dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    LAMP

    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Skąd
    Bytom
    Posty
    238

    Domyślnie Uzysk z PV kalkulowany a rzeczywisty

    Chciałbym zapytać posiadaczy instalacji PV, jak to wygląda w trakcie użytkowania - czy uzysk jest zbliżony do tego wcześniej obliczanego? Znalazłem taki kalkulator: https://re.jrc.ec.europa.eu/pvg_tools/en/tools.html Opiera się on o modele baz danych energii promieniowania słonecznego w zależności od położenia. Jakbym nie liczył za każdym razem wychodzi mi trochę większa ilość potrzebnej mocy niż podają firmy, od których dostałem oferty.

    Pozdrawiam

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.605
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    A wliczasz 20% straty dla energii, którą oddasz do sieci ?

  3. #3
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    LAMP

    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Skąd
    Bytom
    Posty
    238

    Domyślnie

    Jeśli ktoś mi przygotowuje ofertę, to powinien to brać pod uwagę, nieprawdaż? Tylko jedna firma pokazała to wprost w kalkulacji. Zresztą nie jest to 20% straty na oddaniu, bo część energii produkowanej zużywa się na bieżąco - szacuję jakieś 30%. Ponadto widzę, że mało kto bierze pod uwagę optymalizację kierunków. W większości przypadków jest mniej więcej dokładane 20% do tego co zużywam i tyle. Jakoś tak po łebkach to wszystko, dlatego ciekaw jestem jak to wygląda u osób które już od jakiegoś czasu korzystają - jak wygląda aktualna produkcja energii w stosunku do wcześniejszych szacunków czy obliczeń.

  4. #4
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    mibas

    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Kod pocztowy
    32-020
    Posty
    216

    Domyślnie

    u mnie wychodzi jak na razie sporo więcej niż przewidywał ten kalkulator, ale ten rok jest nietypowy jeśli chodzi o pogodę:

    Month |Generated |Efficiency | Estimate |Target |Comments
    Oct 2019 |313.473kWh |3.332kWh/kW |201.194kWh |155.81% |Partial Month (21 days)
    Sep 2019 |553.502kWh |4.118kWh/kW |411.000kWh |134.67%
    Aug 2019 |627.530kWh |4.519kWh/kW |540.000kWh |116.21%
    Jul 2019 |616.282kWh |4.437kWh/kW |565.000kWh |109.08%
    Jun 2019 |566.225kWh |5.266kWh/kW |424.000kWh |133.54% |Partial Month (24 days)

    generated - ile wyprodukowało
    efficiency - ilość kWh w miesiący/liczba dni miesiąca
    estimate - ile było przewidywane w danym miesiącu (proporcjonalnie do ilości dni produkcji)
    target - ile % przewidzianej produkcji zostało wykonane
    Ostatnio edytowane przez mibas ; 21-10-2019 o 08:08

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.491

    Domyślnie

    @LAMP

    Jeżeli w najbliższej ( i dalszej) okolicy są obiekty, które mogą rzucać cień to trudno jest je uwzględnić w obliczeniach.

    U mnie:
    - Cień słupa energetycznego w odległości 3 - 4 metry od paneli oddziałujący najbardziej w południe w okresie jesienno - zimowym
    - Topole oddalone około 200 metrów od zachodniej strony oddziałują na część paneli głównie w październiku do czsu opadnięcia liści
    - Cień z dachu padający w lecie na część paneli umocowanych na ścianie pionowo od maja do sierpnia od rana do 10,30 i po południu.

    Tego nie sposób przewidzieć i precyzyjnie wstawić do wzorów - to się da zauważyć, gdy panele już są umocowane.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  6. #6
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    LAMP

    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Skąd
    Bytom
    Posty
    238

    Domyślnie

    Cytat Napisał vr5 Zobacz post
    @LAMP

    Tego nie sposób przewidzieć i precyzyjnie wstawić do wzorów - to się da zauważyć, gdy panele już są umocowane.
    Jasne, zdaję sobie z tego sprawę... chociaż takie "grube" rzeczy widać zwykle wcześniej, przed instalacją i jeśli jest to możliwe, można optymalizować sposób i miejsce montażu. Interesuje mnie jednak, czy instalacja jest porównywalna z obliczeniami. Wiem, że ten rok był dość słoneczny, ale jest to jakiś punkt odniesienia.

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.491

    Domyślnie

    Cytat Napisał LAMP Zobacz post
    Jasne, zdaję sobie z tego sprawę... chociaż takie "grube" rzeczy widać zwykle wcześniej, przed instalacją i jeśli jest to możliwe, można optymalizować sposób i miejsce montażu. Interesuje mnie jednak, czy instalacja jest porównywalna z obliczeniami. Wiem, że ten rok był dość słoneczny, ale jest to jakiś punkt odniesienia.
    Miałem do dyspozycji dach dwuspadowy i ścianę południową (jak w stopce). To, że pojawia się cień tu i ówdzie wyszło później. Nie są to znaczne straty. Mimo nich jestem zadowolony z uzysków z PV.

    PV jak na razie w pełni pokrywa moje zapotrzebowanie na prąd.

    Nie ma zacienień na wschodniej połaci dachu i uzyski są zbliżone do obliczeniowych. Piszę zbliżone, bo mam panele używane i tak na prawdę trudno powiedzieć ile straciły od wyprodukowania.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000)
    maciuspala

    Zarejestrowany
    Jul 2016
    Skąd
    Brzesko
    Kod pocztowy
    32-800
    Posty
    1.368
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    U mnie przy wycenach przewidywano produkcję z 7,2 kWp ok 6500 kWh, we wrześniu minął rok i na liczniku lekko ponad 7300 kWh więc lepiej niż przewidywałem.
    W sumie to ostatnio słońce łaskawe i cały czas produkcja idzie ładnie, dziś zbliża się do 30 kWh.

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.491

    Domyślnie

    Cytat Napisał maciuspala Zobacz post
    U mnie przy wycenach przewidywano produkcję z 7,2 kWp ok 6500 kWh, we wrześniu minął rok i na liczniku lekko ponad 7300 kWh więc lepiej niż przewidywałem.
    W sumie to ostatnio słońce łaskawe i cały czas produkcja idzie ładnie, dziś zbliża się do 30 kWh.
    Tak na prawdę to nigdy nie wiadomo ile słońca będzie w danym roku, ale na pewno cieszy jeśli produkcja w tym który minął była wyższa od oczekiwanej...
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony