dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
  1. #1

    Domyślnie Oczyszczalnia tunelowa a wysoki poziom wód gruntowych ??

    Szukam oczyszczalni taniej (niestety ale $$$) dla 3 osób, która by działa bez skomplikowanych podzespołów elektroniczno-mechanicznych oraz w miarę bezobsługowej.

    Na działce występuje wysoki poziom wód gruntowych, wiosną woda jest już na 1.6 m głębokości.

    Działka ma wymieniony grunt (na piasek - drobna pospółka) na powierzchni 1000 m2 i na głębokości 1.6m do warstwy gliny, natomiast wielkość działki to 3000 m2 (z tyłu działka jest obniżona o 80cm w stosunku do "przedniej" jej części.


    Zainteresowała mnie ta oto POŚ:
    https://www.ekodren.pl/oczyszczalnie...g-4-dla-4-osob

    Ktoś z Was używa może takiej lub podobnej z rozsączeniem tunelowym ?

    Jestem skłonny zainstalować nawet kopiec filtracyjny wraz z małą przepompownią wody ze studzienki przepompowni do owego kopca.

    Im więcej czytam o oczyszczalniach tym coraz mniej wiem, jeden wielki mętlik w głowie.

    Jeśli drenaże rozsączajace to czy jest możliwość zamontowania rozsączenia w odległości około 18 - 20 m od osadnika ?
    Chodzi o to, że dom będzie stał 20 m od ulicy i między ulicą a domem chciałbym umieścić osadnik (beczkowóz nie musi wjeżdżać na posesję, wybrać zawartość mógłby z drogi, przez ogrodzenie), następnie od osadnika do poletka rozsączajacego "na drodze" drenażu stoi dom, za domem bym położył 19 - 20 m rury "pełnej" i dopiero za domem zrobiłbym poletko, więc tak licząc z grubsza odległość od osadnika do początku poletka to jakieś 20m - czy to nie jest za daleko ? Za domem (około 40m od drogi działka nagle obniża się o około 80 cm.....

    Wiem, że kombinuję jak koń pod górę ale wolę zapytać się na Forum niż obudzić się po fakcie dokonanym z ręką w nocniku :/

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	oczyszczalnia.jpg
Wyświetleń:	52
Rozmiar:	71,2 KB
ID:	435971

    Na załączonym obrazku proszę nie sugerować się brakiem skali, jest to tylko rysunek poglądowy aby było można zobaczyć naocznie o co mi chodzi
    Ostatnio edytowane przez krzysiekm11 ; 16-10-2019 o 21:41 Powód: wcięło część tekstu

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Napisał krzysiekm11 Zobacz post
    Szukam oczyszczalni taniej (niestety ale $$$) dla 3 osób, która by działa bez skomplikowanych podzespołów elektroniczno-mechanicznych oraz w miarę bezobsługowej.

    Na działce występuje wysoki poziom wód gruntowych, wiosną woda jest już na 1.6 m głębokości.

    Działka ma wymieniony grunt (na piasek - drobna pospółka) na powierzchni 1000 m2 i na głębokości 1.6m do warstwy gliny, natomiast wielkość działki to 3000 m2 (z tyłu działka jest obniżona o 80cm w stosunku do "przedniej" jej części.


    Zainteresowała mnie ta oto POŚ:
    https://www.ekodren.pl/oczyszczalnie...g-4-dla-4-osob

    Ktoś z Was używa może takiej lub podobnej z rozsączeniem tunelowym ?

    Jestem skłonny zainstalować nawet kopiec filtracyjny wraz z małą przepompownią wody ze studzienki przepompowni do owego kopca.

    Im więcej czytam o oczyszczalniach tym coraz mniej wiem, jeden wielki mętlik w głowie.

    Jeśli drenaże rozsączajace to czy jest możliwość zamontowania rozsączenia w odległości około 18 - 20 m od osadnika ?
    Chodzi o to, że dom będzie stał 20 m od ulicy i między ulicą a domem chciałbym umieścić osadnik (beczkowóz nie musi wjeżdżać na posesję, wybrać zawartość mógłby z drogi, przez ogrodzenie), następnie od osadnika do poletka rozsączajacego "na drodze" drenażu stoi dom, za domem bym położył 19 - 20 m rury "pełnej" i dopiero za domem zrobiłbym poletko, więc tak licząc z grubsza odległość od osadnika do początku poletka to jakieś 20m - czy to nie jest za daleko ? Za domem (około 40m od drogi działka nagle obniża się o około 80 cm.....

    Wiem, że kombinuję jak koń pod górę ale wolę zapytać się na Forum niż obudzić się po fakcie dokonanym z ręką w nocniku :/

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	oczyszczalnia.jpg
Wyświetleń:	52
Rozmiar:	71,2 KB
ID:	435971

    Na załączonym obrazku proszę nie sugerować się brakiem skali, jest to tylko rysunek poglądowy aby było można zobaczyć naocznie o co mi chodzi
    Od zestawu z linka gorszy jest tylko osadnik gnilny ze studnią chłonną. Co z tego, że oferowane produkty są wykonane w dobrej jakości (bo są) jednak z technologicznego punktu widzenia to ciągle podczyszczalnia. Opisana zasada działania jest czysto marketingowa i zawiera wiele przerysowań skuteczności działania. Jeżeli kupisz najtańszy osadnik i najtańsze tunele rozsączajace to będziesz miał identycznie niski efekt skuteczności działania takiego zestawu, ale wydasz mniej kasy.

    Jeżeli wodę masz, nawet okresowo, na 1,6 m to i tak musisz robić przepompownię ścieku oczyszczonego i kopiec.

    Dren od osadnika może być 20 m (z założenia tłuszcze zostaną w osadniku wiec tłuszcz nie będzie się odkładał w tym odcinku zimą) ale nie idz z minimalnym spadkiem oraz możliwie głęboko. Jednak skoro będziesz robił nasyp, to przynajmniej część tego odcinka powinna być tłoczna.

  3. #3
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Alekko

    Zarejestrowany
    Nov 2016
    Skąd
    Bełchatów
    Kod pocztowy
    97-400
    Posty
    219

    Domyślnie

    Tak jak pisał czystesrodowisko, to tylko drenaż w nasypie. Te tunele to jakiś kit i daj se z tym spokój. Dużo żwiru płukanego na podsypkę i wtedy to działa i masz oczyszczalnię. Żwir nie jest tani, ale warto. Ja tak zrobiłem i nie dałem się naciągnąć montażyście.

  4. #4

    Domyślnie

    A czy może ktoś podrzucić link czym warto się zainteresować, co się sprawdza i co nie wydrenuje kieszeni ?

    Na moje oko aby był dobrze, trzeba kupić 5 oczyszczalni, potestować przez rok i wybrać tę właściwą... ale koszta !!!

    Fajnie jakby ktoś potrafił wypunktować PLUSY i MINUSY danego typu oczyszczalni.

    Czytając w necie o oczyszczalniach jest tak, że każdy producent swoje chwali, nie ma nic o MINUSACH, tylko same PLUSY

    Tak jak pisałem, oczyszczalnia chyba raczej tylko z rozsączeniem (kopiec?) tylko pytanie - jaki model ??

    Dodam jeszcze, że w odległości około 70m od domu płynie rów, który to latem wysycha, ale ciągnąć rury do rowu to zbyt duży koszt i zbyt mały mam spadek na takiej długości.....

    Przedstawicielom handlowym z góry dziękuję

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał krzysiekm11 Zobacz post
    A czy może ktoś podrzucić link czym warto się zainteresować, co się sprawdza i co nie wydrenuje kieszeni ?

    Fajnie jakby ktoś potrafił wypunktować PLUSY i MINUSY danego typu oczyszczalni.
    Możesz pójść dwiema drogami, ale niestety żadna z nich nie jest tania, zaś na końcu każdej jest drenaż w nasypie.

    Pierwsza z nich to osadnik gnilny, dwukomorowy, a za nim przepompownia z dobrym dostępem ( czyli minimum 60cm średnicy ). Dwie ważne kwestie w tym wariancie, to dobra pompa ( wraz z jakąś skrzynką zabezpieczającą i może pływakiem alarmowym ) oraz wytrzymały osadnik, gdyż będzie miał on styczność z wodami gruntowymi. Jest wielu producentów, ale ja w takich warunkach montowałem oczyszczalnie dwupłaszczowe, które są po prostu wytrzymalsze.

    Drugi wariant to normalna oczyszczalnia biologiczna ( jestem zwolennikiem takiej ). Od razu zaznaczę, że jest to droższe rozwiązanie niż pierwsze, ale za to otrzymuje się wyższe oczyszczenie i tym samym dłużej działający drenaż. Oczyszczalnia najlepiej dwupłaszczowa, a za nią dobra przepompownia. Możesz znaleźć też wersję, która nie potrzebuje przepompowni, bo pompę ma już wewnątrz, ale wówczas musi działać w technologii SBR ( jest nieco taniej bo nie ma osobnego zbiornika przepompowni ). Oprócz tego w biologicznej musisz mieć sprawne sterowanie automatyczne ( w uproszczeniu, takie z elektrozaworem/ami ) oraz dobrą dmuchawę z wyłącznikiem awaryjnym uszkodzenia membran.

    Na końcu jest drenaż w nasypie. Pomimo, że " portfel na ww. otworzyłeś już szeroko ", to tu nie można żałować środków na wielkość i podsypkę . Najlepiej to zrobić w wersji tradycyjnej, czyli rura drenażowa, a pod nią żwir płukany. Minimum dwa ciągi rur drenażowych w nasypie.

    PLUSY - dobrze działająca oczyszczalnia to wygoda ( wielu to woli niż tradycyjne wybieranie z szamba co 2-tygodnie - tak na przykład )
    MINUS - więcej funduszy na starcie niż szambo i trzeba o nią dbać

    To tak w bardzo dużym uproszczeniu
    Ostatnio edytowane przez WojtekINST ; 19-10-2019 o 12:43

  6. #6

    Domyślnie

    Dzięki za odpowiedzi.

    Przepompowanie do kopca filtracyjnego jest realizowane przy pomocy zwyklej pompy zanurzeniowej (np cos na wzor z marketow budowlanych) czy jest to specjalna pompa skonstruowana tylko do oczyszczalni ????

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony