dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
  1. #1

    Domyślnie Połączenie 160 ze 110 z dwóch poziomów

    Witam.
    Buduję dom podpiwniczony. Mam w piwnicy w chudziaku położoną kanalizację. Rury są częściowo wkopane w piasek a połową są zalane w chudziaku. Pierwsze pytanie czy to poprawnie, czy nie lepiej jakby były całością w piachu? Hydraulik zrobił tak z uwagi na uzyskanie spadku do studzienki oddalonej o 11m, gdyby dał za nisko to spadek byłby mniejszy (rury leżą ok 150 czy 170 cm poniżej gruntu). Czy w miejscu gdzie rura styka się z betonem nie powinno być owinięte pianką dylatacyjna?




    Ale do sedna. Oprócz tego że mam kanalizację w podłodze piwnicy to wyprowadzony będzie osobny pion z parteru, który będzie wpinał się za budynkiem do 160tki. To takie zabezpieczenie w razie cofki, mam zamiar zamontować zawór zwrotny w piwnicy odcinający kanalizację w podłodze piwnicy ale by nie blokować odejścia z parteru. W związku z czym mam teraz dwa wyjścia rur na zewnątrz. To wyżej z parteru jest obecnie w formie przepustu z rury 160mm, i w to musiałbym teraz wprowadzić rurę 110.





    Miało by to łączyć się ze 160 ale pod jakim kątem? Z tego co widzę to trójniki 160/110 maja tylko albo aż 45 st. Czy spadek nie powinien być łagodniejszy? Chciałbym już nie czekać na hydraulika, który jest bardzo zajęty i spróbować to zrobić samemu. Może mi ktoś pomóc i podpowiedzieć jak miałbym to zrobić? Czy zrobić łagodny spadek wykorzystując kolanka 15 st jak tu (przyznam że trochę to dziwnie wygląda)




    Czy może od razu zejść ostro i później łagodnie w taki sposób?


  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.277

    Domyślnie

    Wersja pierwsza lecz trójnik w bok (nie do góry!) , aby dopływ był nieco wyżej niż nitka główna.

  3. #3

    Domyślnie

    ok, czyli kąty 15 st są dobre? I czy starać się robić to zejście jak najdłuższe? Czy w bok da radę to zobaczę bo nitki są w jednej linii wypuszczone (jedna dokładnie w osi nad drugą). Ta dolna rura główna 160 zakręci później do studzienki w drodze w lewą stronę ale tym już zajmie się komunalka.

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.277

    Domyślnie

    Chodzi o to aby treści stałe z górnej rury płynnie wślizgiwały się trójnikiem a nie spadały na dno i tworzyły piramidkę utrudniającą przepływ informacji do centrali.

  5. #5

    Domyślnie

    No rozumiem. Ale czy rura lepiej jak jest wygięta do góry czy może do dołu jak tu?


    Kolejne pytanie. Wewnątrz wygląda to tak, mniejsza rura 110 jeszcze nie jest zamontowana, tylko przymierzyłem. Duża to 160 przepust zabetonowany w bloczku (beton z dodatkiem włókien polimerowych żeby uniknąć skurczu i pęknięć):



    Osłonowa 160 będzie oczywiście docięta na równi ze ścianą. Jak teraz będzie wyglądać wprowadzony do tej 110 pion znad kuchni i z boku z łazienki parteru? Czy to będzie coś takiego czyli wbija się do 110 pod kątem prostym a rura z łazienki biegła by przy suficie:



    Czy może odsunięta z boku żeby było łagodniej:



    Pytam ponieważ nie wiem jak wysunąć tą 110 w przepuście, czy dać ją głębiej żeby np zamiast kolanka 90st dać jakieś łagodniejsze 45st i by pion maksymalnie dać blisko muru by go jakoś schować, czy może będą robione jakieś bruzdy? Chociaż w bloczku betonowym ciężko będzie. Kolejna sprawa że zapomniałem iż dodałem sobie w trakcie budowy otwór w stropie na zrzut na pranie, może i nawet winda tam będzie. I teraz ta rura biegnąca przy suficie przeszkadzała by.
    Ostatnio edytowane przez dedert ; 23-10-2019 o 01:01

  6. #6

    Domyślnie

    Przymierzyłem rury i wychodzi mi tak. Nie za dużo tych kolanek? Czy coś tu nei stabnie na nich?







    A w środku tak I tu pytanie? czy w przypadku ścian piwnicy z bloczka betonowego można robić bruzdy np na 5 czy 10 cm głębokie żeby schować nieco te rury? Czy to nie osłabi ścian? Pytam bo nie jestem hydraulikiem ani budowlańcem chcę tą 110 zapiankować w środku więc jeśli jest okazja to mogę ją głębiej wsunąć. Bo później to już raczej lipa, no chyba że dam wtedy złączkę jakby się okazało za głęboko.


    Ostatnio edytowane przez dedert ; 16-11-2019 o 10:39

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony