dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 18 z 18
  1. #1

    Domyślnie sterowanie OP. z listwą czy bez listwy

    Postów na temat sterowania podłogówka jest mnóstwo, nie dokopałam sie jednak do rozwiązania mojej zagadki.
    Ogólnie to nie mogę dogadać się z instalatorem, dlatego uznałam ze musze poprostu twardo powiedzieć jaki produkt ma mi zamontować.

    Mam pc rewersyjną firmy nibe. Dlaczego rewersyjna-bo dałam sobie taka wcisnąć.
    Jest sterownik SMO20 i czujnik pogodowy.
    Nie potrzebuje sterowania przez wifi, ani programowania tygodniowego, miesięcznego czy rocznego bo nie zamierzam co chwile zmieniać temp w pomieszczeniach.
    Nie chce też urządzeń bezprzewodowych ani zasilanych bateryjnie ale
    mam juz położone kable 2x0,5

  2. #2

    Domyślnie

    CD:

    Miejsca w których maja byc sterowniki pokojowe sa przy włącznikach światła wiec prad dla nich jest dostępny ale tylko bezpośrednio (nie za pośrednictwem listwy jak jest w schemacie podłączenia zestawu salus)
    Czy znacie system który spełni moje wymagania w ww warunkach ?
    Co daje spięcie czujnikow/sterownikow pokojowych z zaworami za pośrednictwem listwy podlaczonej do pc ?
    Taniej będzie spiac sterownik bezpośrednio z silownikiem ale czy to będzie działać właściwie?


    Niestety myślałam ze mogę zaufać specjaliście i nie interesowałam sie dostępnymi systemami. Ocknęłam sie dopiero teraz kiedy prosząc o przewodowe i bezbateryjne sterowanie dostałam wycenę na zestaw tech-sterowniki z wifi (dla niewtajemniczonych tech-sterowniki maja wszystkie czujniki na baterie, nawet jak komunikacja z listwa jest na kable ������)

    Będę wdzięczna za wszelkie informacje ������

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał karolkak Zobacz post
    CD:

    Miejsca w których maja byc sterowniki pokojowe sa przy włącznikach światła wiec prad dla nich jest dostępny ale tylko bezpośrednio (nie za pośrednictwem listwy jak jest w schemacie podłączenia zestawu salus)
    Czy znacie system który spełni moje wymagania w ww warunkach ?
    Co daje spięcie czujnikow/sterownikow pokojowych z zaworami za pośrednictwem listwy podlaczonej do pc ?
    Taniej będzie spiac sterownik bezpośrednio z silownikiem ale czy to będzie działać właściwie?


    Niestety myślałam ze mogę zaufać specjaliście i nie interesowałam sie dostępnymi systemami. Ocknęłam sie dopiero teraz kiedy prosząc o przewodowe i bezbateryjne sterowanie dostałam wycenę na zestaw tech-sterowniki z wifi (dla niewtajemniczonych tech-sterowniki maja wszystkie czujniki na baterie, nawet jak komunikacja z listwa jest na kable ������)

    Będę wdzięczna za wszelkie informacje ������
    Mając kable 2x0.5 nie zastosujesz zastosujesz regulatora przewodowego zasilanego 230V, wyjatkiem są te ktore są obok wyłaczników swiatła skad mozna zasilic te regulatory, pozostałe bez dołozenia chociaz 1 zyły niestety nie dadza sie podłaczyc. Oddzielna kwestia to czy PC musi miec minimalny przepływ, przy zamknieciu sie wszystkich silowników.

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar plamiak
    Zarejestrowany
    Oct 2006
    Skąd
    Jędrzejów (prawie)
    Posty
    1.237

    Domyślnie

    Skoro masz pogodówkę i chcesz utrzymywać stałą temperaturę w pomieszczeniach to ............ nie potrzebujesz żadnego sterowania. Dobre nie?
    Na podstawie czujnika pogodowego pompa ustawia krzywą grzania i pcha wodę do wszystkich pętli o jednakowej temperaturze. Regulacji dokonujesz na rotametrach - raz na zawsze. Baterie nie są wymagane....
    Daikin Altherma III 8 kW
    Dom: 130 m2 ogrzewanych podłogówka.
    FV 5,3 kWp E-W
    bogusław:
    Podłogówkę można spokojnie włączyć do czynników usposabiających do wystąpienia a już z całą pewnością do spotęgowania choroby nadciśnieniowej.https://forum.muratordom.pl/showthread.php?75728-ogrzewanie-podłogowe-w-całym-domu&p=1541280&viewfull=1#post1541280
    Nawet najlepiej zrobiona podłogówka może w wielu przypadkach już istniejacych schorzeń układu krążenia bardzo zaszkodzić.
    post #79

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Oddzielna kwestia to czy PC musi miec minimalny przepływ, przy zamknieciu sie wszystkich silowników.
    Asolt jak to ustalić ? to jest NIBE split AMS 10-12
    które regulatory można tak podłączyć ?

  6. #6

    Domyślnie

    I juz wiem.
    Pompa wymaga zachowania przepływów.
    Ale dostałam pomysł zeby poprostu zostawić jakieś pomieszczenia bez sterowania, bezwładne.
    Nie wiem jakie beda tego konsekwencje, czy beda one przegrzewane czy niedogrzane ale moga to być na dole holl/wiatrolap/ganek - jak kto woli i pomieszczenie gospodarcze (dwie krótkie pętle), a na górze garderoba (jedna pętla)

    Można tak zdobić?

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar plamiak
    Zarejestrowany
    Oct 2006
    Skąd
    Jędrzejów (prawie)
    Posty
    1.237

    Domyślnie

    To może zrob eksperyment i zacznij grzać bez sterowania... Jak nie będziesz wiedziała co zrobić z nadmiarem pieniędzy daj znać.
    Daikin Altherma III 8 kW
    Dom: 130 m2 ogrzewanych podłogówka.
    FV 5,3 kWp E-W
    bogusław:
    Podłogówkę można spokojnie włączyć do czynników usposabiających do wystąpienia a już z całą pewnością do spotęgowania choroby nadciśnieniowej.https://forum.muratordom.pl/showthread.php?75728-ogrzewanie-podłogowe-w-całym-domu&p=1541280&viewfull=1#post1541280
    Nawet najlepiej zrobiona podłogówka może w wielu przypadkach już istniejacych schorzeń układu krążenia bardzo zaszkodzić.
    post #79

  8. #8

    Domyślnie

    Plamiak to ja proszę o instrukcje jak to sie robi tzn jak wyregulować podłogówkę na rotamerach.

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar plamiak
    Zarejestrowany
    Oct 2006
    Skąd
    Jędrzejów (prawie)
    Posty
    1.237

    Domyślnie

    Zdobądź kilka termetrow pokojowych lub jeden na podczerwień. Poczekaj do przyszłego tygodnia - zacznie się sezon. Ustaw temp. zasilania powiedzmy na 28 stopni i poczekaj dzień. Jeśli w pokoju będzie za ciepło wkręć rotametr o pół obrotu, jeśli za zimo wykręc. Codziennie powtarzaj aż znajdziesz dobre ustawienie, zapisuj pomiary.
    Problemem jest tylko znalezienie temp. zasilania - zależy od wielu czynników i nie da się inaczej niż metodą prób i błędów. Musisz dążyć aby byla jak najniższa, ale może się okazać że poniz pewnej wartości pętla nie nagrzeje pokoju - wtedy zwiększasz o jeden stpień zasilanie i zabawa od nowa.
    Daikin Altherma III 8 kW
    Dom: 130 m2 ogrzewanych podłogówka.
    FV 5,3 kWp E-W
    bogusław:
    Podłogówkę można spokojnie włączyć do czynników usposabiających do wystąpienia a już z całą pewnością do spotęgowania choroby nadciśnieniowej.https://forum.muratordom.pl/showthread.php?75728-ogrzewanie-podłogowe-w-całym-domu&p=1541280&viewfull=1#post1541280
    Nawet najlepiej zrobiona podłogówka może w wielu przypadkach już istniejacych schorzeń układu krążenia bardzo zaszkodzić.
    post #79

  10. #10

    Domyślnie

    Rozumiem ze imprezę zaczynać z rotamerami odkręconymi na maca ?
    Wogole rotamery to jest to czerwone z widoczna woda na górze rozdzielacza czy te niebieskie nakrętki na dole ?

  11. #11
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar plamiak
    Zarejestrowany
    Oct 2006
    Skąd
    Jędrzejów (prawie)
    Posty
    1.237

    Domyślnie

    To bez znaczenia na ile są otwarte na początku. Rotametry są to te rurki z wodą w środku. Zawory na drugiej belce otwórz na maxa
    Daikin Altherma III 8 kW
    Dom: 130 m2 ogrzewanych podłogówka.
    FV 5,3 kWp E-W
    bogusław:
    Podłogówkę można spokojnie włączyć do czynników usposabiających do wystąpienia a już z całą pewnością do spotęgowania choroby nadciśnieniowej.https://forum.muratordom.pl/showthread.php?75728-ogrzewanie-podłogowe-w-całym-domu&p=1541280&viewfull=1#post1541280
    Nawet najlepiej zrobiona podłogówka może w wielu przypadkach już istniejacych schorzeń układu krążenia bardzo zaszkodzić.
    post #79

  12. #12

    Domyślnie

    Zaczęłam się bawić w weekend i mam kilka zagadek.
    Pierwsze to dlaczego rotamery w rozdzielaczu na parterze nie dadzą się odkręcić na więcej niż 2?
    Z kolei na górze, przy drugim rozdzielaczu kręcą się tylko do 1,5 gdy próbuje odkręcić je bardziej to poprostu przeskakują i wracają na 1,5.

  13. #13

    Domyślnie Regulacja

    Przy dodatnich temperaturach na zewnątrz nic nie wyregulujesz.Trzeba poczekać na mrozy

  14. #14

    Domyślnie

    Ja u siebie zastosowałem sterownie Salus 24V- na twój kabel byłoby ok, chociaż nie pamiętam czy nie trzeba jednak 4 żył... Możesz zadzwonić do pomocy technicznej Salusa to Ci pomogą.

    Na ścianach są sterowniki połączone z siłownikami, na rozdzielaczach, pomiędzy jeszcze listwa sterująca. Dopiero testuję, ale sprawdza się super. Tylko strefy w domu trzeba z głową zrobić. I na rozdzielaczach opisać poszczególne sekcje. Ja też właśnie chciałem wszystko po kablach, a nie po Wifi.

    Ja mam kocioł gazowy i instalator mówił, że najlepiej wszystko zbudować tak, by sterować temperaturą wody, już po opuszczeniu jej przez kocioł. I uważam, że miał rację, że lepiej jak piec chodzi stabilnie i stale z jednymi ustawieniami. Dlatego zrezygnowałem z sondy pogodowej i innego tego typu wynalazków, bo i tak nie spełniałyby moich oczekiwań. Nie wiem, czy tak samo przekłada się to na PC, bo akurat takim ogrzewaniem nie byłem zainteresowany.

  15. #15

    Domyślnie

    c.d.
    Jeszcze jedna informacja- ja zastosowałem u siebie system mieszany- grzejniki+podłogówka, dlatego też tym bardziej zależało nam na stałej temperaturze wychodzącej z kotła wody, gdyż mam jeszcze sprzęgło hydrauliczne między nim, a poszczególnymi rozdzielaczu (4- po dwa na podłogówkę i grzejniki).

  16. #16

    Domyślnie

    Podsumowując. Przy projekcie domu uwzględniającym strony świata w celu korzystania ze słońca w ramach utrzymywania właściwej temperatury pomieszczeń regulacja OP wyłącznie przy użyciu rotamerow jest bez sensu. Kilka razy ręcznie wyłączałam pompe bo słońce podniosło temp pomieszczeń do 27-28 stopni a pompa zasuwała z ogrzewaniem dodatkowo. Podobnie kiedy chce otworzyć okno. Także pomysł dla mnie bardzo chybiony.

  17. #17
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar plamiak
    Zarejestrowany
    Oct 2006
    Skąd
    Jędrzejów (prawie)
    Posty
    1.237

    Domyślnie

    Mieszkasz w domu ze "znacznymi przeszkleniami" w celu "regulacji temperatury słońcem"? To faktycznie może być ciężko to regulować - ale chyba najszybciej poprzez zasłanianie okien.... Bo w domu ze standardowymi przeszkleniami od południowej strony - czyli u mnie - przy intensywnym słońcu temperatura wzrasta o max 1 stopień.... W standardowe zimowe dni (i noce) wahania temperatury nie przekraczają 0,5 stopnia...Bez sterowania.
    Daikin Altherma III 8 kW
    Dom: 130 m2 ogrzewanych podłogówka.
    FV 5,3 kWp E-W
    bogusław:
    Podłogówkę można spokojnie włączyć do czynników usposabiających do wystąpienia a już z całą pewnością do spotęgowania choroby nadciśnieniowej.https://forum.muratordom.pl/showthread.php?75728-ogrzewanie-podłogowe-w-całym-domu&p=1541280&viewfull=1#post1541280
    Nawet najlepiej zrobiona podłogówka może w wielu przypadkach już istniejacych schorzeń układu krążenia bardzo zaszkodzić.
    post #79

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał plamiak Zobacz post
    Mieszkasz w domu ze "znacznymi przeszkleniami" w celu "regulacji temperatury słońcem"? .
    Nie wiem skąd te cudzysłowy i skąd wziałeś te teksty w cudzysłowach ale pewnie nawet nie sprawdziłeś że twoja pompa nadal grzeje pomieszczenie w którym (cytat z Twojej, powyższej wypowiedzi)
    Cytat Napisał plamiak Zobacz post
    przy intensywnym słońcu temperatura wzrasta o max 1 stopień.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony