dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 11 z 11
  1. #1

    Question kosztorys budowy a rzeczywistość - jaka rozbieżność?

    Jak realny jest kosztorys budowy domu systemem zleconym? Oglądam projekt z pracowni archon, ceny aktualizowane na III kwartał 2019 czyli teraz, netto, czyli brutto to +8%, 23% czy pośrednio ~15% ? Wiele prac wykończeniowych, instalacyjnych, szczególnie elektrycznych mogę wykonać własnymi rękami.
    Budowa jest wyceniona na ~500 tyś netto z instalacjami. Na ile muszę się przygotować? Okolice Warszawy.
    Paweł

  2. #2
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    redbox

    Zarejestrowany
    Apr 2018
    Skąd
    Lublin
    Kod pocztowy
    20-019
    Posty
    263

    Domyślnie

    Cytat Napisał PaweL71 Zobacz post
    Jak realny jest kosztorys budowy domu systemem zleconym? Oglądam projekt z pracowni archon, ceny aktualizowane na III kwartał 2019 czyli teraz, netto, czyli brutto to +8%, 23% czy pośrednio ~15% ? Wiele prac wykończeniowych, instalacyjnych, szczególnie elektrycznych mogę wykonać własnymi rękami.
    Budowa jest wyceniona na ~500 tyś netto z instalacjami. Na ile muszę się przygotować? Okolice Warszawy.
    zalezy ile zrobisz sam. Mi do stanu surowego zamknietego pokrywało sie zkosztorysem. Reszte robiłem sam, i wyszło oczywiscie poniżej kosztorsu

  3. #3

    Domyślnie

    Obecnie, przy założeniu, że nic nie robisz sam, budową wyjdzie Ci minimum 50% drożej.

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    kemot_p

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    4.358

    Domyślnie

    Co to za projekt? Jaki metraż, bryła?

  5. #5
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Pablo_11

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa, Bramki
    Kod pocztowy
    05-870
    Posty
    403
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Kosztorys to jest dobry do zamówień publicznych.
    Znajdź firmy chętne do wykonania prac których sam nie zrobisz i już będziesz widział ile zaoszczędzisz albo ile będziesz musiał dołożyć.
    Kupisz materiał taniej albo inny niż przyjął kosztorysant - zaoszczędziłeś, kupisz drożej - dołożysz. Dogadasz się bez faktury - to samo.
    Nikt posiadaniem szklanej kuli się tu jeszcze nie pochwalił.

  6. #6

  7. #7
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    bajprzeznet

    Zarejestrowany
    Feb 2018
    Skąd
    Łódź
    Posty
    157

    Domyślnie

    Weź pod uwagę że projekt kupisz np. teraz czyli w pazdzierniku z koszotyresm z września. Dasz do adaptacji, czyli gdzieś na przełomie roku wystąpisz o PNB a zaczniesz na wiosne...
    Weź pod uwage że od nowego roku wynagrodzenia idą w góre, nie ma cudów, koszty robocizny i usług także. Tutaj dużo zależy od tego co możesz zrobić samemu.

    U mnie do etapu gotowego wieńca, wychodziło sporo poniżej kosztorysu - robiłem wszystko z tatą, najważniejsze materiały kupwałem na początku szukając dobrych cen. Takie było założenie od początku gdyż budżet bardzo ograniczony.
    Przy dachu wszystko się odbiło w drugą stronę - kostrukcja wiązarowa wyceniana w zeszłym roku na +/- 15 tys, wyszła 20 tys, a pokrycie dachu zamiast planowanych 15, ponad 18 tys. Czyli na tych dwóch etapach już 8 tysięcy różnicy. Na oknach także prawie 1 tys drożej niż na początku roku...

    Dużo zależy od tego co robisz sam, skąd i za ile kupisz materiały itp.
    Wtedy jest szansa zejść poniżej, ale patrzac jak rosną ceny usług... raczej liczył bym w drugą stronę

  8. #8

    Domyślnie

    Zdaję sobie sprawę że kosztorys z III kwartału '19 nie będzie aktualny rok później. Ale na dzień dzisiejszy kosztorysy prezentowane przez pracownie architektoniczne są rzetelne? Ceny materiałów rosną kilka procent rocznie, exodus budowlańców na zachód chyba już się zatrzymał, trochę wyjeżdża, ale i trochę wraca do kraju.
    Paweł

  9. #9
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    redbox

    Zarejestrowany
    Apr 2018
    Skąd
    Lublin
    Kod pocztowy
    20-019
    Posty
    263

    Domyślnie

    Cytat Napisał PaweL71 Zobacz post
    Zdaję sobie sprawę że kosztorys z III kwartału '19 nie będzie aktualny rok później. Ale na dzień dzisiejszy kosztorysy prezentowane przez pracownie architektoniczne są rzetelne? Ceny materiałów rosną kilka procent rocznie, exodus budowlańców na zachód chyba już się zatrzymał, trochę wyjeżdża, ale i trochę wraca do kraju.
    to wszystko zalezy od Twoejej pracy i nie chodzi tylko o to że weźmiesz kielnie i wymurujesz sam. Chodzi także o szukanie materiałów, czasami miedzy hurtowniami śa znaczne roznice. Robiac zakupy myslisc sobie, a tam 200 zł drożej co to jest, tylko jak zliczysz ile tych faktur jest to uzbiera sie kilka tysiecy. "
    Cena robocizny tez jest uzalezniona od tego co szukasz. Jak zadzownisz i powiesz ze szukasz ekipy na juz to na 80 % walna cene z kosmosu, bo moze uda sie złowić frajera. Jezeli chcesz sie zmiescic w kosztorysie z Archona- dużo wysiłku. Napewno kosztorys nie pokryje sie z wynajecie jednej firmy ktora zajmie sie budowa od a do z.

  10. #10
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    bajprzeznet

    Zarejestrowany
    Feb 2018
    Skąd
    Łódź
    Posty
    157

    Domyślnie

    Kosztorys raczej zakłada uśrednione ceny, usług jak i materiałów. Nie uwzglednia też dodatkowych kosztów - które czasem trzeba ponieść. Możesz z grubsza się na nim opierać, ale tylko przy założeniu że coś robisz sam, a na pewno samemu koordynujesz budowe. Zdając się na gotowe firmy i nie pilnujac każdego większego wydatku na bank kosztorys będzie tylko mrzonką..
    Głupi przykład - Bloczki BK 24cm - rozrzut cenowy 9,2 - 10,80 za ten sam produkt - w trzech hurtowniach w promieniu 10km.
    Bloczku fundamentowe - 2,70 - 3,40. Beton B25 w betoniarni różnica miedzy dwoma firmami 10zł na metrze i 50zł na transporcie. Niby nie są to oszałamiające kwoty - ale 10 takich wyborów po 500zł, i juz 5 tys zł w kieszeni.
    Tak samo przy firmach.
    Nawet głupia koparka może kosztować cię 400zł a może 800zł za taki sam zakres pracy.

    I też uważam że najlepiej brać ekipy od konkretnej rzeczy chyba że masz kogoś zaufanego. Ewentualnie jedna firma od fundamentu po wieniec - sporo firm się w tych etapach specjalizuje.

  11. #11

    Domyślnie

    Przejrzałem Twój projekt z Archonu. Powiem tyle, kwota dużo zaniżona. I zaznaczam, że do stolicy mam bardzo daleko.
    Jestem właśnie po zakończeniu budowy, całkiem z resztą podobnego domku. Trzy lata temu jak zaczynałem, liczyłem że za każdy metr podłogi zapłacę 2500 zł. Niestety wyszło o wiele więcej, a sam praktycznie mieszkałem na budowie ..

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony