dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Maciej Loret

    Zarejestrowany
    Jun 2013
    Skąd
    Pod Bydgoszczą
    Posty
    556

    Domyślnie PV - rozliczenia energii

    Witam,

    widziałem na forum kilka interpretacji. Jako, że kilka dni temu została u mnie podłączona mała instalacja, zagadnąłem w tej sprawie BOK Enei i dostałem taką, o której jeszcze nie słyszałem:
    "Dzień dobry,

    dziękujemy za kontakt z Eneą.

    W odpowiedzi na Państwa zgłoszenie informujemujemy, iż energia pobrana jak i wprowadzona do sieci jest bilansowana na podstawie odczytu co pół roku lub w raz do roku zależnie od okresu rozliczeniowego. Nadwyżka jest do wykorzystania w ciągu 2 lat od odczytu licznika. Nadwyżka najpierw jest wykorzystywana w strefie w które zostala zmagazynowana dopiero później w drugiej strefie.

    Z poważaniem[...]"

    Wiem, że niewiele osób korzysta z Enei na Forum, ale może jest ktoś, kto może to potwierdzić w rzeczywistości?
    Czy okres 6 lub 12 miesięczny wybieram sam? Wówczas faktury również są co 6/12 miesięcy i żadnych szacunków/prognoz/nadpłat itd.?
    A co na dzień dzisiejszy z bilansowaniem międzyfazowym w Enei?
    Pozdrawiam,
    Maciej Loret

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    Już to wklejałem ale może nie czytałeś to z enei

    "dziękujemy za kontakt z Eneą.

    W przypadku, gdy mikroinstalacja wyprodukuje 2000 kWh, zależne ile zostanie wyprodukowane w taryfie dziennej, a ile nocnej. Jednak biorąc przykładowe dane, że wyprodukuje Pan 1500 w dziennej, a 500 w nocnej, to jeżeli moc będzie poniżej 10 kW 80% energii zostanie przeznaczone na pokrycie pobranej energii. Na przykładowych danych przy 1500 to 1200 kwh, przy nocnej 400 kWh, więc na podstawie tych przykładowych danych będzie miał Pan do opłacenia fakturę na 500 kWh w dziennej, oraz 7600 w nocnej.

    W przypadku, gdy wyprodukuje Pani przykładowo w dziennej z upustem 2200 kWh, a pobierze Pani 2000 kWh, pozostałe 200 kWh, pójdzie na rozliczenie taryfy nocnej, więc biorąc takie same przykładowe dane z taryfy nocnej to faktura będzie jedynie do opłacenia na 7400 kWh, a nie 7600 kWh.

    Jeżeli na obu taryfach będzie miała Pani nadwyżkę wyprodukowanej energii, będzie miała Pani kolejne 12 miesięcy na jej wykorzystanie, gdzie w pierwszej kolejności będziemy rozliczać energii z poprzedniego okresu.




    To rozliczenia ale bez PV.
    "

    W odpowiedzi na zgłoszenie informujemy, że w przypadku zmiany harmonogramu rozliczeniowego, wystawienie faktury nastąpi na podstawie odczytu inkasenta. Na podstwie wskazania zostanie rozliczona i zamknięta poprzednia umowa z rozliczeniem 2-miesięcznym.

    Do wystawionej faktury zostaną dołączone blankiety wystawione na podstawie dotychczasowego średniego zużycia energii elektrycznej ( w przypadku harmonogramu 12-miesięcznego będzie to 6 blankietów z terminem płatności co 2 miesiące a w przypadku 6-miesięcznego- 6 blankietów z terminem płatnosci co miesiąc).
    Następnie zgodnie z harmonogramem rozliczeniowym nastąpi kolejny odczyt inkasenta, na podstawie którego nastąpi rozliczenie okresu w którym nastąpiło zużycie energii elektrycznej.

    Uwzględniając dotychczasowe wpłaty zgodnie z terminarzem, na Pana koncie może pojawić się nadpłata ( w przypadku, gdy zużycie energii było niższe niż oszacowaliśmy) lub niedopłata ( gdy zużycie jest wyższe niż założone)."


    "dziękujemy za kontakt z Eneą.

    Zmiana okresu rozliczeniowego na 6 lub 12 miesięczny spowodowałaby zmianę opłaty abonamentowej. Obecnie przy rozliczeniu 2 miesięcznym ponosi Pani koszt 1,92 zł netto/ 2,36 zł brutto miesięcznie.
    Przy rozliczeniu 6 miesięcznym opłata ta wynosiłaby 0,64 zł netto/ 0,79 zł brutto (za każdy miesiąc), natomiast przy 12 miesięcznym 0,32 zł netto/ 0,39 zł brutto (za każdy miesiąc).

    W celu zmiany okresu rozliczeniowego należy:
    KROK 1: Pobrać i wydrukować "Wniosek o zawarcie umowy U-DO (w załączniku)".
    KROK 2: Zaznaczyć na nim punkt: "Zmiana warunków technicznych", wypełnić dane Klienta, dane przyłącza oraz warunki techniczne.
    KROK 3: W dolnej części dokumentu zaznaczyć wybraną preferowany harmonogram oraz złożyć odręczny podpis.
    "
    Ostatnio edytowane przez kulibob ; 23-10-2019 o 19:38
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał Maciej Loret Zobacz post
    Witam,

    widziałem na forum kilka interpretacji. Jako, że kilka dni temu została u mnie podłączona mała instalacja, zagadnąłem w tej sprawie BOK Enei i dostałem taką, o której jeszcze nie słyszałem:
    "Dzień dobry,

    dziękujemy za kontakt z Eneą.

    W odpowiedzi na Państwa zgłoszenie informujemujemy, iż energia pobrana jak i wprowadzona do sieci jest bilansowana na podstawie odczytu co pół roku lub w raz do roku zależnie od okresu rozliczeniowego. Nadwyżka jest do wykorzystania w ciągu 2 lat od odczytu licznika. Nadwyżka najpierw jest wykorzystywana w strefie w które zostala zmagazynowana dopiero później w drugiej strefie.

    Z poważaniem[...]"

    Wiem, że niewiele osób korzysta z Enei na Forum, ale może jest ktoś, kto może to potwierdzić w rzeczywistości?
    Czy okres 6 lub 12 miesięczny wybieram sam? Wówczas faktury również są co 6/12 miesięcy i żadnych szacunków/prognoz/nadpłat itd.?
    A co na dzień dzisiejszy z bilansowaniem międzyfazowym w Enei?
    Wczoraj podpisywałem umowę w PGE Wawa teren i mam identyczne warunki za wyjątkiem 2 lat ja mam rok

  4. #4
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Maciej Loret

    Zarejestrowany
    Jun 2013
    Skąd
    Pod Bydgoszczą
    Posty
    556

    Domyślnie

    Cytat Napisał kulibob Zobacz post
    Już to wklejałem ale może nie czytałeś to z enei

    Widziałem, ale nie zdążyłem przetrawić a potem mi gdzieś umknęło.


    Cytat Napisał kulibob Zobacz post
    "dziękujemy za kontakt z Eneą.

    W przypadku, gdy mikroinstalacja wyprodukuje 2000 kWh, zależne ile zostanie wyprodukowane w taryfie dziennej, a ile nocnej. Jednak biorąc przykładowe dane, że wyprodukuje Pan 1500 w dziennej, a 500 w nocnej, to jeżeli moc będzie poniżej 10 kW 80% energii zostanie przeznaczone na pokrycie pobranej energii. Na przykładowych danych przy 1500 to 1200 kwh, przy nocnej 400 kWh, więc na podstawie tych przykładowych danych będzie miał Pan do opłacenia fakturę na 500 kWh w dziennej, oraz 7600 w nocnej.
    Niewiele z tego rozumiem. Dlaczego tylko 80%? Na bieżąco nic nie jest bilansowane? Skąd 500kWh w drogiej i 7600kWh w taniej skoro nie wiadomo ile zużyłeś?

    Cytat Napisał kulibob Zobacz post
    W przypadku, gdy wyprodukuje Pani przykładowo w dziennej z upustem 2200 kWh, a pobierze Pani 2000 kWh, pozostałe 200 kWh, pójdzie na rozliczenie taryfy nocnej, więc biorąc takie same przykładowe dane z taryfy nocnej to faktura będzie jedynie do opłacenia na 7400 kWh, a nie 7600 kWh.
    Tu jest OK.

    Cytat Napisał kulibob Zobacz post
    Jeżeli na obu taryfach będzie miała Pani nadwyżkę wyprodukowanej energii, będzie miała Pani kolejne 12 miesięcy na jej wykorzystanie, gdzie w pierwszej kolejności będziemy rozliczać energii z poprzedniego okresu.
    Dlaczego tylko 12 miesięcy a nie 24 miesiące?


    Cytat Napisał kulibob Zobacz post
    To rozliczenia ale bez PV.
    "
    A ta uwaga czego dotyczy?

    Cytat Napisał kulibob Zobacz post
    W odpowiedzi na zgłoszenie informujemy, że w przypadku zmiany harmonogramu rozliczeniowego, wystawienie faktury nastąpi na podstawie odczytu inkasenta. Na podstwie wskazania zostanie rozliczona i zamknięta poprzednia umowa z rozliczeniem 2-miesięcznym.
    Jasna sprawa.

    Cytat Napisał kulibob Zobacz post
    Do wystawionej faktury zostaną dołączone blankiety wystawione na podstawie dotychczasowego średniego zużycia energii elektrycznej ( w przypadku harmonogramu 12-miesięcznego będzie to 6 blankietów z terminem płatności co 2 miesiące a w przypadku 6-miesięcznego- 6 blankietów z terminem płatnosci co miesiąc).
    Następnie zgodnie z harmonogramem rozliczeniowym nastąpi kolejny odczyt inkasenta, na podstawie którego nastąpi rozliczenie okresu w którym nastąpiło zużycie energii elektrycznej.

    Uwzględniając dotychczasowe wpłaty zgodnie z terminarzem, na Pana koncie może pojawić się nadpłata ( w przypadku, gdy zużycie energii było niższe niż oszacowaliśmy) lub niedopłata ( gdy zużycie jest wyższe niż założone)."

    No i tu jest jakaś paranoja? Czyli są jakieś rozliczenia/faktury/whatever co 2 miesięcy przy rozliczaniu teoretyczne i6/12 miesięcznych ?

    Cytat Napisał kulibob Zobacz post
    Zmiana okresu rozliczeniowego na 6 lub 12 miesięczny spowodowałaby zmianę opłaty abonamentowej. Obecnie przy rozliczeniu 2 miesięcznym ponosi Pani koszt 1,92 zł netto/ 2,36 zł brutto miesięcznie.
    Przy rozliczeniu 6 miesięcznym opłata ta wynosiłaby 0,64 zł netto/ 0,79 zł brutto (za każdy miesiąc), natomiast przy 12 miesięcznym 0,32 zł netto/ 0,39 zł brutto (za każdy miesiąc).
    Czyli im dłuższe okresy rozliczeniowe tym tańszy abonament? Ale jak to się ma do co 2-miesięcznych rozliczeń z poprzedniego akapitu???


    [QUOTE=kulibob;7863247]
    W celu zmiany okresu rozliczeniowego należy:
    KROK 1: Pobrać i wydrukować "Wniosek o zawarcie umowy U-DO (w załączniku)".
    KROK 2: Zaznaczyć na nim punkt: "Zmiana warunków technicznych", wypełnić dane Klienta, dane przyłącza oraz warunki techniczne.
    KROK 3: W dolnej części dokumentu zaznaczyć wybraną preferowany harmonogram oraz złożyć odręczny podpis.
    "

    W którym momencie można tego dokonać - czekam na podłączenie licznika dwukierunkowego, o ile mój obecny takowym nie jest (Iskra MT-174) a może wystarczy go tylko przeprogramować ?
    Pozdrawiam,
    Maciej Loret

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał Maciej Loret Zobacz post
    Niewiele z tego rozumiem. Dlaczego tylko 80%? Na bieżąco nic nie jest bilansowane? Skąd 500kWh w drogiej i 7600kWh w taniej skoro nie wiadomo ile zużyłeś?
    80% tego, co wyeksportujesz do sieci. To, co zużyjesz na bieżąco, nie jest widoczne dla ZE, on widzi tylko to, co przejdzie przez licznik. Bilansowanie dotyczy tylko danej fazy. Np. jeśli produkujesz i zużywasz jednocześnie 1 kW na tej samej fazie, to ZE tego nie widzi. Natomiast jeśli w tym samym momencie produkujesz 1 kW na jednej fazie, a na drugiej czajnik pobiera 1 kW, to bilansowania międzyfazowego nie ma i ZE liczy to jako export do jego sieci 1 kW i jednocześnie pobór 1 kW z sieci - jeśli masz już coś w magazynie, to w efekcie jesteś "na minusie" 0,2 kW.

    Cytat Napisał Maciej Loret Zobacz post
    Dlaczego tylko 12 miesięcy a nie 24 miesiące?
    A na jakiej podstawie 24 miesiące? W Ustawie nie ma takich zapisów.
    stodoła 130 m2 z garażem 20m2, PV 9,8 kWp na dachu, napędzana PC PW 10 (roczne zużycie CO+CWU+chłodzenie pasywne ok. 3700-4300 kWh, 99% w II taryfie), WM własnej roboty+rekuperator. Ściany 24+20 styropian, podłoga 15 cm perlit, dach 30 cm wełna. Podłogówka + grzejnik w temp otoczenia w łazience i garażu. Masa mostków i niepotrzebnych kominów

  6. #6
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Maciej Loret

    Zarejestrowany
    Jun 2013
    Skąd
    Pod Bydgoszczą
    Posty
    556

    Domyślnie

    Cytat Napisał mitch Zobacz post
    80% tego, co wyeksportujesz do sieci. To, co zużyjesz na bieżąco, nie jest widoczne dla ZE, on widzi tylko to, co przejdzie przez licznik. Bilansowanie dotyczy tylko danej fazy. Np. jeśli produkujesz i zużywasz jednocześnie 1 kW na tej samej fazie, to ZE tego nie widzi. Natomiast jeśli w tym samym momencie produkujesz 1 kW na jednej fazie, a na drugiej czajnik pobiera 1 kW, to bilansowania międzyfazowego nie ma i ZE liczy to jako export do jego sieci 1 kW i jednocześnie pobór 1 kW z sieci - jeśli masz już coś w magazynie, to w efekcie jesteś "na minusie" 0,2 kW.
    OK, tylko co z wartościami, które zacytowałem, tj. 500kWh i 7600kWh? Skąd one się wzięły?

    Cytat Napisał mitch Zobacz post
    A na jakiej podstawie 24 miesiące? W Ustawie nie ma takich zapisów.

    Zobacz mój pierwszy post - odpowiedź BOKu Enei.
    Pozdrawiam,
    Maciej Loret

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał Maciej Loret Zobacz post
    OK, tylko co z wartościami, które zacytowałem, tj. 500kWh i 7600kWh? Skąd one się wzięły?
    Z tego co pamiętam, Enea popełniła jakiś błąd w tych wyliczeniach dot. dziennej taryfy. A wartości wzięły się z danych wejściowych, jakie kulibob podał. Chcesz, to sobie oblicz jakie to były wartości.

    Cytat Napisał Maciej Loret Zobacz post
    Zobacz mój pierwszy post - odpowiedź BOKu Enei.
    To zapytaj raz jeszcze, oni się czasami mylą, albo piszą głupoty. Raczej powinien być rok, a nie dwa, chyba że Enea jest aż tak prokliencka. Swoją drogą, to, że móglbyś wykorzystać nadwyżkę az przez 2 lata, to miałoby dla Ciebie wyraźną korzyść tylko w specyficznych warunkach.

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    A to zależy od ZE.
    W PGE jest tak jak piszesz bo ten dostawca bilansuje w liczniku.
    Tauron natomiast widzi Twoją produkcję i zużycie osobno (bilansuje w Excelu ) oraz bawi się w proporcjonalne rozliczanie taryf.
    Nah. Ja właśnie opisywałem funkcjonowanie bilansowania międzyfazowego dla wszystkich ZE oprócz PGE (chyba), które jako jedyne bilansuje prawidłowo - tam w sytuacji gdy czajnik chodzi na jednej fazie, a produkcja na drugiej jest na bieżąco kompensowane, w odróżnieniu od pozostałych ZE. Wszystkie pozostałe ZE liczą tak, jak opisywałem i tak jak Ty napisałeś - bilansowanie na poziomie Excela). Proporcjonalne rozliczanie taryf jest uskuteczniane tylko przez Tauron.

    EDIT: doprecyzowując, prawdziwe bilansowanie międzyfazowe ma tylko (chyba) PGE, cała reszta ma bilansowanie (to wynika tak naprawdę z autokonsumpcji, a nie mechanizmu bilansowania) tylko w ramach jednej fazy. W poprzednim poście pisałem tylko o "bilansowaniu", bo Enea nie ma bilansowania międzyfazowego.
    Ostatnio edytowane przez mitch ; 25-10-2019 o 07:35
    stodoła 130 m2 z garażem 20m2, PV 9,8 kWp na dachu, napędzana PC PW 10 (roczne zużycie CO+CWU+chłodzenie pasywne ok. 3700-4300 kWh, 99% w II taryfie), WM własnej roboty+rekuperator. Ściany 24+20 styropian, podłoga 15 cm perlit, dach 30 cm wełna. Podłogówka + grzejnik w temp otoczenia w łazience i garażu. Masa mostków i niepotrzebnych kominów

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony