dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 4 z 4
  1. #1

    Domyślnie Zmiany w trakcie budowy

    Drodzy forumowicze,

    Wykonałem indywidualny projekt budynku jednorodzinnego, który leży właśnie w starostwie powiatowym i czekam cierpliwie na pozwolenie na budowę. Tak sobie czekam i główkuję i doszedłem do wniosku, że jednak kilka rzeczy budując dom chętnie bym zmienił. Mianowicie:

    1. Projekt budowlany złożony do urzędu w zakresie instalacji sanitarnych ma wykonany projekt przydomowej oczyszczalni ścieków. Projektant założył, że będzie to oczyszczalnia ekologiczna z drenażem rozsączającym i zbiornikiem jednokomorowym. O ile na oczyszczalnię z drenażem jestem zdecydowany to jednak zamiast zbiornika jednokomorowego wybrałbym trzykomorowy. Czy taka zmiana wymaga jakiejś zgody projektanta, projektu zamiennego czy zmiany w pozwoleniu?

    2. Instalacje elektryczne i wod-kan - będę wykonywał projekt aranżacji wnętrz, a więc zmianie na pewno ulegną punkty świetlne, gniazdka, włączniki, być może położenie urządzeń wod-kan. Pytanie jak wyżej - czy są to zmiany które muszą być jakoś formalnie zgłoszone?

    Kupując mieszanie w bloku od dewelopera na etapie budowy mogłem sobie dowolnie pozmieniac układ ścian dizałowych, instlacji i nikt nie robił problemów. Dałem po prostu murarzom, elektrykowi i hydraulikom po parę groszy i zrobili mi zmiany jakie chciałem. Czy przy budowie domu jest tak samo prosto?

  2. #2

    Domyślnie

    Zmiany wod-kan i elektryki są na tyle nieistotne ze nie wiem czy w ogóle ktokolwiek to poprawia. Jakbyś chciał zmienić żródło ogrzewania to tak musisz wpisać ale takie pierdoły jak połozenie rozdzielaczy , zmiana kaloryferów na podłogówkę i na odwrót to nie.

  3. #3
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.942

    Domyślnie

    Czy taka zmiana wymaga jakiejś zgody projektanta ...

    - nie kto inny, tylko Projektant obiektu klasyfikuje daną zmianę na istotną lub nieistotna i w zależności od tego mamy albo wpis projektanta do dziennika budowy ( zmiana nieistotna ), albo projekt zamienny ( zmiana istotna ).
    - rozmawiaj z projektantem !
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  4. #4

    Domyślnie

    Cześć!
    Tak jak pisał Łukasz, decyzja o tym, czy zmiana jest istotna czy nie zależy od projektanta, który opiera się w niej na zapisach Prawa Budowlanego. Uspokoję Cię jednak, że te zmiany które wymieniłeś nie są zmianami istotnymi, projektanci powinni wprowadzić je do dokumentacji, ale mogą to zrobić w formie nadzoru autorskiego już w trakcie budowy. Autor projektu ma obowiązek taki nadzór sprawować, ale nie będzie robił tego za darmo, więc prawdopodobnie czeka Cię jakaś niewielka opłata.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony