dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 24
  1. #1

    Domyślnie Ocieplenie stropu betonowego

    Witam,
    Mam zamiar ocielić strop betonowy w domu. Chcę położyć dwie warstwy wełny ( na krzyż) na legarach (deski na sztorc) na płyty OSB.
    Czy pod i na wełnę trzeba dać jakąś folię?
    Czy między wełną a płytą OSB trzeba zostawić jakąś odstęp? Jeśli tak to ile cm?

    Za odpowiedź z góry wielkie dzięki.

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000)
    maaszak

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-315
    Posty
    1.387

    Domyślnie

    Na strop pod węłną na pewno powinna być solidna szczelna paroizolacja (. Na wełnie nie musi być folii. Ale poddasze powinno być dobrze wentylowane. Płyty OSB mocowane z odstępami.
    Ale to opinia internetowa. Więc loteria.
    Takie pytania lepiej kierować do architekta, bo takie podstawowe informacje powinien zawierać projekt budowlany.
    Węgle do elektrowni, NIE do domu.

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.253
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał maaszak Zobacz post
    Na strop pod węłną na pewno powinna być solidna szczelna paroizolacja
    Jaki opór dyfuzyjny ma 15 cm żelbetu, a jaki "paroizolacja"?

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000)
    maaszak

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-315
    Posty
    1.387

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Jaki opór dyfuzyjny ma 15 cm żelbetu, a jaki "paroizolacja"?
    Z tego co pamiętam, biorąc pod uwagę parametr 'mi' (ile razy większy jest opór dyfuzji warstwy materiału od oporu warstwy powietrza o tej samej grubości) dla betonów liczy się on w setkach a dla paroizolacji nawet w tysiacach. Paroizolacje (papy, folie, membrany) mogą mieć bardzo różny ten wskaźnik, w zależności od wymagań.
    Węgle do elektrowni, NIE do domu.

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.253
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał maaszak Zobacz post
    Z tego co pamiętam, biorąc pod uwagę parametr 'mi' (ile razy większy jest opór dyfuzji warstwy materiału od oporu warstwy powietrza o tej samej grubości) dla betonów liczy się on w setkach a dla paroizolacji nawet w tysiacach. Paroizolacje (papy, folie, membrany) mogą mieć bardzo różny ten wskaźnik, w zależności od wymagań.
    To sprowadź jeszcze do wspólnego mianownika uwzględniając, że żelbetu masz z 15cm a folia paroizolacyjna jest co najmniej 500x cieńsza
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 17-10-2019 o 13:54

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Tomek W
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Cigacice
    Kod pocztowy
    66-131
    Posty
    1.742
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    19
    Klub SUPER WYKONAWCA Chciałbym jednocześnie zaprosić do odwiedzenia grupy Izolacja Rockwool na Facebooku gdzie odnajdziecie sporo informacji na temat izolacji z wełny skalnej Rockwool www.facebook.com/groups/izolacjerockwool

    Domyślnie

    jeżeli strop betonowy to nie potrzeba układania folii bo już sama warstwa betonu będzie wystarczającą paroizolacją. Nie ma również potrzeby układania folii na wełnę .
    Należy jednak pamiętać by między wełną a osb zostawić szczelinę grubości conajmniej 3cm. Dobrze jest rowniez ponawiercac osb np. w siatce kwadratu 25x25cm otworami fi 16-20mm.
    Jako izolacje proponuje zastosowanie wełny TOPROCK SUPER w rolce
    www.rockwool.pl/produkty/toprock-super
    Tomek W.

    e-konsultant Rockwool

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomek W Zobacz post
    jeżeli strop betonowy to nie potrzeba układania folii bo już sama warstwa betonu będzie wystarczającą paroizolacją. Nie ma również potrzeby układania folii na wełnę .
    Należy jednak pamiętać by między wełną a osb zostawić szczelinę grubości conajmniej 3cm. Dobrze jest rowniez ponawiercac osb np. w siatce kwadratu 25x25cm otworami fi 16-20mm.
    Jako izolacje proponuje zastosowanie wełny TOPROCK SUPER w rolce
    www.rockwool.pl/produkty/toprock-super
    Jakie zadanie ma szczelina między wełną a płytą?

  8. #8

    Domyślnie

    Pozwolę sobie podłączyć się pod temat. Mam 3 piętrowy dom z lat 70/80 (kostka) - strop na ostatniej kondygnacji jest prawdopodobnie z suporeksów... na to położone są płyty pilśniowe o grubości ok 2cm... a nad tym jest dach kryty papą - w najniższym miejscu między dachem a stropem jest ok 40cm, zaś w najwyższym ok 90cm.. planuje docieplić strop przez rozwinięcie warstwy wełny... - po lekturze forum zrezygnuję z rozkładania folii na stropie (płytach), i rozwinę bezpośrednio wełnę...

    Czy jest sens stosowania wełny o grubości 20cm lambda 33, czy wystarczy 20cm o gorszym parametrze... a może lepiej rozwinąć 2x 15cm lambda 38?
    Kierować się w ogóle parametrem przepuszczania w tym przypadku przy zakupie wełny ?

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.253
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mirron Zobacz post
    strop na ostatniej kondygnacji jest prawdopodobnie z suporeksów...
    Dziwne. Jeżeli faktycznie tak jest, to koniecznie daj folię. I to nie najgorszą, bo BK ma dużą paroprzepuszczalność i będzie para się skraplała w wełnie i termoizolacja niewiele da.
    Co do ilości i lambdy - wybierz to, co da najlepsze U przy danym koszcie. Przy rozwijaniu na stropie niewielkie znaczenie ma sprężystość czy inne cechy. A jakie U będzie optymalne, to zależy od kosztu kWh.

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Dziwne. Jeżeli faktycznie tak jest, to koniecznie daj folię. I to nie najgorszą, bo BK ma dużą paroprzepuszczalność i będzie para się skraplała w wełnie i termoizolacja niewiele da.
    No niestety tak jest.. połówka suporeksu, i od góry zalane warstwą ok 10cm betonu... przez ostatnie 30 lat były położone płyty pilśniowe i na to wysypane trociny, które ostatnio wymiotłem i teraz mam plan zadziałać z wełną, ale nie chciałbym właśnie przekombinować..

  11. #11
    ELITA FORUM (min. 1000)
    maaszak

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-315
    Posty
    1.387

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    To sprowadź jeszcze do wspólnego mianownika uwzględniając, że żelbetu masz z 15cm a folia paroizolacyjna jest co najmniej 500x cieńsza
    Zapomniałem o temacie...
    Dodam więc tylko, że parametr "mi" jest bezwymiarowy, tzn. charakteryzuje materiał bez uwzgledniania jego grubości.
    Sprowadzając do wspólnego mianownika, zakładając, że dla betonu mi=150 to warstwa 30cm tegoż betonu ma Sd=45m. Warstwa poniżej 1mm folii paroizolacyjnej może mieć (w zależności od produktu i zapotrzebowania) Sd=50 m a też Sd>100 m
    Węgle do elektrowni, NIE do domu.

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.253
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał maaszak Zobacz post
    Sprowadzając do wspólnego mianownika, zakładając, że dla betonu mi=150 to warstwa 30cm tegoż betonu ma Sd=45m. Warstwa poniżej 1mm folii paroizolacyjnej może mieć (w zależności od produktu i zapotrzebowania) Sd=50 m a też Sd>100 m
    Jak to liczysz?
    dla betonów liczy się on w setkach a dla paroizolacji nawet w tysiacach.
    Czyli opór folii jest tylko o rząd wielkości większy, niż betonu (o tej samej grubości). A skoro grubość stropu, to minimum 150mm a grubość folii to 0,2-0,3mm, czyli z 500x mniej, to obcinając jedno zero (rząd wielkości) wychodzi że strop ma 50x większy opór dyfuzyjny, niż folia.

  13. #13
    ELITA FORUM (min. 1000)
    maaszak

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-315
    Posty
    1.387

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Jak to liczysz?
    dla betonów liczy się on w setkach a dla paroizolacji nawet w tysiacach.
    Wg wzoru: Sd = mi * grubość warstwy w metrach
    Producenci folii podają wporst Sd, o ile w ogóle podają.
    Węgle do elektrowni, NIE do domu.

  14. #14
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Tomek W
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Cigacice
    Kod pocztowy
    66-131
    Posty
    1.742
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    19
    Klub SUPER WYKONAWCA Chciałbym jednocześnie zaprosić do odwiedzenia grupy Izolacja Rockwool na Facebooku gdzie odnajdziecie sporo informacji na temat izolacji z wełny skalnej Rockwool www.facebook.com/groups/izolacjerockwool

    Domyślnie

    Cytat Napisał pupek1981 Zobacz post
    Jakie zadanie ma szczelina między wełną a płytą?
    Takie że w przypadku gdy jednak część pary wodnej przeniknie to wówczas wykropli sie na zimnej płycie osb. Jezeli zapewnimy szczelinę i wykonamy otwory to nie stracimy zbytnio na sztywnosci płyty a umożliwimy ewentualne odpłynięcie parze wodnej.
    Tomek W.

    e-konsultant Rockwool

  15. #15

    Domyślnie

    Podepnę się pod temat.
    Chcę ocieplić styropianem strop na strychu. Poniżej na piętrze, w podwieszanych sufitach, jest ułożona wełna. Pomiędzy wełną, a płytami kg jest folia paroizolacyjna. Strop betonowy. Czy w tej sytuacji dawać pod styropian folię paroizolacyjną czy już nie ma takiej potrzeby?

  16. #16
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Tomek W
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Cigacice
    Kod pocztowy
    66-131
    Posty
    1.742
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    19
    Klub SUPER WYKONAWCA Chciałbym jednocześnie zaprosić do odwiedzenia grupy Izolacja Rockwool na Facebooku gdzie odnajdziecie sporo informacji na temat izolacji z wełny skalnej Rockwool www.facebook.com/groups/izolacjerockwool

    Domyślnie

    Cytat Napisał ewon Zobacz post
    Podepnę się pod temat.
    Chcę ocieplić styropianem strop na strychu. Poniżej na piętrze, w podwieszanych sufitach, jest ułożona wełna. Pomiędzy wełną, a płytami kg jest folia paroizolacyjna. Strop betonowy. Czy w tej sytuacji dawać pod styropian folię paroizolacyjną czy już nie ma takiej potrzeby?
    Nie ma takiej potrzeby. Ale rozważ też zastosowanie węłny w rolce rozwijanej na stropie
    Tomek W.

    e-konsultant Rockwool

  17. #17

    Domyślnie Ocieplenie stropu betonowego od góry

    Cytat Napisał Tomek W Zobacz post
    Nie ma takiej potrzeby. Ale rozważ też zastosowanie węłny w rolce rozwijanej na stropie
    Mam strop betonowy grubości 13 cm. Strych będzie nieogrzewany, a pod spodem pomieszczenia mieszkalne, ogrzewane. Na ten strop idzie 20 cm styropianu podłogowego, a na to płyty OSB.

    1) Czy w ogóle to jest prawidłowe ocieplenie stropu?
    2) Czy potrzebna jakaś folia w którejś warstwie?
    3) Czy potrzeba piankować PIR lub PUR szczeliny pomiędzy płytami OSB? A może lepiej nie piankować, aby para uchodziła? Albo zbić jakimiś łatami?
    4) Jak zabezpieczyć styropian i płyty OSB przed gryzoniami (myszy, szczury, kuny)?

    Wykonawca wylewek w domu twierdzi, że najlepiej zamiast płyt OSB wylać wylewkę cementową na strychu (na tych styropianach).

  18. #18
    Banned
    kryzys

    Zarejestrowany
    Oct 2018
    Skąd
    K-K
    Kod pocztowy
    47-253
    Dzielnica
    Wieś
    Posty
    1.757

    Domyślnie

    Sam chyba też tak zrobię że położę styropian i na niego osb bez foli , w dachu już mam 30cm wełny a pomieszczenia na dole suche i ogrzewane więc o wykraplaniu mowy być nie może .

  19. #19

    Domyślnie

    Na styropianie wolałbym już wylewkę, osb dałbym na podłodze na legarach z wełną.
    Folia na styropian jakby szła wylewka.
    Dom 250m2 + garaż 56m2. Projekt indywidualny, płyta fundamentowa gr. 30cm na 20cm XPS. Hydroizolacja płyty szlamem Schomburg. Ściany ceramika 25 P+W, dwa pełnowymiarowe piętra, antresola, okna PCV + HST, dach Braas Turmalin szary kryształ. Ogrzewanie podłogowe, pompa ciepła Viessmann Vitocal 200-s, wentylacja mechaniczna, ocieplenie ścian wełna fasadowa 20cm. FV nie ma i nie będzie bo tylko bym sprawdzał czy falownik się nie wyłączył przez zbyt wysokie napięcie w sieci.

  20. #20
    Banned
    kryzys

    Zarejestrowany
    Oct 2018
    Skąd
    K-K
    Kod pocztowy
    47-253
    Dzielnica
    Wieś
    Posty
    1.757

    Domyślnie

    Dałbym beton jak by mi zależało ale my na 2 osoby mamy już ok 160m2 więc to robić chcę aby zamiast 1500zł na sezon wydawać na ogrzewanie i ciepłą wodę tylko jakieś 1200 zł bo pośrednio te poddasze się nagrzewa przez ten beton a nie potrzebnie bo to strych .

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony