dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 37
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar grzegomonia
    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Braniewo
    Kod pocztowy
    14-500
    Dzielnica
    ul. Błotna 23h
    Posty
    47

    Domyślnie Pompa ciepła do CWU

    Rozważam zakup pompy ciepła do grzanie wody CWU. Posiadam zbiornik 300 l, piec węglowy. W sezonie grzewczym nie ma problemu. Piec podgrzewa wodę, poza sezonem nie chce palić mi się w piecu. Obecnie podgrzewam wodę grzałką elektryczną o mocy 3 kW. Zużycie energii jest bardzo duże.

    Myślałem o zakupieniu samej pompy ciepła typu powietrze/woda bez zbiornika. Mam upatrzoną pompę ciepła KROMMLER o mocy 3,6 kW za około 4000 zł.

    Moje pytanie: czy taka pompa poradzi sobie z grzaniem wody do temperatury 50 stopni? Używana będzie tylko w okresie, w którym piec nie będzie pracował (kwiecień-październik). Pompa stałaby w kotłowni, wlot i wylot powietrza na zewnątrz budynku. Ma ktoś może podobne urządzenie i jest w stanie mi coś o tym powiedzieć? Szkoda by było 4 tys. wyrzucić w błoto.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	pompaciepla.jpg
Wyświetleń:	25
Rozmiar:	33,4 KB
ID:	435976

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000)
    dwiecegly

    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    1.332

    Domyślnie

    Raczej nieoplacalna inwestycja. Te 4tys maja bardzo male szanse sie zwrocic. Po prostu zmien taryfe na G12 (G12w) i grzej wode w nocy i w okienku 13-15. Rachunki spadną o polowe.

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar grzegomonia
    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Braniewo
    Kod pocztowy
    14-500
    Dzielnica
    ul. Błotna 23h
    Posty
    47

    Domyślnie

    Cytat Napisał dwiecegly Zobacz post
    Raczej nieoplacalna inwestycja. Te 4tys maja bardzo male szanse sie zwrocic. Po prostu zmien taryfe na G12 (G12w) i grzej wode w nocy i w okienku 13-15. Rachunki spadną o polowe.
    Tylko nie wiem czy u mnie jest to możliwe. Jestem prosumentem, posiadam własną instalację fotowoltaiczną.

  4. #4

    Domyślnie

    Oczywiście że jest możliwe, wręcz wzkazane

  5. #5

    Domyślnie

    A bardzo duże to znaczy ?
    Ile srednio jwh na dobę na sama cwu od tego trzeba zacząć

  6. #6
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar grzegomonia
    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Braniewo
    Kod pocztowy
    14-500
    Dzielnica
    ul. Błotna 23h
    Posty
    47

    Domyślnie

    Cytat Napisał codix Zobacz post
    A bardzo duże to znaczy ?
    Ile srednio jwh na dobę na sama cwu od tego trzeba zacząć
    U mnie 300 l zbiornik, 5 osób w domu, cyrkulacja. Średnio na dobę 14-16 kilowatów. Wodę podgrzewam do 50 stopni.

  7. #7

    Domyślnie

    No to duże te zużycie.
    Jakies 5500kwh rocznie to daje w g11 ze 2800zl
    Jesli przejdziesz np.g13 lub g12 i grzal bys tylko w taniej taryfie to 1500zl jak zalozysz pompe to podzielisz te wyniki na 3
    To ja bym zakladal jak nie czhcesz przechodzic inne taryfy to Ci sie wroci po 2-3latach jak przejdziesz to po 4-5.
    Ale co do wyboru takiej pompy to nie pomoge slyszalem tylko ze to dziala ok ale nie mialem stycznosci

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał grzegomonia Zobacz post
    Średnio na dobę 14-16 kilowatów.
    Ło matko. 15kW*24h=360kWh dziennie. To ponad 6,5m3 CWU dziennie. To jakiś duży hotel musi być.

  9. #9
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Maciej Loret

    Zarejestrowany
    Jun 2013
    Skąd
    Pod Bydgoszczą
    Posty
    556

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Ło matko. 15kW*24h=360kWh dziennie. To ponad 6,5m3 CWU dziennie. To jakiś duży hotel musi być.
    1. Jak ja się czepiałem, to specjalnego poparcia nie było, ale żarty sobie stroić to jest komu
    2. Dlaczego zakładasz, że grzeje wodę 24h/dobę?
    3. u mnie pompa ciepła pokazuje za 14 ostatnich dni 26kWh na c.w.u. (nie wiem na ile można jej wierzyć) ale wstępnie wydaje się, że dużego błędu nie ma; temp. wody ustawiona na 45 stopni.
    Pozdrawiam,
    Maciej Loret

  10. #10
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar CafeDelTom27
    Zarejestrowany
    Nov 2014
    Skąd
    Morskie Oko
    Dzielnica
    Rysy
    Posty
    490

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Ło matko. 15kW*24h=360kWh dziennie. To ponad 6,5m3 CWU dziennie. To jakiś duży hotel musi być.
    Napisane wczesniej jest ze 15kW na dobe a nie na godzine to dlaczego mnozysz przez 24?
    Projekt Jarzebina1.Kociol Vaillant ecotec pro vc 226/3-3 zasilany LPG.Dom 90m2.Kubatura 250m3.Podlogowe 55m2 reszta grzejniki.WG

  11. #11
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar grzegomonia
    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Braniewo
    Kod pocztowy
    14-500
    Dzielnica
    ul. Błotna 23h
    Posty
    47

    Domyślnie

    Cytat Napisał codix Zobacz post
    No to duże te zużycie.
    Jakies 5500kwh rocznie to daje w g11 ze 2800zl
    Jesli przejdziesz np.g13 lub g12 i grzal bys tylko w taniej taryfie to 1500zl jak zalozysz pompe to podzielisz te wyniki na 3
    To ja bym zakladal jak nie czhcesz przechodzic inne taryfy to Ci sie wroci po 2-3latach jak przejdziesz to po 4-5.
    Ale co do wyboru takiej pompy to nie pomoge slyszalem tylko ze to dziala ok ale nie mialem stycznosci
    Mniej niż 5500 kWh. Wodę za pomocą grzałki podgrzewam w miesiącach kwiecień-październik, potem piec węglowy. Specjalnie zakładałem większą instalację fotowoltaiczną z myślą o podgrzewaniu wody.

    Teraz zastanawiam się nad kupnem pompy ciepła aby te zużycie zredukować do minimum. Dużo jest opinii na temat tych pomp ale większości mówią o nich albo producenci, albo sprzedawcy. Chciałbym rzetelnej opinii użytkujących takie pompy.

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał CafeDelTom27 Zobacz post
    Napisane wczesniej jest ze 15kW na dobe a nie na godzine to dlaczego mnozysz przez 24?
    Bo doba trwa 24 godziny.

  13. #13
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar grzegomonia
    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Braniewo
    Kod pocztowy
    14-500
    Dzielnica
    ul. Błotna 23h
    Posty
    47

    Domyślnie

    Cytat Napisał Maciej Loret Zobacz post
    3. u mnie pompa ciepła pokazuje za 14 ostatnich dni 26kWh na c.w.u. (nie wiem na ile można jej wierzyć) ale wstępnie wydaje się, że dużego błędu nie ma; temp. wody ustawiona na 45 stopni.
    A jaką pompę posiadasz? Ze zbiornikiem czy oddzielnie? Jaka firma i jakie parametry?

  14. #14
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Maciej Loret

    Zarejestrowany
    Jun 2013
    Skąd
    Pod Bydgoszczą
    Posty
    556

    Domyślnie

    Cytat Napisał grzegomonia Zobacz post
    A jaką pompę posiadasz? Ze zbiornikiem czy oddzielnie? Jaka firma i jakie parametry?
    Lodówka Daikin 8kW. Wcześniej wodę podgrzewałem w zbiorniku z grzałką 2kW i średnio kosztowało to ok.80zł miesięcznie. Przez 2 ostatnie tygodnie wychodzi nieco poniżej 1zł dziennie (jakieś 0,65zł), więc pewnie średniorocznie wyjdzie jakieś 3 razy mniej.

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Bo @Kaizen zamiast zwrócić uwagę że nie 15kW tylko 15kWh dziennie to sobie dowcipkuje. Ten typ tak ma.
    I ma 100% racji. Bardzo grzecznie zwrócił uwagę na różnicę pomiędzy mocą a energią, bo tak do końca nie wiemy co miał na myśli autor "15kW"- czy moc urządzenia czy zużytą energię...
    Ostatnio edytowane przez Maciej Loret ; 18-10-2019 o 09:59
    Pozdrawiam,
    Maciej Loret

  15. #15
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.355

    Domyślnie

    Cytat Napisał dwiecegly Zobacz post
    Raczej nieoplacalna inwestycja. Te 4tys maja bardzo male szanse sie zwrocic. Po prostu zmien taryfe na G12 (G12w) i grzej wode w nocy i w okienku 13-15. Rachunki spadną o polowe.
    Czy ja wiem ja ciągle kromlera rozważam do ogrzewania CO przy -7 ma COP 1,5 przy +2 ok cop 2,2. ale chyba nie przejdzie bo już założyłem klime.
    Więc średnioroczny cop na CO można założyć 2,2. w nocy zyskujesz w dzień jesteś lekko w plecy w stosunku do taniej.

    PS2 widż te kromlery podrożały kiedyś z dostawą szło za 3700 dostać efekt wyborczy
    Ostatnio edytowane przez kulibob ; 18-10-2019 o 11:55
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  16. #16
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Maciej Loret

    Zarejestrowany
    Jun 2013
    Skąd
    Pod Bydgoszczą
    Posty
    556

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Przecież autor napisał:
    "15kW na dobę"
    Tak trudno się domyśleć że autorowi się "h" zjadło?
    Może i się zjadło, to tylko on wie.
    A może też płaci za prąd jak wielu innych...
    IMHO było grzecznie i nie nazbyt sarkastycznie. Howgh.
    Pozdrawiam,
    Maciej Loret

  17. #17
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.490

    Domyślnie

    Cytat Napisał grzegomonia Zobacz post
    Rozważam zakup pompy ciepła do grzanie wody CWU. Obecnie podgrzewam wodę grzałką elektryczną o mocy 3 kW. Zużycie energii jest bardzo duże.

    Myślałem o zakupieniu samej pompy ciepła typu powietrze/woda bez zbiornika. Mam upatrzoną pompę ciepła KROMMLER o mocy 3,6 kW za około 4000 zł.

    Szkoda by było 4 tys. wyrzucić w błoto.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	pompaciepla.jpg
Wyświetleń:	25
Rozmiar:	33,4 KB
ID:	435976
    Nie pchał bym się w PC do c.w.u. Lepiej zmienić taryfę na G12x, lub G13. Nie wszędzie można na G13, ale chyba wszędzie na którąś z serii G12.
    Lepiej śledzić, czy nie pojawi się jakaś DOTACJA i wtedy "przytulić" prawdziwą PC.

    Widzę, że tu Koledzy wprawieni w turniejach kruszą kopie. Niezależnie od wszystkiego to w bojlerze jest grzałka 3 kW, więc zużycie prądu nie powinno być większe niż 24x3 = 72 (czegoś tam). No, chyba że zmieniamy czas z letniego na zimowy to wynik może być inny.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  18. #18
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar grzegomonia
    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Braniewo
    Kod pocztowy
    14-500
    Dzielnica
    ul. Błotna 23h
    Posty
    47

    Domyślnie

    Cytat Napisał vr5 Zobacz post
    Nie pchał bym się w PC do c.w.u. Lepiej zmienić taryfę na G12x, lub G13. Nie wszędzie można na G13, ale chyba wszędzie na którąś z serii G12.
    Lepiej śledzić, czy nie pojawi się jakaś DOTACJA i wtedy "przytulić" prawdziwą PC.

    Widzę, że tu Koledzy wprawieni w turniejach kruszą kopie. Niezależnie od wszystkiego to w bojlerze jest grzałka 3 kW, więc zużycie prądu nie powinno być większe niż 24x3 = 72 (czegoś tam). No, chyba że zmieniamy czas z letniego na zimowy to wynik może być inny.
    Ale u mnie zmiana na żadną z podanych taryf nie ma sensu. Posiadam panele fotowoltaiczne. Zakładałem instalację większą niż normalne zapotrzebowanie mojego domu w energię elektryczną z myślą właśnie o podgrzewaniu wody. Teraz dołożyłem rekuperator, który pracuję cały czas + dołożyłem klimatyzację w trzech pomieszczeniach (w tym roku dokładam salon) i niestety, ale muszę dopłacać do prądu. Dlatego chciałem zmniejszyć jego zużycie stosując pompę ciepła, gdyż grzałka zużywa jej najwięcej.

    Stąd moje pytanie o pompę, gdyż nie chciałbym 4000 zł zainwestować w coś co nie działa.

  19. #19
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał grzegomonia Zobacz post
    Stąd moje pytanie o pompę, gdyż nie chciałbym 4000 zł zainwestować w coś co nie działa.
    Ile prądu gdy grzejesz CWU grzałką potrzebujesz kupować? 1000kWh? To przy g12 zapłacisz ze 320 zł rocznie. Zakładając optymistycznie, że PC Ci tyle rocznie zaoszczędzi, to zwracać się będzie 13 lat. Nie licząc pracy, kosztów przeglądów, zasobnika z dużą wężownicą, przeglądów, napraw.

  20. #20
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.490

    Domyślnie

    Cytat Napisał grzegomonia Zobacz post
    Ale u mnie zmiana na żadną z podanych taryf nie ma sensu. Posiadam panele fotowoltaiczne. Zakładałem instalację większą niż normalne zapotrzebowanie mojego domu w energię elektryczną z myślą właśnie o podgrzewaniu wody. Teraz dołożyłem rekuperator, który pracuję cały czas + dołożyłem klimatyzację w trzech pomieszczeniach (w tym roku dokładam salon) i niestety, ale muszę dopłacać do prądu. Dlatego chciałem zmniejszyć jego zużycie stosując pompę ciepła, gdyż grzałka zużywa jej najwięcej.

    Stąd moje pytanie o pompę, gdyż nie chciałbym 4000 zł zainwestować w coś co nie działa.
    To tak na prawdę zakładałeś mniejszą PV, albo inaczej - Twoje zapotrzebowanie na prąd wzrosło i PV nie wystarcza na wszystko.
    Oczywiście instalując PC wyłącznie do grzania wody w okresie wiosna-lato Twoje zużycie prądu zmniejszy się znacznie (tak co najmniej o 2/3 na c.w.u., a wodę bez problemu da się ogrzać do 50 st.C. przy pomocy chyba każdej PC).

    Tu takie obliczenia "na szybko":

    łopata/węgiel/kopciuch x 185 dni
    oraz
    15 kWh x 180 dni = 2700 kWh
    lub
    5 kWh x 180 dni = 900 kWh


    Czyli na grzanie samej wody Tobie jest potrzebna PV 3 kWp, lub 1 kWp

    Miłego wieczoru!
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony