dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 23
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Claudynka

    Zarejestrowany
    Apr 2018
    Skąd
    Zajączkowo
    Kod pocztowy
    78-320
    Posty
    195

    Domyślnie Gaz ziemny w domu a wybór agd do gotowania

    Hej
    Jest sporo tematów w tej kwestii ale czas biegnie do przodu i może technika również.
    Dom nowo budowany ogrzewanie gaz ziemny i dylemat co do kuchni :gaz czy indukcja.
    Całe życie funkcjonowalismy na gazie ziemnym i przyrządzanie posiłków było ok. Na forach można sie doczytać że indukcja szybko, czysto i przyjemnie. Jednak z tego co widzę kucharze wciąż bez ognia nie mogą funkcjonować.
    Czy jest różnica na niekorzyść indukcji vs gazu względem przygotowania posiłków?

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    kucharz gotuje na ogniu z powodu techniki pracy. A nie z powodu wyższości ognia nad indukcją.
    Chyba, że lubujesz się w gotowaniu na woku?

  3. #3
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Claudynka

    Zarejestrowany
    Apr 2018
    Skąd
    Zajączkowo
    Kod pocztowy
    78-320
    Posty
    195

    Domyślnie

    woka nie używam.
    Czy taka indukcja 60cm jest wystarczająca do normalnego gotowania? (patelka 30cm, gar na zupę itp, czajnik)

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    kucharz gotuje na ogniu z powodu techniki pracy. A nie z powodu wyższości ognia nad indukcją.
    Chyba, że lubujesz się w gotowaniu na woku?
    Z tego samego powodu kucharz piecze w piekarniku a amator w mikrofalówce.

  5. #5
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Claudynka

    Zarejestrowany
    Apr 2018
    Skąd
    Zajączkowo
    Kod pocztowy
    78-320
    Posty
    195

    Domyślnie

    mikrofala do pieczenia? Nie wiem kto coś takiego stosuje. Chyba do podgrzewania.
    Ostatnio edytowane przez Claudynka ; 17-10-2019 o 18:44

  6. #6
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.277

    Domyślnie

    Indukcja, spalanie gazu brudzi kuchnię.

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jaro106 Zobacz post
    Z tego samego powodu kucharz piecze w piekarniku a amator w mikrofalówce.
    nie. Chodzi o to, że w kuchni w restauracji palniki chodzą praktycznie w trybie ciągłym. Regulacja temperatury gotowania odbywa się często poprzez odsuwanie naczynia od płomienia a nie zmniejszanie płomienia, bo to jest szybsze niż operowanie pokrętłami.
    W domu gotujesz w zupełnie inny sposób.

    Ale na jachtach czy w pociągach w kuchniach restauracyjnych już montuje się indukcje, bo są bezpieczniejsze.
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 17-10-2019 o 21:26

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał Claudynka Zobacz post
    woka nie używam.
    Czy taka indukcja 60cm jest wystarczająca do normalnego gotowania? (patelka 30cm, gar na zupę itp, czajnik)
    Miliony ludzi używają indukcji. To nie jest nieznana, kosmiczna technologia, by podchodzić do niej jak do jeża .
    W klasycznych płytach indukcyjnych układ pól masz dokładnie taki sam jak na płytach gazowych - jedno duże, jedno małe i dwa średnie.
    Nowsze płyty mają pętle indukcje łączone, tak, że możesz ustawić nawet więcej małych garnków :

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    nie. Chodzi o to, że w kuchni w restauracji palniki chodzą praktycznie w trybie ciągłym. Regulacja temperatury gotowania odbywa się często poprzez odsuwanie naczynia od płomienia a nie zmniejszanie płomienia, bo to jest szybsze niż operowanie pokrętłami.
    W domu gotujesz w zupełnie inny sposób.
    Za dużo filmów chyba się ktoś naoglądał , Kucharze z innego powodu korzystają z kuchni gazowej po prostu żadna kuchenka elektryczna czy indukcyjna nie jest w stanie dać takiej dużej mocy dlatego w restauracjach się ich nie używa, profesjonalne kuchnie gazowe mają palniki o dużo większej mocy jak te elektryczne. Druga sprawa profesjonalna kuchnia gazowa ma nierzadko sumarycznie moc palników 15 kw a takich kuchenek jest czasami kilka , wystarczy sobie wyobrazić jak by miało to być zasilane energią elektryczną.

  10. #10

    Domyślnie

    Ja mam indukcję, chociaż ogrzewanie gazowe i zastanawialiśmy się czy nie wybrać jednak kuchenki gazowej. Po pół roku używania, jak dla mnie same plusy: łatwo się czyści, nie muszę się martwić, że zapomnę wyłączyć gazu, bo indukcja wyłączy się sama, nie ma klejącego żółtego osadu na płytkach, jest bezpieczniejsza dla dzieci (mniejsze ryzyko oparzenia).
    Szerokość 60 jest wystarczająca, żeby normalnie gotować (jednak czajnika używam oddzielnego, elektrycznego). Na najwyższej mocy potrafi błyskawicznie osiągnąć wysoką temperaturę, co prawda żre wtedy sporo prądu, ale nie chodzi o korzystanie z tego codziennie, tylko np wtedy, gdy chcemy usmażyć stek, albo inne mięso, które ma się szybko ściąć.
    Czy widzę jakieś minusy? Raczej niewielkie: może nie widzieć mniejszych naczyń - np. kawiarki, nawet takiej, która teoretycznie nadaje się do indukcji. Trzeba ją czyścić praktycznie po każdym użyciu (ale idzie to szybko).
    Nie zamieniłabym się już na gaz.

  11. #11
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Claudynka

    Zarejestrowany
    Apr 2018
    Skąd
    Zajączkowo
    Kod pocztowy
    78-320
    Posty
    195

    Domyślnie

    W klasycznych płytach indukcyjnych układ pól masz dokładnie taki sam jak na płytach gazowych
    indukcja ma panel sterowania na górze, gazowa od frontu więc troszkę się to zmienia.
    Na gazie teoretycznie można położyć gar niekoniecznie centralnie względem palnika a na indukcji chyba raczej trzeba po środku.
    Tak sobie głośno myślę tylko

    Widzę żę w tych indukcyjach płyta jest ze szkła, ceramiki albo innych tworzyw. Co jest najlepsze?

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jaro106 Zobacz post
    po prostu żadna kuchenka elektryczna czy indukcyjna nie jest w stanie dać takiej dużej mocy dlatego w restauracjach się ich nie używa, profesjonalne kuchnie gazowe mają palniki o dużo większej mocy jak te elektryczne. Druga sprawa profesjonalna kuchnia gazowa ma nierzadko sumarycznie moc palników 15 kw a takich kuchenek jest czasami kilka , wystarczy sobie wyobrazić jak by miało to być zasilane energią elektryczną.
    akurat moc nie ma żadnego znaczenia, bo indukcje mają opcje Power, która zagotowuje wodę w czajniku w minutę.
    Prąd lepiej sobie z tym radzi niż gaz, dlatego tak popularne są czajniki elektryczne.

    Są też profesjonalne, duże kuchnie indukcyjne po 3,5 tyś W na pole grzejne. Starczy przejrzeć ofertę sklepów produktów dla gastronomii.

    gaz jest wynikiem techniki. Po prostu przy tempie pracy kucharza w profesjonalnej restauracji wychodzi najtaniej (stałe utrzymywanie wysokiej mocy), najszybciej (nie ma konieczności operowania regulatorami aby dostosować moc - starczy odsunąć naczynie) i najmniej awaryjnie (można rzucać patelnią na palnik, gdzie płyta indukcyjna jest szklana). Indukcja jest też droższa w zakupie wyposażenia restauracyjnego.
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 18-10-2019 o 10:19

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał Claudynka Zobacz post
    indukcja ma panel sterowania na górze, gazowa od frontu więc troszkę się to zmienia.
    Na gazie teoretycznie można położyć gar niekoniecznie centralnie względem palnika a na indukcji chyba raczej trzeba po środku.
    Tak sobie głośno myślę tylko

    Widzę żę w tych indukcyjach płyta jest ze szkła, ceramiki albo innych tworzyw. Co jest najlepsze?
    Przecież płyty gazowe do zabudowy, na szklanych panelach też mają pokrętła na płycie.


    Garnek nie musi stać pośrodku. A nowsze płyty, jak pokazałam, mają łączone pola i garnek może stać w dowolnym miejscu.

    Ceramiczne to są chyba tylko płyty elektryczne? Nie słyszałam o ceramicznej indukcji (ale może technika poszła naprzód?).

    Dla mnie zaletą indukcji jest:
    - banalne czyszczenie - ot, przejechanie szmatką, jak blatu, bez szorowania rusztów żeliwnych
    - brak tłustego osadu z mazutu na meblach
    - szybkość gotowania (ale smażenie z początku trzeba sobie potrenować)
    - zabezpieczenia - zdejmujesz garnek, pole się wyłącza.
    - jak coś wykipi, zdejmujesz garnek, przecierasz szmatką i wstawiasz garnek ponownie. Na gazie musisz czekać aż ruszt wystygnie - a do tego czasu wszystko się przypali i przyklei.
    - przyjemne gotowanie w upały - płyta nie grzeje otoczenia.
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 18-10-2019 o 10:05

  14. #14
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Claudynka

    Zarejestrowany
    Apr 2018
    Skąd
    Zajączkowo
    Kod pocztowy
    78-320
    Posty
    195

    Domyślnie

    Ceramiczne to są chyba tylko płyty elektryczne? Nie słyszałam o ceramicznej indukcji (ale może technika poszła naprzód?)
    Z tego co widzę to indukcja ma takie rodzaje płyt :

    Ceramika/witroceramika
    Szkło ceramiczne
    Szkło
    iXelium

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    mozesz dac linka do tej ceramicznej?

    wydaje mi się, że to tylko różne opisy tego samego tworzywa szklano-ceramicznego.

    Poza tym ostatnim - jest dodatkową powłoką stosowaną przez Whirpoola.
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 18-10-2019 o 10:43

  16. #16
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Claudynka

    Zarejestrowany
    Apr 2018
    Skąd
    Zajączkowo
    Kod pocztowy
    78-320
    Posty
    195

    Domyślnie

    Sporo jest takich płyt z ceramika(przynajmniej tak piszą)np:
    1
    2

    szkło:
    1
    Ostatnio edytowane przez Claudynka ; 18-10-2019 o 11:00

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    tylko w niczym się nie różni wyglądem od szklanej, wiec sadzę, że to właśnie to tworzywo szklano-ceramiczne, tylko jeden producent nazwie je ceramiką a drugi szkłem

  18. #18
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Claudynka

    Zarejestrowany
    Apr 2018
    Skąd
    Zajączkowo
    Kod pocztowy
    78-320
    Posty
    195

    Domyślnie

    jeden producent nazwie je ceramiką a drugi szkłem
    nie spieram się, może tak jest lecz byłoby to wprowadzanie w błąd gdyz to dwa różne materiały

    Co prawda wizualnie na zdjęciu będą takie same lecz ceramika w przeciwieństwie do szkła jest mętna - nieprzezroczysta co w tym przypadku to chyba zaleta jesli oczywiście nie musimy obserwować elektroniki

    wiec sadzę, że to właśnie to tworzywo szklano-ceramiczne, tylko jeden producent nazwie je ceramiką a drugi szkłem
    Wikipedia tez podpowiada że właśnie to tworzywo jest wykorzystywane do indukcji ale równiez że:
    Kuchenki z tworzywa szklano-ceramicznego bardzo łatwo zarysować, nie należy zatem suwać po jej powierzchni naczyń.

    Szok, niby zaawansowana technika a tu taka lipa.
    Trzeba się więc przyjrzeć płycie iXelium
    Ostatnio edytowane przez Claudynka ; 18-10-2019 o 12:57

  19. #19
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    w płycie nie widać elektroniki.
    ja nie mam ixelium i nie widze jakoś wielkiego rysowania. Jasne, nie wygląda jak nówka, się zużywa, jak każdy materiał. Stal szlachetna czy emalia też się rysuje.

  20. #20
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar cuuube
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Pyrlandia
    Kod pocztowy
    62-051
    Posty
    2.446

    Domyślnie

    Tylko indukcja .

    Za łatwość czyszczenia , bije wszystko na głowę .




    Są już płyty indukcyjne na wook'i . Sa takie , które sterują dedykowanym okapem przez wifi .
    "Ciągle mam prąd za darmo w taniej strefie,ten darmowy powinien mi się skończyć ponad rok temu.I co to zmienia, jak nie płacę podatku?" kaizen

    "od 15 miesięcy masz darmowy prąd w taniej(na skutek permanentnej pomyłki sprzedawcy),to, że TY nie płacisz podatku (optymalizacja?), że widzisz tylko najdroższe oferty na PV nie oznacza, że innym sie się to nie opłaca" fotohobby

    Opłacalność G12 bez wyrzeczeń
    "patent na prasowanie. NIE prasuję" gawel
    "Moja prasuje w wekendy albo po 21" kulibob

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony