dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1

    Domyślnie Piwnica. Pod całym budynkiem czy częściowo?

    Witam,
    Jako, że miejsce na działce nie pozwoli na budowę garażu postanowiłem zwrócić uwagę na idee piwnicy Wcześniej uważałem to za niepotrzebny koszt, ale im bardziej się nad tym zastanawiam, tym bardziej się utwierdzam, że piwnica będzie świetnym rozwiązaniem.

    Planuję budowę domu parterowego ~130mkw. Z małym pomieszczeniem gospodarczym 6.4mkw. W tym pomieszczeniu może być pralnia wraz z suszarnią + schody do piwnicy. Oczywiście od zewnątrz brama wjazdowa.

    Problem polega na tym, że nie potrafię znaleźć informacji odnośnie przykładowych kosztów budowy piwnicy pod całością budynku, a pod jej częścią. Nie chce tam robić pokoi, a wykorzystać to miejsce jako garaż, kotłownięi i jakichś pomieszczeń na wszelkiego rodzaju graty. Jestem pewien, że 40mk piwnicy na pewno by mi wystarczyło. Wtedy piwnica byłaby pod kuchnią i salonem. Czy ktoś może mi powiedzieć ile mniej więcej będą się różniły koszty między częściowym podpiwniczeniem 40mkw, a podpiwniczeniem całości 130mkw? Oczywiście fajnie jakbyście wzieli pod uwagę różnice w kosztach izolacji, drenaży, fundamentów itp. ważnych kwestii wpływających na cenę.

    Za odpowiedzi z góry dziękuję

    Pozdrawiam!

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.209

    Domyślnie

    Co za różnica czy ktoś podał cenę za częściowe podpiwniczenie czy za całość? Mi 70m2 piwnicy w 2013 wyszło 43 tys, ściany stropy, chudy beton, +izloacje zewnętrze przeciw wodne i cieplne.
    43 000/70=615zł x130=80 tyś x 1,1-1,2 ze względu na różnice w cenach i masz 90-100 tyś.

    Edit. Nie wiem jak sobie wyobrażasz w pom 6,4 m2 zrobic pralnie i schody , może drabina wejdzie ale to nie praktyczne

  3. #3

    Domyślnie

    Mam nadzieję, że masz naturalny spad na tej działce w stronę drogi stąd ten pomysł z garażem w piwnicy. Działka ze spadem poniekąd wymusza piwnice w innych przypadkach to fantazja a w przypadku płaskiej działki, garaż w piwnicy to poroniony pomysł, też miałam przez chwile taki, poszukaj sobie wątków o tym.
    Ale jeśli masz ten spad i zdecydujesz sie na garaż pamietaj, że schody do piwnicy muszą wychodzic w wiatrołapie inaczej cała rodzinka bedzie przechodziła przez część dzienną tylko po to, żeby zostawić buty.
    Odnośnie pralni w piwnicy: https://forum.muratordom.pl/showthre...-czy-w-piwnicy

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.209

    Domyślnie

    Cytat Napisał nowa7 Zobacz post
    Ale jeśli masz ten spad i zdecydujesz sie na garaż pamietaj, że schody do piwnicy muszą wychodzic w wiatrołapie inaczej cała rodzinka bedzie przechodziła przez część dzienną tylko po to, żeby zostawić buty.
    Możesz to rozwinąć? Po co cala rodzina ma wchodzić do piwnicy? Nie rozumiem co masz na myśli

  5. #5

    Domyślnie

    Wjezdzasz do piwnicy wychodzisz z auta i idziesz na schody w piwnicy, miałam taki garaż w piwnicy jako dziecko wiem co mówię. O ile jeszcze w lecie wyjdziesz sobie i wejdziesz głównym wejściem to przez wiekszą częśc roku kiedy wieje , jest zimno , zacina deszczem, śniegiem, itp. nie bedzie ci się chciało chodzić dookoła mając możliwość wejścia schodami do wiatrołapu. Miałam dokładnie w ten sposób to rozwiazane i nawet trochę żałuję że mam wąską, płaską, działke i nie mam na niej miejsca na garaż, gdybym miała spad nie wahałabym sie ani chwili.

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.209

    Domyślnie

    Cytat Napisał nowa7 Zobacz post
    Wjezdzasz do piwnicy wychodzisz z auta i idziesz na schody w piwnicy, miałam taki garaż w piwnicy jako dziecko wiem co mówię.
    A o tym nie pomyślałem. Ja tam zamiast garażu polecam wiatę, koszt budowy znacznie mniejszy a kilka metrow do domu nawet w deszczu wg mnie to nie problem. Ale co kto lubi. Milem garaż, teraz mam wiatę.

  7. #7

    Domyślnie

    Ja właśnie też będę miała wiatę z racji braku miejsca. Sądzę, że sprawdzi się równie dobrze co garaż a koszt z połowe mniejszy.

  8. #8

    Domyślnie

    A jak jest realizowane odwodnienie z piwnicy jeśli działka jest na terenie płaskim? Gdzie tą wodę z wjazdu do piwnicy się wtedy odprowadza? Stosuje się jakąś pompę?

    Wiata ma inne wymagania niż garaż jeśli chodzi o budynek? W sensie odległości od krawędzi działki?
    Tylko, że w wiata w zimie nie będzie na tyle funkcjonalna co garaż.

    Dziękuję za odpowiedzi

  9. #9

    Domyślnie

    Problemem jest nie tylko odwodnienie (są o tym wątki) ale też oblodzenie, oraz podjazd musi być odpowiednio dłuższy, żeby zachować łagodny spadek. Plus murki oporowe po bokach. i się robią koszty. To ma sens tylko przy małej, drogiej działce miejskiej z wyśrubowanym mpzp.

  10. #10

    Domyślnie

    To zależy od tego czy na działce stoi woda, jaka jest ziemia itd. Ja mam w domu głęboką piwnice, działka jest całkowicie płaska, a wody w piwnicy nie mam.
    Na wjeździe, przy bramie garażowej jest wkopany kanał z kratką + obok studnia 2 kręgi i nie ma problemu.
    Ważne jest by robiąc wjazd wybudować go tak, by tylko woda z samego wjazdu dostawała się tylko do kanału.
    Ja mam jeszcze do kręgów na stałe wrzuconą pompę zanurzeniową, na wypadek jakiś wielkich ulew, ale jeszcze się nie włączyła.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony