dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    bumar1

    Zarejestrowany
    Dec 2014
    Skąd
    Grudziądz
    Kod pocztowy
    86-300
    Posty
    60

    Domyślnie Połączenie istalacji dwuprzewodowej z trzyprzewodową w domku jednorodzinnym

    Witam,
    Mam domek jednorodzinny. W tym roku było dobudowane piętro, które jest obecnie w stanie surowym. W zimę będę wykańczał to pomieszczenie. Mam więc pytanie zasadnicze. Parter domu ma instalację elektrycznA dwuprewodowa. (bolce w gniazdach są więc łączone z przewodem "0").
    Czy robiąc instalację na dobudowanym piętrze będzie można założyć instalację trzyżyłową. Będzie tam tylko sypialnia , garderoba i toaleta. Kilka gnizdek i kilka lamp.
    Prosze o odpowiedź.
    Pozdrawiam

  2. #2

    Domyślnie

    Dz. U. 2002 Nr 75 poz. 690 (z późniejszymi zmianami)
    Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. § 183 p.1
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    bumar1

    Zarejestrowany
    Dec 2014
    Skąd
    Grudziądz
    Kod pocztowy
    86-300
    Posty
    60

    Domyślnie

    Dziękuję za informację. Zapoznałem się z zarządzeniem dotyczącym sieci elektrycznych ale ... Nie znalazłem odpowiedzi na mój problem, ponieważ u mnie jest trochę inna sytuacja. Nie będzie kładziona sieć elektryczna od nowa w całym domu. Tak jak wspomniałem parter jest już zbudowany i wykończony od 15 lat. Sieć była sprawdzona przez specjalistę z uprawnieniami, pomierzona itd. Wszystko jest OK.
    Teraz będzie "dobudowywana" sieć elektryczna na nowo zbudowanym piętrze. I stąd moje pytanie: czy na piętrze, budując nową sieć mogę ją mieć trzyżyłową i dołączyć do istniejącej rozdzielni czy muszę kontynuować sieć jako dwużyłową.
    Wie, że zgodnie z przepisami nowa sieć musiałaby być trzyżyłowa w całym budynku. Nie będę jednak kuł ścian i zmieniał przewodów dwużyłowych na trzyżyłowe.
    Pytam więc co mogę zrobić.

  4. #4

    Domyślnie

    Jakich znowu sieci?
    Wskazane przeze mnie Rozporządzenie dotyczy instalacji w budynkach mieszkalnych, nie sieci :
    http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20020750690
    http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20020750690/O/D20020690.pdf
    A tam pisze jak byk, że należy stosować oddzielny przewód ochronny i neutralny, czyli kłaść przewody miedziane 3-, 4- i 5-żyłowe, w zależności od potrzeb.
    O przewodach 2-żyłowych zapomnij w instalacjach 230 V.

    Dotyczy to instalacji elektrycznych wykonywanych obecnie. Parter ma instalację istniejącą, i ingerować w nią nie musisz, ale ...każda zmiana, modernizacja, remont instalacji wymaga dostosowania do przepisów z dnia tej modernizacji.
    Ostatnio edytowane przez elpapiotr ; 20-10-2019 o 13:06
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  5. #5
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    bumar1

    Zarejestrowany
    Dec 2014
    Skąd
    Grudziądz
    Kod pocztowy
    86-300
    Posty
    60

    Domyślnie

    Po raz kolejny dziękuje "elkapiotrowi".. Teraz już wszysto jasne. Dziękuję i pozdrawiam

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał kumar1 Zobacz post
    Po raz kolejny dziękuje "elkapiotrowi".. Teraz już wszysto jasne. Dziękuję i pozdrawiam
    Cała przyjemność po mojej stronie, panie kumar1
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony