dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1

    Domyślnie Sensowne zmiany w projekcie gotowym i sposób realizacji. Rozwiązania polecane? .....

    Witam serdecznie forumowiczów.

    Przeglądam forum od dłuższego czasu ze względu na planoy budowy domu plany uległy zmianie gdyż międzyczasie nabyłem rozpoczętą budową.

    Aktualny stan piwnica pod całym budynkiem 194,04 m2 parter 194,04m2 zostanie zwieńczony dachem - rezygnujemy z poddasza użytkowego jak w oryginalnym projekcie.

    Pierwotny projekt LK 520 https://lk-projekt.pl/projekt-domu-lk520

    Poprzedni inwestor zrezygnował z garażu i pom. gospodarczego na rzecz powiększenia pow. mieszkalnej stąd parter 194,04m2 (w projekcie 152,16 m2) natomiast piwnica została zrealizowana pod całym budynkiem 194,04m2 (w projekcie częściowo 119,89 m2)

    Proszę o pomoc w imieniu mojej rodziny 2+1+1 (+1 w drodze odnośnie optymalnego rozplanowania/ wykorzystania powierzchni i zastosowanych rozwiązań.

    Poniżej rzuty parteru oryginał i zmiany.





    Technologia: piwnica wzniesiona została z bloczków betonowych strop płyty stropowe żerańskie ściany parteru ytong ergo.

    Planowane rozwiązania:

    1 Przeniesienie łazienki pom. 7 w miejsce schodów do piwnicy i wykucie schodów w miejscu łazienki (o ile ułożenie płyt żerańskich i projektant/konstruktor na to zezwoli).

    Rozwiązanie alternatywne zmniejszenie pom. 6 i pom.1 i wciśnięcie pomiędzy łazienki.
    Aktualnie łazienka wydaje mi się zbyt oddalona od miejsca przyjmowania gości w dodatku brak jej naturalnego światła/okna czy może jedynie wymyślam?

    2 Zmniejszyć niewiele pomieszczenie 14 powiększając w zamian łazienkę pom. 13. Przeniesieni garderoby pom. 12 w miejsce pom. 14 (łazienka prywatna więc problemem może być jedynie praktyczność tego rozwiązania).

    3 Aktualnie okna od piwnicy zaplanowano w całości powyżej gruntu zastanawiam czy tak pozostawić (tak było planowane przez poprzednika) czy zastosować świetliki /doświetla i zasypać w cel zachowania proporcji budynku i wykonania tarasów bez schodów? Ewentualnie wydłużyć krokwie w celu zgubienia wysokości budynku?

    4 Wyburzenie wszystkich wybudowanych kominów wentylacji grawitacyjnej/spalinowych i zastosowanie wentylacji mechanicznej? Pozostawiony zostanie jedynie komin do kominka.

    5 Zmiana konstrukcji dachu usunięcie wszystkich wykuszy (budynek nie straci proporcji?) nieużytkowe poddasze i obniżenie kąta dachu z obecnych 42 stopni?

    Zastosowanie wiązarów w celu rezygnacji z wykonywania prawie 200m2 stropu?
    Najchętniej wykonał bym tradycyjną więźbę tylko po rezygnacji z piętra i stropu żerańskiego nie będzie to możliwe?
    W przypadku dachu z wiązarów sen ewentualnego wykorzystania przestrzeni dachu na strych?

    6 Ogrzewanie pompa ciepła z pionowymi odwiertami podłogówka w całym budynku.

    7 Ocieplenie całego budynku nie gorzej niż z wymaganiami obowiązującymi w 2021r

    8 Odkopanie ścian piwnicy i dołożenie kolejnej warstwy styropianu w celu poprawy współczynnika przenikania ciepła i ocieplenie ławy od zewnątrz (zastosowany jest 10cm styropian białego z 2012r bez ocieplenia ławy od zewnątrz)?

    Mile widziane wszystkie sugestie odnośnie nie wymienionych wyżej zagadnień.

    Z góry dziękuję za poświęcony czas i pomoc.

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000)
    maaszak

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-315
    Posty
    1.388

    Domyślnie

    Dla rodziny 2+2 powierzchnia 100m2+ jest wystarczająca, by wygodnie zmieścić cały program. Dlatego likwidacja pomieszczenia gospodarczego przez poprzedniego inwestora należy uznać za błąd i w nowym układzie znaleźć chociaż 5m2 wydzielonej powierzchni na takie pomieszczenie (z funkcją pralni). Fakt, jest piwnica, ale bieganie po schodach np. z praniem to kpina z komfortu.

    Ad.3. Wygodneiej jest jeśli wejście do domu i na taras nie ma więcej niż 3 stopnie. Dlatego ja bym celował by strefa cokołu miała ok 30-40cm. Taras/wejście można zrobić na równo z gruntem, ale trzeba bardziej przypilnować szczegółów wykonawczych.

    Ad.4. Wentylacja mech. z rekuperację poprawia komfort, ale ma swoje wymagania. WM musi działać non stop (bo w kanałach mogą namnażać się drobnoustroje, dotyczy to też knałów went. grawitacyjnej) i pamiętać o regularnej wymianie filtrów w reku, więc powinna być montowana w łatwo dostępnym miejscu.

    Ad.5. Uproszczenie konstrukcji dachu na plus. Ale strop betonowy lepiej wpływa na statykę budynku, więc zmiana na wiązary musi być dobrze przeliczona przez konstruktora. Wydaje mi się, że strop żerański jest wygodniejszy, bo przy drewnianym dochodzi wykonanie sufitu podwieszanego, ocieplenie wełną a więc i wykonanie dokładnej paroizolacji - to wszystko to też są koszta. Można na tym zaoszczędzić o ile sufity i ocieplenie wykona się własnymi siłami.

    Ad.6. Ogrzewanie grzenikowe czy podłogówka po całości?

    Ad.8. Doklejanie kolejnej warstwy ocieplenia przyniesie więcej szkody niż pożytku. Jeśli już koniecznie trzeba poświęcić czas i fundusze na odkopywanie fundamentów ja bym zerwał ten styropian i w części podziemnej nakleił XPS. 10cm tam starczy. Nad poziomem planowanego gruntu, w strefie cokołu może być zwykły styropian i tu powinna być grubsza warstwa. Byłaby okazja poprawić hydroizolację na ścianie fundamentowej, bo pewnie było to jakieś mazidło klasy dysperbitu, który jest kiepską hydroizolacją albo papa, która pewnie ma miejsca przegrzane/niedogrzane którędy może wnikać wilgoć.
    Czy warto tego się w ogóle podemować to zależy właśnie od tych szczegółów: jak zostały wykonane fundamenty, jakie warstwy, jakiej grubości i z czego?
    Węgle do elektrowni, NIE do domu.

  3. #3

    Domyślnie

    O pralni myślałem w piwnicy z dwoma nienależnymizsypami dorośli dzieci pozostaje wtedy tylko wnoszenie prania lecz z wiekiemmoże być to problemem i poważnie rozważymy trafną sugestie. Rozwiązaniem byłoby wybicie nowego przejścia z korytarza nr 8 do pomieszczenia nr 14zaadaptowanego na pralnie.

    Ad 3*
    Dosypiemy ziemi tylko czy folia kubełkowa jestdobrą izolacją pionową? *Wody gruntowe nie będą problemem w odległości ok 20 metrów jest skarpa z znacznym obniżeniem teren -+ 15m i nigdy tam woda sięnie zbiera ogólnie lokalizacja jest na wzniesieniu. *Rozważam również przy odkopaniu piwnicy i dokładaniustyropianu ułożyć rurę drenarską *zawszeto zwiększy gwarancje braku wilgoci w piwnicy.

    Ad 4*
    Rekuperator planujemy w piwnicy ze względu nadodatnią temperaturę i lokalizacje pomieszczenia technicznego. Rozprowadzeniewentylacji wykonamy z elastycznych rur w podłodze nad piwnicą i stropie bądźwiązarach parteru.* *Piwnica będzie sporadycznie użytkowana *czy można zrobić wentylacje czasowo?

    Ad 5*
    Obawiamy się kosztów stropu parteru tak na szybkolicząc taniej nie będzie niż 35.000 za robociznę i materiały przy 200m2* *

    Ad 6 *
    Podłogówka wcałości budynku.

    Ad 8*
    Doklejenie styropianu na styropian ma przynieść więcejszkody niż pożytku?
    Wydaje mi się iż polepszy lambdę i szkoda to zrywać bydać ponownie 10cm *
    Planuje odkopać zdemontować folie kubełkowa i dołożyćstyropianu na całości?*Przecież strefa przemarzania jest również pod gruntem i 10cm sturoduru wydaje mi się mało. Mazidła są ale jest również folia kubełkowa która przy odkopaniuzostała by wymieniona na nową.

    Budynek nie stoi w wodzie na działce jest sucho poprzeciwnej stronie drogi jest* ogtoma skarpa nie ma mowy o wodach gruntowych jedynieopadowe.
    Cała działka jest na dużym wzniesieniu.Budowa fundamentów tradycyjna: zbrojone lane ławy papa bądźfolia bloczki. Na ścianie fundamentowej od zewnątrz: styropian zaciągnięty klejemz siatką + mazidło na to folia bombelkowa***

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    weź nanieś zmiany o których myślisz na plan. Bardzo niewygodnie jest porównywać plan, numerki i opis.

  5. #5

    Domyślnie

    Pogadaj z KB.
    Niektóre zmiany mogą być istotne. Wtedy nowe PnB jest konieczne.
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  6. #6

    Domyślnie

    Przesyłam poprawione rzuty.

    Największy problem jaki widzę to brak okna w łazience - zawsze mieszkałem w bydunkach gdzie było takie rozwiązanie



  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    moze w tym kierunku:


    Nie wiem gdzie tam sa ściany nośne. Można w tym korytarzu wiodącym do sypialni można zrobić wnęki na szafy (odkurzacz, pościel)

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony