posty
    17

    Domyślnie

    Głębokość wiadomo, że poniżej przemarzania, u mnie na 110cm, a grunt cholerny do kopania, zbity, twardy jak kamień, ilasty pełno krzemieni, można stawiać i 100 piętrowy skyscrapper . Ale już mam potwierdzenie od fachowca więc w sumie piszę jakby ktoś szukał kiedyś.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony