dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 4 z 4
  1. #1

    Domyślnie Pomoc w wyborze kotła gazowego, duża liczba mieszkańców

    Cześć,

    Obecnie jestem na etapie kompletowania fantów do kotłowni.

    Budynek o powierzchni użytkowej 230m2, docelowo będzie mieszkać około 20 osób (hotel pracowniczy), jest 5 łazienek z prysznicami, 2 kuchnie, ogrzewanie podłogowe na całości powierzchni budynku. Budynek bardzo dobrze ocieplony.

    Jako kocioł wybrać ? Według projektu zapotrzebowanie to 18 kW, rozglądam się na kotłem 24-30 kW,

    Jaki zasobnik wybrać ? Takie 300 L to chyba minimum ?


    Z góry dziękuje za pomoc

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.298

    Domyślnie

    Przy takiej ilości mieszkańców i zapotrzebowaniu na wodę te 300 litrów to z podwójną wężownicą oraz kaskada kotłów np 15 lub nawet ok 20 kW
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  3. #3

    Domyślnie

    o kurde, serio aż tak ?

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.288
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    18kW obciążenia?
    Ile z tego na CO?
    Tu problemem może być duże jednoczesne zużycie CWU. Weźmy najgorszu scenariusz - ustawia się kolejka i w pięciu prysznicach leje się woda na maksa przez pół godziny po 10l/min. 5 x 30 min x 10l/min = 1500l wody. Jak zimna ma z 10* a ciepła 55* to mieszając 1/3 zimnej i 2/3 ciepłej 40* minus straty - wystarcza 1000l z zasobnika.
    Więc potrzebujesz zasobnika 1000l, żeby się nie przejmować, czy kocioł nadąży z dogrzewaniem.
    Pewnie te 1m3 nawet na dobę przytrafi sie sporadycznie albo i nigdy - ale lepiej być na to przygotowanym. Żeby ten 1m3 ogrzać w ciągu doby potrzeba 60kWh na dobę czyli średnio 2,5kW non stop. Tyle trzeba dodać, do obciążenia ja CO.
    Ale trzeba pamiętaź, że tyle osób na tak małej powierzchni pokryje znacznie więcej zapotrzebowania zyskami bytowymi, niż w normalnym domu. Bo więcej zysku z prysznicy, gotowania wody na herbatę, grzania własnymi ciałami itd. Tak bardzo strzelając, to strzelałbym że przy 30cm wełny w dachu i 15-20cm eps w ścianach i podłogach 5 kW na CO + 2,5kW na CWU wystarczy. Więc nie wiem, skąd te 18kW? Może jakieś dziwne wartości na CWU?
    Tylko warunek, że zasobnik musi być na tyle duży, żeby zaspokoić zapotrzebowanie na CWU na szczyt i dać kilka godzin na dogrzanie.
    Oczywiście cały misterny plan spali na panewce, jak notorycznie okna będą otwarte, czego ni upilnujesz (chyba, że zamontujesz fiksy).
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 22-10-2019 o 12:57

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony