dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 13 z 13
  1. #1

    Domyślnie Izolacja ścian fundamentowych i ławy

    Witam, oczywiście dużo czytałem i chciałbym sprawdzić informacje na temat izolacji przeciwwilgociowej poziomej ławy i ściany fundamentu, rozumiem że tego tematu i odpowiedzi do niego mam nie brać pod uwagę bo wynika z niego że dawanie izolacji poziomej to błąd,ponieważ utrudnia odparowanie wilgoci z ścian.
    http://www.forumbudowlane.pl/fundamenty/izolacja-pozioma-sciany-fundamentowej-czy-dobrze-t56939

    Lepik typu dysperbit jest materiałem wodoszczelnym
    Papa chroni lepik przed uszkodzeniami mechanicznymi
    Ławę smaruje lepikiem od gory na to daje papę
    Ten sam krok robię przed pierwsza warstwa warstwa gazobetonu z zakładka na chudziaka min 15cm
    Dysperbit wodorozcienczalny plus jaka papę do tego aby pasowało ?
    Fundament od środka i zewnątrz dwa razy dysperbitem następnie styrodur siatka klej folia kubełkowe
    Będę miał ławę i fundament monolit w lawie znajdują się słupy z zbrojeniem az do stropu rozumiem aby zachować ciągłość izolacji muszę słupy również odizolować papą czy te słupy nie powinny stanowić integralnej całości z fundamentem i stropem
    Jaka papę zastosować ? Jakie normy parametry ?

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.195

    Domyślnie

    Czytam to 3 raz i nie za wiele rozumiem. To co widać to pytanie, stwierdzenie faktu czy co?

    Jedno co rozumiem to że chcesz słupy izolować od ławy papą, tego się tak nie robi - nie wolno. Jak już to użyj szlamów coś co szczepi betony a nie je rozdzieli.

  3. #3

    Domyślnie

    Przepraszam za chaotyczna wypowiedź, na początku podałem link z innego tematu na forum gdzie ,,koledzy,, opisywali negatywne skutki izolowania fundamentu od pierwszej warstwy nośnej budynku, chciałem zapytać czy tamte informacje są aktualne ?
    Później stwierdzam do czego służy lepik i papa ale z niepewnością jak się myje proszę mnie poprawić, następnie pisze jak mam w zamierzeniu wykonać izolację poziomą i pionową wraz z ociepleniem czy wykonanie takich kroków jest odpowiednie jak poniżej ?

    Izolacja pozioma ławy ;
    1.Smarowanie góry ławy dysperbitem na to przyklejam papę termozgrzewalną
    2. Na ławie zostaje wylany fundament
    3.fundament z obu stron maluje po 2 razy dysperbitem
    4.od zewnątrz przyklejam styropian który siatkuję i przyklejam folie kubełkową
    Co zrobić z słupami ? W wspomnianym temacie spotkałem się z opinią że zwykła ich izolacja to błąd a nie odizolowanie ich będzie skutkować podciąganiem jak to zrobić aby było dobrze ?
    Jaka papę polecacie ?

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000)
    maaszak

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-315
    Posty
    1.383

    Domyślnie

    Klej i siatka na styropianie to strata pieniędzy, bo kleje generalnie podciągają kapilarnie, więc w gruncie to nieporozumienie. XPS i folia kubełkowa do ochrony przed uszkodzeniami fizycznymi ocieplenia. Foli kubełkowej się nie klei do ocieplenia. I uwaga, dla niektórych to herezja: kubełki w stronę gruntu.
    dysperbit to nie hydroizolacja.
    Papa pod fundament powinna być podkładowa (bez posypki) 4mm na osnowie szklanej.
    Słupy izoluje się, jak wyżej jajmar mówi szlamem (hydroizolacja polimerowo-cementowa).
    Węgle do elektrowni, NIE do domu.

  5. #5

    Domyślnie

    Chciałem osiatkowac aby zwieńczyć cały styropian ale skoro nie potrzeba to lepiej mniej pracy czyli kleje styro xps i na tobie razu filia kubełkami do ziemi czyli wgłębieniami do styropianu tak aby była szczelina była zachowana na odparowanie wody, dużo już czytałem ale chcę się upewnić, jeżeli chodzi o górę fundamentu to czy jest sens go smarowac dysperbitem czy wystarczy ta papa o której napisałeś ?

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000)
    maaszak

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-315
    Posty
    1.383

    Domyślnie

    Cytat Napisał alegro661 Zobacz post
    Chciałem osiatkowac aby zwieńczyć cały styropian ale skoro nie potrzeba to lepiej mniej pracy czyli kleje styro xps i na tobie razu filia kubełkami do ziemi czyli wgłębieniami do styropianu tak aby była szczelina była zachowana na odparowanie wody, dużo już czytałem ale chcę się upewnić, jeżeli chodzi o górę fundamentu to czy jest sens go smarowac dysperbitem czy wystarczy ta papa o której napisałeś ?
    Jeśli chce się mieć szczelinę do odparowywania wody to kubełki muszą być w stronę styropianiu (XPS), ale moim zdaniem ma to problemy:
    1. XPS przenosi bardzo duże obicążenia liniowe, ale punktowo jest już słabiej, więc kubełki pod naporem gruntu mogą się wbijać, co może ograniczać szczelinę.
    2. Żeby szczelina działała musi mieć zapewnione swobodę ruchu powietrza - musi być odpowiednio zakończona na murze by pozostała szczelina wywiewna (między ociepleniem a folią kubełkową). Nota bene folia kubełkowa została wymyślona jako mata drenażowa i jako taka miała inne zasady stosowania (stąd zapewne tyle nieporozumień co do tego, jak w danych warunkach montować tą folię).
    3. Pod naporem gruntu przy zasypywaniu i późniejszej eksploatacji (np. ruchy termiczne), folia kubełkowa może również wykonywać podobne ruchy. Jeśli kubełki są w stronę XPS to mogą silniej oddziaływać co spowoduje, że syropian podąży za folią i naruszy warstwę hydroizolacji pionowej na ścianie fund., co dla budynku jest gorsze niż zawilgocony styropian. Z tego też względu płyty ocieplenia PONIŻEJ linni planowanego poziomu terenu, powinny być słabo klejone do hydroizolacji (tylko punktowo).
    4. Jeśli fundament wymaga odparowania nadmiaru wilgoci to raczej dotyczy to betonu, bloczków fund., bo np. inwestor nie może z różnych względów czekać na obniżenie wilgotności masowej fundamentu, to tak kubełki w stronę muru, ale to już zupełnie inna technologia i inne materiały hydroizolacyjne.

    Moim zdaniem mniejsze zło kubełki w stronę gruntu, bo:
    1. Folia kubełkowa to żadna hydroizolacja (służy tylko do fizycznej ochrony ocieplenia). Więc ocieplenie i tak będzie dążyć do wilgotności gruntu. Dlatego lepiej stosować mniej chłonny XPS a fundamenty zasypuje się piaskiem/żwirem a nie gliną i nie robić betonowej opaski. Wówczas grunt wokół chałupy łatwiej pozbywa się nadmiaru wilgoci (choć należy pamiętać, że pod powierzcnią ZAWSZE jest wilgoć a beton podciąga kapilarnie, czyli najważniejsza hydroizolacja).
    2. Przy ruchach gruntu folia kubełkowa gładszą stroną będzie się ślizgać po styropianie i mniejsza siłą będzie nań napierać
    3. Najważniejsza jest szczelna hydroizolacja. Ja bym robił tak: papa - izolacja pozioma (pod ścianami); masy typu KMB - izolacja pionowa https://youtu.be/qAAAB6v63eA?t=322
    Węgle do elektrowni, NIE do domu.

  7. #7
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    harlina1981

    Zarejestrowany
    Apr 2019
    Skąd
    Kiełków
    Kod pocztowy
    39-320
    Posty
    2

    Domyślnie

    Witam forumowiczów.
    Czy można pomalować fundamenty - ściany pionowe lepikiem, czy do lepiku złapie klej i styropian (zewnętrzne ściany), wreszcie czy lepik, a właściwie zawarte w nim rozpuszczalniki nie są szkodliwe???

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000)
    maaszak

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-315
    Posty
    1.383

    Domyślnie

    Cytat Napisał harlina1981 Zobacz post
    Witam forumowiczów.
    Czy można pomalować fundamenty - ściany pionowe lepikiem, czy do lepiku złapie klej i styropian (zewnętrzne ściany), wreszcie czy lepik, a właściwie zawarte w nim rozpuszczalniki nie są szkodliwe???
    Lepik jest kiepską hydroizolacją (z tego co wiem m.in. ma słabą elastyczność - może pękać - przy niskich temp.).
    Bardzo dobrą hydroizolacją są masy typu KMB, same też służą do klejenia styropianu. Można też kleić przy pomocy pianoklejów.
    Węgle do elektrowni, NIE do domu.

  9. #9

    Domyślnie

    Witam,

    mam pytanie odnośnie izolacji poziomej ściany fundamentowej monolitycznej.

    W chwili obecnej mam wylane ławy z betonu B45 W12 z włóknami syntetycznymi stosowany do budowy mostów i wiaduktów. Zamówiłem beton B25 W8, a betoniarnia przywiozła B45 (zostało im z budowy mostu). Kier. bud i konstruktor byli zachwyceni...ja nie miałem nic przeciwko. Ławy wylane zostały na chudziaku B15 - grunt gliny piaszczyste, sączenia w glinach poniżej posadowienia fund. - warunki proste według zrobionej geologii. Wiem, że temat był już wałkowany wiele razy, ale co człowiek to opinia i nie wiem już w co / komu mam wierzyć.

    Bardzo doświadczony Kier bud. stwierdził, że izolację poziomą powinniśmy zrobić jak poniżej:


    - ławy wylane bezpośrednio na chudziaku - kier. bud. nie chciał słyszeć o izolacji z papy / szlamu pod ławy. Powiedział, że masa bitumiczna nie zabezpieczy ław przed wilgocią - generalnie to ładnie wygląda po malowaniu a po paru miesiącach pod ziemią i tak spęka i zostaje przerwana, a wtedy izolacja na chudziaku nie ma żadnego sensu.
    - nie pozwolił zaizolować ławy masą bitumiczną ani niczym inny twierdząc, że beton o tej klasie jest wodoszczelny,
    - dopiero po wylaniu ścian fundamentowych (beton B25 W8 ) chce pomalować je z obu stron masą bitumiczną - bo się upierałem,
    - ściany fundamentowe zaizolowane pionowo: XPS 15cm + folia kubełkowa,
    - ma być za to solidna izolacja z papy termozgrzewalnej pomiędzy monolitem a ścianą z porothermu. Izolacja słupów szlamem mineralnym,
    - posadzka zaizolowana papą / folią, żeby tworzyła całość ze ścianami.
    - bezpośrednio na papę jako pierwsza warstwa pod ściany z porothermu bloczek Stahlton Isomur Plus - jako termoizolacja chociaż producent gwarantuje, że ze względu na niski stopień porowatości lekkiego betonu szkieletu nośnego nie występuje tutaj proces kapilarnego podciągania wilgoci, co gwarantuje, że posadowione na bloczkach Isomur ściany nie zawilgotnieją.

    Zarówno architekt i konstruktor potwierdzili, że taka izolacja jest właściwa. Niektórzy dają papę na chudziak - konsruktor stwierdził, że nie powinno się tak robić bo nie jest to warstwa nośna. Przeczytałem wiele artykułów i tak jak ze ścianą fund. z bloczków nie ma problemu (izolacja na ławie), tak z monolitem gdy druty wystają z ławy mamy mnóstwo opinii. Proszę o poradę.

    Pozdrawiam,
    Paweł
    Ostatnio edytowane przez Matross ; 10-05-2021 o 17:35

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000)
    maaszak

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-315
    Posty
    1.383

    Domyślnie

    Cytat Napisał Matross Zobacz post

    - ławy wylane bezpośrednio na chudziaku - kier. bud. nie chciał słyszeć o izolacji z papy / szlamu pod ławy. Powiedział, że masa bitumiczna nie zabezpieczy ław przed wilgocią - generalnie to ładnie wygląda po malowaniu a po paru miesiącach pod ziemią i tak spęka i zostaje przerwana, a wtedy izolacja na chudziaku nie ma żadnego sensu.
    Jeśli się nakłada byle g... albo robi niepoprawnie np. pacą zębatą a nie na gładko albo za grubo jedną warstwą, to pęka. Dobrej jakości masy mostkują rysy nawet 1-2mm. Masy bitumicznej nie kładzie się poziomo pod ławą czy jakimkolwiek murem, chyba, że zbrojoną siatką szklaną, ale to już lepiej/wygodniej/taniej położyć po prostu papę. Papa też nie powinna być jakaś szitowa, tylko gruba (min. 4mm) podkładowa modyfikowana SBS (na tyle by zachowała elastyczność w temp. -15stC lub niższej).
    Jeśli ściana fund. monolityczna to na ławę, tak jak w przekroju rdzeni/słupów żelbetowych (czyli wszędzie tam gdzie pręty zbrojenia) w grę wchodzi izolacja pozioma wyłącznie szlamem sztywnym. Tą masę mineralną dobrać wg wytrzymałości na ściskanie (dla normalnego domku jednorodzinnego nie ma jakiś strasznych wymagań, więc w zasadzie każdy szlam sztywny będzie dobry). To elementarz konstruktora.

    Cytat Napisał Matross Zobacz post
    - nie pozwolił zaizolować ławy masą bitumiczną ani niczym inny twierdząc, że beton o tej klasie jest wodoszczelny,
    Taki beton nie jest wodoszczelny a jedynie ma ograniczone podciąganie kapilarne. Jeśli zagwarantuje się, że beton zostanie wylany idealnie, czyli bez spękań, ubytków, raków, etc. to faktycznie może wystarczyć, by wilgoć nie wniknęła za daleko. Dla pewności nie warto rezygnować z izolacji. Pod powierzchnią gruntu zawsze jest wilgoć.

    Cytat Napisał Matross Zobacz post
    - ma być za to solidna izolacja z papy termozgrzewalnej pomiędzy monolitem a ścianą z porothermu. Izolacja słupów szlamem mineralnym,
    To jest ok.


    Cytat Napisał Matross Zobacz post
    Zarówno architekt i konstruktor potwierdzili, że taka izolacja jest właściwa. Niektórzy dają papę na chudziak - konsruktor stwierdził, że nie powinno się tak robić bo nie jest to warstwa nośna.
    Jak więc konstruktor zamierza odciąć podciąganie kapilarne z gruntu pod podłogą? Na "chudziaku" stoją ściany działowe, więc jakąś nośność powinno to mieć. Dlatego "chudziak" czyli beton podkładowy to nie powinien być lichy beton (tzw. chudy) a normalny beton min. B15. Wykonany poprawnie z jak najmniejszą ilością rys skurczowych itp.
    Nie pytać o opinie lecz o uzasadnienie: DLACZEGO dane rozwiązanie zadziała u mnie a inne będzie niepoprawne. Uzasadnienie powinno wynikać z faktów na podstawie fizyki, materiałoznastwa, matematyki, etc.
    Węgle do elektrowni, NIE do domu.

  11. #11

    Domyślnie

    Betonu mostowego już byś nie wylał z gruszki jak im zostało ,
    klasę "W" Betonu dobiera się do grubości betonu, więc klasa "W" Ileś tam bez danych nic nie znaczy ( przy grubości ławy 40 cm wodoszczelniść chyba uzyskuje w 4 czy tam w6 ( nie pamiętam a tabelki nie mam pod ręką). Beton w12 ułożony niestarannie też może być nie wodoszczelny. .

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej733 Zobacz post
    Betonu mostowego już byś nie wylał z gruszki jak im zostało ,
    klasę "W" Betonu dobiera się do grubości betonu, więc klasa "W" Ileś tam bez danych nic nie znaczy ( przy grubości ławy 40 cm wodoszczelniść chyba uzyskuje w 4 czy tam w6 ( nie pamiętam a tabelki nie mam pod ręką). Beton w12 ułożony niestarannie też może być nie wodoszczelny. .
    Zostało im w betoniarni, nie w gruszce. Beton pojechał jeszcze na 1 inną budowę. Mam certyfikat (badanie lab. prosto z gruszki przed wyjazdem do mnie - przepisy mówią, że przy tej klasie musi być obowiązkowo zrobione), WZ i fakturę VAT. Betoniarnia największa w Toruniu. Z betonu B45 W12 z włóknami syntetycznymi i grafitem mam wylane ławy . Przyjechały 3 gruszki na raz. Po 1h był już twardy jak skała. Jeszcze jedno...tego betonu nie da się pomylić z żadnym innym. Włókna syntetyczne widać gołym okiem (pełno ich wszędzie) i ma inna konsystencje niż B25.
    Ostatnio edytowane przez Matross ; 11-05-2021 o 23:56

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał maaszak Zobacz post
    Jeśli się nakłada byle g... albo robi niepoprawnie np. pacą zębatą a nie na gładko albo za grubo jedną warstwą, to pęka. Dobrej jakości masy mostkują rysy nawet 1-2mm. Masy bitumicznej nie kładzie się poziomo pod ławą czy jakimkolwiek murem, chyba, że zbrojoną siatką szklaną, ale to już lepiej/wygodniej/taniej położyć po prostu papę. Papa też nie powinna być jakaś szitowa, tylko gruba (min. 4mm) podkładowa modyfikowana SBS (na tyle by zachowała elastyczność w temp. -15stC lub niższej).
    Jeśli ściana fund. monolityczna to na ławę, tak jak w przekroju rdzeni/słupów żelbetowych (czyli wszędzie tam gdzie pręty zbrojenia) w grę wchodzi izolacja pozioma wyłącznie szlamem sztywnym. Tą masę mineralną dobrać wg wytrzymałości na ściskanie (dla normalnego domku jednorodzinnego nie ma jakiś strasznych wymagań, więc w zasadzie każdy szlam sztywny będzie dobry). To elementarz konstruktora.

    Mój kier bud mówił o dysperbicie - źle się wyraziłem za co przepraszam. Już wiem, że na chudziak pod ławy nie należy dawać żadnej masy min. - jest to info. od dobrego konstruktora. Podobnie jest ze szlamem sztywnym między ławy a fundamentu monolit., chyba że mamy naprawdę trudne warunki gruntowe (wysoko woda). U nas na ścianę fund. zastosujemy masę bitumiczną Hydrolex 2E z obu stron wcześniej odpowiednio zagruntowaną

    Taki beton nie jest wodoszczelny a jedynie ma ograniczone podciąganie kapilarne. Jeśli zagwarantuje się, że beton zostanie wylany idealnie, czyli bez spękań, ubytków, raków, etc. to faktycznie może wystarczyć, by wilgoć nie wniknęła za daleko. Dla pewności nie warto rezygnować z izolacji. Pod powierzchnią gruntu zawsze jest wilgoć.

    Mylisz się, beton W12 jest ultra wodoszczelny - to jest info od laboranta, który tym się zajmuje. Powiedział mi, ze idotyzmem (dosłownie) jest dawanie jakiejkolwiek izolacji na ławy z betonu B45 W12 (ten beton zastosowano do filarów mostu na Wiśle!!). Woda obmywa je 24h/7.

    Jak więc konstruktor zamierza odciąć podciąganie kapilarne z gruntu pod podłogą? Na "chudziaku" stoją ściany działowe, więc jakąś nośność powinno to mieć. Dlatego "chudziak" czyli beton podkładowy to nie powinien być lichy beton (tzw. chudy) a normalny beton min. B15. Wykonany poprawnie z jak najmniejszą ilością rys skurczowych itp.
    Nie pytać o opinie lecz o uzasadnienie: DLACZEGO dane rozwiązanie zadziała u mnie a inne będzie niepoprawne. Uzasadnienie powinno wynikać z faktów na podstawie fizyki, materiałoznastwa, matematyki, etc.
    Tutaj masz 100% racji. Wyraziłem się nieprecyzyjnie - pisałem o chudziaku pod ławy! Oczywiście kier bud mówi tak jak powyżej, gdyby było inaczej od razu bym go zwolnił, bo to byłoby wariactwo. Tutaj izolacja pozioma jest najważniejsza w moim przypadku!!! Na górę fund. 2 x papa termozgrz., ponadto jako pierwszą warstwę bloczek Isomur Plus (na papę). Pod chudziak folia /papa, tak żeby wszystko połączyć ze ścianami i odciąć budynek w poziomie. To powinno wystarczyć, w szczególności, że u nas warunki gruntowe są proste - sączenia w glinach piaszcz. poniżej pos. fundamentów, w wykopie było sucho.
    Ostatnio edytowane przez Matross ; 11-05-2021 o 23:49

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony