dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1

    Domyślnie Garaż przyklejony do domu

    Witam,
    mocno rozważałem dom bez garażu, natomiast po rozmowie z drugą połówka stwierdziliśmy że warto go mieć z dodatkowym pomieszczeniem gospodarczym.
    Pacjent to https://www.archon.pl/projekty-domow...mc442414879c3b.
    Tak jak widać jest to kompromis, w bryle budynku byłby droższy. Natomiast uważam, że jest jeszcze pole do popisu, żeby coś urwać. W projekcie płaski dach jest połączonym wieńcem i stropem z domem, czyli więcej deskowania, stali i betonu. Dodatkowo ma wspólny fundament.
    A co gdyby go oddylatować?
    wybudować najpierw do SSZ dom bez garażu, a tuż obok fundamentu lewej strony domu wylać chudziaka i wybudować garaż z pomieszczeniem w technologi szkieletowej? Garażu i tak bym nie ogrzewał a jakby był połączony z domem to byłaby rzeźba z ociepleniem. A tak budują mi niezalezny odcięty od domu z przejściem bezpośrednim garaż i wykańczam go z zewnątrz tak jak dom, więc z zewnątrz nie widać że to szkieletor. Ktoś coś takiego robił? Jak koszty? Myślę, że mogą być sporo mniejsze.

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał R90 Zobacz post
    Jak koszty? Myślę, że mogą być sporo mniejsze.
    A późniejsze roczne koszty podatku? od wolno stojącego garażu brałeś pod uwagę?
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  3. #3

    Domyślnie

    Są sporo większe, drugie tyle co za dom. Tylko kto mówi, że płaciłbym za to jako wolnostąjący? Wedle projektu jest połaczony z bryłą

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał R90 Zobacz post
    Wedle projektu jest połączony z bryłą
    Masz rację, może i będzie tańszy tylko dom będzie miał inną konstrukcję - te zmiany musisz uwzględnić w projekcie jako znaczące.
    Będzie tańszy - już sama budowa szkieletowa i bez fundamentu jak dom będzie tańsza , jednak nie wiem czy projektant już tego nie przewidział? iż fundament pod garażem jest całkiem uszczuplony.
    Jeśli nie będziesz ogrzewał garażu cała ta ściana pomiędzy domem, a garażem musi być ocieplona.
    jeśli będzie oddzielona taras nad garażem też nie może istnieć, po pierwsze będzie się ciągle odspajał od budynku, zachowanie dobrej szczelności połączenia będzie bardzo trudne(jednak nie niemożliwe)
    Jak się domyślam drzwi do garderoby (nr 7 na parterze) również zostaną zlikwidowane.
    Co do oszczędności - trudno jest to oszacować(mnie) może ok 20 tyś na wszystkim, chociaż patrząc z innej strony może być prawie to samo zważywszy, że w tym garażu jest przecież kotłownia chyba na paliwo stałe której obecnie ciepło ogrzewa dom a w chwili oddzielenia będzie niedostępne, dodatkowo pomieszczenie szkieletowe będzie inaczej akumulowało ciepło stąd posiadanie w takim szkieleciaku instalacji wodnej(zlewozmywaka) będzie niemożliwe, jak również czegokolwiek innego na co ma wpływ ujemna temperatura.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  5. #5

    Domyślnie

    Jest też taka sama wersja tylko bez garażu, jota w jote. https://www.archon.pl/projekty-domow...mfd2238e130ec9
    Podejrzewam, że nic nie zostało uszczuplone według wersji bez garażu (mogę to zweryfikować bo znam parę osób które budują ten projekt bez garażu).
    Cała lewa zewnętrzna strona domu naturalnie będzie ocieplona. Dodatkowo nie będe miał żadnej kotłowni na paliwo stałe, będzie pompa ciepła monoblok. Całe instalacje będą w tej garderobie właśnie (w pomieszczeniu nr 7 będzie przejście do garażu jak w oryginale) a docelowo kotłownia w garażu będzie po prostu pomieszczeniem gospodarczym na rowery kosiarkę itp.
    Czy garaż będzie ocieplony - to jeszcze się zobaczy. Co do tarasu, jestem w stanie jego brak przełknąć jeżeli będą trudności techniczne u uszczelnieniem go od wilgoci wlatującej pomiędzy 2 ściany. Niestety było prawie pewne że garażu nie będzie a tutaj nagle zwrot akcji. Kredyt mam obliczony prawie na styk i 30 parę tysięcy robi mi w tym momencie mega problem.

  6. #6

    Domyślnie

    Witam,
    Przygodę z FM zacznę od posta w tym temacie

    Ja od początku chciałem mieć garaż, wyciągnięty częściowo z bryły budynku, nad nim taras, ale po przeanalizowaniu plusów i minusów oraz sprawdzeniu budżetu stwierdziłem, że zrobię garaż tak jak Ty proponujesz.

    Ważnym oczywiście jest załatwienie takiego projektu, żeby nie płacić później za ten garaż osobno podatku.

    Kilka plusów takiego rozwiązania:

    1. Oszczędność, na etapie budowy szczególnie jak ktoś liczy każdy grosz to ważna sprawa.
    2. Jeżeli nie planujemy garażu ogrzewać to eliminujemy mostek termiczny.
    3. Częściowo do budowy szkieletowej można wykorzystać pozostałości po budowie - płyty, deski itp.
    4. Przy tarasach nad garażami, stropodachach konieczne jest wykonanie właściwie hydroizolacji - z tym niestety zawsze mogą być kłopoty i również większe koszty.
    5. Możemy stworzyć wysoką attykę z płyt osb/drewna z boku i przodu garażu i zrobić dach jednospadowy (np. z blacho dachówki) - najprostsze rozwiązanie, a wizualnie nie będzie tragedii.
    6. Jeżeli ocieplimy taki garaż i otynkujemy, nie będzie odróżniał się od budynku.
    7. Przy dobrym ociepleniu zimą powinna być spora różnica w temperaturach w i na zewnątrz garażu.

    Z minusów:
    1. Kwestia prawna - podatek
    2. Mniejszy komfort i brak możliwości posiadania ciepłego garażu (majsterkowania zimą itp.)
    3. Brak tarasu
    4. Konieczność wykonania odpowiedniej dylatacji, połączenia lub nie z budynkiem.
    5. Kwestie wizualne - trzeba się postarać żeby taki garaż wyglądał jak murowany, ale wg mnie da się.

    Dołożę jeszcze kilka pytań:
    Czy jeżeli dom będzie na PF, a garaż obok na fundamencie punktowym (kotwy) to czy można taki garaż przykleić do budynku i wykorzystać ścianę budynku jako jedną z garażu?
    Co z dylatacją? Czy dwie takie konstrukcje nie będą inaczej pracować, a jeżeli będą to czy na tyle że będą kłopoty, pęknięcia itp. ?
    Jak wygląda kwestia okucia dachu garażu przy murze/ociepleniu?

  7. #7

    Domyślnie

    Wiem, że napewno coś takiego da się zrobić. Właśnie robię wszystko, żeby to było jako garaż w bryle budynku aby nie płacić dodatkowych podatków.
    Jakichś wytrzymałościowych super obliczeń nie trzeba będzie robić, bo drewno też ma spore możliwości obciążeń a jedyne obciążenia byłyby tylko od ludzi którzy przebywaliby na takim "dachu" jako tarasie.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony